Mihai Tudose, despre Rovana Plumb si Sevil Shhaideh: Avem doua perceptii, prezumtia de nevinovatie si perceptia de la Bruxelles, care e cu totul alta

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:19 Actualitate | Esenţial

Mihai Tudose
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose a declarat miercuri ca exista doua perceptii in cazul ministrilor aflati in vizorul DNA, printre care Sevil Shhaideh si Rovana Plumb: prezumtia de nevinovatie si "perceptia de la Bruxelles", care este "cu totul alta".

AAcesta a declarat, la Palatul Parlamentului, ca nu poate sa nu fie alaturi de colegii sai din guvern "care sunt azi intr-un anumit tip de stres".

Insa cea mai mare problema este "ca actul de guvernare sa se desfasoare in mod normal" iar "un element important in acest program este atragerea de fonduri europene si cele doua colege - stiti foarte bine, avem o realitate si o perceptie".

"Realitatea este ca exista prezumtia de nevinovatie, au fost o multime de cazuri in care cei care au fost pusi sub acuzare in diverse etape ale procesului penal s-au dovedit a fi nevinovati, cu vietile distruse sau oricum schimbate total, dar avem si o perceptie si perceptia la Bruxelles este cu totul alta decat realitatea de aici", a subliniat Tudose.

"Dar fiind faptul ca cele doua colege sunt exact pe zona aceasta de relatie cu Bruxellesul, de aici apare problema. Am o parere personala pe care v-am spus-o si o impunere ca sef al Guvernului. Asta este tot", a mai spus acesta.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7720 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Clar, e Ponta clonat! (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:24)

    milcov [utilizator]

    Numai Ponta se dedubla. Parca cu legea mineritului. Vota ca prim ministru intr-un fel, si ca deputat , altfel!
  • +7 (9 voturi)    
    Viceversa (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:25)

    Sati [utilizator]

    Perceptia autista
  • +12 (16 voturi)    
    prezumtia de nevinovatie (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:28)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    si perceptia de mare mânarie .

    Cap de taur deja da inapoi ?...
  • +16 (22 voturi)    
    Evident ... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:30)

    13adi [utilizator]

    atunci cand o viata intreaga ai venituri de bugetar este "greu" sa-ti dai demisia de onoare, sa-ti demonstrezi nevinovatia in instanta si sa-ti reiei cursul firesc al vietii :-)
    • -9 (11 voturi)    
      E foarte greu... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:02)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

      Domnu 13adi, sa stiti ca e foarte greu. Mai ales daca ai fost cinstit si traiesti doar din salariu. Daca stii ca esti nevinovat. O mizerie din asta poate dura ani de zile. Cine iti da anii de zile pierduti inapoi? Dar salariul? Din ce traiesti? Din ce platesti avocatii? Repet, daca nu ai furat. Ce pateste procurorul care iti face o mizerie din asta? Nimic!


      PS. Nevinovatia nu se demonstreaza, ea este implicita. Procurorul demonstreaza, daca poate, vinovatia.
      • +8 (8 voturi)    
        Pai ... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 16:18)

        13adi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Nu suntem cu toti egali in fata legii, eu lucrez la privat si daca sunt acuzat de furt crezi ca mai sunt primit la job !?! scuza-ma, da chiar gandesti ca un bugetar !!!!
      • +4 (4 voturi)    
        PS (Miercuri, 11 octombrie 2017, 16:21)

        13adi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        am inteles, noi cei din privat contam doar pentru taxe si impozite, in rest .... sa fie "armonie bugetara".
      • +6 (6 voturi)    
        vai Domnul Gigi (Miercuri, 11 octombrie 2017, 18:44)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Arata-mi un bugetar cinstit care a trait doar din salariu si care e acuzat de DNA si ti-l mananc. In schimb iti arat eu o gramada de bugetari care au proprietati si masini de zici ca sunt fii nenascuti ai lui Zuckerberg.
        • +4 (4 voturi)    
          Dar de ce nu raspundeti (Miercuri, 11 octombrie 2017, 21:06)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          dle Gigi Kent? nu-i asa ca nu stiti niciunul?

