Patriarhul Rusiei va veni in Romania in luna octombrie. E prima vizita a unui patriarh rus in Romania dupa Revolutie

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Joi, 28 septembrie 2017, 10:52 Actualitate | Esenţial

Patriarhul Kirill
Foto: Wikimedia Commons
Patriarhul Moscovei si al intregii Rusii, Chiril, va veni la Bucuresti in 27 octombrie, alaturi de patriarhii Bisericilor Ortodoxe din alte tari ex-comuniste. Chiril si ceilalti patriarhi vor veni la Bucuresti pentru a participa la evenimentele dedicate Anului comemorativ dedicat aparatorilor Ortodoxiei in timpul comunismului, dar si aniversarii a 10 ani de patriarhat ai Patriarhului Daniel, a declarat pentru HotNews.ro purtatorul de cuvant al Patriarhiei, Vasile Banescu.

Vizita Patriarhului Chiril va avea loc in ziua cand va fi sarbatorit Sfantul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucurestilor, pe 27 octombrie.

Aceasta este prima vizita a unui patriarh rus in Romania dupa Revolutie.

Potrivit programului oficial al Patriarhiei, sambata, 28 octombrie 2017, la Catedrala Patriarhala, va avea loc o slujba de Te Deum, iar apoi va avea loc Sedinta solemna a Sfantului Sinod in prezenta membrilor Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane si a unor ierarhi ortodocsi din strainatate.

Reamintim ca Patriarhul rus a refuzat anul trecut sa participe la Marele Sinod Ortodox din Insula Creta, anuland astfel eforturile altor conducatori de Biserici Ortodoxe de a adopta un document istoric pentru cei peste 250 de milioane de credinciosi ortodocsi din toata lumea. Mesajul evanghelic al Marelui Sinod ar fi trebuit sa marcheze regasirea concordiei, pe fondul rivalitatilor politice si teritoriale, ale celor 14 Biserici autocefale care formeaza "comuniunea ortodoxa". A fost primul Mare Sinod Ortodox de la Schisma din 1054 dintre Roma si Constantinopol.

Patriarhul rus Chirill este una dintre cele mai influente personalitati din Rusia, el fiind considerat un apropiat al presedintelui Vladimir Putin.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4851 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    :) (Joi, 28 septembrie 2017, 11:03)

    Casargoz [utilizator]

    Fata legătura cu CPF...
    • -9 (31 voturi)    
      un frumos cadou... (Joi, 28 septembrie 2017, 11:20)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      ... pe care il va primi patriarhul Rusiei va fi o noua constitutie care va interzice casatoriile intre homosexuali, aceasta nazuinta de veacuri a poporului roman. Interesanta coincidenta.
      • +3 (11 voturi)    
        De exemplu trump (Joi, 28 septembrie 2017, 12:27)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Earlier this month, Facebook announced it had found $100,000 worth of ads connected to about 470 “inauthentic accounts and pages… likely operated out of Russia.” This prompted sensationalist reports of Kremlin meddling in places like Twin Falls, Idaho.

        The ads and accounts “appeared to focus on amplifying divisive social and political messages across the ideological spectrum,” rather than referencing the election or a particular candidate, Facebook said.
        • +6 (8 voturi)    
          Veeeeniiiiitiiii .... (Joi, 28 septembrie 2017, 17:52)

          si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

          de luati lumina roooooo$ieeeee ...

          Puuuutiiiiin !!!! ( in loc de Amin ) .
      • +1 (5 voturi)    
        Intrebare (Joi, 28 septembrie 2017, 14:22)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Bai PSD-ist, si matale te crezi Poporul Roman?

        Bai, subiectul asta este important doar pentru coruptii, fraierii si bolnavii de dementa senila din Romania = pescurt, PSD-isti!
      • +3 (5 voturi)    
        "aceasta nazuinta de veacuri " (Joi, 28 septembrie 2017, 15:58)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        sarcasm , sau chiar crezi asa ceva?
    • +12 (16 voturi)    
      si cu ce vine popa? (Joi, 28 septembrie 2017, 13:39)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      cu bombardierul sau pe tanc?
      • +4 (4 voturi)    
        te referi la generalul chirilov (Joi, 28 septembrie 2017, 16:51)

        yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        deghizat in popa? :-))
        • 0 (0 voturi)    
          cine e generalul asta? (Vineri, 29 septembrie 2017, 8:43)

