Tudorel Toader, despre abuzul in serviciu: Cautam pragul rezonabil pentru delimitarea dintre raspunderea contraventionala si penala

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 octombrie 2017, 15:21 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a precizat marti ca in cazul acuzatiilor de abuz in serviciu se cauta "pragul rezonabil" pentru a se face delimitarea dintre raspunderea contraventionala si raspunderea penala, transmite Agerpres.

"Cu privire la abuzul in serviciu din legislatia noastra, au survenit doua decizii ale CCR. Prima decizie - ce se intelege prin sintagma 'indeplineste in mod defectuos' si CCR a stabilit ca este vorba despre indeplinirea, neindeplinirea unei atributiuni prevazuta intr-o lege sau intr-o ordonanta. A doua decizie se refera la necesitatea delimitarii gradului de pericol social care sa delimiteze formele raspunderii juridice, raspunderea contraventionala de raspunderea penala. Va repet, cautam pragul rezonabil pentru a face delimitarea dintre raspunderea contraventionala si raspunderea penala", a afirmat Tudorel Toader, la Parlament, dupa ce a participat la comisia speciala privind punerea in acord a legilor Justitiei.

El a subliniat ca, 'intre timp, a fost adoptata o directiva comunitara care se refera la fonduri europene si care vorbeste despre un prag minim de 10.000 de euro, iar in cazul in care valoarea prejudiciului produs depaseste 100.000 de euro, atunci fapta va avea o forma calificata, o forma agravata'.

'Prin urmare, cu privire la abuzul din legislatia nationala, luam in considerare cele doua decizii ale Curtii, directiva europeana, la randul ei, trebuie transpusa, dar poate fi transpusa odata cu modificarea abuzului. Personal, cred ca poate fi sau ca trebuie transpusa si separat, avand in vedere multitudinea aspectelor incidente, procedura de transpunere a unei directive, cu marja de apreciere si cu specificul ei national', a mai spus Tudorel Toader.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1037 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    prag? (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:25)

    aricipogonici [utilizator]

    va dau io un prag, 10 bani. Atat sa furi din banu' public si faci puscarie. Cum adica "prag rezonabil" adica poti fura un pic si nu mult sau cum?
    • -4 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:48)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui aricipogonici

      Abuzul in serviciu nu e furt.

      Dar toti au o parere...
      • +2 (4 voturi)    
        Nu e furt? (Marţi, 10 octombrie 2017, 21:29)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Dar cand semnezi incasarea facturilor "umflate" de zeci de ori si apoi iti incasezi "parandaratul" in cimitire si manastiri -astea cum sa le numim baietas?
  • +5 (7 voturi)    
    Poftim? (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:32)

    Alexos [utilizator]

    La furt exista un prag? De ce ar exista la abuzul in serviciu?
    • -4 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:49)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      De ce ai voie sa depasesti viteza maxima legala cu 9km/h si de abia la al 10-lea primesti amenda? De ce amenda e mai mare pentru +50km/h fata de +10km/h?
      • +2 (4 voturi)    
        Doamne (Marţi, 10 octombrie 2017, 21:35)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ce logica "debordanta" - aproape ca am rosit de necaz ca nu mi-a trecut prin cap asa ceva. Ma baiete dar stii ca poti sa starnesti ropote de apluaze in orice aula universitara .
        Apropo nu cumva este si Dl doctor - ca toti baietii care "se respecta" - ca tot e la moda vb retardatului aluia - stii tu care ca e de la voi.
  • +4 (6 voturi)    
    Da' nu-l mai cauta, draga ! (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:37)

    CezarN [utilizator]

    Lasa judecatorii sa judece.
    Caci una este sa furi 300 RON de la gura unor copii dintr-o casa de copii si alta este sa furi 1000 RON la amenajarea unui parc.
  • +4 (6 voturi)    
    ... cu marja de apreciere si cu ... (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:38)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... specificul ei national ?!?!?

