Dragnea: Cred ca vom merge spre varianta ca Inspectia Judiciara sa fie o institutie autonoma

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 octombrie 2017, 12:38 Actualitate | Esenţial

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat luni ca varianta care se contureaza in coalitia in ceea ce priveste Inspectia Judiciara este aceea a unei institutii autonome, asa cum a anuntat si ministrul Justitiei cu mai putin de 24 de ore in urma, informeaza Agerpres.

"Dar nu e o noua varianta, eu am spus de la inceput, pe 24 august, ca trebuie sa abordam cu mai mult calm si cu mai multa asezare aceste propuneri de modificare si inca de atunci a spus ministrul ca una dintre variante este sa fie institutie autonoma, eu am spus in mai multe randuri ca poate e bine sa fie o institutie autonoma si cred ca vom merge catre aceasta varianta", a raspuns Liviu Dragnea intrebat cum vede "noua varianta" propusa de ministrul Justitiei in ceea ce priveste Inspectia Judiciara.

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat duminica la Iasi ca sunt trei variante pentru Inspectia Judiciara, dar ca exista mici sanse ca institutia sa ramana la Consiliul Suprem al Magistraturii.

"Pe 23 august am spus ca sunt trei variante, da? Varianta de a ramane la CSM consolidand independenta, autoritatea Inspectiei judiciare, o varianta de a o aduce la Ministerul Justitiei si a treia varianta de a dobandi statut de autoritate autonoma independenta pe baza unei legi proprii de organizare, de functionare. Faptul de a ramane Inspectia Judiciara la CSM e cel mai putin probabil, dat fiind ca dincolo de enunturile facute de pe 23 august am vazut cu totii ce s-a petrecut in ultima perioada in raporturile dintre Inspectia Judiciara si CSM, Inspectia Judiciara si entitatile pe care le controleaza, adica nu e numai o disfunctionalitate de principiu, e una concreta a modului in care se pozitioneaza unele fata de celelalte", a spus Tudorel Toader.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1487 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Asta dupa (Luni, 9 octombrie 2017, 12:47)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "Ambasadorul Statelor Unite ale Americii in Romania, Hans Klemm, si mai multi membri ai Congresului SUA au avut o intrevedere, sambata, cu premierul Mihai Tudose, au declarat, pentru AGERPRES, surse guvernamentale."?
    • +1 (1 vot)    
      deloc (Luni, 9 octombrie 2017, 17:50)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      intrevederea aia a fost pentru rachetute si corvetute. vezi anuntul de azi al premierului.
      ce vrea sa faca Slugarel cu IJ e cam ce-au facut cu CCR: institutie "independenta", condusa de lingai de partid propusi de Parlament, Guvern, eventual ii arunca si Presedintelui o ciosvarta.
  • +11 (15 voturi)    
    a (Luni, 9 octombrie 2017, 12:48)

    adrian67 [utilizator]

    Independenta si sa puneti voi sefii, nu?
    Iata cateva propuneri : Toni Grebla, Iordache, Serban Nicolae.
    • 0 (2 voturi)    
      Pai si (Luni, 9 octombrie 2017, 16:17)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      cu Nicolicea cum ramane? Plesoianu?
      Nu ti se pare ca ai uitat vreo cateva valori ale Romaniei?
  • +7 (11 voturi)    
    De fapt, ce va deranjeaza cel mai mult? (Luni, 9 octombrie 2017, 12:51)

    Johanis [utilizator]

    Ca noi, astia multi si prosti nu mai intelegem nimic!

    Puneti mana pe justitie "pas cu pas" - vedem deciziile din ultimul timp - achitari si iesiri din puscarie pe banda rulanta, luati acum si Curtea de Conturi - nu ca n-ar fi fost a voastra si cat a condus-o Vacaroiu, bugetele le invartiti intre institutii cum doriti, Tel Drum castiga licitatii pe banda rulanta - vedem azi cu a pus mana pe vreo 20 de milioane de euro, veniti deja in public paziti de interlopii cu care va derulati afacerile, jandarmii intimideaza "strada", investitii - zero, bataie de joc, si ce primim in schimb? Zambete pe sub mustacioara!
    Nu stiu cum se va termina acest film de prost gust, dar prevad ca nu prea bine pentru actorii din scena!
  • +11 (15 voturi)    
    autonoma, adica numita politic 100% (Luni, 9 octombrie 2017, 12:59)

    tropotaru [utilizator]