          pardalian [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

          n-am auzit de el.
    • -6 (10 voturi)    
      voi sunteti progresistii (Joi, 28 septembrie 2017, 16:34)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      aia homo si atei care radeti de aia care cred in teoria conspiratiei dar apoi puneti astfel de comentarii ? never go full retard pls.
      • +2 (2 voturi)    
        Cand e vorba de rusi (Joi, 28 septembrie 2017, 23:13)

        zanax [utilizator] i-a raspuns lui Adran

        teoria conspiratiei este adevarata.
  • +31 (41 voturi)    
    tunurile pe noi... (Joi, 28 septembrie 2017, 11:14)

    Fuscus [utilizator]

    heheheeee... folosesc orice mijloc de propaganda. asta prinde la majoritatea votantilor PSD care au impins tara in prapastie din ignoranta. merg pe linia deschisa de Dragnea si ai lui, tradatorii neamului: ortodoxia, traditie, nationalism... asa au demolat rusnacii si Imperiul Otoman. aceiasi lucrare... vorba lui Iorga: cine nu cunoaste istoria , risca sa-i repete greselile.
    • -28 (40 voturi)    
      uite ca prinde si la mine, desi traditional nu (Joi, 28 septembrie 2017, 11:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      am votat cu PSD (din 1990 incoace de cand tot merg la vot).
      Puterea politica e separata de cea religioasa, si, chiar daca relatiile politice cu Rusia sunt tensionate, cu patriarhia Moscovei putem avea relatii f bune.
      eu l-as invita pe patriarhul Chiril chiar si la inaugurarea Catedralei Neamului, atunci cand va fi ea. De ce sa nu avem legaturi religioase cu Rusia? sa nu uitam ca textele bisericesti de la noi de pana pe la 1850 erau in slavona. Eu zic ca e mult mai bine sa il chemam pe Chiril decat sa facem moschei la Bucuresti.
      • +15 (17 voturi)    
        chirilic, nu slavona (Joi, 28 septembrie 2017, 12:23)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu numai slavii il volosesc, foloseau.

        Apoi Dumnezeu iarta orice numai daca e RECUNOSCUT si reparat. Ce a recunoscut Rusia si ce a reparat ca sa fie de noi iertata?
        -tezaurul
        -export comunism si schimbarea societatii noastre in rau
        -sovrom uri prin care tb platite 300mil dolari conform pacii de la Paris, in realitate in cele din urma fiind 2 miliarde dolari
        - minciuna fara limita si nerespectarea noastra ca natie
        • +7 (9 voturi)    
          fie chirilic, fie slavon, bipezii din link (Joi, 28 septembrie 2017, 16:04)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          sunt din URSS, si au devenit celebri pentru Ispravile Lor....http://www.mirror.co.uk/news/world-news/cannibal-family-admit-killing-eating-11232620
          cum s ar spune la Radio Guerilla..."numa la ...URSS"..nu in alta parte
      • +8 (10 voturi)    
        Ce ar fi sa nu vina (Joi, 28 septembrie 2017, 12:26)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Fiindca biserica in Rusia e foarte apropiata de putere, de putin

        Iar moschee nu are ce cauta in Romania, dupa tot ce a facut imperiul otoman romanilor
        • -7 (11 voturi)    
          Ca o paranteza.... (Joi, 28 septembrie 2017, 14:15)

          rooster [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          ....ce a facut Imperiul Otoman romanilor?
          • +5 (5 voturi)    
            L-a invatat ce inseamna (Joi, 28 septembrie 2017, 17:20)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui rooster

            peschesul, haimanaua, tertipul, dar si tutunul, cafeaua si halvaua :-)
            • 0 (0 voturi)    
              Si rahatul... (Vineri, 29 septembrie 2017, 14:16)

