UPDATE Sindicalistii Cartel Alfa protesteaza in fata Guvernului. Restrictii de trafic in centrul Capitalei

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 4 octombrie 2017, 6:49 Actualitate | Esenţial

Bogdan Hossu
Foto: HotNews.ro
Sindicalistii din Cartel Alfa si din Sindicatul National al Politistilor protesteaza miercuri, in fata Guvernului, nemultumiti de masurile anuntate de Executiv, in special de transferul contributiilor de la angajator catre angajat, ceea ce va detemina ca majorarea salariala anuntata pentru debutul anului 2018 sa nu se regaseasca, de fapt, in veniturile nete, potrivit news.ro.

UPDATE 11.00 Protestul a inceput, circulatia a fost oprita pe B-dul Kiseleff.

"Propunerea Guvernului de transfer al taxelor sociale de la angajator la angajat reprezinta un experiment singular si iresponsabil care risca sa duca la dezintegrarea sistemului national de securitate sociala. 

Acest plan guvernamental a starnit deja reactii internationale, deoarece este de natura sa submineze progresele realizate dupa decenii de campanie pentru justitie sociala si solidaritate si pentru drepturile si libertatile cetatenilor europeni. Plata contributiilor sociale exclusiv de catre angajat nu este aplicata in nicio tara UE. 

Dimpotriva, in cele mai multe tari, cota suportata de angajator este mai mare decat cea platita de lucratori (media UE este de 23,57% contributii angajatori, 13,35% contributii angajat), deoarece companiile au si o raspundere sociala", a declarat, marti, intr-o conferinta de presa, liderul Cartel Alfa, Bogdan Hossu.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2589 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    E ceva un pic ciudat (Miercuri, 4 octombrie 2017, 8:24)

    BEDE [utilizator]

    tin minte bine ca primul care a avansat ideea mutarii contributiilor sociale de la angajator la angajat a fost Ciolos, desi el nu a apucat sa elaboreze vreun proiect de lege in acest sens, ca i s-a terminat mandatul in urma minunatului rezultat al alegerilor. Dar, acum P$D, asazis de stanga, asazis sustinator al muncitorilor, sustine o asemenea masura? Care e de fapt treaba? Ce interese mai deosebite intra in joc?
    • 0 (0 voturi)    
      de la idee la practica e cale lunga (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:42)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      depinde care sunt conditiile, timingul. Daca muti direct cei vreo 20% platiti de angajator la salariat astfel incat se vor reduce salariile cu 20%, atunci avem o problema intr-adevar. Si daca la stat sa zicem ca se poate mari automat brutul, la privat sigur nu se va intampla asta.
    • +1 (1 vot)    
      Pai e simplu: (Miercuri, 4 octombrie 2017, 11:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      1. Prin pacaleala asta de fapt scad salariile. Da foarte bine la TV sa spui ca ai scazut impozitul de la 16 la 10% si contributiile sociale de la 39 la 35% si totusi patronul sa aiba fix acelasi cost si angajatul fix aceiasi bani in buzunar.
      2. Tot pacaleala asta genereaza o taxare suplimentara de vro 7% pe tot sectorul IT, care nefiind impozitat cu 10% pierde din ce avea.
      3. Tot ce inseamna PFA & Co si care pina acum platea doar contributiile angajatului, primeste cadou o dublare de taxe
      4. Salariul minim, crescut ca fat frumos, primeste o binemeritata ajustare de vro 20 %, astfel ca urmatoarea majorare din ianuarie va insemna de fapt revenirea la ce e acum.

      Or mai fi si alte aspecte de studiat, de exemplu taierea de tot felul de sporuri pe la stat, dar cam asta e esentialul: baga mina in buzunare lasind impresia ca da cu marinimie.
  • +5 (5 voturi)    
    Romania ca o gubernie (Miercuri, 4 octombrie 2017, 8:32)

    zapciu [utilizator]

    M-am uitat la fetzele "protestatarilor"cand se imbarcau in autobuze sa vina la meeting. Nu aveau nici o convingere. Se vedea ca defapt sunt votanti psd. Mi-am amintit de Rusia unde protestele impotriva lui Putin sunt organizate in mare masura tot de oamenii puterrii
    • 0 (0 voturi)    
      interesanta supozitia (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:43)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      deci, pesedeaoa isi trimite militatnii sa manifesteze impotriva propriului partid !
      no bad !
      sa vedem ce mai striga, ca_cand protestau impotriva guvernului dr. tonta strigau jos basescu !
      presupun ca se vor opri la blegutza vasilescu.. :-))
  • +11 (11 voturi)    
    Acestea sunt oile lui Petre Daea (Miercuri, 4 octombrie 2017, 8:50)

    RobertRO [utilizator]

    Este interesant ca pe oamenii acestia nu-i deranjeaza nici asaltul PSD asupra justitiei, nici guvernarea incompetenta si corupta, nici scumpirea carburantilor - si asa mai departe.
    Singura lor problema este valoarea neta a salariului. Restul - puterea de cumparare a banilor, mediul politic si social in care traiesc, corectitudinea justitiei - sunt nimicuri.
    Mase de ignoranti cu ochelari de cal, manipulate de lideri al caror singur scop este sa isi pastreze scaunul si avantajele aferente.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai au votat PSD (Miercuri, 4 octombrie 2017, 10:57)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui RobertRO

      La ce poti sa te astepti de la astfel de oameni...
      Pentru ei doar salariu net este important

      Ei nu vad mai departe de 1 metru in fata lor.....

      Pe ei nu-i intereseaza ca dispar padurile, ca legile justitiei sunt schimbate in mod abuziv, nu-i intereseaza ca va fi exploatat Rosia Montana si ca va fi poluare....

      Sunt genul de oameni carora le inchizi gura cu 300 de lei la salariu!!! Si da, ii jignesc pentru ca merita!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    lichelism (Miercuri, 4 octombrie 2017, 9:15)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    sindical.))))
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 9:26)

    Kpriciu [utilizator]

    Si (mai ales) in fata CCR ar trebui miting!
  • +4 (4 voturi)    
    Sorosh revine! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 9:40)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    Se mare ca multi-miliardarul fusese in pana de bani, dar acum s-a redresat, si revine in forta cu atacutrile imnpotriva splendidului guvern Dracnea!
  • 0 (0 voturi)    
    Adică „răspunderea socială” a companiilor (Miercuri, 4 octombrie 2017, 11:26)

    hic sunt leones [utilizator]

    este mai mare decât răspunderea socială a angajatului?
    Păi să se mute contribuțiile de sănătate și pensie (acestea sunt asigurări sau fonduri) în sarcina angajatului, iar restul „răspunderii sociale” să fie o sumă fixă plătită de firmă pentru fiecare angajat.
    Ce ziceți, dragi sindicaliști, n-ar fi corect așa?
  • +1 (1 vot)    
    Astia-s aia cu Pinguinul (Miercuri, 4 octombrie 2017, 11:40)

    FlorinG [utilizator]

    Iar au venit sindicalistii de stat, care ies la protest pe baza de convocator si pleaca la ora mesei. Vor salarii si gata, nu-i deranjeaza dinamitarea justitiei, crasa incompenta si reaua-vointa a guvernantilor, agresivitatea tot mai crescuta a partidului stat. Vor doar salarii. Nu spun de unde, doar vor.