Tariceanu, un nou atac dur la Iohannis: Va consider un om politic orbit de putere, asemenea fostului presedinte Basescu

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 septembrie 2017, 13:42 Actualitate | Esenţial

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu a lansat vineri un nou atac dur la adresa lui Klaus Iohannis, pe care l-a acuzat ca este "orbit de putere, asemenea fostului presedinte" Traian Basescu.

Schimbul acid de replici intre numarul unu si doi in stat a inceput joi, cand Tariceanu l-a acuzat pe Iohannis ca "patroneaza acest sistem corupt de putere din Romania" si ca "sapa cu ravna la majoritatea parlamentara". Tot ieri, seful Senatului a afirmat ca nu a remarcat nicio scumpire la benzina, dupa introducerea unei supraaccize la combustibili.

In replica, purtatoarea de cuvant a presedintelui Iohannis a afirmat ca Tariceanu pare "pur si simplu rupt de realitate".

Vineri, Tariceanu a postat un lung articol pe contul lui de Facebook, in care reia atacul la adresa lui Klaus Iohannis, pe care il acuza ca "incearca sa vanda in continuare romanilor iluzia ca spectacolul regizat al catuselor ar fi de fapt lupta anticoruptie, cand este o lupta impotriva democratiei si a statului de drept".

"Iluzia pe care incercati sa o intretineti este, insa, cel mai mare pericol pentru Romania de astazi. De aceea, voi continua sa o demasc si voi continua sa actionez conform principiilor liberale in care cred, iar protejarea libertatilor cetatenilor este pe primul loc. Asta ma face adversarul sistemului ocult de putere si, pe cale de consecinta, adversarul dumneavoastra. Sper macar, ca pe viitor, sa aveti curajul sa va sustineti personal punctele de vedere, nu prin intermediari", a scris Tariceanu.

Iata mai jos postarea lui Tariceanu:

"Domnule Presedinte, nici un roman nu este multumit sa creasca pretul la benzina si motorina, dar intrebarea pe care mi-o pun este de ce sunteti ingrijorat de soarta romanilor doar cand va convine pentru a critica Guvernul. De ce ati tacut malc atunci cand eliminarea supraaccizei nu s-a regasit in scaderea pretului la carburanti la inceput de 2017? Simplu: pentru ca nu ati fi obtinut nici un potential beneficiu electoral, situandu-va pe aceeasi pozitie cu guvernul PSD-ALDE.

Ceea ce mi se pare mult mai grav, pentru ca tine direct de responsabilitatile constitutionale pe care le aveti, este incurajarea abuzurilor si exceselor unui sistem ocult de putere de la nivelul institutiilor de forta. In trecut, v-ati multumit sa fiti beneficiarul acestor excese si abuzuri, atunci cand intr-un mod nedemocratic v-ati instalat guvernul Dvs. Acum, din beneficiar ati ajuns patronul acestui sistem si principalul sau aparator. De ce? Simplu: pentru ca este singura cale prin care considerati ca veti castiga al doilea mandat. Ati aratat tuturor romanilor ca ati dat gres in alegerea guvernului Ciolos, care a reprezentat un dezastru pentru Romania generat de incompetenta si rea-vointa. Apoi, ati aratat ca ati dat gres si in reformarea partidului Dvs. Isi amintesc toti romanii cand incurajati partidele sa aduca oameni noi si "curati", adica pioni docili ai sistemului ocult de putere. PNL a jucat cum a dorit Presedintele si a cules un dezastru electoral in 2016. Doua esecuri usturatoare, dupa care ati ramas in postura de a incerca sa vindeti romanilor o singura iluzie: a luptei anticoruptie.

Domnule Presedinte, marea problema este ca iluzia pe care incercati sa o intretineti incepe sa se destrame, iar dumneavoastra incepeti sa pedalati in gol, desprins de realitatea romanilor si de ceea ce vor ei. Marea majoritate a romanilor vor ca abuzurile si excesele din sistemul de justitie sa inceteze. Ca lupta anticoruptie sa nu mai fie folosita ca paravan pentru eliminarea adversarilor politici. Marea majoritate a romanilor vor ca sefa DNA sa nu mai sfideze Parlamentul si sa spuna public adevarul despre noaptea alegerilor din 2009. Pe toate aceste subiecte esentiale pentru viitorul Romaniei, dumneavoastra va aflati impotriva opiniei romanilor.