          Terminati cu mascarada asta cu abuzurile- sa punem problemele in ordinea importantei - in acest moment e importanta starpirea coruptiei si asta se face cu procurori nu-i asa? ca doar nu cu filosofi sau pictori- apoi vedem noi ce facem si cu procurorii sa-i mai domolim- ii mai scoatem la pensie, le mai dam cate un" os de ros" - sa traim noi pana atunci
  • +12 (16 voturi)    
    Hotul intodeauna se considera nevinovat. (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:32)

    asavreau [utilizator]

    Tudose foloseste argumentele lui Dragnea si clica de borfasi din PSD-ALDE.Cred-ca,daca sunt la putere au voie sa si fure.Respectarea legii nu este in obisnuintele lor.
  • +9 (11 voturi)    
    Nea Misu'...da' Romania??! (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:34)

    vio7 [utilizator]

    In Romania e doar prezumtia de nevinovatie...aia de la UE sunt pretentiosi,romanii care te-au votat nu prea conteaza??Aia de au stat in februarie in piata Victoriei nu se pun??OK! E bine si asa,macar de rusinea alora de la UE sa faceti ce trebuie.Deja ai iesit schimbat in declaratii bre nea Tudose!
  • +16 (20 voturi)    
    Vrajeala asta cu nevinovatia (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:34)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Nu tine decat intre voi. Realitatea este ca i-au facut un cadou de sute de hectare lui Dragnea. Ce dracu de nevinovatie vedeti voi aici.
    As vrea si eu si inca 20 milioane de oameni cate 2 ha de apa de la o nevinovata din asta din guvern. Sa avem cu toti niste balti, Dragnea de sute de ha ca-i sef, noi mai mici sa ne distram cu barca in weekend.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai pentru psdisti vorbeste (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      Ca sa cistige sprijinul parlamentarilor PSD tre sa vorbeasca pe limba lor. daca le vorbeste in limbajul celorlaqlti e pierdut. El acu tre sa explice de ce tre sa plece cele doua cucoane desi DNA reprezinta binomul trinomul, arma imperialistilor care nu lasa PSD sa dea bani la oameni si alte alea. Cu texte de genul celor de alaltaieri cu procurorii care nu invinuiesc aiurea are sanse zero sa-l dea jos pe Dragnea.

      Si chiar de-l da, sa nu ne asteptam la o schimbare de paradigma in PSD: in parlament tot Niclicea, Iordache si Serban Nicolae sau Plesoianu fac legea. Asta am (sau n-am) votat, din pacate cu asta defilam pina la urmatoarele alegeri. Lupta asta interna are ca singur avantaj ca pentru 1-2 saptamini pesedistii uita de legile justitiei, ocupat fiind sa-si infinga unii altora cutite in spate.
  • +17 (21 voturi)    
    prezumtia de nevinovatie este... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:38)

    liviu_ [utilizator]

    si trebuie sa ramana...
    DAR prezumtia de nevinovatie nu inseamna ca poti ramane intr-o functie din care poti influenta o ancheta ! Daca esti nevinovat vei fi repus in functie si asta e .

    De exemplu... daca esti sef de partid si esti f aproape de o condantare definitiva, e posibil sa-si puti gealatii sa mazileasca persoanele incomode din justitie si/sau sa dai legi in favoarea ta (orice asemanare cu realitatea e pur intamplatoare ;) )
    • -8 (12 voturi)    
      Nu zau, am vazut multe cazuri in care s-a (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:40)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      revocat cineva dintr-o functie si pa, nu a mai revenit, fara ca procurorul sau judecatorul care a gresit sa raspunda nici macar administrativ!
      • +1 (1 vot)    
        ia zi macar unu? (Vineri, 13 octombrie 2017, 12:25)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        macar unu cumetre, UNUL da ca exemplu!
  • +7 (11 voturi)    
    Amintiri din cocina (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:40)

    Daniels22026 [utilizator]

    Diferente de perceptie exista intr-adevar. Dar viziunea mafiota le deformeaza si pe astea. Au promovat atata mediocritate, incompetenta si prostie, incat mafiotii nici macar teoria nu o mai pot intelege si mima.