    Draqneea, perversule, da-mi exemplu de o institutie autonoma din Romania in care seful nu este numit politic
  • +9 (13 voturi)    
    A spune ca... (Luni, 9 octombrie 2017, 13:00)

    JestersTear [utilizator]

    ...o institutie este autonoma in era PSD, este ca si cum ai spune ca in Teleorman au fost/sunt/vor fi organizate licitatii cu multi ofertanti si fara dedicatii...
  • +9 (13 voturi)    
    Culmea, infractorul Dragnea ,modifica Justiția !? (Luni, 9 octombrie 2017, 13:06)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Culmea culmilor ,tupeu de borfaș , infractorul Dragnea , condamnat pt. coruptie si inculpat in mai multe dosare penale ,modifica structura institutiilor din justitie si incearca dezincriminarea faptelor de coruptie ,pt. care este anchetat ,chiar el !
  • +9 (13 voturi)    
    Autonoma? (Luni, 9 octombrie 2017, 13:11)

    Chiar Eu [utilizator]

    Institutie autonoma cum? Cine va numi oamenii in "Inspectia Judiciara"?
    Ne luati de prosti?
  • +5 (9 voturi)    
    daaaa (Luni, 9 octombrie 2017, 13:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Institutie eutonoma cu inspectori numiti de parlament si cu buget decis in sedintade guvern in caz ca-l apuca pe careva vrun acces de independenta.

    ca sa fie insititutie independenta ar trebui sa membrii ei sa fie alesi prin vot direct de catre cetateni sau de catre procurori/judecatori. Insititutie independenta la cheremul lui Dragnea e fix acelasi lucru ca si in subordinea guvernului.
  • +6 (8 voturi)    
    autonoma? (Luni, 9 octombrie 2017, 13:16)

    anion [utilizator]

    Cred ca va fi ceva de genul CCR. Adica partidele, presedintele, senatul si camera deputatilor numesc persoanele in componenta IJ.
  • +2 (6 voturi)    
    carul cu boi (Luni, 9 octombrie 2017, 13:18)

    MamboNoFaiv [utilizator]

    Mai copii nu dati banii pe prostii.
    Mai bine puneti RENAR sa faca si Inspectia Judiciara ca pare exact acelasi fasss!
  • +3 (5 voturi)    
    Autonom? Pesede si autonomia? (Luni, 9 octombrie 2017, 14:18)

    moka [utilizator]

    Intai de toate trebuie sa ne spuna ce inseamna autonom in acceptiunea pesede.
  • +3 (5 voturi)    
    Autonoma, autonoma dar trebuie si ea sa dea (Luni, 9 octombrie 2017, 14:20)

    Susufler0 [utilizator]

    socoteala cuiva pt ca altfel devine stat in stat, nu ?

    Si cine este cel mai potrivit sa-i asculte an de an raportul de activitate decat "organul reprezentativ suprem al poporului roman" ? ;))
  • +3 (5 voturi)    
    De când? (Luni, 9 octombrie 2017, 14:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De când un hot ordinar condamnat penal isi poate da cu părerea despre Justitie?
  • 0 (0 voturi)    
    Infractorii fac legile justitiei!!!! (Luni, 9 octombrie 2017, 14:30)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Incredibil, daca n-ar fi adevarat as spune ca e banc!!! Cum e posibil asa ceva intr-un stat de drept??? Cum e posibil ca un infractor condamnat si un inculpat sa fie presedinti in Parlament??? Hotilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Autonoma sub cupola CSM (Luni, 9 octombrie 2017, 14:34)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Asa zice Constitutia, ca sectiile de procurori si judecatori din CSM sunt instante in materie disciplinara...Sa ramana autonoma asa cum e acum, CSM numeste presedintele si IJ are sediu, buget srparat, organizeaza concurs pt. inspectori. In ultimii ani 150 magistrati au fost sanctionati de i IJ chiar a fost independenta, insa sub autonomia lui dracnea nu va mai fi...
  • +1 (1 vot)    
    Eu cred ca veti merge la gunoi (Luni, 9 octombrie 2017, 17:30)

    Habermas [utilizator]

    Nu te-a rugat Romania sa intervii tu in justitie.
    Te-ai cocotat tu in Parlament ca o maimuta hoata, profitand de circumstante si un moment de ne-atentie.

    Esti terminat si puscaria te asteapta nerabdatoare.