Premierul i-a cerut ministrului sanatatii sa-i dea afara pe functionarii care s-au ocupat de procedurile pentru achizitia de vaccinuri antigripale

de CP     HotNews.ro
Joi, 21 septembrie 2017, 14:02 Actualitate | Esenţial

Premierul Mihai Tudose s-a rastit la ministrul Sanatatii, Florian Bodog, in timpul sedintei de Guvern, reprosand intarzierile in procedurile pentru vaccinurile antigripale. I-a cerut ministrului sanatatii sa-i dea afara pe functionarii care s-au ocupat de procedura de achizitie. Mihai Tudose l-a mai intrebat pe ministrul sanatatii cate tulpini are vaccinul antigripal care va fi achizitionat, intrebare care l-a pus in incurcatura. "Cred ca trei tulpini", a spus Bodog.

Acesta a mai spus ca a trimis deja Corpul de control pe Directia de Sanatate Publica pentru a verifica de ce intarzie procedura.

"Nu vreti controlul sa vina dupa ce oamenii aia nu mai lucreaza la noi? Ca eu stiu ca, din martie, puteau sa-si dea seama ca vine octombrie", a spus Tudose. Bodog a explicat ca sunt functionari publici, moment in care premierul a spus ca acestia pot sa dea Guvernul in judecata. "Am inteles, hai sa ne dea in judecata, hai sa ne asumam si lucrul acesta domnule ministru".

Florian Bodog a explicat ca procedura a inceput in luna septembrie urmand sa fie finalizata pana in octombrie. Bodog sustine ca Organizatia Mondiala a Sanatatii recomanda ca vaccinarea antigripala sa inceapa de la mijlocul lunii octombrie.  Vaccinarea pentru antigripal incepe la mijlocul lunii octombrie, sfarsitul lunii octombrie, asa este recomandarea venita de la OMS", a explicat ministrul Sanatatii.

"In fiecare an jucam in acelasi film, cu manualele si cu vaccinurile. Incepe licitatia in ziua in care trebuia distributia. De ce? Ca sa o facem pe urgenta, ca sa ia altcineva? Pai, de cate ori trebuie sa o patim? Si poate faceti si o sesizare la organele competente ca sa vada", a mai spus Tudose, la finalul discutiei.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1816 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Fadoino, angajatul ala oricat de prost e , peste (Joi, 21 septembrie 2017, 14:24)

    deval [utilizator]

    doi ani, stand acasa iti ia banii cuveniti in acest interval si instanta te mai obliga sa il si reprimesti in aceleasi conditii la lucru ?
    Asta spune Codul muncii facut de voi !
    Din ce grota ai iesit, de nu stii atata lucru ?!
    Poate sedinta viitoare pui in scena si un vodevil cu contractele de deszapezire (si nu in decembrie) ! Sa ne mai radem si noi........
    • +1 (1 vot)    
      legea functionarului "politic" .. (Joi, 21 septembrie 2017, 23:22)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Legea de care vorbesti matale este facuta de lepadaturi penale pentru asigurarea de milionul de voturi ale pensionarilor ...De ce Germania cu aproape 90 milioane de locuitori are doar 1 milion de functionari iar romania cu numai 18 milioane are peste 1,5 milioane de functionari !! Pentru voturi dragilor ...
  • +6 (6 voturi)    
    poate-l "executa" si pe ministrul... (Joi, 21 septembrie 2017, 14:46)

    IancuJianu [utilizator]

    ...care nu a alocat banii necesari. Sa vedem, isi face cineva harakiri?
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 21 septembrie 2017, 17:40)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Da,dar pe urmă se coase la loc și revine în scaunul de ministru, că așa e la noi...
  • +8 (8 voturi)    
    circ ieftin pe banii nostri! (Joi, 21 septembrie 2017, 15:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    dupa ce nu se mai filmeaza se bat pe burta si se apuca de baut! pe cine pacaliti voi , mai nemernicilor?!
    • +4 (4 voturi)    
      Treaba de prim ministru: da-i afara pe aia . . . (Joi, 21 septembrie 2017, 15:37)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      .
  • +5 (5 voturi)    
    Instigare la abuz in serviciu (Joi, 21 septembrie 2017, 16:54)

    TyrionLann [utilizator]

    Tudose este pasibil de condamnare la instigare la abuz in serviciu.

    El ii ordona ministrului sa faca abuz in serviciu, respectiv sa incalce legea statului functionarului public nr 188/1999, prin demiterea unor functionari, lege unde se prevad clar conditiile in care un functionar este demis, numai dupa o comisie de disciplina ce constata abateri grave de la indeplinirea atributiilor. Prejudiciul este reprezentat de salariile viitoar ale functionarilor ce ar urma sa fie demisi.

    In plus, isi incalca si atributiile sale de serviciu, deoarece sunt sigur ca ele nu prevad demiterea unor functionari ce nu sunt in subordinea sa. (In atributtile functionarilor sunt prevazute subordonarile, ce merg pana la ministru).

    Sugerez umil ca DNA-ul sa se autosesizeze si sa inceapa urmarirea penla
  • +4 (4 voturi)    
    Sa vad daca am inteles (Joi, 21 septembrie 2017, 18:37)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci in loc sa rezolve problema (adica birocratia) da afara oameni care respecta procedura (adica birocratia). Normal! De ce nu?!

    Cat despre faptul ca nu s-au msicat repede... pai ministrul educatiei nu stia ca vine inceputul de scoala? Cum de nu a avut manuale? Ala de ce nu e dat afara? Abia astept sa vina nametii inalti cat zidurile de ofrtareata. Sa vad iar cum e statul luat prin surprindere. Ia sa vedem. E data afara Firea?

    Este simplu sa dai in simpli executanti. Abordare tipic comunistoida.