              rooster [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

              ...dar reamintesc: Romania a aparut abia in 1859. Asa ca revin cu intrebarea: ce a facut Imperiul Otoman romanilor?
      • +15 (15 voturi)    
        Chiril si Metodiu erau bizantini (Joi, 28 septembrie 2017, 13:31)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Rusii ai luat alfabetul lor de la bizantini, scrierea slavona e derivata din greaca, deci rusii au beneficiat de scrierea asta, nu au inventat-o ei, scrierea asta le-a venit prin Kiev unde era patriarh un moldovean Movila. Rusii ar trebui sa faca inchinare celor care au incercat sa-i civilizeze, ei nici acum nu sunt europeni pe deplin, degeaba scrierea bizantina zisa slavona, ei tot cu razboiul le rezolva pe toate, democratie nu le e deloc in obicei.
      • +6 (6 voturi)    
        mai bine faceai altceva decat sa votezi PSD (Joi, 28 septembrie 2017, 13:32)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        tocmai ti-am explicat mai sus care e filiatia de idei. nu ai inteles si nici nu vei intelege toata viata ta. daca te mai dai si cu capul de podele si pupi icoane prin biserici toata ziua, mi-e clar ca nu mai ai nicio sansa sa te destepti. faptul ca tetele bisericesti erau in scriere chirilica ( sa nu se inteleaga ca erau in limba slavona) arata ca influenta slava a fost ff puternica. nu e un argument care sa-ti sustina ideile, ba dimpotriva, asa ca... nu-l mai invoca. cu alte cuvinte: daca taceai, filosof ramaneai
      • -12 (14 voturi)    
        Nu zau... (Joi, 28 septembrie 2017, 14:14)

        rooster [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ...eu zic ca daca noi avem dreptul la Catedrala Mantuirii Neamului si la alte mii de biserici mai mult sau mai putin necesare, au si cetatenii romani musulmani dreptul la o moschee, doua (citez: "sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti").
        Cat despre venirea lui Chiril, sa fie sanatos, chiar nu vad nicio problema.
        • +6 (6 voturi)    
          asta e diferenta intre un om inteligent si ... (Joi, 28 septembrie 2017, 15:04)

          Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui rooster

          tine. tu nu vezi nicio problema. lipsa de viziune si intelegere a fenomenelor sociale si politice. fericiti cei saraci cu duhul caci.. nu vad nicio problema!!!
        • +5 (5 voturi)    
          TROL (Joi, 28 septembrie 2017, 17:20)

          deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui rooster

          sovietic
      • +6 (8 voturi)    
        Normal! (Joi, 28 septembrie 2017, 14:25)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Matale ai votat cu Iliescu si ai strigat lonzicile mineriadei.
        Ti le amintesc?
        "Npoi muncim, noi nu gandim"
        "Soarele rasare, Iliescu apare"
        "Nu vrem bani, nu vrem valuta, Iliescu...sa ne f...)
        ....

        Esti pierdut pentru cei care vor o Romanie moderna!
      • +3 (3 voturi)    
        ESTI (Joi, 28 septembrie 2017, 17:19)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        TROL SOVIETIC .
    • +2 (2 voturi)    
      nu Iorga, ci Santayana a spus asta (Joi, 28 septembrie 2017, 11:31)

      hartagramz [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      in rest totul e in regula!
      • +4 (4 voturi)    
        de data asta am citat exact (Joi, 28 septembrie 2017, 13:36)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui hartagramz

        Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se. (Nicolae Iorga)
    • +13 (15 voturi)    
      ce legatura are un hot ca Dragnea .. (Joi, 28 septembrie 2017, 11:33)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      cu ortodoxia ?
      Dragnea este un bandit pur-sange care incearca sa se foloseasca de ortodoxie ca de multe alte lucruri, pentru a-si creste puterea personala - nu este in nici un fel reprezentativ pentru ortodoxie !

      si daca citezi din Iorga poate ca vei afla (citind) ca Iorga era axat inclusiv pe aceste valori (cum spui tu "din linia tradatorilor neamului"): ortodoxia, traditia, nationalismul
    • -30 (32 voturi)    
      o mare onoare (Joi, 28 septembrie 2017, 12:39)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      Decat Papa prefer sa vina Patriarhul Rusiei.
      Sper ca legaturile intre Romania si Rusia sa fie mai stranse din acel moment si sa iesim odata din dictatura UE.
      • +9 (11 voturi)    
        preferinte (Joi, 28 septembrie 2017, 13:34)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Stim ce ati prefera voi,evident ca il adulati pe ambasadorul lui Putin si ca il urati pe Papa care reprezinta occidentul.In ceeace priveste "dictatura UE",astia mai batrani ne amintim de dictatura URSS fara ghilimele si multumim frumos dar ne-a ajuns.Fara UE si SUA am fi ca in anii '90, fara justitie,fara economie,fara speranta.
      • +7 (7 voturi)    
        Ti-ai pierdut memoria mai draga! (Joi, 28 septembrie 2017, 14:27)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        ...asa-s toti PSD-istii...nu te ingrijora!
      • +7 (7 voturi)    
        Sa-l astepti cu hriska si pufaika (Joi, 28 septembrie 2017, 16:05)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Cat despre legaturi stranse, eu unul as avea grija, rusii am vazut ca au dat in canibalism.
        • +4 (6 voturi)    
          @xanti - nota bene (Joi, 28 septembrie 2017, 16:47)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          ce ti a scris Wanheda este Confirmat de Militzia Mujica
          http://www.mirror.co.uk/news/world-news/cannibal-family-admit-killing-eating-11232620
      • +5 (5 voturi)    
        Sper ca dupa acest comentariu (Joi, 28 septembrie 2017, 16:18)

        Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        tovarasii tai xrogo, lovercraft, nectarie sa se trezeasca la realitate si sa "puna osul" sa-l demascam si pe El Pablito
      • +4 (4 voturi)    
        XANTI (Joi, 28 septembrie 2017, 17:20)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        trol sovietic.
    • -7 (7 voturi)    
      . (Joi, 28 septembrie 2017, 17:48)

      Maiganditifratilor [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      Deci, sa inteleg ca Dragnea a convertit poporul asta la ortodoxie si ca ai fi preferat sa fim si acum sub imperiul (h)otoman doar ca sa nu fi trecut rusii pe la noi pentru ca ii urasti tu, chiar daca acum am fi aratat cam asa: https://www.google.ro/search?hl=ro&tbm=isch&source=hp&biw=1229&bih=566&q=women+rights+in+islam&oq=woman+rights+in+is&gs_l=img.3.0.0i10i30k1.408.6027.0.7109.19.19.0.0.0.0.153.1703.13j5.18.0.dummy_maps_web_fallback...0...1.1.64.img..1.18.1686.0..0j35i39k1j0i30k1j0i19k1j0i10i19k1j0i10i30i19k1j0i30i19k1.0.2P6igf6SLw4 Misto gandire! Arata bine de tot viitorul Romaniei...
  • +17 (23 voturi)    
    asta e Mujicul ce Sfinteste Rachetele ? (Joi, 28 septembrie 2017, 11:14)

    un domn [utilizator]

    vrea sa Sfinteasca Rachetele NATO ?
  • +14 (18 voturi)    
    Vine sa manipuleze prostimea (Joi, 28 septembrie 2017, 11:21)

    OmulNou [utilizator]

    Vine patriarhul cu cruce pliabila pe cap, pe care o coboara cand se urca in limuzina, ca sa nu zgarie pielea de pe plafonul masinii, cautati GIF-ul pe net.

    Kirill si PF Daniel sunt doi sarlatani care demonstreaza din nou ca avem prea multi fraieri credinciosi in Romania, care se lasa manipulati pentru scopuri politice si mai nou, geopolitice.
  • +16 (22 voturi)    
    Vine dangerosul (Joi, 28 septembrie 2017, 11:24)

    ZaibarPanduru [utilizator]

    Interesanta miscare, e de urmarit ... Dupa cum se stie la noi in tara biserica a avut intotdeauna influenta in politica, si din pacate a fost de partea PSD. Se vor intalni doua gunoaie, unul de la noi si unul de la rusi, nimic bun nu cred ca poate sa iese de aici. Catedrala Neamului spune de la sine tot. Intr-o capitala sufocata de coruptie si incompetenta, care are nevoie de investitii majore, tu faci ditamai catedrala !?? Hai sictir.
    • +6 (6 voturi)    
      despre catedrala (Joi, 28 septembrie 2017, 13:55)

      Ecce_Homo [utilizator] i-a raspuns lui ZaibarPanduru

      Catedrala aia e un alt mod de a sifona bani.
      Atat timp cat sunt folositi muncitori fara contract de munca n-am decat un hai sictir pentru tot proiectul...
  • +20 (20 voturi)    
    ! (Joi, 28 septembrie 2017, 11:38)

    tudorr [utilizator]

    dragnea il va astepta imbracat intr-o ie ruseasca?
  • +25 (29 voturi)    
    Mazeta! (Joi, 28 septembrie 2017, 11:53)

    subcultura [utilizator]

    Vine seful tau pe linie mistica.