    Adica " Tara noastra este mare
    Cine fura ala are ? ... "

    FMMIG la toti de trogloditi , IAR ne vreti in STRADA ?!?
  • +3 (7 voturi)    
    Pff (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Ma, da' asta chiar este batut in cap.

    Ce prag vrei, nene? S-a dovedit ca ati mintit cu pragul, Comisia de la Venetia v-a dat peste bot de nu v-ati vazut!

    Vrei prag musai? Ok, fa-l asa:

    - contraventional, cand paguba este de 0 lei
    - penal, cand paguba este mai mare de 0 lei.

    Duca-s-ar pe pustii de imbecili...
    • -4 (6 voturi)    
      Ai merita ... (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:50)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ai merita sa platesti 1000 Ron amenda pentru ca ai savarsit o contraventie cu paguba de 0 lei.
  • +5 (5 voturi)    
    Şarla merge destul de bine in echilibru ! (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:55)

    Susufler0 [utilizator]

    Pe de o parte are grija sa nu care cumva sa-i asmuta pe dulaii lui Dragnea impotriva sa, iar pe de alta parte, nici nu poate sa bata toba in piata publica si sa decreteze ca pragul stabilit prin Directiva europeana pt delimitarea penalului de civil in ceea ce priveste infractiunile de abuz privind fondurile europene nu ii circumscrie orientativ pragul ce trebuie adoptat in legislatia interna privind abuzul in serviciu cu banuti romanesti.

    Doar un ticalos ar mai putea spune acum ca un prag de 10.000 de euro (imens de altfel pt o tara ca Romania) este mult prea mare, este excesiv, este exagerat pt abuzul in seviciu reglementat de legiuitorul roman in codul penal !

    PPS. Cu alte cuvinte, daca Dragnea nu-i pensioneaza in dosarul sau pe rand sau, ma rog, cate trei odata, pe toti varstincii de la ICCJ, nu are nicio sansa sa scape necondamnat ! :))

    PPPS. E o provocare, nu ? ;)))
  • +1 (1 vot)    
    Doamne, (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:55)

    Bazil [utilizator]

    ce i se mai invarte lui Tudorel limba in gura; ceva de speriat.
  • +4 (6 voturi)    
    Parca aia de la Venetia au spus altfel (Marţi, 10 octombrie 2017, 15:59)

    trem [utilizator]

    http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/justitie/comisia-de-la-venetia-fara-prag-la-abuz-in-serviciu-eroarea-care-s-a-transformat-in-lege-798911

    "În niciun caz infracţiunea de abuz în serviciu nu are nevoie de un prag al prejudiciului, spun experţii Comisiei de la Veneţia."

    Deci Tudorele cum o dai, cum o intorci ca tot cum vrei tu faci! Si noi stam si iti inghitim porcariile si ne uitam ca prostii la TV-urile voastra care ne spala pe creieri.
  • +2 (4 voturi)    
    a (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:08)

    adrian67 [utilizator]

    Specificul national? Adica ce, la noi oricum se fura deci facem prag 1 milion de euro ?
    Bai tampitule, intr-o tara in care coruptia e endemica, pragul trebuie sa fie fix, dar fix 1 LEU. Peste aceasta suma, puscarie doar ( "decat" pentru cititorii PSD-isti, care sunt mult mai prosti decat noi ) cu executare si pedeapsa sa se dubleze.
    Asta daca vrei sa ramai in istorie ca un ministru adevarat .
    Daca nu, o sa fii retinut de istorie doar pentru maxim 10 ani, ca o sluga.
  • +2 (2 voturi)    
    cautam, cautam.. (Marţi, 10 octombrie 2017, 16:09)

    anion [utilizator]

    Tudorel a iesit la cules de ghebe si tot cauta, cauta... Iti spun eu nea Tudorele cum sa separi apele. Contraventie este daca fapta ti-au propus-o si facut-o una sau mai multe persoane iar tu ai semnat fara a sti despre ce este vorba. Raspundere penala este atunci cand ati elaborat si infaptuit cu unul sau mai multi hoti o potlogarie in functiile pe care statul parca este obligat sa vi le dea.