Dumitru Costin, dupa discutiile de la Guvern privind transferarea CAS catre angajator: Acest gest va transforma Romania intr-un paradis fiscal

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 octombrie 2017, 13:31 Actualitate | Esenţial

Dumitru Costin, presedinte BNS
Foto: Hotnews
Presedintele Blocului National Sindical, Dumitru Costin, a declarat vineri, dupa ce a discutat la Palatul Victoria cu reprezentanti ai Guvernului despre intentia de transferare a CAS si CASS de la angajator la angajat, ca un astfel de gest va transforma Romania intr-un "paradis fiscal".

 "Acest gest va transforma Romania (...) intr-un paradis fiscal. (...) Veniti, ma, pentru ca in Romania singura obligatie pe care o mai aveti fata de piata muncii e aceea de a retine contributiile si a le vira catre bugetul de stat si bugetul asigurarilor sociale", a spus Dumitru Costina.

Acesta a precizat ca mesajul care le-a fost transmis sindicalistilor din partea Guvernului este ca un punct de vedere va fi comunicat dupa intalnirea cu organizatiile patronale.

Costin s-a aratat nemultumit si de faptul ca, in urma cu doua saptamani, tot in urma unei negocieri la Guvern, s-a promis trecerea pe hartie a "conceptului descris efectiv, solutiile, impact si asa mai departe".

"Asa cum dvs nu ati vazut inca nimic nici eu nu am vazut", le-a spus liderul BNS ziaristilor.

Intrebat care a fost pozitia ministrului Finantelor, Ionut Misa, la aceste discutii, Dumitru Costin a raspuns: "Ministrul Finantelor s-a facut remarcat prin lungi perioade de tacere".

Joia viitoare va avea loc reuniunea BNS, care are la dispozitie "actiuni de protest" si "de natura juridica" in cazul in care se decide trecerea CAS la angajat.

"Depinde doar de pozitia guvernului", a avertizat Dumitru Costin.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3573 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    de ce? (Vineri, 6 octombrie 2017, 13:43)

    pehash [utilizator]

    Ce a fumat sindicalistul?
    Per total sunt aproximativ aceleasi taxe, doar ca sunt incluse in salariul brut si trecute pe fluturasul de salariu. Asa cum e normal. Asa cum se intampla in toata Europa.
    De ce trebuie sa publicati toate tampeniile si aberatiile debitate de diversi incompetenti? Asta nu este jurnalism.
    • +4 (6 voturi)    
      Dezinformezi cu buna stiinta? (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:06)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Nu e in toata Europa asa. Dimpotriva.
      Si taxele nu sunt aceleasi. Contributiile sociale sunt mai mari.
      La un brut actual de 5000 de RON contributiile platite de angajat&angajator sunt de 1963 RON.
      In noua formula de impozitare vor fi de 2143 RON.
      Crezi ca ei fac efortul asta asa mare doar de amorul artei?
      • +6 (6 voturi)    
        motive (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:45)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        - Cresc pe furis costurile companiilor din IT cu 7%, pentru ca probabil nu-si vor permite sa scada netul cu 4.5%.
        - Cresc contributiile pe PFA, dar alora nu prea le pasa ca norma e in zona de minim pe economie
        - Prostesc bugetarii ca le-au crescut salariile cu 100%
        - Prostesc poporul ca se aduna mai multi bani pentru pensii, de parca peste 20-30 ani punctul pentru pilonul I nu e dat din pix si completat cu infuzii masive de la buget (acum 1/3)
      • +1 (3 voturi)    
        DACA ESTI CONTABIL... (Vineri, 6 octombrie 2017, 18:09)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        Iti recomand cu multa caldura sa-ti schimbi meseria urgent!
      • +1 (3 voturi)    
        Si tu ai fumat acelasi lucru? (Vineri, 6 octombrie 2017, 19:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui cititor9

        La un brut de 5000 cheltuiala totala este 6139, statul incaseaza 2632 (42.87%) si angajatul ia net 3507.
        sursa:http://www.calculator-salarii.ro/5000-brut-calcul-salariu-net/

        In "noua formula" (care nu este inca lege, deci nu stim sigur cum va fi calculata), cheltuiala totala va fi mai mica, netul va fi mai mic si procentul incasat de stat va fi undeva la 40-41%. Daca angajatorul va accepta sa aiba aceeasi cheltuiala total (adica sa sa creasca salariul brut pe contractul de munca), salariul net va fi mai mare decat inainte cu exceptia celor din IT care beneficiau de scutirea de impozit.

        Un exemplu alternativ: in UK angajatorul plateste peste brut o singura contributie la asigurari - pentru 5000 GBP brut/luna (cat scrie in contract) cheltuiala totala este 5596, statul incaseaza 2048 (36.5%) si angajatul ramane cu 3548. Pentru echivalentul in GBP a 5000 RON, aproximativ 1000 de lire, cheltuiala totala este ~1053, statul ia 100 de lire (9.5%!) si netul este 953.
    • +1 (3 voturi)    
      pai ce sa pateasca (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:23)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      ca orice sindicalist care se respecta se teme de faptul ca strainii care vor deschide fabrici aici vor da salarii mai mici pentru ca muta tudose taxele dintr-o rubrica in cealalta. De parca imeprialistul ala veros care vine sa suga singele poporului ar fi interesat de altceva decit costul cu salariul si salariul net.
      • -3 (3 voturi)    
        imperialistul venos (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:49)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        plateste salarii. Vrei sa fim toti bugetari? am mai incercat povestea asta si nu prea a mers.

