Boris Johnson pe Twitter: Ma aflu la Bucuresti pentru a-l asigura pe ministrul Melescanu ca relatiile Marea Britanie-Romania vor fi si mai puternice dupa iesirea din UE

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 septembrie 2017, 22:13 Actualitate | Esenţial

Boris Johnson si Teordor Melescanu
Foto: Twitter @BorisJohnson
Ministrul de Externe britanic Boris Johnson a scris luni seara pe Twiter ca se afla la Bucuresti pentru a-l asigura pe omologul sau roman Teordor Melescanu ca relatiile romano-britanice vor si mai puternice dupa iesirea Marii Britanii din UE, noteaza News.ro.

"Ma aflu la Bucuresti in aceasta seara, pentru a-l asigura pe ministrul de Externe roman Teodor Melescanu ca legaturile dintre Marea Britanie si Romania vor fi chiar si mai puternice dupa ce Marea Britanie va parasi Uniunea Europeana", a scris Boris Johnson pe Twitter, postand si o fotografie alaturi de Teodor Melescanu.



Ambasada Marii Britanii a precizat intr-un comunicat ca ministrul britanic de Externe Boris Johnson viziteaza Praga, Bucuresti si Bratislava, "pentru a oferi asigurari cu privire la valoarea pe care Marea Britanie o ataseaza relatiilor sale de prietenie cu cele trei capitale si pentru a dezvolta pe mai departe cooperarea pe o paleta de subiecte de interes reciproc".

"Boris Johnson va avea o serie de intalniri la nivel inalt cu omologul sau ceh, Lubomir Zaoralek, la Praga, si cu cel roman, Teodor Melescanu, la Bucuresti, pe data de 25 septembrie, precum si cu premierul slovac Robert Fico si secretarul de stat pentru afaceri europene Ivan Korcok, la Bratislava, pe 26 septembrie. Aceste vizite consolideaza relatiile stranse pe care Marea Britanie le are cu toate cele trei tari, state membre UE apropiate, cu valori si interese comune. Regatul Unit coopereaza indeaproape cu cele trei tari in domeniul securitatii si politicilor de aparare, precum si in cel al combaterii influentei Rusiei, a sclaviei moderne, a comertului cu droguri si a terorismului; si impartaseste cu cele trei tari dorinta de a creste nivelul comertului bilateral", anunta reprezentanta diplomatica.

De asemenea, dupa discursul tinut saptamana trecuta, la Florenta, de premierul britanic Theresa May, ministrul de Externe Boris Johnson va putea exemplifica modalitatile prin care Marea Britanie intentioneaza sa intareasca relatiile bilaterale pe care le are cu statele prietene din Europa, in pofida iesirii sale din Uniunea Europeana.

In preambulul vizitei, Ministrul britanic de Externe a declarat:  "Sunt incantat sa vizitez Republica Ceha, Romania si Slovacia si astept cu nerabdare intalnirile cu colegii mei pentru a lucra indeaproape pe o serie de subiecte de afaceri externe, inclusiv cele legate de securitate si aparare. Marea Britanie va continua sa isi aduca contributia integrala la apararea Europei, in paralel cu procesul de pregatire a iesirii din UE. (...) Survenite dupa discursul de la Florenta al premierului May, aceste vizite imi ofera ocazia de a discuta personal cu parteneri UE apropiati urmatorii nostri pasi in ceea ce priveste continuarea negocierilor.

Boris Johnson saluta ocazia de a discuta cu premierul Fico si cu ministrii de Externe Zaoralek si Melescanu despre oportunitatile de dezvoltare a relatiilor comerciale bilaterale.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1945 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    Doi (Luni, 25 septembrie 2017, 22:27)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Doi caraghiosi.
  • +13 (17 voturi)    
    Cine se aseamana se aduna (Luni, 25 septembrie 2017, 22:27)

    BobMuller [utilizator]

    Doi comunisti, prin mentalitate si metode.
  • +16 (30 voturi)    
    Boris si Melescanu (Luni, 25 septembrie 2017, 22:31)

    mitg [utilizator]

    Doua cartite moscovite la cel mai inalt nivel.
    • -2 (2 voturi)    
      cred (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ca merkel e o cirtita moskovita mai mare decit oricare alta. Ca si mos jungher.
  • +13 (13 voturi)    
    dupa iesirea din UE... (Luni, 25 septembrie 2017, 22:32)

    mariusssss [utilizator]

    ... a Romaniei?
  • -22 (32 voturi)    
    super (Luni, 25 septembrie 2017, 22:42)

    xanti [utilizator]