    Sa tii post!
    • +8 (12 voturi)    
      ca sa nu iasa la Evaluare (Joi, 28 septembrie 2017, 11:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      De Prost
  • +12 (14 voturi)    
    paraziti de lux (Joi, 28 septembrie 2017, 12:06)

    revo [utilizator]

    din toate tarile cu prosti, uniti-va!
  • +10 (10 voturi)    
    Pe cand si tezaurul? (Joi, 28 septembrie 2017, 12:15)

    MinDepous [utilizator]

    Chiar. Nu aplicam si noi dobanda la aurul ala?
    • -5 (7 voturi)    
      Am pierdut razboiul. (Joi, 28 septembrie 2017, 15:50)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Daca il castigam, poate mai luam si tezaurul (daca nu il praduiau nemtii inainte).

      Asa, ne-a trebuit Odessa si Stalingrad ... mwie tezaur in vecii vecilor amin.

      Cand o sa inteleaga si romanul prost ca mortul de la groapa nu se mai intoarce?
      • +5 (5 voturi)    
        Romanul destep a inteles de mult (Joi, 28 septembrie 2017, 17:15)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        ca ceea ce a furat rusnacul nu da pe veci inapoi. Si va mai mirati de ce va uraste toata lumea
      • +3 (3 voturi)    
        Pricep ca-i dus (Joi, 28 septembrie 2017, 17:30)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        Nu stau in baza tezaurului, nu astept sa apara.
        Insa tezaurul ala a fost sechestrat / furat. L-am trimis rusilor cand ne erau prieteni, vorba aia. Ca, pe urma, am fost fortati de cizma altora sa schimbam tabara si s-au dat peste cap chestiile, vai. Acordul semnat ramane semnat - chiar, o sa caut sa vad daca e public; sunt curios daca era vreo clauza ca ar fi trebuit sa ramanem prieteni pana la sfarsitul razboiului...

        Pe urma, ii tot auzim ca "au venit sa ne elibereze" si ca "de ce nu pastram monumente / locatii cu nume rusesti, ca doar ne-au fost prieteni". Pai, daca tot o tin atata cu prietenia aia in sus, sa dea tezaurul inapoi. Ca niste prieteni ce sunt, nu-i asa?
  • +13 (13 voturi)    
    grad in KGB (Joi, 28 septembrie 2017, 12:40)

    DSS [utilizator]

    oare ce grad are preafericitul Kiril in KGB? o fi general sau maresal?

    Sunt rau daca intreb de primirea de care va avea parte la CpF?
  • +7 (7 voturi)    
    Misiune (Joi, 28 septembrie 2017, 13:03)

    gj [utilizator]

    Oare ce misiune o fi avand data de Putin?....ca nu vine el degeaba. Despre cele 2 biserici ortodoxe din Basarabia , oare vor discuta ceva?
  • +18 (18 voturi)    
    Din greseala, am citit Tel Drum... (Joi, 28 septembrie 2017, 13:06)

    Metec [utilizator]

    In loc de Te Deum :)) Mintea asta imi joaca feste...
  • +7 (7 voturi)    
    Un KGBist... (Joi, 28 septembrie 2017, 14:09)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... delegat la un eveniment despre protejarea religiei de asaltul comunismului. Bună potriveală. /sarcasm off

    Ticălosul ăsta nici n-ar trebui să aibă voie să intre în România.
    • +4 (6 voturi)    
      MAE Doarme la noi (Joi, 28 septembrie 2017, 14:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      gaspadin Viktor de Orbanistan vine de capu lui..acest Kiril ce sfinteste rachete, vine de capul lui, Dughin, acel dement al lui Putin care propovaduieste incalcarea Statalitatii Romaniei vine de capul lui..practice la MAE..soarecii joaca pe masa !
      • +5 (5 voturi)    
        Russian Orthodoxy and Dugins Philosophy (Joi, 28 septembrie 2017, 16:28)

        casual [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Eurasia, in Filosofia lui Dughin: "NATO este o entitate rudimentară care ar trebui distrusă" - articol cu interviul video pe digi, 2017 - http://bit.ly/2ytKa6w

        "Acest bloc, trebuie să se formeze în jurul Rusiei, cu participarea țărilor europene și a Iranului" (Wiki) sau: "Dughin - un partizan al drepturilor națiunilor în defavoarea drepturilor omului."

