Tudorel Toader: Proiectul de modificare a legilor justitiei este finalizat. Cerintele CEDO privind conditiile din penitenciare sunt prioritare

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2017, 9:25 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat miercuri dimineata, pe pagina sa de Facebook, ca a fost finalizat proiectul de modificare a legilor justitiei si ca prioritara este rezolvarea conditiilor din penitenciare.

Postarea lui Tudorel Toader:

"Este finalizat proiectul de lege pentru modificarea legilor justitiei - vom participa la toate dezbaterile! 

Prioritara devine foia de parcurs pentru indeplinirea cerintelor Hotararii pilot, pronuntata de CEDO, referitoare la conditiile din penitenciare! 

Comisiile din penitenciare sunt pregatite sa puna in aplicare prevederile legii nr. 169 din 14 iulie 2017 pentru modificarea si completarea Legii nr. 254/2013 privind executarea pedepselor si a masurilor privative de libertate dispuse de organele judiciare in cursul procesului penal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 571 din 18 iulie 2017. 

Prevederile art. 55^1 reglementeaza 'Compensarea in cazul cazarii in conditii necorespunzatoare". Potrivit alin. (1) "La calcularea pedepsei executate efectiv se are in vedere, indiferent de regimul de executare a pedepsei, ca masura compensatorie, si executarea pedepsei in conditii necorespunzatoare, caz in care, pentru fiecare perioada de 30 de zile executate in conditii necorespunzatoare, chiar daca acestea nu sunt consecutive, se considera executate, suplimentar, 6 zile din pedeapsa aplicata'."























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2189 vizualizari

  • -14 (24 voturi)    
    No, ma bucur... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 10:20)

    ..13 [utilizator]

    Ca in final a inteles ca exista o prioritate si ca aceasta prioritate se numeste planul de imbunatatire a condintiilor din penitenciarele din RO - este cam tarziu acum si daca nu ma insel deadline-ul a cam fost depasit. Rusinica!!!!

    Domnul Profesor, ca nu poate sa fie numit Ministru al Justitiei, ar trebui sa vina sa posteze care sunt propunerile elaborate timp de peste 9 luni de zile referitoare la imbunatatirea conditiilor din penitenciare.

    Mai apoi sa se intre pe discutie referitor la modificarile legiilor justitiei - cand ai ce face nu iti cauta tichia de margaritar - greu cu prioritazarile la Ministerul JUstitiei.

    Mare diferenta intre fostul Ministru al Justitiei - dna Pruna - si actualul... Regrete.

    In rest spor la treaba facuta cu cap si cu bune intentii!
    • +4 (4 voturi)    
      Vorbesti de parca ai fi (Miercuri, 18 octombrie 2017, 11:13)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      nu doar postac, ci chiar pesedist.
      • +2 (2 voturi)    
        Excelenta remarca ! (Miercuri, 18 octombrie 2017, 15:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        Poate ca nu ar fi rau daca cineva (cu posibilitati bineinteles) ar cerceta lucrul acesta.

        PS. Pe mine unul, nimic nu ar mai putea sa ma mire in legatura cu Romania si cu politicienii care se inghesuie sa o "deserveasca", asa ca...
    • +1 (3 voturi)    
      nu e greu de inteles (Miercuri, 18 octombrie 2017, 11:31)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      nu e bani !
      pare-se ca nu mai e bani nici pt. pensii !
      umbla zapcii ca bezmeticii, doar, doar vor mai prinde vreun leu.
      se cam codesc sa aplice hotararile trebonalelor de confiscare... ca de, deranjeaza ...
      marele ayatolah din teliorman a dat cuvant de ordine: abstinenta de la cheltuieli. mai ales d'astea inutile, ca huzurul internatilor prin cantonamente...
  • +4 (4 voturi)    
    Puscariasii, prioritate nationala (Miercuri, 18 octombrie 2017, 10:45)

    benicio [utilizator]