    De exemplu, prezumtia de nevinovatie in domeniul diplomatic impune demisia imediata a persoanei acuzate. In acest fel, nu doar ca inclini suspiciunile in favoarea propriei nevinovatii. Dar demonstrezi si curajul nevinovatiei de a trece printr-un proces penal, ca oricare alt cetatean al tarii. Fara sa cauti privilegii prin parlament, institutii si legi. Caci daca le cauti si le invoci, suspiciunile se amplifica.

    Pe de alta parte, cica distrugerea vietii nevinovatilor. Pai cine l-a fortat pe nevinovat sa se alature mafiei, sa-si alature numele mafiotilor? Cine risca poata sa si piarda. Si ce-a pierdut nevinovatul respectiv? Pozitia in mafie?! Salariul de la stat? Sa le piarda! Foarte bine. Orice sut in fund e un pas inainte. Iar cine vrea sa-si construiasca o cariera printre mafioti, sperand ca renumele sa-i ramana nepatat, asta nu e decat o iluzie. Specifica mafiotilor. Cine intra in cocina se manjeste. N-ai cum sa iesi din cocina in costum alb, imaculat, si inca mirosind a flori de primavara.
  • +7 (11 voturi)    
    In campanie, perceptia este de folos! (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:42)

    pedepsitorul [utilizator]

    In campania electorala esste bine daca perceptia romanilor va privesc ca niste salvatori ai tarii... dar cand va prinde justitia cu niste furaciuni...domle noi suntem curati ... dar perceptia este gresita!

    Un politician, cand pierde perceptia de buna conduit, trebuie schimbat din functie!
    iar un ministru cu suspiciuni infractionale, nu mai este apt pentru o perceptie curata!
  • +5 (9 voturi)    
    a (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:43)

    adrian67 [utilizator]

    Ce perceptie bai nea Tudose, aici e vorba de furt din avutia statului roman si cedarea catre o persoana fizica (Dragnea). Noi avem perceptia ca nu faceti nimic, dar nimic. Nu autostrazi, nu spitale (chiar si republicane), nu scoli, nu gradinite, nimic. In schimb avem un circ interminabil cu replici demne de Las Fierbinti, rostite de personaje demne de acelasi serial.
    • -7 (11 voturi)    
      Imi spui si mie care este prejudiciul daca zici (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:42)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      tu ca este furt din avutia statului?
      Apoi alta minciuna a ta, cedarea catre o persoana fizica, insula Belina este in continuare in proprietatea statului prin Consiliul Judetean, deci doua vorbe trei minciuni, bravos!
  • +9 (9 voturi)    
    Cam echivoc... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:52)

    indrea [utilizator]

    merge pe muchie de cuţit: el ţine cu partidu', dar trebuie să le facă pe plac ălora de la Bruxelles.
    Va fi şi mai si de-aici încolo, pentru că onoarea de pesedist e mai presus de orice, la o adică :))
  • +8 (12 voturi)    
    lol (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:53)

    HP [utilizator]

    Adica vrei sa spui ca UE ameninta ca nu ne mai trimite bani daca nu le crucificam pe alea doua panarame.

    Foarte bine, hai sa le martirizam si sa isi demonstreze nevinovatia in justitie.

