Ultimele trei avioane de vanatoare F-16 Fighting Falcon din escadrila de 12 vor fi preluate de catre Fortele Aeriene Romane

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:09 Actualitate | Esenţial

F16 al Fortelor Aeriene Romane
Foto: Captura YouTube
Ultimele trei avioane de vanatoare F-16 Fighting Falcon din escadrila de 12 astfel de aeronave vor fi preluate astazi de Fortele Aeriene Romane din baza aeriana portugheza Monte Real, potrivit unui comunicat MApN.

Prin preluarea celor trei aeronave, Forțele Aeriene Române finalizează Faza I de introducere în serviciu a avioanelor multirol F-16 Fighting Falcon.
 
Cele trei avioane vor fi preluate in cadrul unei ceremonii la care participa secretarul de stat pentru politica de apărare și planificare, Mircea Dușa, și șeful Statului Major al Forțelor Aeriene, generalul-locotenent Laurian Anastasof.

Contractul, în valoare de circa 628 milioane euro cu TVA, încheiat între Guvernul României (prin Compania Naţională Romtehnica S.A.) şi cel al Republicii Portugheze a intrat în vigoare la data de 30 septembrie 2013. Primele șase aeronave din escadrila de 12 avioane multirol incluse în acordul româno-portughez au intrat în dotarea Forțelor Aeriene Române pe data de 29 septembrie 2016, iar următoarele trei pe 16 decembrie 2016. Achiziția a fost făcută în conformitate cu prevederile Legii nr. 240/2013.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2186 vizualizari

  • -18 (20 voturi)    
    avem bani de armament (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:15)

    xanti [utilizator]

    Dar nu avem pentru pensii si salarii.
    Totul din vina lui Johannis care pune presiune pe guvern.
    • -11 (13 voturi)    
      vrei sa ne atace Rusia? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:39)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sau Coreea? Astia pandesc la granite....dar nu inteleg de ce nu ne-au atacat cand nu aveam avioane? Poate nu stiau.
    • +11 (13 voturi)    
      Dar mai ales "din vina" faptului (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:43)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca vrem sa fim independenti. Ce gluma cu Johannis care pune "presiune" pe un guvern de semidocti jumatate infractori. Cine pune presiunea e primul pescar al tarii dragnea.
    • +12 (12 voturi)    
      Biserici (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:57)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Avem bani de biserici, dar nu avem bani de modernizat spitale. Avem bani pentru pensionari de 45 de ani, dar nu avem bani să modernizăm școlile. Avem bani pentru cunoștințe angajate în ministerul în care tata e ministru, dar nu sunt bani de autostrăzi. Avem bani de statui, dar orașul e un șantier continuu din cauză că nu se termină lucrările începute. Vrei să continuăm? Și nu... nu e vina lui Johannis, e vina celor din guvern care habar nu au ce vor face mâine. Orizontul lor de timp e astăzi.
      • -8 (10 voturi)    
        de (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:28)

        bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

        de data asta e vina lui iohannis. A semnat contracte cu trump in valoare de 4 miliarde de euro. Cu banii astia se acoperea tot deficitul.
        • +6 (8 voturi)    
          Ha ha ha (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:55)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

          Contracte comerciale intre doi presedinti? Luati-o mai incet cu vodka de dimineata ca deja delirati.
        • +5 (5 voturi)    
          serios? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:21)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

          prietene, tu chiar crezi ce spui?
          asta e tot ce poti sa gandesti?
          spune-mi te rog ca nu ai drept de vot....
    • +10 (12 voturi)    
      deci nu agresivitatea rusilor? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ?
      Fugi la casierie ca pentru tine se gasesc bani!
    • +5 (5 voturi)    
      de asta nu de dezvolta tara asta (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:19)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ca e plina de pomanagii ca tine care nu fac nimic altceva decat sa voteze cu oricine promite sa le dea ceva, dar sa fie mult.
      Daca dreptul de vot ar depinde de un test de IQ sau macar o diploma de BAC sau asa ceva.... am avea cu totul alta clasa de politicieni.
  • +8 (10 voturi)    
    Din cauza acelui 2%? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:44)

    marcus61 [utilizator]

    Daca te simti asa in siguranta, eu zic sa demontezi yala de la usa si sa o vinzi. Asa mai pui deoparte niste bani de paine. Vezi? Asa este si cu apararea nationala, dam doi lei dintro suta sa ne imbunatatim gardul sau incuietoarea de la usa.
    • -10 (12 voturi)    
      care (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:29)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

      care 2 lei. Idolul tau, puturosul de Iohannis, a semnat contracte cu trump in valoare de 4 miliarde de euro. Cu banii astia se acoperea tot deficitul.
      • +7 (9 voturi)    
        Ai mai spus ineptia (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:56)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

        crezi ca o tampenie repetata devine adevar? Propaganda de 2 lei rusnaca e cel putin penibila.
      • +6 (8 voturi)    
        Din Teleorman ești? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:20)

        Philipe [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

        Bă băiatu’, 2% nu înseamnă 2 lei. Nu prea le știi cu matematica, așa-i? Știi că 50 RON de la casierie îți ajung pentru țigări și pentru o pită pe zi și cam atât, așa-i? Și mai știi să copiezi un SMS primit de la partid pe care sa-l pui in comment-uri prin articolele Hotnews :-)