    Ce tara interesanta... In care principala grija a ministerului justitiei sunt puscariasii. Tara lui Pablo Escobar.
    • +3 (3 voturi)    
      Banc argentinian de pe vremea lui Peron (Miercuri, 18 octombrie 2017, 15:28)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Peron era un fel de Ceausescu al lor. Cică Peron participa la ședința de repartizare a fondurilor, la guvern. Zice ministrul educației: domnule președinte, avem nevoie de bani pentru școli. Nu se dă nimic! zice Peron. Domnule președinte, avem nevoie de bani pentru spitale! Nimic, zice Peron. Pentru drumuri? Nimic! zice Peron. Avem nevoie de bani pentru îmbunătățirea condițiilor din penitenciare, zice ministrul justiției. Dați bani domnului ministru! zice Peron. Dar de ce lui îi dați și nouă nu? întreabă un ministru. Pentru că la școală, la spital, nu mă mai duc, nu merg cu mașina, ci cu elicopterul, dar la închisoare s-ar putea să ajung! răspunde Peron.
  • +1 (1 vot)    
    murim de grija puscariasilor (Miercuri, 18 octombrie 2017, 10:51)

    thedj [utilizator]

    Mai bine ar schimba conditiile din spitale acesti tovarasi care nu mai pot de grija puscariasilor. Sa vada cum detinutii au ratia de mancare mai buna decat in spital iar cu "grija" paznicilor(pe care nu ii verifica nimeni) au telefoane, internet si isi conduc afacerile murdare in continuare. Puscariasii trebuiau sa se gandeasca inainte ca risca sa ajunga dupa gratii unde e normal sa nu fie ca la hotel. Si in plus ca stau cu burta in sus pe banii munciti de noi ar trebui scosi la munca astfel incat sa-si acopere cheltuielile. In spital daca nu esti asigurat iti ia pielea pt zilele de spitalizare. Si pacientii nu pot scrie carti ca sa se faca bine sa plece mai repede...
    De cand s-a instalat acest guvern lucreaza doar pt gratierea si conditiile viitorilor colegi de celula.
  • +3 (3 voturi)    
    Pai de lege ai nevoie (Miercuri, 18 octombrie 2017, 10:52)

    LLLL [utilizator]

    ca sa imbunatatesti conditiile din penitenciare??? Scoate bani sa cumperi materiale de constructii ca fora de munca e destula-n penitenciare. Daca vor zile suplimentare de scutire sa munceasca, tu trebuie sa le creezi conditii, parazitule.
  • +1 (1 vot)    
    Acest proiect va fi finalul PSD. (Miercuri, 18 octombrie 2017, 11:07)

    unuloarrecare [utilizator]

    Eu deja ma antrenez pentru piata, dar de data asta o sa plec dupa ce voi toti va dati demisia.

    Mult success !!
  • 0 (0 voturi)    
    imi e teama... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 11:16)

    liviu_ [utilizator]

    insisita in disperare pe conditiile din puscarie si ce zice CEDO despre asta... dar "ignora" ce s-a spus despre celelalte probleme....
    parerea mea e ca o sa avem o surpriza neplacuta cu legea asta
  • +1 (1 vot)    
    Trebuia sa inteleaga inca din 25 aprilie, de cand (Miercuri, 18 octombrie 2017, 11:18)

    Susufler0 [utilizator]

    CEDO a dat hotararea pilot prin care oferea Romaniei un ragaz de 6 luni pt ca tara noastra sa prezinte un plan de masuri privind imbunatatirea conditiilor din penitenciare.

    In schimb lui Tudorel i-a placut sa fie vedeta intrand in toate clinciurile mediatice, din care iesea dand lectii necerute de nimeni si, pana la urma, aproape deloc necesare.

    Dintr-o data si-a adus aminte de obligatia ce ne-a fost impusa de CEDO !

    PS. Sa recapitulam : in cele patru chestiuni importante ce vizeaza independenta justitiei, Tudorel a ales variantele perdante pt statul de drept, dar ultra valabile pt Dragnea si ceilalti penali iar in ceea ce ne-a cerut CEDO a tacut pana acum cand insa ne anunta ca va fi prezent la toate dezbaterile din parlament !

    PPS Concluzia : Hai sictir !
  • 0 (0 voturi)    
    Iesi si tu? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 12:06)

    adrian67 [utilizator]

    Eu nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-i de facut (Miercuri, 18 octombrie 2017, 13:07)

    Grandgousier [utilizator]

    ANAF puternic,procese mai scurte,puscarii mai multe,Birou de Investigatii.