Discurs al Laurei Codruta Kovesi la Parlamentul European: Actiunile DNA pot avea efect durabil doar daca sunt dublate de actiuni preventive desfasurate de celelalte institutii si autoritati ale statului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 octombrie 2017, 15:29 Actualitate | Esenţial

Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
"Actiunile noastre pot avea efect durabil doar daca sunt dublate de actiunile preventive desfasurate de celelalte institutii si autoritati ale statului, de mediul educational si cel de afaceri", a afirmat marti procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, intr-un discurs tinut marti la conferinta cu tema "Lectii de invatat din Romania: schimb de bune practici intre autoritatile anticoruptie din Romania si Ucraina", organizata la Bruxelles de Parlamentul European.

Prezentarea facuta de procurorul sef al DNA a continut referiri la caracteristicile Directiei Nationale Anticoruptie, rezultatele obtinute in ultimii 10 ani de procurori in combaterea marii coruptii, premisele care au facut posibila activitatea institutiei si sprijinul constant al Comisiei Europene, dar si referiri si la obstacole si vulnerabilitati care pun in pericol buna functionare a societatii si care pot fi inlaturate prin actiuni de preventie, arata DNA, intr-un comunicat.

Discursul integral al Laurei Codruta Kovesi poate fi citit aici.


Principalele idei ale prezentarii facute de Laura Codruta Kovesi in Parlamentul European (sursa: DNA):

"Principalele idei ale prezentarii:

Eficienta activitatii DNA din ultimii 10 ani este demonstrata prin:
- Numarul dosarelor finalizate cu succes a crescut de la an la an, precum si importanta functiei persoanelor investigate
- Numarul persoanelor trimise in judecata de DNA s-a triplat
- Numarul persoanelor condamnate de instantele de judecata in dosarele DNA a crescut de peste 5 ori (in 2006 au fost 155 persoane condamnate, iar in 2017 au fost 870 persoane condamnate)
- Din 2006 pana in prezent DNA a dispus trimiterea in judecata a 99 de demnitari
- Rata condamnarilor s-a mentinut in mod constant la peste 90%
- Din 2013 pana in prezent, DNA a indisponibilizat peste 2 miliarde de euro astfel incat produsele infractiunilor sa poata fi recuperate.

Caracterul eficient, obiectiv si nepartinitor al anchetelor efectuate de procurorii DNA a fost remarcat in Rapoartele anuale ale expertilor europeni in cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare.

DNA este prezentata drept unul dintre cele 5 exemple de bune practici la nivelul Uniunii Europene (Raportul anticoruptie al Uniunii Europene publicat in 2014).

Increderea de care DNA se bucura este un argument puternic care responsabilizeaza si, in acelasi timp, arata ca societatea romaneasca este una matura, capabila de gandire critica si astfel, greu de influentat.

DNA va continua cu aceeasi fermitate si consecventa aplicarea cu rigoare a legii si asigurarea unui act de justitie corect si echilibrat."























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3751 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Atata vreme cat isi pot da singuri NUP-uri , (Marţi, 17 octombrie 2017, 15:55)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Discursul Laurei Codruta Kovesi la Parlamentul European , acelasi Parlament European care le-a dat ieri o mare palma cu piciorul ,

    desi CIUMATI , sunt TOTI HOTI BLINDATI .

    Cu PLUMB .
  • -17 (27 voturi)    
    I-au murit laudatorii (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:06)

    Gigi Kent [utilizator]

    Doamna Kovesi nu mai avea pe unde se lauda in tara si nu mai avea rabdare pana la urmatorul bilant triumfalist - penibil cu care ne-a obisnuit. Prin urmare s-a dus la Buxelles sa se laude singura inca o data. Ca politicienii, Ministrul Justitiei, Inspectia Judiciara si o buna parte a presei si populatiei din tara "ie rai"!

    Eu zic, dat fiind ca s-a dus la Bruxelles, ca trebuie cate un DNA in toate tarile. Mai ales in Germania, Franta si Olanda.
    • +8 (12 voturi)    
      A fost invitata sa participe si nu era elegant (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      din partea ei sa refuze !

