Tudorel Toader: Cautam pragul rezonabil pentru a delimita raspunderea contraventionala de cea penala

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 10 octombrie 2017, 15:49 Actualitate | Esenţial

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat marti ca se cauta pragul rezonabil pentru a delimita raspunderea contraventionala de raspunderea penala, adaugand ca in stabilirea pragului se va tine cont de deciziile Curtii Constitutionale si de Directiva europeana, informeaza News.ro.

"Cu privire la abuzul din legislatia nationala, luam in considerare cele doua decizii ale Curtii. (...) In repetate randuri am spus, cautam pragul rezonabil pentru a face delimitarea dintre aceste raspunderi, delimitarea raspunderii contraventionale de raspunderea penala", a declarat Tudorel Toader.

El a spus ca a fost adoptata o Directiva europeana care vorbeste despre un prag minim de 10.000 de euro, iar daca prejudiciul este mai mare de 100.000, fapta este "agravata".

"Cu privire la abuzul din legislatia nationala, luam in considerare cele doua decizii ale Curtii, Directiva europeana trebuie transpusa, dar poate fi transpusa odata cu modificarea abuzului. Personal, cred ca poate fi sau ca trebuie transpusa si separat, avand in vedere multitudinea aspectelor incidente, procedura de transpunere a unei directive, cu marja de apreciere si cu specificul ei national", a adaugat Toader.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

690 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    adica sa facem erori fara greseala (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:54)

    tropotaru [utilizator]

    din categoria Liviu Pop, Bubiţă vrea sa separe şpaga de mită, furtul de hoţie şi pe Draqneea de puşcărie.
    • +5 (5 voturi)    
      Omul cu camasa maro (Marţi, 10 octombrie 2017, 17:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui tropotaru

      loveste din nou.
      Tudorel ne explica ca un functionar are dreptul la un tarif de baza la furat.
      Adica poate fura linistit pana la o suma .
      Daca se prinde cineva este gresala daca nu este negustor cinstit.
      Transpus dupa principiul de egalitate in fata legii si valoarea furtului se va raporta la nivelul de furt permisiv al functionarilor publici.
      Hotii de buzunare de ce sa plateasca cu puscaria pentru 50 de lei ????
      Hotul sa zica am gresit fara intentie ca un functionar public si am furat....
  • +8 (8 voturi)    
    NU ! (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:55)

    lp [utilizator]

    Legea pe care o faci tu e un abuz !!! Nu pricepi ca nu poti hotara pentru o tara ?! Astept reactia celor din sistemul de justitie, glasul lor ar trebui sa bubuie acum, sa-i inchida gura acestei jalnice papusi din mana lui Dragnea.
  • +8 (8 voturi)    
    !!! (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:13)

    CMD [utilizator]

    L-am gasit ,1 RON !!
    • +2 (2 voturi)    
      uite ca si io am zis... (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:48)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      La fel - ce coincidenta!

      Multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      0 lei (Marţi, 10 octombrie 2017, 22:16)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui CMD

      Si furtul unui leu e infractiune....ca nu se trimite in judecata din motive de oportunitate e altceva...
  • +7 (7 voturi)    
    îl dai afară pe ușă, îți intră pe geam (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:18)

    sobolan [utilizator]

    "Decisiva este natura faptei, iar pragul la care se refera nu este in niciun caz unul financiar. Mai mult, acest prag se aplica desigur doar normelor cu caracter general din legea penala privind abuzul in serviciu, dar nu si la alte infractiuni precum coruptia, spalarea banilor sau abuz de incredere" - Comisia de la Veneția, septembrie 2017, via ziarul Adevărul.
    Un executant periculos ca Toader mai rar găsești - umil așa, cu DEXu' la el, dacă l-ai întrebat ceva la care ar trebui să dea socoteală, hap! îți bagă o construcție de te-a închis pentru o secundă și până te-ai trezit e înapoi în scorbură. Nu știu cum văd alții situația, dar ..e destul de groasă, ciumeții ăștia nu se lasă cu otravă de prima mână.
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu il mai caute! (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:47)

    ..13 [utilizator]

    Pragul rezonabil este de 1 RON.

    Sa dam leului ce este al leului!
    Respect cuvenit pentru 1 RON!

    In ceea ce il priveste pe Tudorel cred ca poate sa plece dupa ce a propus ca Inspectia Jurdiciara sa fie subordonata politicului, adica Ministrului Justitiei - ca pe vremea lui ala cu oualele ...

    Astept cu mare interes planul solicitat de CEDO ref, modernizarea inchisorilor si pana atunci sper ca sa nu mai iasa nici o pasare maiastra de la parnaie fara sa depuna cel putin sumele sustrase.

    Asta imi doresc Tudorele, mai draga!
  • 0 (0 voturi)    
    Furt de bani publici contraventie??? (Marţi, 10 octombrie 2017, 22:15)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Abuzul in serviciu este practic un furt, o frauda a banilir publici comisa cu intentie si nu de oricine, ci de un functionar public instruit, care cunoaste legile, a semnat o fisa a postului, etc. Daca furtul unui singur leu de catre orice persoana, fara nicio calitate, in dauna oricui, e prevazut ca infractiune, cum ar putea furtul de bani publici, comis de o persoana instruita, sa fie contraventie???