        In plus, sindicatele apara drepturile salariatilor nu ale patronilor
        • 0 (0 voturi)    
          relax... (Luni, 9 octombrie 2017, 9:49)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Imperialistul veros era o ironie. Sublinia modul de gindire al sindicalistului roman. In mod evident privatul (ala neconectat la afaceri cu statul), e ala care aduce valoare economiei si care tine in spate restul populatiei.
    • -3 (5 voturi)    
      aham (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:30)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      per total sunt aceleasi taxe doar ca se muta de la angajator la angajat. Buna treaba.
      • +4 (4 voturi)    
        angajatorul (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:50)

        Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        nu o sa mareasca brutul. Viseaza Tudose ca o sa ii oblige dar nu se va putea. Traim si vedem
        • 0 (2 voturi)    
          Cererea și oferta.. (Vineri, 6 octombrie 2017, 19:43)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          Piața muncii în sectorul privat este reglată de cerere și ofertă. Angajatorul care nu crește brutul va avea o mare problemă cu retenția angajaților valoroși.
          Având în vedere cât de limitată este oferta de forță de muncă calificată, se aplică principiul cunoscut - ai carte, ai parte.
        • +1 (3 voturi)    
          nu viseaza (Vineri, 6 octombrie 2017, 19:54)

          Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

          stie sigur ca privatii nu-l vor creste, si cred ca nici la stat peste tot.

          Restul muncitorilor, 35% din brut, sa le-ajunga, si asa nu platesc impozit pe oua (inca). Pt ca de la anul, o data cu impozitul pe gospodarie, se rezolva si problema asta.
  • -1 (13 voturi)    
    ................................ (Vineri, 6 octombrie 2017, 13:43)

    adrianhn [utilizator]

    Deci el protesteaza pentru ca Romania devine mai atractiva pentru investitori?

    Interesante motivele pentru care sindicatele protesteaza in Romania. te trezesti ca maine poimaine vor incepe sa protesteze impotriva alegerilor democratice. Sau pentru ca mediul privat exista si ar trebui sa nationalizam tot si la dam la sindicalisti... astia sunt comunisti care doar cauta motive sa nu munceasca.
    • +3 (5 voturi)    
      Era o ironie (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:07)

      cititor9 [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      Omul era ironic in raport cu ideile guvernului.
    • -1 (3 voturi)    
      IRONIE (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:50)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

      repeta dupa mine... hai ca nu e greu
      • +2 (4 voturi)    
        chiar ca e ironie (Vineri, 6 octombrie 2017, 16:09)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

        Hai repeta dupa mine:

        La proteste nu la munca

        Eu sunt sindicalist

        Si munca ma doare fix in pix

        Vrem cresteri salariale

        Ca am stat o ora la soare.
  • +2 (2 voturi)    
    Cred ca l-a luat valul (psdist) (Vineri, 6 octombrie 2017, 14:24)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Romania va deveni un iad fiscal
    • +2 (4 voturi)    
      se cheama ironie (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:50)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      greu va mai prindeti.
  • +4 (4 voturi)    
    poate protestati prin vot? (Vineri, 6 octombrie 2017, 14:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    data viitoare?
  • +3 (3 voturi)    
    Remarca (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:03)

    bad_apples [utilizator]

    Am inteles de ce guvernul vrea sa treaca toate taxele la angajat. Pentru a lua ce a dat pana acum. Sau mai bine zis pentru a crea impresia ca salariile au crescut si la urmatoarele alegeri vor marsa pe linia asta.
    In schimb nu inteleg cum de niciun jurnalist, sindicalist si persoana din opozitie nu a remarcat urmatorul fapt - atunci cand un investitor starin vrea sa vina in Romania se uita la niste indicatori: nivelul impozitarii, nivelul salariilor, stabilitatea fiscala, stabilitatea politica etc. Nicun investitor nu va intreba: Dar cine plateste contributiile sociale? Angajatul sau angajatorul?. Iar aceasta crestere a salariului brut (si doar a salariului brut) va crea un punct negativ. Daca acel investitor va compara Romania cu Bulgaria, va zice: Amandoua tarile in UE, impozit pe profit in RO 16% in BG 10%, salariul mediu in RO 600 Euro, in BG 500 Euro. Deci investesc in BG.
    Dar cei de la PSD se gandesc doar cum sa castige urmatoarele alegeri, dupa lozinca: "Dupa alegeri suntem inainte de alegeri".
    • 0 (2 voturi)    
      Puțin probabil (Vineri, 6 octombrie 2017, 20:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bad_apples

      Primul lucru la care se uită investitorul nu este costul, ci oportunitatea. Degeaba e mai ieftin sa cumperi pământ în Sahara daca tu vrei sa faci agricultură.
      In Bulgaria e mai ieftină mâna de lucru, dar nu prea ai pe cine să angajezi..
  • +2 (2 voturi)    
    Eu nu prea pricep, e ironic sau ...? (Vineri, 6 octombrie 2017, 15:10)

    Raiden [utilizator]

    Chiar nu pricep.... Ori a fost ironic, poate chiar prea ironic si trebuie sa citesti chiar tot reportajul sa aibe un oarecare sens ori a fost prezentat aici pe Hotnews cu ceva cuvinte lipsa. Sfarsitul nu prea se leaga cu inceputul.... Au fost declaratii diferite sau....?