    Go for it. I'm all in.
  • +11 (17 voturi)    
    Care viata distruse, dom'ne ?? (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:53)

    CezarN [utilizator]

    Ca doar nu s-au nascut ministrese!
    Pana a ajunge ministru, din ce au trait? Din aia sa traiasca si dupa ce nu vor mai fi ministru.
    Nu este ca si cum le-ai interzice sa-si exercite profesia si le lasi fara sursa de venit.
    A fi ministru este o demnitate si o onoare pe care Romania ti-o acorda, o sansa enorma de a face ceva pentru țara ta, nu pentru gașca ta, lucru care implica si luare unor masuri poate un pic mai nepopulare si de aceea trebuie sa fii in afara oricarei suspiciuni, a oricaror banuiele ca faci acest lucru pentru folosul propriu sau a unei gasti de partid. Acesta este principlul motiv pentru care se ipune demisia demnitarilor cu dosare penale, nu pentru ca ar fi neaparat vinovati.
    Cum sa am eu incredere intr-un program de guvernare facut de un urmarit penal care isi ascundea furaciunile in cimitire (Darius Valcov) ??

    Dar chiar daca ai avea dreptate (repet: NU ai dreptate) ce ne facem cu cei care au chiar condamnari penale definitive si sunt sefi la Parlament (dl Dragnea).
  • +8 (12 voturi)    
    Intr-adevar, aveti o problema ! (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:03)

    purplehaze [utilizator]

    Aceasta consta in dorinta reala a populatie de a apartine Europei dupa ani de comunism totalitar.
    Parerea mea este sa mergi "pe mana" Bruxellesului, este "mana castigatoare", romanii sunt satui de minciunile voastre si de atitudinea de fronda din Parlament impotriva justitiei !
    Cui ii place FURTUL sa nu intre in politica !
  • +7 (13 voturi)    
    perceptia si prezumtia (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:11)

    ComentNews [utilizator]

    Prezumtia de nevinovatie nu este o perceptie.

    Etica si integrtitatea insa ar trebui sa fie obligatorii pentru un demnitar. La fel si partidul ar trebui sa aiba bunul simt sa ii ceara unui demnitar anchetat sa paraseasca postul. Codul de integritate al PSD este insa mai flexibil decat trestia lui Eminescu. etica si conduita morala sunt total straine acestei mase de oameni adapostiti sub o umbrela de partid in speranta ca se vor putea imbogati pe bani publici si fara consecinte.
  • +9 (17 voturi)    
    Problema pusa gresit (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:12)

    MihaiG [utilizator]

    Nimeni de la Bruxelles nu spune ca cele doua sunt vinovate sau ca trebuie sa fie anulata prezumtia de vinovatia. UE a investit enorma in reformarea justitiei din Romania si in intarirea principiilor fundamentale ale acesteia, printre care si prezumtia de nevinovatie.

    E absolut falsa prezentarea problemei de catre Tudose in acest fel, ca si cum institutiile europene le-au condamnat deja pe cele doua. Judecarea cauzelor e treaba justitiei romane.

    Problema e una politica. Ai doua ministre asupra corora planeaza suspiciuni de natura penala. Normal este sa nu le tii pe pozitie pentru ca iti afecteaza negativ si imaginea si actiunea guvernului.

    Nu e normal ca un ministru sa fie urmarit penal, nu e normal. In orice democratie solida, acea persoana trebuie sa isi dea demisia, isi rezolva problemele in justitiei si apoi, in functie de rezultat, se mai intoarce sau nu in politica.
    • +3 (5 voturi)    
      De fapt, (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:09)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui MihaiG

