Tudorel Toader: CSM a ajuns sa dea o hotarare de interpretare a legii, absolut nefiresc

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 octombrie 2017, 12:48 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a caracterizat drept "absolut nefireasca" decizia Consiliului Superior al Magistraturii privind legalitatea detasarilor aflate in curs care depasesc durata de sase ani, sustinand ca este vorba de o hotarare de "interpretare" a legii.

"E absolut nefireasca aceasta hotarare", a spus Toader, in fata CSM, adaugand ca, in opinia sa, decizia "are in ea germenele unui conflict juridic de natura constitutionala".

Joia trecuta, plenul CSM a decis in legatura cu durata detasarii unui magistrat ca detasarile in curs dispuse anterior acestei hotarari sunt legale si se mentin, in timp ce detasarile ulterioare pot fi dispuse si prelungite o singura data, fara ca durata maxima cumulata sa depaseasca termenul legal de sase ani, potrivit Agerpres.

In legatura cu desfiintarea actului administrativ prin care s-a dispus detasarea, respectiv hotararea Sectiei pentru judecatori sau a Sectiei pentru procurori, s-a hotarat ca acesta poate fi anulat doar de instanta de judecata.

Plenul a mai decis ca incetarea detasarii unui judecator sau procuror ce ocupa o functie de conducere in aparatul propriu al CSM poate fi dispusa numai dupa incetarea mandatului sau a delegarii in respectiva functie. De asemenea, s-a hotarat ca incetarea unei detasari poate fi dispusa numai la solicitarea presedintelui si a vicepresedintelui CSM.

Sectia pentru judecatori a discutat, tot joi, o solicitare formulata de judecatoarele Simona Marcu, Lia Savonea, Nicoleta Tint, Gabriela Baltag si Evelina Oprina privind incetarea detasarii tuturor judecatorilor din cadrul CSM ale caror mandate au depasit sase ani.

'Sectia pentru judecatori (...), avand in vedere solutia Plenului din data de 12.10.2017 cu privire la calitatea de a solicita incetarea detasarilor magistratilor din cadrul aparatului propriu al Consiliului, in sensul ca in cazul judecatorilor detasati in cadrul Consiliului Superior al Magistraturii, incetarea detasarii acestora poate fi dispusa numai la solicitarea presedintelui Consiliului, a hotarat inaintarea cererii catre presedintele Consiliului in vederea aprecierii exercitarii prerogativei de sesizare a sectiilor', se arata in ordinea de zi solutionata.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5000 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    Asa face si CCR si nu te-ai mai scandalizat (Luni, 16 octombrie 2017, 12:51)

    CezarN [utilizator]

    Nesimtitule!
    • +13 (15 voturi)    
      ... (Luni, 16 octombrie 2017, 13:39)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      daca il lauda CSM, se mangaia singur moldoveanu'...
      • -5 (11 voturi)    
        Asa (Luni, 16 octombrie 2017, 14:23)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Da-i cu atacul la persoana. Explica si mie care e scopul mentionarii ca e moldovean. Esti si rasist acuma?
        • +5 (5 voturi)    
          Moldovean nu e o rasa (Luni, 16 octombrie 2017, 15:21)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

          Doar o "stare de spirit"
          • +3 (3 voturi)    
            Esti un parazit (Luni, 16 octombrie 2017, 15:54)

            LLLL [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Capusezi justitia ca sa te slugaresti in fata unor penali....
    • +12 (12 voturi)    
      Auzi ba, Tudorica, (Luni, 16 octombrie 2017, 14:09)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      mai stiti ceva, voi pesedistii, in afara de "conflict juridic de natura constitutionala" si sesizarea panaramei hruscioviste de la CCR? In rest sunteti praf.
    • +2 (2 voturi)    
      Vai de mine, bubosul s-a suparat pe sat... (Luni, 16 octombrie 2017, 19:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ca vrea sa strice socotelile infractorului condamnat definitiv Dragnea. Magistratul ceausist admis la facultate pe baza de dosar de cadre semnat de un prim secretar PCR face tot ce-i sta in putinta pentru a se conforma ordinelor mafiei rosii.
  • +20 (22 voturi)    
    Mars ma! (Luni, 16 octombrie 2017, 13:07)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Te bagi tu in treaba CSM! Cine vorbea de respectarea legii!!! De fapt judecatoarele din CSM - cele 4, care sustin penali, vor sa inceteze detasarile si sa-si puna acolitii lor, sa ajunga sa controleze tot ce misca prin CSM...Rusine celor 4 care au tradat Justitia si lucreaza pt. infractori!!!
    • -2 (10 voturi)    
      incredibil (Luni, 16 octombrie 2017, 13:45)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Deci principiu membru pe 6 ani nu e bun, bine ma, eu sa ii pastram pe viata, ca asa e mai democratic.
  • +20 (20 voturi)    
    Cine te mai baga in seama? (Luni, 16 octombrie 2017, 13:15)

    trem [utilizator]

    Mai lasa-ne ca numai balarii spui si ne-am cam saturat de tine.

    Probabil mai esti un 'mare profesor' pentru PSD_ALDE ca restul ne-am cam prins care e treaba cu tine.....
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Luni, 16 octombrie 2017, 13:41)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui trem

      este la fel de profesor ca varanu'...
    • +2 (2 voturi)    
      Daca-l verificau cu grila lui Funeriu... (Luni, 16 octombrie 2017, 19:23)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui trem

      nici macar portar la Universitatea din Iasi nu era. Carutas la cantina era tocmai postul care i s-ar fi potrivit. De credeti ca au explodat nulitatile ca o bomba atomica cand a ajuns ministru Funeriu ????
  • +3 (5 voturi)    
    a epasit cadrul legal Tudorel (Luni, 16 octombrie 2017, 14:33)

    ..13 [utilizator]

    Tudorel trebuie sa plece sau, daca doreste,sa isi faca mea culpa in public.

    A gresit fundamental - nu poate sa se pozitioneze asa.
  • +7 (9 voturi)    
    Individul asta cu voce de cotoi (Luni, 16 octombrie 2017, 14:58)

    Rescator [utilizator]

    castrat este un bolsevic din cel mai pur material biologic
    Stalinist si se afla in slujba mafiei rosii condusa de
    dictatorul de Teleorman Abu Dragneev.Ne abureste din prima secunda dupa ce a fost numit ministrul "Justitiei".
    Halal ministru si nenorocita Justitie!
  • -3 (7 voturi)    
    deci (Luni, 16 octombrie 2017, 15:22)

    om simplu din multime [utilizator]

    in csm pana la moarte ! cu ghearele si dintii ! :-))
    csm tinde sa devina guvernu' justitiei :-)
  • -3 (7 voturi)    
    Chiar ca nu va inteleg, adica prin hotararea sa (Luni, 16 octombrie 2017, 15:36)

    xrogo [utilizator]

    CSM a ststuat ca se pot depasi numarul de ani de detasare stabiliti de lege prin diverse tertipuri si voi, campionii dreptatii si moralitatii ii aplaudati, pai se poate asa ceva stimabililor, odata muma alta data ciuma?