Inspectia Judiciara s-a sesizat dupa ce Ana Maria Patru i-a acuzat pe procurorii DNA ca i-au sunat copilul la scoala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 septembrie 2017, 13:05 Actualitate | Esenţial

Ana Maria Patru
Foto: Agerpres
Inspectia Judiciara (IJ) s-a sesizat din oficiu dupa ce fosta sefa AEP, Ana Maria Patru, a afirmat miercuri, la DNA Ploiesti, ca reprezentantii acestei structuri i-au sunat copilul pentru a o cita sa se prezinte la sediul Parchetului, scrie Agerpres.

Purtatorul de cuvant al IJ, Alin Alexandru, a confirmat vineri, la solicitarea AGERPRES, ca Inspectia s-a sesizat din oficiu in urma afirmatiilor Anei Maria Patru privind modul de citare la DNA Ploiesti.

La sosirea la DNA Ploiesti, miercuri, aceasta a aratat ca procurorii i-au sunat copilul la scoala pentru a o cita pe ea la sediul Parchetului.

'(...) si s-au gandit ei asa frumos ieri sa imi sune copilul la scoala si sa ii spuna ca trebuie sa vin in calitate de suspect la dumnealor astazi', a declarat, miercuri, fosta sefa a AEP.

Ana Maria Patru a fost pusa, miercuri, sub control judiciar de procurorii DNA Ploiesti intr-un nou dosar in care aceasta ar fi inculpata pentru infractiunile de trafic de influenta, spalare a banilor si inducere in eroare a organelor judiciare.

In decembrie 2016, Ana Maria Patru a fost trimisa in judecata de DNA Ploiesti sub acuzatia ca a primit mita de la firma Siveco, constand in contravaloarea unui apartament si a unui autovehicul pentru a asigura derularea, in bune conditii, a unor contracte pe care compania le avea cu AEP.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4808 vizualizari

  • +23 (25 voturi)    
    penala penibila (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:23)

    voxpopulix [utilizator]

    Era numarul de telefon inregistrat pe numele copilului? Sau pe numele ei?

    Diversiunile de doi lei facut de mafiotii care s-au unit impotriva justitiei sunt absolut penibile.

    Spalare de bani, trafic de influenta - despre asta ar trebui sa ne povesteasca aceasa nestimabila.
    • +19 (23 voturi)    
      Disperare... (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:31)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      ..ca doar nu a sunat copilul pe telefonul public instalat pe peretele scolii. Corecta remarca ta!
    • -15 (19 voturi)    
      poate că nu o fi fost ea uşă de biserică (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:38)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      din moment ce a ocupat o înaltă demnitate în regimul băsescu...
      dar ţie ţi-ar place ca atunci când vei fi şi tu citat, să fi citat prin intermediul odraslelor tale, doar pe motiv că abonamentul îl plăteşti tu?
      cât de jegoşi puteţi fi...
      • +4 (4 voturi)    
        Jegos e al de te-a imbracat azi-dimineata ! (Vineri, 29 septembrie 2017, 18:49)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        Daca n-ai habar ce inseamna citarea telefonica nu te mai baga !

        Documenteaza-te mai intai si apoi vorbeste.

        PS. Daca nu reusesti, iti dau eu o consultatie, dar nu gratuita, pt ca nu meriti !
  • +5 (9 voturi)    
    Dar fata de duduile de pe luju... (Vineri, 29 septembrie 2017, 13:50)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...asa-zise judecatoare de ce nu se sesizeaza? Sunt tot felul de personaje care-si dau cu parerea pe site-ul infractorului voiculescu, si n-ar fi o problema dar au calitatea de magistrati: garbovan-unjr, ciuca-amr, roman, etc. care prin declaratiile lor aduc atingere prestigiului justitiei, fapta ce constituie abatere disciplinara...Ele vor sa induca idei de justitie politica, de recrutare a unor magistrati de serviciile secrete, jignesc anumiti membri CSM - cei care au dat aviz negativ, etc. Sau sa se sesizeze fata de madam baltag care a fost in emisiune la a3 si a aruncat cu noroi in justitie. Lor nu li se aplica codul deontologic???
    • -3 (5 voturi)    
      nu zău? (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:45)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      mai mult noroi decât kovesi, lazăr sau stanciu nu a aruncat nimeni în justiţie...
      asta ca să citez doar trei nume notorii, nu toţi trepăduşii.
  • +1 (5 voturi)    
    ! (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:49)

    Kpriciu [utilizator]

    Inspectia judiciara=Inspectia Mafiei pesediste !
  • +2 (2 voturi)    
    ipoteza verosimila (Vineri, 29 septembrie 2017, 20:57)

    sile1 [utilizator]

    Probabil ca Ana Maria.Patru,ca orice mamica grijulie dar si orientata,,i-o fi dat telefonul ei mai "vechi" copilului si si-a luat unul ultimul racnet,ca doar se poarta chestia asta ,nu-I asa ??

    Acuma nu vreau sa zic ca a facut intentionat treaba asta ca,la o adica daca "cineva" vroia sa o sune intro cauza sa-i zicem penala sa nu o gaseasca si sa aiba motiv sa zica ca nu a cautat-o nimeni.

    Procurorii, sunand pe numarul stiut, au dat intamplator de copil ( am inteles ca nu-i un pusti de 5-6 anisori ) ci e destul de mare si i-au spus sa-i comunice mamei ca este cautata.

    Nu cred ca au facut-o in mod deliberat si ticalos.

    De aici insa o intreaga tevatura cu iz balcanic despre cat de rai sunt procurorii si cum sa punem noi pe ei Inspectia Judiciara !

    Sa nu uitam ca traim in Romania !!!