Dan Sova, condamnat la 3 ani de inchisoare cu executare in dosarul CET Govora. Decizia nu este definitiva

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 25 septembrie 2017, 12:46 Actualitate | Esenţial

Dan Sova
Foto: Agerpres

Dan Sova a fost condamnat luni de Inalta Curte la trei ani de inchisoare cu executare in dosarul CET Govora, in care este acuzat de trafic de influenta, decizia nefiind insa definitiva, informeaza News.ro.

De asemenea, i s-a aplicat pedeapsa complementara de interzicere a exercitarii unor drepturi timp de 2 ani de la eliberare.
 
Sova va fi obligat si la plata catre stat a sumei de 100.000 euro sau contravaloarea in lei la cursul BNR din ziua platii, cu titlu de confiscare speciala.
 
Instanta a dispus si mentinerea masurii sechestrului asigurator instituita asupra bunurilor mobile si imobile proprietatea lui Sova.
 
Fostul director al CET Govora Mihai Balan a fost si el condamnat la 3 ani inchisoare pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu in forma continuata.

Din completul de judecata a facut parte judecatoarea Ana Maria Dascalu, a carei cerere de pensionare a dus, la inceputul acestei luni, la reluarea de la zero a proceselor lui Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu. Ea a facut parte, tot astazi, si din completul care l-a achitat in prima instanta pe Sebastian Ghita de acuzatiile DNA de dare de mita.
 
Ca argument in favoarea condamnarii lui Sova pentru trafic de influenta, procurorul a spus ca Sova a pretins in mod direct  5.000 de euro pe luna de la denuntatoarea in acest dosar in schimbul interventiei sale pe langa directorul general Mihai Balan pentru incheierea unui contract de asistenta juridica cu casa de avocatura a denuntatoarei. Sova a primit in total suma de 100.000 de euro.

Procurorul a apreciat ca traficul de influenta este "o infractiune cu consumare anticipata si instantanee" si ca apararile formulate de Sova sunt infirmate de probe. Procurorul a consemnat ca Sova sustine ca s-a intalnit o singura data cu Balan, in timp ce acesta sustine ca au existat doua intalniri, iar martorii propusi de Dan Sova sunt martori care l-au deservit ca soferi, depozitiile nefiind relevante.
 
"Inculpatul a beneficiat de plati lunare pana in iulie 2014. Infractiunea s-a consumat in 2011, dar s-a epuizat in 2014. Inculpatul nu a contestat incheierea contractelor dar sustine ca au fost respectate dispozitiile legale. A confirmat insa ca nu au avut aprobarea Adunarii Generale a Actionarilor. Apreciem ca aceasta conduita a inculpatului se circumscrie sferei ilicitului penal", a spus procurorul, apreciind ca aceste elemente impun condamnarea lui Sova la inchisoare pentru trafic de influenta si pedeapsa complementara.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6332 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    am scapa de un mascarici (Luni, 25 septembrie 2017, 12:50)

    voxpopulix [utilizator]

    E un inceput, dar asa presimt ca si pe asta o sa-l faca scapat niste tanti judecatoare la apel. Important este sa nu se opreasca dosarele Sova aici, a mai comis-o individul de cateva ori.
    • +10 (10 voturi)    
      LA MULTI ANI !!! (Luni, 25 septembrie 2017, 13:19)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      sa fie primit...
    • 0 (0 voturi)    
      Infractorul Dragnea a dat deja ordin magistratilor (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      La recurs Sova sa nu mai mai aiba aceeasi pedeapsa, adica a transmis justitiei sa-l elibereze pe pacaliciul marilor tepe. Sa speram insa ca magistratii o sa aiba grija sa-l introduca si pe infractorul condamnat definitiv Dragnea in celula lui Sova.
    • +1 (1 vot)    
      Este începutul. (Marţi, 26 septembrie 2017, 9:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Încă nu au început anchetele cu studiile de fezabilitate neexecuutate dar plătite și studiii de fezabilitate la care sau schimbat doar coperțile,că tot expirau până aveau să înceapă lucrările.Cred că la cei 3 ani se mai adaugă 10.Să vedem pe cine își ia coleg de celulă.
  • -39 (39 voturi)    
    revolutie (Luni, 25 septembrie 2017, 12:53)

    xanti [utilizator]