      PS. Dar de ce o fi invitat-o Parlamentul European pe ea si nu l-a invitat pe Ioan Amariei ?
      • 0 (2 voturi)    
        Da, a fost invitata sa vorbeasca despre (Miercuri, 18 octombrie 2017, 11:48)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        coruptia din Romania alaturata coruptiei din Ucraina, trista alaturare si nefericita, totusi nu poti compara aceste doua state in privinta coruptiei, dar daca madama a aceptat inseamna ce este de acord cu aceasta alaturare!
        • +1 (1 vot)    
          Ca deobicei fortezi logica in cel mai pur (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:21)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          stil pesedist !

          Sau mai pe sleau spus, trantesti prostii cat casa !

          "Alaturarea" de care vorbesti este opera ta (banuiesc ca e cuprinsa in punctajul primit din Kiseleff).

          Doar o minte disperata sa asculte intocmai ordinele, indiferent cat de tembele sunt acestea isi putea inchipui ca Parlamentul European a organizat o conferinta avand ca tema lupta impotriva anticoruptiei in Ucraina si Romania, adica intr-un stat UE si altul dinafara Uniunii !

          PS. N-ai tu treaba insa ! Baga mare la prostii !
    • +1 (1 vot)    
      Pe spezele cui a ajuns baiatul nebarbierit (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      si netuns la Bruxelles pt a o intreba pe Kovesi de lustra din sufrageria lui Oprea ?

      In alta ordine de idei, pai daca LCK se lauda, apai sa-l auzi pe tip cum se lauda acu ceva vreme (circa o ora) la un post TV pt interventia lui de la Bruxelles : "I-am distrus conferinta." "Interventia mea, foarte importanta" si tot asa !

      Complexatii si egocentricii au astfel de tendinte de a se autovaloriza "in sus", oamenii cu adevarat valorosi nu te anunta ca vor spune o chestie "foarte importanta" sau ca vor adresa o intrebare "foarte relevanta" !

      PS. Deci, revenind, pe banii cui a ajuns asta in capitala Belgiei ?
  • -5 (15 voturi)    
    Trebuie scurtata viteza de reactie, de autosesizar (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:09)

    D-or [utilizator]

    Acolo unde sunt cazuri notorii de coruptie, acestea ar trebui oprite din desfasurare si nu sanctionate post-factum, cind raul s-a produs deja.

    Dau exemplu situatia din Galati unde Primaria a angajat o lupta impotriva propriilor cetateni sabotind sistemul de termoficare spre profitul firmelor de instalatii si a celor de creditare.

    S-a ajuns la situatia aberanta in care, dupa ce ca galatenii au ramas fara apa calda din aprile, de le-au ajuns copiii plini de paduchi, acum li se cere sa plateasca in avans 400 lei/apartament pina la 30 octombrie, daca vor caldura la iarna.

    E un scandal notoriu si, cu siguranta, daca DNA ar fi facut investigatii, acum grupul infractional ar avea catuse.

    Dar nu se intimpla nimic....
    • +7 (17 voturi)    
      Asta spunea si UE ieri , bai babalaule : (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:16)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      sa fie DNA-ul sustinut si financiar , la cat de mare e caracatita CIUMATA SI RO$IE , ar trebui 3 auto-sesizari pe secunda !!!
      • -7 (11 voturi)    
        Aaa, cine e de acord cu UE e babalau, zici! (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:49)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        Se vede ca te deranjeaza grav exemplul cu Galatiul.

        Dar, de ce se tem - si pe buna dreptate - stimabilii, n-or sa scape!
  • -14 (18 voturi)    
    ce lagatura are (Marţi, 17 octombrie 2017, 16:27)

    miculescu-rucar [utilizator]

    via cu sufrageria?
    • -5 (11 voturi)    
      uite ca are! (Marţi, 17 octombrie 2017, 17:32)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Papadie,papadie,
      Cea ce-a fost la Ghita-n vie,
      La Oprea pe canapea,
      Se numeste Laura?


      poiezie de ilie!
  • 0 (2 voturi)    
    Madama nu a citat si din recentul raport al IJ (Miercuri, 18 octombrie 2017, 11:51)

    xrogo [utilizator]

    vad ca acest raport nu-i lauda succesele si nu-i atenueaza insuccesele!
  • 0 (2 voturi)    
    KIDS (Miercuri, 18 octombrie 2017, 14:49)

    adrian67ro [utilizator]

    KIDS
    Kovesi Iohannis Dragnea Securitatea
    Va certati ca niste copii. Stop. Ajunge!
    Hai sa facem ceva pentru Romania!