    Roxit ,doar atata vreau.
    • +9 (17 voturi)    
      Uganda te asteapta (Luni, 25 septembrie 2017, 23:01)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      .
    • +8 (14 voturi)    
      x = rusia, (Luni, 25 septembrie 2017, 23:12)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      anti - anti Romania.
      Get behind me, satan!
    • +6 (12 voturi)    
      Ai vrea? (Luni, 25 septembrie 2017, 23:35)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ce ti s-a promis ca o sa devii, sofer la securitate 2.0?
    • +2 (2 voturi)    
      Cine te opreste? (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:21)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cu un xantit scapa de mirosurile pestilentiale ale postarilor inepte dirijate de moscova si china. Pleaca in KN unde iti este locul. Ca idei "ciuce" ai din plin :-)
  • +5 (15 voturi)    
    Tentative ieftine... (Luni, 25 septembrie 2017, 23:26)

    tiberius_p [utilizator]

    ...de a diviza Uniunea Europeana. Se va duce pe la toti sa le promita relatii stranse si acorduri bilaterale banoase daca lasa balta UE si se pun bine cu UK.
    • +1 (1 vot)    
      si ceva "sustinere"... (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:58)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      ...pentru a nu plati 20 mld dupa Brexit.
  • +9 (19 voturi)    
    Dumbo and Dumber (Luni, 25 septembrie 2017, 23:38)

    dexpropriat [utilizator]

    Doi crai de la Kremlin!
  • +6 (14 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 26 septembrie 2017, 0:05)

    vorbeste lumea [utilizator]

    credeam c-o mediteaza la pronuntie britanica pe madam ex-primareasa cu lefurile si pensiile, sa mai iasa si dumneaei in lume ...
  • +5 (7 voturi)    
    Ok (Marţi, 26 septembrie 2017, 0:19)

    Appollodor [utilizator]

    Este in interesul nostru national sa pastram relatio bune cu UK avand in vedere numarul mare de romani de acolo, atat la munca cat si la studiu, pentru care reintroducerea vizelor ar fi un mic dezastru.
    Si in cele din urma, de ce sa nu cautam sa avem relatii si cu tari din afara UE?
  • +7 (11 voturi)    
    Doi penibili,buni de a fi agatati in rama la..... (Marţi, 26 septembrie 2017, 1:19)

    Plagarus [utilizator]

    ......Kremlin.(in memento 2017)
  • +5 (13 voturi)    
    asta era ala (Marţi, 26 septembrie 2017, 1:31)

    stefan2008 [utilizator]

    ....de nu-l lua nici macar Trump in serios? Cam cat de low tre sa fii sa nu te ia nici macar un clown ca Trump in serios?
    Inainte sa vina in Romania a amenintat britanicii cu milioane de romani care ii vor invada daca raman in UE. A mintit cu postere pe autobuze cum ca UK ar plati pentru tari ca Romania in bugetul UE sume duble fata de realitate, in loc sa tina banii pt ei.
    • +1 (5 voturi)    
      si mai mult decit atit (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:59)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      i-a bagat in cacat de tot cu brexitul, el si Farage.
    • +2 (2 voturi)    
      dA (Marţi, 26 septembrie 2017, 16:06)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      E suficient sa ne amintim ca dupa (presupusa) lovitura de stat din Turcia a declarat senin ca urmareste cu atentie evolutia situatiei din .... Egipt !
  • 0 (8 voturi)    
    Important este... (Marţi, 26 septembrie 2017, 5:15)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ca Anglia vrea sa intareasca relatiile cu Romania.
    Ce este rau in asta? Foarte bine, cred. Romania are nevoie de aliati puternici pentru a descuraja Rusia in actiunile sale de atragere a Romaniei in sfera lor de influenta.
  • +7 (11 voturi)    
    Bucuresti? Bine ca n-a zis.. Budapesti! (Marţi, 26 septembrie 2017, 7:02)

    Alex735 [utilizator]

    Boris asta e un mare prieten al Romaniei. Pana la bani.
  • +2 (2 voturi)    
    un circar de doi lei (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:04)

    Boa [utilizator]

    Boris e un papagal oportunist.
    Bine ca ne asigura de relatii mai stranse dupa Brexit, desi in campania pentru referendum nea Boris o batea in cap cu emigratia din estul Europei, cu precadere din Romania, care le ia englezilor joburile.
    Asta a fost una dintre temele mari la referendumul pentru brexit si probabil decisiva la vot.
    Iar acum vine si ne perie cu relatii fantastice mai incolo, desi nu ne dorea prea mult bine cat timp eram impreuna in UE.

    De fapt Boris cauta tari UE dispuse sa le asculte vorbele goale si sa o lase mai moale la negocierile pentur Brexit. In afara de mangaieri pe crestet nu vom primi prea multe.
  • +1 (1 vot)    
    Doi clowni (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:15)

    Bogdan_100 [utilizator]

    unul nebun celalalt senil. Un circ