Daea, despre sponsorizarea ceruta de fiica sa colegilor: O gluma intre copii se permite. I-am acceptat greseala, dar i-am interzis sa o repete

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 3 octombrie 2017, 20:32 Actualitate | Esenţial

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, a catalogat, marti, gestul fiicei sale de a cere colegilor de serviciu o sponsorizare pentru a merge in Vama Veche drept o gluma intre copii care este permisa, pe care i-a acceptat-o, dar i-a interzis sa mai repete o astfel de greseala.

"Uitandu-ma la dumneavoastra, intelegeti, ca sunteti in aceeasi categorie de copii, tineri zburdalnici, si din acest punct de vedere ma gandesc ca o gluma intre copii se permite. Sigur, ea nu trebuie escaladata si din acest punct de vedere am putut sa privesc copilul in ochi, acceptandu-i greseala, dar interzicandu-i sa o repete", a declarat Daea marti, la finalul unei vizite efectuate la o fabrica de procesare a alimentelor din localitatea argeseana Topoloveni, potrivit Agerpres. 

Presa a relatat, la sfarsitul lunii septembrie, ca fiica ministrului Agriculturii, Dana Florentina Daea, angajata la Agentia pentru Finantarea Investitiilor Rurale, le-a cerut colegilor de serviciu, printr-un e-mail intern trimis in timpul verii, sa o "ajute" cu cate 10 lei pentru drum, daca doresc, deoarece intentioneaza sa ajunga in Vama Veche. 





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1591 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    a invatat (Marţi, 3 octombrie 2017, 20:41)

    Frank777 [utilizator]

    in casa cum se cere/ia spaga.ceri 10 lei ca sa nu cazi in penal si astepti mii de lei ca nu vine nimeni cu 10 lei la ministru reprezentata prin fiica angajata de tata pe un post caldut si finut.
  • +3 (3 voturi)    
    Doamne (Marţi, 3 octombrie 2017, 20:52)

    dan63 [utilizator]

    cui permitem noi să fie ministru!
  • +4 (4 voturi)    
    loază (Marţi, 3 octombrie 2017, 20:58)

    MarianPConstantin [utilizator]

    la ce poti sa te astepti de loaza minstrului oaie? Auzi la el, gluma intre copii. Adica, sa intelegem ca acolo unde ai bagat-o pe loaza de fiica-sa lucreaza numai copii???
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 3 octombrie 2017, 20:58)

    tirolez [utilizator]

    Am crezut ca e vorba despre vreo pustoaica de liceu, dar e vorba despre o femeie adulta angajata (nu mai zic unde). Normal ar fi sa-si dea demisia "copilul".
  • +2 (2 voturi)    
    m-a sunat secretara intr-o zi (Marţi, 3 octombrie 2017, 21:47)

    rov [utilizator]

    ca a venit garda si vor sa-i dea amenda. I-am zis in culca-te cu ei sau da-le cate o suta de euro :))
    Am si uitat sa-i spun ca e o gluma...
  • +2 (2 voturi)    
    pomanagii (Marţi, 3 octombrie 2017, 22:09)

    gic [utilizator]

    ca toti PSD-istii.

    Aparatul bugetar ar trebui redus la 200-300k de insi.

    De ajuns cu pomenile din banii publici!
    • +1 (1 vot)    
      Inclusiv... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 9:30)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui gic

      ....administrația locală!!!
  • +1 (1 vot)    
    Cretinul (Marţi, 3 octombrie 2017, 22:18)

    mitg [utilizator]

    "sunteti in aceeasi categorie de copii, tineri zburdalnici"

    Asta cu cine dracu crede ca vorbeste?

    E senil pe bune.
  • +1 (3 voturi)    
    Asta e scena din "Ferma animalelor", frate...! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 0:23)

    Parpanghel [utilizator]

    Citesc... nu-mi vine sa cred...citesc din nou....parca tot nu-mi vine sa cred...
    Asa cum Trump spunea ca poate sa iasa si sa impuste pe cineva pe strada si tot nu-si va pierde alegatorii, la fel se poate spune si despre PSD si votantii lui.
    Sarmana Romanie...
  • +2 (2 voturi)    
    Democratia se invata (Miercuri, 4 octombrie 2017, 0:35)

    MoemBius [utilizator]

    si asa?
    adica pprin balacalirea unei natiuni?
    si mai e ministru ....pupincuristu asta?
  • +2 (2 voturi)    
    RAU a ajuns Vama Veche...!!! >: (Miercuri, 4 octombrie 2017, 0:48)

    Codruta N [utilizator]

    Toti cocalarii se inghesuie acum sa mearga acolo...!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ma intreb, rahatul asta de om cu par alb (Miercuri, 4 octombrie 2017, 1:09)

    Susufler0 [utilizator]

    care pe vremea lui Ceausescu a fost consilier al ministrului Agriculturii (e vorba de socrul lui Adrian Nastase), tot asa si-a aranjat sotia de la acea vreme in vreun post caldut in Minister ca ca doar - nu-i asa ? - era normal sa o ajute sa-si croiasca un drum in viata astfel cum a procedat cu actuala nevasta ?

    Jegul asta de om vorbeste cu o asemenea "naturala" naturalete despre cum practica el nepotismul, inca aproape ca ma scoate din minti. Si-i manipuleaza intr-un hal fara de hal pe reporteri.

    PS. Auzi : totul a fost o gluma intre copii pe care el a inteles-o si a acceptat-o ! OMG !
  • +2 (2 voturi)    
    Mie-mi pare rau de omul asta... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 1:27)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... insa explicatia sa oscileaza intre pueril si stupid.
    Nu inteleg - fie-sa e un copil, are 9-10 ani ca sa-i tolerezi tampitenii ca unui copil necopt la minte?!? Are vreun retard care o impiedica sa gandeasca (dar nu si sa fie angajata guvernului)?
    Daca da, cum s-a angajat unde s-a angajat (nu mai intreb cine a angajat-o)?!? Dupa prostioara asta - una altfel nevinovata, dar tradand totala lipsa de discernament, de intelegere a situatiei si nepasare fata de pozitia parintelui - ce urmeaza sa mai scuze dl. ministru?
    In realitate, fata pare varianta feminina a beizadelelor tranzitiei, reprezentativa, din pacate, pentru o parte considerabila a tinerei generatii urbane - fitze fara numar, o gramada de diplome in domenii "sexy" si quasi-inutile, capatate de la tot felul de facultati pe cat de private, pe atat de obscure, o lipsa totala de chef de munca... in general, doritori de existente de fluturasi, fara responsabilitati, fara eforturi... eloi, parca asa-i numea HG Wells.
    Decat Vama Veche, d-rei Daea nu i-ar prinde deloc rau, si nu glumesc, un stagiu de vreo 2-3 luni la o stana, sa vada cum devine chestiunea atat cu oile cu care ne innebuneste tata-sau, cat mai ales cu munca in general.