    Haideti fratilor in strada pana nu devenim dictatura ca pe vremea lui Dej.
    Sper ca Codrin Stefanestu sa poarte steagul revolutiei,te sustinem.
    • +16 (16 voturi)    
      ... (Luni, 25 septembrie 2017, 13:20)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      altul care sufera de retard...
    • +15 (15 voturi)    
      cu pieptul de arama si cu capul gol (Luni, 25 septembrie 2017, 13:36)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mosulica, ce sa cautati in strada? Promotia la tigai e la Lidl, in incinta. Nu iesiti afara cu capul gol, ca raciti.
      Si se stie ca toti pesedistii care este e cu capul gol. Al lui Codrin e gol si pe dinafara si pe dinauntru.
      Un adevarat lider!
    • +9 (9 voturi)    
      Pe ganditorii acestia din categoria... (Luni, 25 septembrie 2017, 14:52)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ... Mazeta, i-as baga intr-un cort impreuna cu Sova si cu Lordin Stefanestu (sic!) sa stati si sa sapati la hârleţ vreo trei ani pe traseul autostrazii Comarnic - Brasov. Da, exact ca pe vremea lui Dej.
    • +4 (4 voturi)    
      Jos cu Mafia PSD (Luni, 25 septembrie 2017, 15:47)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Jos cu Hastarul Diktator. Te sustin xanti(a).
      • +7 (7 voturi)    
        Executantii si presurile incep sa plateasca (Luni, 25 septembrie 2017, 20:24)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Aviz pentru Shhaideh, Plumb si celelalte slugi ale infractorului condamnat definitiv Dragnea. Infractroul Dragnea le foloseste ca sa fure. Dar ele vor plati aceste furaciuni, in timpul ce infractorul se va praji pe plajele din Brazilia.
    • +4 (4 voturi)    
      cine? (Luni, 25 septembrie 2017, 21:13)

      UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cap de pla ala?
    • +1 (1 vot)    
      bai xanti (Luni, 25 septembrie 2017, 21:31)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      sunt milioane de mandri (ca sunt) romani care asteapta sa iasa in strada, cu pieptul gol, la chemarea lui liviu, lui tariceanu, nu a lui xanti.
    • 0 (0 voturi)    
      Glume (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:23)

      avint [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ai vrut sa fii ironic, nu? Asta sper.
  • +24 (24 voturi)    
    Ministrul Sova (Luni, 25 septembrie 2017, 12:55)

    buncrestin [utilizator]

    Va dati seama ca pe mana astuia a stat infrastructura Romaniei? Trei ani trec repede, dar asta a lasat in urma daune incalculabile pentru tara.
    • +1 (1 vot)    
      rolul lui la Minister.... (Marţi, 26 septembrie 2017, 9:50)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      A avut un rol mare si anume sa faca disparut Contractul cu Bechtel (originalul) ...Impotenta insa este la procurori ,n-au fost in stare sa-l gasesca,din motive de SIPA se pare , La gainarii se pricep rapid sa faca dosare .
  • -17 (17 voturi)    
    cred (Luni, 25 septembrie 2017, 12:55)

    tartoru [utilizator]

    ca e cu suspendare, nu cu executare
  • +18 (18 voturi)    
    ..... mai repede .... (Luni, 25 septembrie 2017, 12:57)

    cbogdan [utilizator]

    Sova a promis un roman-fluviu cu experienta sa in calitate de inculpat. J K Rowling este speriata si noi plini de sperante.
  • +19 (19 voturi)    
    iar patati imaginea (Luni, 25 septembrie 2017, 12:58)

    averageJoe [utilizator]

    acestui finut imaculat al politicii. Nu e definitiv dar e de bine. Daca esti precoce Dane(retoric), poate reusesti sa servesti full.
    • +3 (3 voturi)    
      uite (Luni, 25 septembrie 2017, 20:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      ce se intampla daca a lipsit coana mare cu mirul.
  • +19 (19 voturi)    
    Saracutul... (Luni, 25 septembrie 2017, 13:02)

    robinet4x4 [utilizator]