Marea majoritate a romanilor, si din ce in ce mai multi magistrati onesti, isi doresc un sistem de justitie reformat. Ca presedinte al Senatului mi-am asumat sprijinirea acestei reforme, alaturi de majoritatea parlamentara actuala. De aceea, sprijin legile justitiei pe care ministrul Tudorel Toader le-a propus. Ceea ce va deranjeaza cel mai mult la aceste legi este ca nu veti mai decide dumneavoastra, ca om politic, cine vor fi sefii Parchetului si DNA. Adica, mai concret, va supara ca veti avea mai putina putere si influenta politica. Este adevarat, o sa fie mai putin bine pentru Dumneavoastra, dar va fi mult mai bine pentru sistemul de justitie care va avea o sansa in plus sa se insanatoseasca. In acest fel, puterea nu va mai sta in pixul unui singur om, iar alegerea sefilor acestor structuri va fi facuta in urma dezbaterilor si votului din CSM.

Mai mult, consider ca sunt necesare initiative legislative suplimentare, pentru a ne asigura ca drepturile si libertatile romanilor sunt respectate. Aceleasi drepturi si libertati pe care vad ca sunteti dispus sa le calcati in picioare pentru a castiga un al doilea mandat. Sunt legi pe care le voi sustine cum este cea privind crearea unei agentii independente care sa se asigure ca nu se mai comit abuzuri in ascultarea telefoanelor cetatenilor.

Domnule Presedinte, se pare ca ne aflam pe pozitii iremediabil opuse, dar nu in termenii pe care ii folositi. Eu sustin democratia, drepturile si libertatile cetatenilor. Dumneavoastra sustineti un sistem ocult de putere si inchideti ochii la abuzuri. Eu sustin un Parlament puternic. Dumneavoastra sustineti un Parlament subordonat si controlabil prin spectacolul televizat al catuselor. Va consider un om politic orbit de putere (asemenea fostului presedinte Basescu), care incearca sa vanda in continuare romanilor iluzia ca spectacolul regizat al catuselor ar fi de fapt lupta anticoruptie, cand este o lupta impotriva democratiei si a statului de drept. Iluzia pe care incercati sa o intretineti este, insa, cel mai mare pericol pentru Romania de astazi. De aceea, voi continua sa o demasc si voi continua sa actionez conform principiilor liberale in care cred, iar protejarea libertatilor cetatenilor este pe primul loc. Asta ma face adversarul sistemului ocult de putere si, pe cale de consecinta, adversarul dumneavoastra. Sper macar, ca pe viitor, sa aveti curajul sa va sustineti personal punctele de vedere, nu prin intermediari".






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4391 vizualizari

  • +43 (47 voturi)    
    poate chiar o fi crezind ce spune (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:46)

    bogdan1477 [utilizator]

    Vad ca in ultimile zile CPT tine neaparat sa culeaga cit mai multa aversiune. Intii a spus ca nu vede nici o crestere la pretul carburantului, apoi ca nu stie daca a crescut roborul ca el nu are credite, acu se lupta cu balauriidisctatori care nu lasa sarmanul politician sa fure in tihna.
    • +12 (16 voturi)    
      Iohannis nu vede cererile hotilor. (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:30)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Tariceanu este renumit in a cere presedintelui sa intervina pentru diversi mafioti.Din pacate cei care folosesc serviciile lui Tariceanu,uita ca D-zeu vede si nu iarta.Pilele lui Tariceanu au ajuns la judecata de apoi si acolo Tariceanu nu poate interveni.
      • +2 (4 voturi)    
        Pentru acest oportunist (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 13:45)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ... comunistoid, bugetofag și cleptocrat, viața are doar culoarea roz.... a se reaminti povestea bilețelului roz și de ce are Tăriceanu aversiune față de Băsescu....http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1127903-basescu-dezvaluie-continutul-biletelului-trimis-tariceanu.htm
  • +25 (31 voturi)    
    n-au curaj (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:47)

    tahomir [utilizator]

    Nu au curaj sa-l suspende ptr ca nu sunt chiar atat de prosti, stiu ca ar fi striviti.
    Pacat.
    • +5 (11 voturi)    
      In schimb, il provoaca (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:47)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      This is nothing but taunting.

