Dragnea, cu privire la cresterea indicelui Robor: Trebuie sa aiba loc o discutie cu BNR

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 2 octombrie 2017, 13:34 Actualitate | Esenţial

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a spus ca trebuie sa aiba loc o discutie cu BNR, dar si cu reprezentantii celorlalte banci, cu privire la cresterea indicelui Robor. 

"Poata sa aiba loc o discutie, in care sa participam si noi, cu conducerea Bancii Nationale, pentru ca este un subiect national. Cred ca trebuie sa aiba loc aceasta discutie, poate si cu reprezentantii celorlalte banci. O relatie corecta cu sistemul bancar, corecta, accentuez, este benefica. Si o relatia cu Banca Nationala, dar trebuie sa fie din ambele sensuri", a spus Dragnea, prezent luni la deschiderea anului universitar la Universitatea "Valahia" din Targoviste-Alexandria.




Citeste mai multe despre   























2195 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Eu zic sa mai faceti o comisie (Luni, 2 octombrie 2017, 13:42)

    banel [utilizator]

    Si sa-l chemati pe Robor sa dea explicatii, ca prea isi face de cap cu ratele oamenilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Dragnea vrea sa fure banii din rezerva BNR (Luni, 2 octombrie 2017, 18:02)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Asta-i scopul discutiei. Il va lua pe banditul Terente cu el si in miez de noapte si, cu fetele acoperite si pistoale in maini, o sa aiba o discutie cu Isarescu.
      • 0 (0 voturi)    
        rog (Luni, 2 octombrie 2017, 20:19)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        corectie.
        tudose a zis ca are doar ficat. nimic altceva.
        asa ca lasati-o mai moale cu "Terente" asta, ca originalul si-a lasat "mandria" intr-un borcan cu formol (nu ca ar fi vrut el).
    • 0 (0 voturi)    
      si daca (Luni, 2 octombrie 2017, 20:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ROBORul asta e tot obraznicatura si face in continuare doar ce vrea el, sa fie deferit organelor abilitate.
      cum care organe? alea la care se plange si pop genunche cand gaseste cate un manual alternativ fara viza tovarasei elena ceausescu.
      si nu mai faceti misto de mini-ceausescu dragnea, ca maine-poimaine aduna comitetul central si da un ucaz prin care toti sefii de corporatii si de banci (da' mai ales isarescu asta si ROBORul) sa fie inchisi si ei la Doftana, sa vada si ei cum a dus-o craisorul baltilor in ilegalitate.
  • +22 (22 voturi)    
    2dose (Luni, 2 octombrie 2017, 13:49)

    adrian67 [utilizator]

    Incredibil. Citesc si ma intreb cum naiba asta a ajuns PM. Ei cred ca roborul il stabileste vreun birocrat.
    Bai desteptilor, exista ceva numit piata. Aceasta nenorocita de piata stabileste pretul. De exemplu, daca voi ati iesi in piata ca niste simpli cetateni sa va angajati undeva, cand veti spune ce stiti sa faceti, din cealalta parte veti auzi un ras, iar in fata veti primi o flegma. Cam asta ar fi ceea ce valorati voi in aceasta piata.
    • 0 (0 voturi)    
      cat de (Luni, 2 octombrie 2017, 20:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      mandra trebuie sa fie cati abramburica andronescu.
      analfabetismul functional pe care-l doreste implementat de 25 ani, isi arata efectele exact unde nu se astepta ea. la nivelul suprem al tarii : Presedintele Senatului, Presedintele Camerei Deputatilor si Primul Ministru.
  • +22 (22 voturi)    
    Corect (Luni, 2 octombrie 2017, 13:52)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Mama lui de ROBOR, unde a vazut el in programul de guvernare ca trebuie sa creasca?
  • +20 (20 voturi)    
    BNR discutie cu tine (Luni, 2 octombrie 2017, 13:57)

    loveparade [utilizator]

    in ce calitate, de pescar sef?
    este de speriat cat de incompetenti sunt Tom si Jerry aka Terente si Daunatorul de TL cand, cu ingenuitate, cred ca BNR fixeaza Robor.
    urcand o treapta mai sus, este de-a extrem, extrem extrem periculos sa ai niste creiere dinastea prajite la conducere
    • 0 (0 voturi)    
      inca e (Luni, 2 octombrie 2017, 20:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      bine cata vreme nu se abtin de la declaratii. poate asa se lamuresc din ce in ce mai multi ce au votat.
  • +19 (19 voturi)    
    Livache, bre! (Luni, 2 octombrie 2017, 14:01)