    Alt "nevinovat" prigonit de fortele oculte... Hai cu contestarea, poate se aduna de vreo 5 ani definitiv cu executare!
  • +12 (12 voturi)    
    Mai e ceva de cercetat... (Luni, 25 septembrie 2017, 13:35)

    prompt [utilizator]

    In perioada in care a condus complet incompetent marile proiecte de infrastructura, nu ar trebui cercetat pentru subminarea economiei nationale? In principal lui i-as pune in carca dezastrul din domeniul constructiei de autostrazi in perioada guvernarii Ponta.
  • +9 (9 voturi)    
    Sa vina cumva Craciunul mai devreme (Luni, 25 septembrie 2017, 13:46)

    Patrula10000 [utilizator]

    pentru romanii care mai spera la o Romanie curata??
  • +10 (10 voturi)    
    Bine,dar P.Viorel "plutitorul"politic a l'u Sova ? (Luni, 25 septembrie 2017, 13:57)

    Plagarus [utilizator]

    Duo Turceni - Rovinari este pe "vine " ( tzucalul turcesc)?!
  • -9 (11 voturi)    
    Ce ti-e si cu postacii astia, in dosarul Ghita (Luni, 25 septembrie 2017, 14:53)

    xrogo [utilizator]

    judecatoarea pensionara este terfelita de postaci, aici e felicitata, pe care sa-i crezi?
    • +6 (6 voturi)    
      Il felicitam pe Shova (Luni, 25 septembrie 2017, 15:48)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      si ii uram succes pe drumul de a ajunge Brutar.
    • +1 (1 vot)    
      minti cu (Luni, 25 septembrie 2017, 21:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      nerusinare.
      nimeni nu si-a dat cu presupusul cu privire la judecatoarea pensionara ci la subterfugiul de care se crede ca se va folosi sova.
      in fond, daca nu ar fi existat precedentul CEDO, nimeni, mai ales borfasii care sunt in judecata, nu s-ar fi referit vreodata la judecatoarea respectiva.
  • +4 (8 voturi)    
    ar fi nebun sa faca recurs (Luni, 25 septembrie 2017, 15:16)

    ColdNews2013 [utilizator]

    ii da dublu daca ataca decizia....asta e miza...si el va musca....muhahaha
  • +6 (8 voturi)    
    WoW! L-au miiiruit (Luni, 25 septembrie 2017, 15:39)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    cu executare. )))
  • +1 (5 voturi)    
    La decizia definitiva il achita (Luni, 25 septembrie 2017, 16:34)

    OmulNou [utilizator]

    Stati sa vedeti.
  • +8 (8 voturi)    
    Frumos! (Luni, 25 septembrie 2017, 18:42)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Dar de dosarul Bechtel l-a intrebat cineva? Cum sa dispara un contract de miliarde de $?
    Astia chiar ne iau de prosti, si in cazul asta suntem...pai astia pun deoparte milioane, zeci de milioane, sute de milioane de euro, si sova este condamnt pentru sute de mii? De ce nu-l intreaba nimeni de zecile de kile de euro?
  • +1 (3 voturi)    
    ne bucuram degeaba (Luni, 25 septembrie 2017, 21:23)

    N.S. [utilizator]

    ca parca-l vad eliberat pana la Craciun...
    • 0 (0 voturi)    
      pai trebuie (Marţi, 26 septembrie 2017, 11:13)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      sa lasi godacul sa alerge putin, sa-si fragezeasca carnita un pic.
  • 0 (0 voturi)    
    dna Dascalu (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:21)

    avint [utilizator]

    Lasati ca intra dna Dascalu in actiune si il achita si pe Sova.