      Doar, doar calca stramb presedintele si vand apoi o gogorita acelorasi votanti, chipurile ca presedintele Romaniei le sta in ceafa si nu pot conduce din cauza lui. Pacat ca e ales de Senat, altfel poate ar fi putut fi inlocuit - nu stiu, pe caz de boala, poate, prea are vedenii omul.
  • +36 (40 voturi)    
    Esti Penibil Monser! (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:47)

    bcorina [utilizator]

    Mai penibil de atat cat puteti fi?
    Nu vezi pretul la carburanti, esti in stare sa scoti tara asta la vanzare catre Rusia sau sa o dai gratis si esti mai comunist decat Iliescu!
    Rusine monser, rusine, daca mai ai.
  • +23 (27 voturi)    
    iar minte (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:49)

    danco [utilizator]

    a scazut pretul in 2017 cu 50 de bani. Chiar nu e cineva sa le zica chestia asta?
  • +16 (20 voturi)    
    ! (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:50)

    HChifteluta [utilizator]

    Oarba dupa tine!
  • +41 (47 voturi)    
    Acest mafiot rosu si agent platit al unei (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:55)

    Rescator [utilizator]

    Puteri straine vesnic "prietene" a inebunit total.El vorbeste de foamea de putere uitand ca sta catarat in spatele nostru din 1990,fara niciun beneficiu pentru tara!?Mai mult acest Tradiceanu a batut toate recordurile
    in materie de imoralitate politica si civica,a adus grave prejudicii tarii prin furturi si spagi(Rompetrol,Posta Romana,Sterling,Padurea Baneasa,etc.).A obstructionat
    Justitia mintind sub juramant,isi face un titlu de glorie
    atacand ce a mai ramas din Statul Roman ,a pus umarul alaturi de Abu Dragneev la distrugere Armatei
    Romane.Lista ticalosiilor ipochimenului ramane deschisa.Pleaca naibi odata!
  • +25 (33 voturi)    
    Oare Lumina de la Rasarit aka Kremlin l a (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:01)

    un domn [utilizator]

    Orbit / Albit la par pe Motociclean ? sau vizita inopinata a lui Tov Jeneral Kiril ?
    • +6 (12 voturi)    
      mie Johannis mi se pare (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cel mai echilibrat si cumpatat dintre toti presedintii pe care i-am prins eu (Ceausescu, Iliescu, Constantinescu, Basescu ). Tariceanu are alte probleme, cele cu justitia, si e orbit de frica; de aceea face tot felul de declaratii, doar, doar o scapa de DNA>
    • +6 (12 voturi)    
      Am observat ceva interesant ! (Vineri, 29 septembrie 2017, 18:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dragnea nu prea da doi bani pe sluga de Tarliceanu !

      Sa ma explic : Cand apare cate un articol in care este criticat Livache armata de postaci in frunte cu Mazeta si New look sare la secunda sa-l aperea pe sef, in schimb, cand e tarnosit Calin Anton "pe persoana fizica" ii doare in cur de aldist.

      PS. Dovada o reprezinta forumul acesta !

      PPS. Si Tarliceanu isi face vise cu Presedintia...
      • +3 (9 voturi)    
        Gaspadin Motocicleanu va fi presedinte (Vineri, 29 septembrie 2017, 21:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Al Sapunului si Apei Calde in Bakery Rahova Hamam, in rest, e Limpede ca P$D va fi un sinonim al excrementelor cand vrei sa te exprimi telegrafic!!!
        • +3 (5 voturi)    
          Si Mare Sef al Ordinului Vaselina si Alifia ! (Vineri, 29 septembrie 2017, 23:58)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          La mai mare si la cat mai multi ani !

