Romanul "Sa ucizi o pasare cantatoare", scos din programa unui district scolar din SUA

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 octombrie 2017, 9:11 Actualitate | Esenţial

Imagine din filmul Sa ucizi o pasare cantatoare
Foto: Wikimedia Commons
“Sa ucizi o pasare cantatoare”, clasicul roman al lui Harper Lee despre rasism, a fost scos din lista de lectura a unui district scolar din Mississippi pe motiv ca limbajul cartii “ii face pe oameni sa se simta neconfortabil”, scrie Guardian.

Potrivit Sun Herald, administratorii din Biloxi au scos romanul din programa clasei a 8-a saptamana aceasta. 

“Au fost plangeri in acest sens. Exista unele exprimari in carte ce ii fac pe oameni sa se simta neconfortabil iar noi putem sa predam aceleasi lectii cu alte carti”, a spus Kenny Holloway, vicepresedintele consiliului scolar din Biloxi. 

Publicata in 1960, cartea ce i-a adus lui Lee un premiu Pulitzer, prezinta inegalitatea rasiala dintr-un mic oras din Albama dupa un presupus viol al unei femei albe, fiind acuzat si judecat un barbat negru.

S-au vandut peste 40 de milioane de volume si a fost ecranizat in 1962, pelicula obtinand trei premii Oscar. 

Intr-un email trimis Sun Herald de catre un cititor  se spune ca decizia a fost luata in timpul studierii romanului din cauza folosirii cuvantului “nigger”:  “Elevilor nu li se mai permite sa termine lectura … din cauza folosirii cuvantului cu 'N'”.

"Cred ca este unul dintre cele mai tulburatoare exemple de cenzura de care am auzit, pentru ca povestea umanizeaza toti oamenii, indiferent de statutul lor social, inteligenta si, bineinteles, rasa. Greu de gasit o perioada in care sa fie mai relevanta decat astazi”, a spus cititorul in emailul citat.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2392 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    incalzirea globala (Duminică, 15 octombrie 2017, 10:20)

    anonimicus [utilizator]

    se apropie de 451 grade Fahrenheit
  • +5 (11 voturi)    
    mda (Duminică, 15 octombrie 2017, 10:26)

    adrian_rolland [utilizator]

    redneck-ii lor sunt la fel ca ai nostrii.. cind vor interzice "Miorita" pe aceleasi motive? Ca ungurul cu vilceanul vrea sa-l omoare pe moldovean...
    • +2 (12 voturi)    
      sper sa fie scoasa din programa scolara (Duminică, 15 octombrie 2017, 11:50)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      m-am saturat ca resemnarea si lasitatea ciobanului sa fie prezentate ca o virtute. In loc sa lupte el isi planifica inmormantarea. Deaia poporul asta e asa, ca i se pare ca atitudinea ciobanului e de laudat.
      • -1 (5 voturi)    
        Stai asa (Duminică, 15 octombrie 2017, 12:40)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        Ce legatura are o opera literara cu atitudinea poporului roman in general ? Daca vrei sa schimbi mentalitatea , pai atunci introdu ore de etica, moralitate, antreprenoriat, abordare practica a materiilor , etc. Dar literatura e literatura, buna sau rea, e partea din istoria noastra. Si nu cred ca literatura romana este una din cele mai bogate din lumea ca sa-ti pui problema ce sa scoti si cu ce sa inlocuieste.
      • -1 (1 vot)    
        Deaia (Duminică, 15 octombrie 2017, 16:26)

        NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        Te-ai trezit vorbind...
        Deaia e ruda cu Daea?
      • +1 (3 voturi)    
        dA (Duminică, 15 octombrie 2017, 16:53)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        Ai dreptate. Sa le luam pe rand:
        1. "Catelus cu parul cret", ce invata copii sa fure si sa nu recunoasca. (El se jura ca n-o fura / Dar l-am prins cu rata-n gura !) E prima poezie invatata de orice copil roman.
        2. Miorita, asa cum ai aratat mai sus, culmea inactiunii si a lipsei de leadership - studiata in scoala generala
        3. "Luceafarul", in care tipa renunta la cel "scolit" in favoarea unui "manelist"- studiata la liceu
    • 0 (2 voturi)    
      Sa ne rugam (Duminică, 15 octombrie 2017, 12:01)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      la moaste (!!!) sa nu avem parte de asa cretini ! Par'ca ai nostri sunt ceva mai soft !
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Duminică, 15 octombrie 2017, 12:41)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      *vor sa-l omoare... :-D
  • 0 (8 voturi)    
    Păsărele (Duminică, 15 octombrie 2017, 12:13)

    marcelp55 [utilizator]

    Fiecare cu păsărelele lui .... noi cu sf. paraschiva ....
    • -2 (6 voturi)    
      da (Duminică, 15 octombrie 2017, 13:59)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui marcelp55

      "turtureaua iubitoare de pustie", "porumbița cea cuvântătoare" sunt doar două metafore prin care ne adresăm ei, întâlnite în imnul Acatist al Sf. Parascheva :)
  • +2 (2 voturi)    
    Hate crimes (Duminică, 15 octombrie 2017, 19:08)

    Setalcott [utilizator]

    Ieri am fost la un eveniment intr-un campus universitar aici in SUA in care doi studenti, asa-zisi artisti, de culoare, au recitat poezii de-ale lor cu cuvantul cu n. Un profesor spaniol incerca sa convinga audienta ca el de fapt nu e alb, ca are stramosi evrei si arabi si locuieste la 15 km de Africa. Ma intreb cum ar fi reactionat audienta daca el ar fi pronuntat cuvantul cu n.