        "Interest in Russian Orthodoxy and Old Believers led Alexander Dugin to believe in the rightness of one - sidedness - the preservation and revival of the pre-Orthodox traditions of Russian Orthodoxy in the bosom of the Russian Orthodox Church" (http://bit.ly/2fSqoKX) - Asadar, vizita Patriarhului Rusiei, poate sa nu fie doar o simpla vizita..
  • +3 (7 voturi)    
    Fiti atenti ce scrie ! (Joi, 28 septembrie 2017, 15:13)

    Rahan5 [utilizator]

    Vizita Patriarhului Chiril va avea loc in ziua cand va fi sarbatorit Sfantul Dimitrie cel Nou, ocrotitorul Bucurestilor, pe 27 octombrie.
    Potrivit programului oficial al Patriarhiei, sambata, 28 octombrie 2017, la Catedrala Patriarhala, va avea loc o slujba de TEL DRUM !
  • +2 (2 voturi)    
    ce trist (Joi, 28 septembrie 2017, 15:19)

    Remarque [utilizator]

    Spre deosebire de Ceausescu, care a comis o eroare tactica din faptul ca nu a sesizat potentialul de subjugare subliminala al bisericii, Dragnea profita din plin de acest instrument.
    Imitatorul insa nu are o viata proprie, ce trist. Scopul lui este sa demonstreze ca este mai bun decat Ceausescu (doua din cuvintele lui preferate) si ca poate schimba scenariul. Nici nu stie ca al lui deja a inceput sa dea rateuri.
    Oare cum de nimeni pana acum nu i-a adresat lui Dragnea intrebarea care i-a pierdut si pe Iliescu, si pe Ceausescu: "Credeti in Dumnezeu, domnule Dragnea?"
  • +3 (5 voturi)    
    O mica eroare in comunicat (Joi, 28 septembrie 2017, 15:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Se serbatoreste colaborarea ortodoxiei cu comunismul nu "apararii" ei
  • +3 (5 voturi)    
    fac o predictie (Joi, 28 septembrie 2017, 15:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    se vor duce prostii ca la urs ! ( si cine va avea timp sa umble printre ei va afla ca habar nu au cine e cetateanul venit)
  • +5 (7 voturi)    
    Vine sa faca niste cursuri de formare (Joi, 28 septembrie 2017, 16:05)

    soundtrack [utilizator]

    cu Pomohaci si ex-episcopul de Husi!
  • +4 (4 voturi)    
    interesant... (Joi, 28 septembrie 2017, 16:20)

    liviu_ [utilizator]

    se vede ca politica psd "da roade"...
    incep sa ne iubeasca rusii....

    ce sa mai zic....
  • -7 (15 voturi)    
    Trebuie sa fii (Joi, 28 septembrie 2017, 16:45)

    xolv [utilizator]

    foarte indoctrinat sau ignorant sau pui in aceeasi oala dughinismul rusesc al celei de-a treia Rome cu restul bisericilor ortodoxe din Europa. Dar, deh, cele doua minute de ura zilnice ale marxismului de sec XXI.
    • +4 (8 voturi)    
      XOLV (Joi, 28 septembrie 2017, 17:21)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      trol sovietic
    • +7 (11 voturi)    
      Am inteles (Joi, 28 septembrie 2017, 17:32)

      Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      xolv, xrogo, xanti - se leaga . Mai baieti,voi nu cumva faceti parte din divizie "X" de troli de la Tiraspol?
      • +6 (6 voturi)    
        Xrogo este utilizat de vidanjele (Joi, 28 septembrie 2017, 20:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

        Umane din Varan Studios
  • +5 (5 voturi)    
    Patriarhul Chiril (Joi, 28 septembrie 2017, 23:19)

    zanax [utilizator]

    ce grad are ? Vine in calitate de civil sau vine sa mai ordone ceva cartitelor adormite ?
  • +5 (5 voturi)    
    Acu', serios, ce cauta asta pe aici?! (Vineri, 29 septembrie 2017, 11:28)

    Metec [utilizator]

    Patriarhul este emisarul lui Putin si vine sa-i faca propaganda ortodoxa in Romania. A sustinut si sustine imperialismul rusesc din toata lumea, inclusiv din Transnistria si Moldova, este purtatorul de cuvant al unei orientari panslaviste, cu care Ortodoxia Romana nu se impaca, deloc. Cei care sustin contrariul sunt ignoranti. Asadar, cu ce treaba pe la noi, tovarasu' Chirila?!