          PS. Traiasca !
  • +35 (41 voturi)    
    Data viitoare sa votam (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:03)

    Hababaeba [utilizator]

    Bai tata dar nu mergi tu mai bine la parnaie decat sa vorbesti prostii?
  • +2 (6 voturi)    
    ca de obicei (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:07)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    cine zice ala e.
  • +4 (8 voturi)    
    Si dosarul moliceanului avanseaza (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:12)

    benicio [utilizator]

    Mare disperarea odata cu trecerea timpului, timp in care dosarul impostorului astuia merge inainte. Tot mai des isi pune impostirul mot in frunte si o da in balarii pe la canalizarile de televiziune din trustul preferat. Intre timp, benzina se mai scumpeste un pic...
  • +5 (9 voturi)    
    Sa vedem ce sustine (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:13)

    greenforest [utilizator]

    O sa contiunui eu o parte din declaratia lui o parte dintr-o fabula:
    "Eu sustin democratia, drepturile si libertatile cetatenilor"

    de "frunte" de a nu sta la cozi si de a nu fi cercetati penal

    Ce gunoi.

    Numa bine
  • +6 (8 voturi)    
    Intoxicatia cu minciuni, continua (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:14)

    Punctul_8 [utilizator]

    "De ce ați tăcut mâlc atunci când eliminarea supraaccizei nu s-a regăsit în scăderea prețului la carburanți la început de 2017?"
    Prima fraza, prima minciuna. Vedeti evolutia preturilor la benzina si motorina in link-ul https://www.peco-online.ro/istoric.php
    Preturile au scazut cu aprox. 50 bani/litru

    Mai departe nu am citit articolul.
  • +2 (6 voturi)    
    Iar eu (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:19)

    rooster [utilizator]

    va consider pe dumneavoastra, Domnule Tariceanu, un papagal.
  • +3 (7 voturi)    
    Fara penali in administratie (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:22)

    Piru [utilizator]

    Traim intr-o tara libera. Fiecare are voie sa vorbeasca. Dar, este mare pacat ca un asemenea om a ajuns in fruntea saenatului Romaniei. Inca o dovada ca penalii nu au ce cauta in functii inalte si chiar in orice administratie ale statului - pentru ca foloseste orice mijloace pentru a se salva intai pe ei.
  • +3 (7 voturi)    
    un cercetat penal (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:26)

    Mistrelutz [utilizator]

    care vrea sa reformeze justitia..ce ar mai fi de zis?..

    pacat ca sunt destui de multi care ''pun botul''
  • +4 (8 voturi)    
    :)) (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:28)

    nahir [utilizator]

    culmea tupeului, cine vorbeste. tradiceanu :))
  • +5 (9 voturi)    
    hotul striga hotii... (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:28)

    USMarines [utilizator]

    Dupa o veche metoda, patentata drept arma politica de KGB, acuza adversarul de ceea ce tocmai tu te faci vinovat... Totul este sa tipi cel mai tare si pe cate mai multe posturi TV .... Totul este sa repeti cat mai des posibil aceste acuze....
    Astfel cuceresti mintea celor ce doresc pastrarea (chiar marirea) scurgerilor din buget catre salarii in posturi caldute (dolce far niente), catre ajutoare de tot felul, catre sporuri din ce in ce mai ridicole (cum e sporul de munca grea pentru oficiantul de la ghiseu), contracte fara licitatie catre firme de partid.
    Trebuie luptat cu toate fortele si mijloacele impotriva celor care isi doresc o Romanie fara coruptie, fara mizerie, cu guvern si parlament de buna credinta si competent, cu ocuparea posturilor publice exclusiv pe merite si experienta, cu civilizatie occidentala si nu cvasi-bigota, cu respect fata de cetateni...
  • +8 (12 voturi)    
    mare neobrazat.. (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:44)

    astronaut [utilizator]