    Altiro [utilizator]

    Chestiunea se rezolva simplu: hartia cu graficul de crestere a indicelui ROBOR trebuie tinuta invers de catre toti psd-istii invitati la rtv sau latrine..
  • +8 (8 voturi)    
    acum e mare ? (Luni, 2 octombrie 2017, 14:05)

    jescu [utilizator]

    Nu ca ar trebui sa creasca, dar in momentul asta, chiar si dupa cresterea de saptamana trecuta, ROBOR e mult sub media ultimilor ani: http://x-graphs.com/cacti/graph-ROBOR-3M-[3-luni-3-months]-Rata-Dobanzii-Interest-Rate-view-167-7.png . Media ultimilor ani este de 2.47, iar maximul a fost 6.29. Valorea de 1.8 e inca mica. Ce-o sa mai scrie presa daca va ajunge iar la 6% sau mai mare ?
  • -9 (13 voturi)    
    TREBUIE (Luni, 2 octombrie 2017, 14:12)

    jidanul [utilizator]

    Reformarea si transformarea sistemului institutilor financiare de creditare-depozitare (banci c.a.r.-uri si i.f.n.-uri) trebuie neconditionat sa se infaptuiasca si in Romania, pentru ca actiunile sale pun in grav pericol siguranta financiara a romanilor si a Romaniei. Jihadul financiar al institutilor financiare de creditare-depozitare din Romania asupra clientilor sai trebuie sa ia sfarsit. Hotia, furtul, talharirea si jaful executat prin DAE enorme si abuzive, comisioane si clauze abuzive trebuie sa inceteze definitiv. Guvernul, parlamentul, BNR-ul, ANPC-ul si celelalte institutii ale Statului Roman, cu rol de protectie a cetateanului roman, trebuie sa se implice obligatoriu in eliminarea si blocarea oricarui tip de abuz al institutilor financiare de creditare-depozitare in Romania. Sunt banci, de exemplu OTP, care nici in prezent nu au rezolvat cererile de dare in plata, depuse cca. acum 1(un) an. Reglementarile trebuie sa fie clare si precise, fara ambiguitati pentru ca orice tentativa de abuz, a institutilor financiare de creditare-depozitare fata de clientii din Romania, sa fie practic imposibila.
    • +11 (13 voturi)    
      ete si publicul tinta (Luni, 2 octombrie 2017, 14:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Chiar ma intrebam, e cineva suficient de limitat intelectual incit sa creada aberatiile astea? Se pare ca da...
    • +4 (4 voturi)    
      Ai scris cu textul asta? (Luni, 2 octombrie 2017, 14:36)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Sau ti l-a dat cineva sa-l distribui?
    • +2 (2 voturi)    
      care esti, ma? (Luni, 2 octombrie 2017, 16:38)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Tu esti,Piperea? sau Zamfir?
  • +15 (15 voturi)    
    asha livache (Luni, 2 octombrie 2017, 14:27)

    bogdan1477 [utilizator]

    baga repede o comisie parlamentara si cheama roborul la audieri.
  • +5 (5 voturi)    
    boierul dracnea (Luni, 2 octombrie 2017, 14:46)

    liviu_ [utilizator]

    vrea sa aiba o discutie cu subalternii...

    maine poimaine o sa vrea sa discute cu BE sa le ceara socoteaza ca a crescut/scazut euro
    • +1 (1 vot)    
      sa zica (Luni, 2 octombrie 2017, 20:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      mersi presedintele UE ca inca nu s-a stropsit la el.
      da' stai un pic, ca incepe acuma cu Merkel si Macron. numa ce i-a lasat si pe ei sa respire ca-s dupa alegeri si inca nu s-au dezmeticit. ii incinge el.
  • +5 (5 voturi)    
    cine-i baiatu ? (Luni, 2 octombrie 2017, 14:58)

    sareta [utilizator]

    Ce n-am inteles,cine-i acest individ numit Dragne ? Procurorii n-au reusit sa-i faca popularitate ca lui Udrea si Bica ,oare s-au terminat catusele ori baiatu este cu adevarat SEFUL lor ? Tare haios ,un ordinar condamnat sa conduca parchetarii ....
  • +5 (5 voturi)    
    Vorbe pentru cei care au votat PSD. (Luni, 2 octombrie 2017, 15:34)

    asavreau [utilizator]

    Dragnea le ofera motive sa se mandreasca.Daca problema se rezolva printr-o discutie cu BNR,de ce nu a discutat Dragnea cu BNR pana acum?Ce face?Ne cere noua voie sa discute cu BNR?