      Tudose spune ca la Bruxelles nu merge cu urmariti penal;cu urmariti penal merge in Teleorman.
      Cred ca lucrul asta la aflat si Grindeanu,da' nu i-a spus si lui Tudose.
  • +5 (5 voturi)    
    Nevinovate? (Miercuri, 11 octombrie 2017, 14:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu stiam ca 2doze are atâta umor. Imbuibatele trebuiau sa fie de mult la puscarie... dar cum Ro. nu e stat de drept, ele sunt in guvern - haios!
  • +4 (4 voturi)    
    Diferente intre persoana si functie (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:05)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Stiu care-i treaba dar borfasii fac pe prostii invocand prezumtia de nevinovatie sa-i tina in functii. Pai d-le, pe persoana fizica toti beneficiaza de prezumtia de nevinovatie dar cand persoana ocupa o functie publica, ce implica anumite standarde de corectitudine, integritate, ce trebuie sa fie deasupra oricaror suspiciuni, atunci prezumtia, desi exista, ea nu mai e suficienta, pt. ca asupra functiei publice ocupate de persoana cercetata planeaza niste suspiciuni ce pun sub semnul intrebarii intreaga organizatie. Nu poti tine in functii de ministrii persoane cercetate pt. abuz, coruptie, pt. ca oamenii vor intelege ca astfel de practici sunt permise si incurajate de catre guvern, ca guvernul nu mai poate sa-si indeplineasca corect sarcinile, toate actele respectivilor ministri putand fi contestate, pot intelege oamenii ca ministrii sunt deasupra legii, etc. Cum ar fi ca un judecator trimis in judecata pt. coruptie sa mai judece dosare de coruptie? Acelasi lucru trebuie aplicat in guvern, parlament. Pai voi dati ordonante, legi si tineti inculpatii sau chiar infractorii condamnati pe functie???
  • +4 (4 voturi)    
    Premierul si-a pierdut busola... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 15:24)

    area51rmc [utilizator]

    Este incredibil cum un ins ca premierul acestei tari jigneste pe cei care deservesc institutiile UE, spunand despre ei ca au o perceptie diferita de realitate...
    Pai oameni buni, stiti cine traieste in afara realitatii? Persoanele carora starea de sanatate si varsta nu le permite sa perceapa realitatea, adica alienatii mintal si minorii pana la o anumita varsta.
    Asa ceva este de neadmis intr-o societate civilizata, iar ziaristii ar trebui sa sanctioneze imediat acest soi de limbaj al celui care este primul ministru al Romaniei.

    Ma simt frustrat ca sunt nevoit sa suport asemenea infectii umane in demnitati ale tarii in care am votat, iar votul meu este folosit pentru a justifica tot felul de afirmatii jignitoare. Indiferent cui si-au dat votul romanii, ei nu trebuie sa accepte ca reprezentantii lor sa faca afirmatii jignitoare la adresa nimanui, iar cand acestea se fac, romanii trebuie sa ceara indepartarea imediata din functia publica a celui care a jignit.
  • +3 (3 voturi)    
    Lectie contitutionala (Miercuri, 11 octombrie 2017, 16:25)

    area51rmc [utilizator]

    Articolul II, sectiunea a 4-a din Constitutia SUA: "Preşedintele, vicepreşedintele şi toţi funcţionarii civili ai Statelor Unite vor fi destituiţi din funcţie în caz de punere sub acuzare şi condamnare pentru trădare, corupţie şi alte crime şi delicte majore" (Titlul marginal al sectiunii este "Revocarea functionarilor cu functii inalte").

    Atentie:
    - textul contitutional mentionat instituie "destituirea din functie" ca sanctiune obligatorie. NU exista posibilitatea ca un functionar public sa se gandeasca ca isi poate da "demisia de onoare" cum se latra pe plaiurile mioritice;
    - textul constitutional stabileste clar ca sunt "functionari publici civili" presedintele si vicepresedintele SUA si toti cei care actioneaza cu autoritatea SUA. Adica nu exista delimitare intre "demnitari" si "functionari publici" cu se latra prin Romania. Toti cei care sunt investiti cu autoritatea statului american sunt functionari publici, indiferent ca e presedintele sau vicepresedintele SUA;
    - textul a fost scris in anul 1787 si de atunci si pana azi nu i s-au adus amendamante, fiind in vigoare.

    Intelegeti diferenta?
  • +4 (4 voturi)    
    Suspendare, demisie.... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 18:33)

    Wanheda [utilizator]

    E vorba de psd totusi, astia au devalizat o tara intreaga. 2dose nu face decat sa garaie pe limba de Hamstar. Nu exista DACA, ca pe acelasi principiu, DACA e vinovata, atunci ai avut un pungas la butoane cativa ani.
    Si cmonn, Servil a fost mana in mana cu Porcusor si cu Mazare atatia ani, e maiestra in furt.