    da inainte cu tupeu , pai cine e in campanie continua de cand ati preluat puterea cu 5% , cine vrea rasturnarea ordinii de drept in Romania , cine vrea ''bocancul pe Justitie'' , cine minte zi de zi populatia v-ati facut salarii de 14000-22000 de lei , a doua zi si integral ,iar la pulime , amanari si in etape , v-ati facut pensii speciale cu posibilitatea de afi indexate , iar la pulime punct de pensie de 1000 si cam atat , cine a mintit atunci cand n-atio vorbit de mariri de preturi , de taxe si impozite ? CINE ? Presedintele sau TRADATORUL DE MOLICEANU care s-a facut PRES in fata Mitomanului sa-l faca sef la Senat ( fenomenul de reesapare ) , esti in cardasie cu Mafiotii din PSD de 20 de ani , numai si numai pentru interesele personale proprii si ale mafiotilor , infratiti in minciuni si hotii , pentru devalizarea tarii , tipic comunistilor paukeristi ! Mie scarba , ma duc direct la wc !
  • +3 (7 voturi)    
    Prost sa fii sa mai crezi ce zic astia (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    P oamenii astia ii leaga ceva, au ceva in comun, sint partasi si colaboratori. Restul e diversiune ptr resul lumii. Ma mir cum poporul roman nu iese in strada si sa inteleaga ca in democratie vointa poporului, dreptul de a trai mai hine trebuie pus in practica de cei alesi, nu sa va puna taxe si impozite nelimitate ca ei administreaza doar in folosul lor.
  • +5 (9 voturi)    
    hahahaha (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:56)

    keiser_soze [utilizator]

    ce de ineptii emite ! Consider imperios necesar adoptarea masurii unui control psihiatric la preluarea unei functii publice, mai ales functiilor inalte !
  • 0 (6 voturi)    
    ce credeti? (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:59)

    anion [utilizator]

    Daca as fi IT-ist as scoate un joc pe calculator si as pune alaturat 2 poze, una a lui Tariceanu si cealalta Iohannis. Un sistem de numarare ar contabiliza cate bobarnace ar primi omul cu 5 neveste, 6 case, apartamente, terenuri, bani 500 000 euro, bijuteriile ultimei neveste, fara imprumuturi la banci dar a imprumutat pe altii la greu, si cate ar primi presedintele cu 5 case, ceva bani si bijuterii. Cine va iesi mai sifonat?
  • +3 (7 voturi)    
    Alzheimer probabil (Vineri, 29 septembrie 2017, 15:05)

    Alfabetix [utilizator]

    Altfel avalansa de imbecilitati pe care o varsa ar trebui sa il trimita direct la inchisoare pentru ultraj, tradare de tara si la ce se mai incadreaza penal tot ce zice si face in spatiu public.
    • +2 (6 voturi)    
      Altzheimer, (Vineri, 29 septembrie 2017, 16:35)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Nicio indoiala.
  • +4 (8 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 29 septembrie 2017, 15:12)

    Numele [utilizator]

    Tariceanu este un gunoi. De multa vreme astepta sa spuna Iohannis ceva, doar ca sa aiba motiv sa-l atace. Tariceanu si Dragnea sunt niste penali care au nevoie sa creeze o perdea de fum ca sa faca magariile pe care vor sa le faca. Pentru asta au nevoie de dusmani, iar Iohannis, sustinator al luptei anti coruptie, e dusmanul perfect. Mai avea un pic gunoiul Tariceanu si il ataca pe Iohannis pe motivul ca tace dusmanos din gura. Ce e incredibil, e ca sunt idioti care sustin in continuare pe acesti penali.
  • +10 (14 voturi)    
    Tradatori de tara (Vineri, 29 septembrie 2017, 15:12)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Cum-necum Romania a ajuns capturata de mafioti, hotii care fura inca din 89 si care in ultimii ani s-au vazut stransi cu usa de justitie...Cum planurile politicienilor penali si ai rusiei sunt de destabilizare a tarii, retragere din UE, NATO, realizeaza ca nu pot face asta fara sa subordoneze justitia, ultima reduta. Aici incearca sa sape cu cativa magistrati, majoritatea din garda veche, majoritatea pe la instantele superioare si cativa -6 prin CSM, carora DNA le-a stricat afacerile, dar si cu cativa magistrati tineri, infiltrati pe post de call troian in unjr, amr...Resursele penalilor sunt foarte mari, provenite fin furtul din bani publici, sustinute de o media puternica pt. manipulare si dezinformare... tariceanu e unul din exponentii mafiei, a scapat fara a fi cercetat de multe probleme ca Sterling, Rompetrol, etc. si cu 5% la alegeri ajunge al doilea om in stat. Romania, trezeste-te!
  • +4 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 29 septembrie 2017, 15:29)

