Reactia Ambasadei SUA dupa ce Camera Deputatilor a respins cererea DNA in cazul Rovanei Plumb: Nu trebuie sa se faca abuz de imunitatea parlamentara pentru a apara pe cineva de raspundere

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 octombrie 2017, 21:11 Actualitate | Esenţial

Camera Deputatilor
Foto: Agerpres
Nimeni nu ar trebui sa fie mai presus de lege, iar imunitatea parlamentara nu trebuie folosita pentru a apara pe cineva de raspundere, a precizat Ambasada Statelor Unite la Bucuresti, intr-un raspuns la o solicitare Agerpres.

"Ambasada nu comenteaza cazuri individuale. Cu toate acestea, noi credem ca nimeni nu ar trebui sa fie mai presus de lege si nu trebuie sa se faca abuz de imunitatea parlamentara pentru a apara pe cineva de raspundere", se arata in raspunsul misiunii diplomatice americane.

Camera Deputatilor a respins marti solicitarea DNA privind efectuarea urmaririi penale a deputatului social-democrat Rovana Plumb, fost ministru al Mediului. Au fost inregistrate 99 de voturi 'pentru' si 184 de voturi 'impotriva', un vot fiind anulat. Votul a fost secret cu bile.

Procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, ceruse sesizarea Camerei Deputatilor pentru formularea cererii de efectuare a urmaririi penale fata de Rovana Plumb, fost ministru al Mediului si Schimbarilor Climatice la data faptei, in legatura cu savarsirea infractiunii de complicitate la abuz in serviciu, in dosarul care o vizeaza si pe Sevil Shhaideh, referitor la trecerea unei parti din Insula Belina si Bratul Pavel in administrarea Consiliului Judetean Teleorman.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1631 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    ucigasul lui Teo Peter ce imunitate avea? (Marţi, 17 octombrie 2017, 21:19)

    miss sloane [utilizator]

    la el e bine cu imunitatea
    • +5 (5 voturi)    
      imunitate diplomatica (Miercuri, 18 octombrie 2017, 9:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      Si nu, nu e bine ca acel criminal a scapat. Dar nu vad cum ar scuza magaria aia faptul ca un ministru nu poate fi cercetat de procurori intr-un caz de coruptie pentru ca Nicolicea considera ca intre timp Dunarea s-a colmatat si pe acolo nu mai curge apa.

      Daca ai fi contributor la buget, ar trebui sa te deranjele ca cineva care banuit ca ti-a furat bani din buzunar se sustrage de la cercetari. Daca insa esti asistat care sta la crisma si abea pe caiet asteptind alocatia copiilor, atunci probabil nu te deranjeaza.
    • -1 (1 vot)    
      Inteleg ca rovana plumb a fost (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:04)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

      scpata de consecintele juridice ale faptelor sale pentru ca cel ce a produs un accident de masina nu a fost inculpat. Interesanta logica. Se vede scoala estica din psd.
      • 0 (0 voturi)    
        intelegi gresit, dar nu ma mira (Joi, 19 octombrie 2017, 11:13)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        spuneam ca atat timo cat ei au extras un cetatean care a comis un accident mortal pentru a nu putea fi judecat sunt foarte ipocriti cand acuza parlamentul ca scapa pe cineva de judecata.
        sa faca acuzatiile astea alta ambasada!
  • +6 (8 voturi)    
    cum vine asta ? (Marţi, 17 octombrie 2017, 21:20)

    Mistrelutz [utilizator]

    Cum adica,ei n-au inteles ca parlamentarii nu au imunitate?
    Daca a zis d-l nicolicea apoi ca nu au,nu au.
  • +9 (11 voturi)    
    So, what? (Marţi, 17 octombrie 2017, 21:22)

    Dacialibera [utilizator]

    Sa vezi ce ingrijorare o sa-l cuprinda pe Dragnea si cei 40 de hoti....Fix pix. Chiar nu intelegeti ca borfasii din Palatul Parlamentului stiu doar de catuse, fie si pe perioada determinata. Asa....cateva luni. Pe astia doar streangul o sa-i indrepte. De tot!
  • +8 (10 voturi)    
    Naivitate (Marţi, 17 octombrie 2017, 22:02)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    UE si SUA sunt naivi... ei chiar nu inteleg cu cine se pun. Daca ei cred ca Erdogan si Putin si Kim sunt problematici, astia sunt si mai rai.

    Cu aia stii clar ce le vera pielea - mai ales Kim care o spune pe bune. PSD, in schimb, minte cand respira.

    Stau si eu si ma intreb cate motiuni initiate de PNL si USR sau cereri de urmarire penala mai respingeau daca trecea ceea ce s-a votat in referendumul celor 300 de spartani.

    ... stiti voi, mai ales ca Dracnev vrea sa ne arate ca lui ii pasa de ce vrea popualtia si de ceea ce voteaza. Genul ala duplicitar care te minte pe fata.
  • +7 (9 voturi)    
    mafia P$D se zvarcoleste in chinuri si spera (Marţi, 17 octombrie 2017, 22:06)

    hopsinoi [utilizator]

    ca prin amanare se poate ajunge la prescrierea infractiuniilor.

    PNL tace a complicitate, din pacate.

    DNA salveza Romania!
    • +2 (4 voturi)    
      De ce zici ca PNL tace complice? (Miercuri, 18 octombrie 2017, 9:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Da un search pe google cu "pnl rovana plumb" si vei vedea suficiente reactii din partea PNL. Nu spun ca nu au si ei hotii lor, dar din actualul PNL stii pe cineva care s-a ascuns dupa imunitate? Ca eu nu stiu. Orban a demisionat de peste tot in secunda in care s-a inceput urmarirea lui desi pare-se ca a fost achitat, Blaga la fel. Asha ca cel putin din punctul de vedere al ati9tudinii fata de justitie, actualul PNL nu poate fiu comparat cu PSD. Si e foarte rau daca nu facem asta, pentru ca dam apa la moara alora din PNL care fac presiuni sa dispara atitudinea asta fata de justitie, ca oricum nu e apreciata.
  • +8 (10 voturi)    
    Fiecare membru psd.... (Marţi, 17 octombrie 2017, 22:35)

    Dacialibera [utilizator]

    ...ar trebui sa stie ca, in Romania, au mai aparut inca doua instante de judecata. Daca se intampla cumva ca vreun complet de judecatori de la Inalta Curte de Casatie si Justitie le dea o condamnare definitiva cu executare, mai au posibilitatea unui recurs la pseudo-instanta numita Cex-ul psd sau....la cealalta numita Parmanentul Romaniei. Aceste doua instante nu dau condamnari cu executare....nici pentru crime. In cel mai rau caz te poti alege cu o remaniere (daca esti membru al guvernului) sau o suspendare din partid. Pentru o jumatate de ora. Halal Romanie....
  • +7 (9 voturi)    
    Eleganta exprimarea,dar nu pt. zebrele "alese" (Marţi, 17 octombrie 2017, 22:44)

    Plagarus [utilizator]

    Penali au fost, penali sunt inca si vor mai fi,coada-i lunga
  • 0 (0 voturi)