Premierul Tudose: Da, trebuie sa existe si o raspundere a magistratilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:03 Actualitate | Esenţial

Premierul Mihai Tudose a declarat miercuri ca trebuie ca existe si o raspundere a magistratilor, asa cum exista una si pentru justitiabili, potrivit Agerpres.

'Asa cum si la justitiabili cine greseste plateste, da, trebuie sa existe si o raspundere a magistratilor", a spus Mihai Tudose.

In 23 august, ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat ca va modifica legile justitiei astfel incat raspunderea magistratilor pentru erori judiciare va fi obligatorie. El a anuntat ca statul, prin Ministerul Finantelor, va fi obligat sa se indrepte impotriva magistratilor cu actiune in despagubire.

"De multa vreme s-a vorbit de legea raspunderii magistratilor: de principiu, judecatorii si procurorii raspund penal in conditiile legii. Este o prevedere de principiu. Se mentine prevederea constitutionala potrivit careia statul raspunde patrimonial pentru prejudiciile cauzate de erorile judiciare. Prejudiciile cauzate prin erorile judiciare nici nu pot fi altfel, pentru ca este un principiu constitutional. Raspunderea statului este stabilita in conditiile legii. Aici apare o modificare: solidaritatea in raspundere a celui care cauzeaza prejudiciul alaturi de stat. Am propus abrogarea art. 6 din art 96, care spune: pentru repararea prejudiciului, persoana se poate indrepta impotriva statului, prin Ministerul de Finante. O alta modificare: dupa ce prejudiciul a fost acoperit de stat, statul se indreapta cu actiune de despagubire impotriva judecatorului/procurorului care a savarsit eroarea cauzatoare de prejudiciu. Modificarea este ca statul se indreapta impotriva magistratului care a comis eroarea, fata de actuala prevedere, care spune ca statul se poate indrepta", a spus atunci Mihai Tudose.

Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a reactionat a doua zi sustinand ca ca propunerile de modificare a legilor Justitiei privind raspunderea magistratilor pot constitui un element de presiune in activitatea judecatorilor si procurorilor. Acestia sustin, chiar in lipsa proiectului de modificare a acestor legi, ca aceste masuri sunt de natura sa afecteze independenta sistemului judiciar, progresele inregistrate sau lupta impotriva coruptiei si vin in contradictie flagranta cu recomandarile si angajamentele asumate in cadrul MCV.

Sectia de procurori precizeaza ca cele mai importante modificari preconizate la legile Justitiei, prezentate public, vin in contradictie cu propunerile motivate formulate anterior de catre Consiliul Superior al Magistraturii in urma consultarilor sistemului judiciar.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3085 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Incepeti cu (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:11)

    Frank777 [utilizator]

    magistratul care i-a dat lui Mazare pentru un furt de 100 milioane de euro .. 4 ani cu suspendare.
    Pai ori este vinovat ca a furat 100 milioane ori nu este vinovat.Adica a furat cu suspendare ???

    Sentinta in cazul Mazare este simptomatica pentru mult clamata .....cinste si independenta.... a magistratilor.
    Sa fim seriosi. Oricine a avut un proces stie cum se dau sentintele.....
    Independenta magistratilor este ceruta ca sa isi faca jmekeriile fara frica si fara orice responsabilitate.
    Pai este de ajuns una ca asta de 100 de milioane ca poate sa te si dea afara din magistratura doar sa scapi fara puscarie si iti ajunge sa traiesti restul vietii.
    • +3 (5 voturi)    
      Sa nu generalizam (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:47)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Sunt situatii si situatii, nu baga toti magistratii in aceeasi oala, nu pune anatema pe intreaga justitie, in ultimii ani e singurul domeniu care a aratat ca progreseaza si se reformeaza din interior...Ca pedepsele inca nu sunt la nivelul cerut de societate, asta e altceva...Trebuie unificata practica judiciara, ANAFUL si ANABI sa recupereze prejudiciile, sa valorifice bunurile confiscate, etc...
  • +13 (15 voturi)    
    cam atit (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:13)

    iodixit [utilizator]

    asta si cu si cu independenta inspectiei judiciare.
    de raspunderea politistilor vorbeste cineva?
  • -4 (14 voturi)    
    da... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:17)

    liviu_ [utilizator]

    dar raspunderea trebuie sa fie si daca bani unu nevinovat la puscarie (presupunand ca l-ai bagat aiurea, nu pe baza unor probe solide care pareau suficiente), SI cand scapi un vinovat de puscarie (aceeasi presupunere)...

    daca se face raspunderea intr-un singur sens... s-a termint justitia in romanica

    dn pacate doar prin "judecatorii si procurorii raspund" se arata ca legea se vrea doar intr-o directie... pai avocatii ce au domne?! ei nu pot gresi?! ei nu pot manipula sau chiar manari probe?!
    • +3 (11 voturi)    
      In primul rand avocatii nu sunt magistrati, (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:38)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      apoi ei raspund exact ca orice roman in fata justitiei, cu exceptia magistratior, inca!
      • +2 (4 voturi)    
        Ce prostie... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 17:21)

        Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ...nu ai vazut pana acum magistrati condamnati?
    • +5 (7 voturi)    
      sunt deacord cu tine (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:40)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      dar judecatorul trebuie sa judece corect si sa-si dea seama daca probele administrate sunt corecte, de aceea este judecator. Judecatorul sa-si puna mintea si stiinta sa lucreze si sa constate vinovatia sau manipularea. Este raspundrea lui. De aceea se ajunge la judecata. Altfel nu-si mai au locul. Inventeaza si procurorul si avocatul si gata condamnarea. Ce rost ar mai avea judecatorul? Toata lumea condamna procurorii si avocatii. Ei isi fac datoria mai mult sau mai putin legal. Judecatorii sa constate cine a incalcat legea : judecatul, procurorul , avocatul sau toti.
    • +1 (1 vot)    
      Malpraxis (Miercuri, 11 octombrie 2017, 16:33)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Avocatii raspund pt erorile judiciare provocate de ei. Ba chiar platesc si asigurare pt malpraxis.
  • +14 (18 voturi)    
    adendum la lege (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:19)

    iodixit [utilizator]

    "Oficialii din Thailanda condamnaţi în cazuri de corupţie care depăşesc ca daune un miliard de bahţi (28 milioane de dolari) ar putea fi în curând condamnaţi la moarte."
    dragi psd-isti, daca dati si voi o lege similara, zau ca va votez pina mor!
    • +2 (6 voturi)    
      Omule, esti din alt film, asa ceva nu se (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:36)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

      poate in UE!
      • +4 (4 voturi)    
        :-)) (Miercuri, 11 octombrie 2017, 17:09)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        da' lasa-ma dom'le sa visez si io frumos!!!
  • -2 (4 voturi)    
    PRIMul??? (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:30)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Prim ministrul e bun la ceea ce face: sa tranteasca cu vorba in ministrii lui.
    Pe noi poate sa ne scuteasca oricum nu spune nimic in scris!
  • 0 (8 voturi)    
    raspunderea politicienilor (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:34)

    levierul [utilizator]

    Desi PSD a dat un prim ministru condamnat cu recidiva, nu si-a cerut macar scuze, iar acum incearca sa bage pumnul in gura magistratilor.
    Pai dupa legile pe care vreti sa le dati voi acum, Iliescu era inca presedinte si Nastase prim ministru.

    Raspunderea voastra unde este?
  • -4 (8 voturi)    
    Raspunderea magistratilor... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    e fata de mafia rosie a lui 2dose & Co. Adica sa condamne de ochii lumii si sa -i lase pe hoti cu averile intregi. Romania nu e sta de drept ci stat mafiot iar Justita e parte a lui.
  • +3 (7 voturi)    
    De acord (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:41)

    Encounter [utilizator]

    Total de acord cu răspunderea magistraților, dar trebuie definită foarte precis legea, astfel încât să nu rămână judecătorii și procurorii la mâna Inspecției Judiciare (care se va subordona ministerului de justiție, deci vor fi șantajabili) interpretarea legii după cum bate vântul politic.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce mai votam? (Joi, 12 octombrie 2017, 13:17)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      Daca tot ce e politic nasol? Ai impresia ca aia nesubordonati politic" sunt neaparat niste ingeri imaculati. incoruptibili, fara nici un interes sau preferinta politica? E mai bine sa fie subordonati unora pe care nu i-a ales nimeni? Aia n-o sa fie santajabili?
  • +6 (8 voturi)    
    corect (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:47)

    Nevermind [utilizator]

    Astia nu au pic de raspundere, daca sunt prosti sau judeca cu rea credinta/spaga.

    Legea a existat si pana acum, dar statul nu s-a indreptat niciodata in regres ca sa recupereze pagubele. Oare pentru ca o mana spala pe alta? Apropo de in dependenta justitiei...

    @ comentatorii revoltati: nu ganditi masura doar prin prisma faptului ca este propusa de un psdist sau a tanguirilor false cu "independenta" justitiei. Este vorba de principiu. Cine a avut tangenta cu sistemul judiciar si inamovibilii incompetenti si/sau corupti, stie ce vorbesc. Ca tot zicea cineva mai sus de mazare...
  • +1 (9 voturi)    
    pai da (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:55)

    john06 [utilizator]

    ca raspundere a politicienilor exista deja,nu?cum sa nu,vine cererea DNA de urmarire penala la SPArlament,votam raspins si cam asta e raspunderea...nu rezolvam problema asta ci facem vanatoare de vrajitoare...
  • -2 (6 voturi)    
    Ea exista habarnistule (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:43)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Vezi in legile in vigoare ca magistratii raspund pentru faptele comise cu rea credinta sau grava neglijenta...IJ a sanctionat in ultimii ani cca 150 de magistrati, trimisi in judecata si condamnati au fost multi in anii recenti, CSM a dat intodeauna aviz de cercetare, deci justitia isi face curatenie in ograda nu ca politicienii din parlament sau guvern care fac scut si nu aproba cererile de urmarire penala sau arestare...
    • +2 (4 voturi)    
      nu chiar (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:59)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Pe parte materiala, legea exista, dar nu este aplicata. Exista sintagma "statul se poate indrepta", adica vax albina. Cum sa aiba tupeu careva din MF sa ia bani unui magistrat corupt, cand poate fi judecat maine sau tocmai e judecata nevasta-sa? :D
    • +1 (1 vot)    
      pe verificatori cine-i verifica? (Miercuri, 11 octombrie 2017, 17:17)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      ma refer doar la ce citesc in ziare. ori nu se aplica legea despre care ziceti asa, cum trebuie (si atunci si verificatorii trebuie verificati), ori este rea credinta din partea magistratilor, care s-u constituit intr-un fel de masonerie.