    Kpriciu [utilizator]

    Încă puțin mai răbdați, dl Tări, că nu mai aveți mult din viața politică!
  • +5 (9 voturi)    
    Ei, ce sa zica si el ?.... (Vineri, 29 septembrie 2017, 15:45)

    Cuca [utilizator]

    L-a pus Dragnea sa latre un pic.
  • +2 (6 voturi)    
    Oficial: Calin-Constantin-Anton Popescu-Tariceanu (Vineri, 29 septembrie 2017, 16:38)

    ofCAER [utilizator]

    Prescurtat: Ca.-C.-A. Tariceanu.
    Persoana insemnata.
    De la botez.
  • +2 (6 voturi)    
    Degeaba (Vineri, 29 septembrie 2017, 16:39)

    wintershadow [utilizator]

    esti bun la gargara si spui lucrurilor pe nume, daca faptele nu te sustin, ba chiar dimpotriva. Nu mai ai credibilitate deloc, elibereaza locul.
  • +1 (5 voturi)    
    Iarasi? (Vineri, 29 septembrie 2017, 19:35)

    nlln [utilizator]

    Nu pot tine pasul cu atatea tampenii exprimate de acest om.
    O sa copiez comentariul pe care l-am scris anterior si care este perfect valabil.
    "Sistemul corupt la care face referire este reprezentat de domnia sa, Calin Popescu Tariceanu , de prietenul domniei sale, Liviu Dragnea si de toti cunoscutii, prieteni ( de familie , afaceri) ai celor mai sus numiti.Sa nu uitam copiii acestora si micii sau mai mari baroni locali ( cu familii bineinteles) care le saruta necontenit miinile in speranta ca vorba aceea le mai ramane si lor cate ceva.

    Calin Popescu Tariceanu nu s-a remarcat prin absolut nimic positiv in toata activitaea sa politica , a ajuns cel mai nociv personaj din istoria post decembrista a Romaniei( a atins performanta de a-i depasi pe Iliescu, Nastase).

    Inca o data "felicitari " celor care i-au votat.
    Cat de tampit poti sa fii sa votezi asemenea specimene...Destul de tampit."
  • +1 (5 voturi)    
    Goarna care da drumul la caini (Vineri, 29 septembrie 2017, 20:16)

    grunespferd [utilizator]

    Cam asta e semnalul dat de Tariceanu. Inceputul campaniei de demonizare si discreditare a adversarului. Scopul final: suspendarea Presedintelui.
    Textul sau contine procedee clasice de manipulare: preluarea temelor adversarului pentru a le lipsi de sens si confuza publicul : "T lupta impotriva sistemului corupt", se erijeaza in infocat aparator al "justitiei independente", e ingrijorat de pericolul major pentru parcursul european al tarii.
    Sa nu uitam cine e T: cel care voia retragerea armatei din Irak si Afganistan, a sustinut OG 13, imbogatit in urma unor afaceri tulburi cu petrol, un oligarh roman care pana acum raspunde destul de promt comenzilor Moscovei.
    Pe scurt un tradator de rang inalt care anunta inceputul unui razboi politic cu o miza uriasa: Romania spre Est ori spre Vest?
    Sa speram ca Johannis are consilieri la fel de buni ca Basescu.
  • -1 (5 voturi)    
    eu vă spusesem de mai demult cum că... (Vineri, 29 septembrie 2017, 23:25)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    "klaus iohannis pentru noi e traian băsescu doi"
    dar cui să spui? retardaţilor ce postează mai sus?
    un liberal adevărat ţine cu drepturile şi libertăţile cetăţenilor, nu cu poliţia politică a statului mafiot.
    bravo căline! ai votul meu.
  • 0 (2 voturi)    
    treaba cu orbitul.. (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 11:37)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand tu nu vezi preturile la benzina....