PMB: In zona in care un barbat a murit lovit de un copac existau avertizari de pericol; arborele se afla in curtea unui imobil al societatii Kandia Dulce SA

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 20 septembrie 2017, 23:42 Actualitate | Esenţial

In zona din Sectorul 5 al Capitalei, pe Soseaua Viilor, unde un barbat a murit miercuri seara dupa ce a fost lovit de un copac prabusit din cauza vantului, se aflau afise prinse de o banda de delimitare care avertizau asupra pericolului de prabusire, informeaza Primaria Capitalei, care precizeaza ca imobilul in curtea caruia se afla copacul apartine societatii Kandia Dulce SA, potrivit news.ro.

"Potrivit declaratiei familiei sale, barbatul venise sa-i aduca un pachet surorii. In momentul in care a coborat din masina, I.B a fost lovit puternic de copacul rupt. Chiar daca in zona se aflau afise prinse de o banda de delimitare - prin care se mentiona faptul ca arborele reprezinta un pericol - barbatul a ignorat avertizarea, iar crengile copacului aflat in curtea imobilului de pe Soseaua Viilor, smulse de vant, l-au accidentat mortal", explica municipalitatea.

In urma verificarilor Directiei de Control din cadrul Politiei Locale a Municipiul Bucuresti, s-a stabilit ca imobilul in curtea caruia se afla arborele prabusit apartine societatii Kandia Dulce SA.

Potrivit purtatorului de cuvant al ISU Bucuresti - Ilfov, Adrian Marin, barbatul avea 42 de ani si a murit din cauza loviturii foarte puternice la cap.

Accidentul s-a produs pe Soseaua Viilor nr. 45, in Sectorul 5, iar la fata locului au actionat o descarcerare si o ambulanta SMURD.

Pana la ora 22.00, pompierii au actionat in Bucuresti pentru indepartarea a 12 copaci cazuti pe carosabil, autoturisme si linii electrice, iar in judetul Ilfov, pentru extragerea apei din opt subsoluri si pentru indepartarea unui copac cazut pe carosabil. Sase masini au fost avariate.






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2484 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Dupa cum cunosc eu psd-ul.... (Joi, 21 septembrie 2017, 7:51)

    gigiN [utilizator]

    ...si pe "aeriana"firea,nu m-ar mira ca avertizarile sa fie "montate"...post-factum !!
  • +4 (4 voturi)    
    putea (Joi, 21 septembrie 2017, 8:22)

    nahir [utilizator]

    sa fie arborele ala in orice curte.
    vina este a celor care nu au bagat in seama de 15 ani sesizarea facuta ca arborele este uscat si prezinta risc de accidentare si nu a fost taiat. parca e treaba primariei, nu?
  • -5 (7 voturi)    
    foarte bine... (Joi, 21 septembrie 2017, 9:05)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Kandia Dulce acum sa plateasca despagubiri familiei... sa plateasca cum platesc companiile de asigurari 500k $ in sus ...
  • +1 (1 vot)    
    capcane (Joi, 21 septembrie 2017, 10:01)

    Humbert [utilizator]

    o sa ajungem sa avem in oras capcane mortale la fiecare pas.

    si primaria o sa zica: pai v-am anuntat ca sunt capcane, ce sa va facem daca sunteti prosti.

    numai intr-o tara de salbatici mor oameni in orase pentru ca cad copaci pe ei.

    romanii vad ca nu reusesc sa inteleaga ca un copac uscat este un pericol oricand, nu doar cand e furtuna.

    trebuie sa fii complet imbecil, ca locuitor al orasului, sa treci in fiecare dimineata cand iesi din bloc sau intri la munca pe langa un copac uscat si sa te miri dupa aia cand iti cade peste masina sau omoara un om.

    si primaria e plina de inconstienti si de hahalere iresponsabile, dar nici cu locuitorii orasului nu mi-e rusine, sunt complet iresponsabili cand e vorba de propria lor siguranta
  • +2 (2 voturi)    
    Să stăm noi,nu Firea! (Joi, 21 septembrie 2017, 10:55)

    asavreau [utilizator]

    Hopa!A descoperit Firea că-i bine să stăm blocați în trafic,mai socializăm transmițându-ne înjurături și uităm că Firea promite și nu face.Fă Gabi,dacă vei avea oameni competenți care pot dovedi că un arbore trebuie tăiat/toaletat nu te--ar mai deranja protestele.Nu gândiți pentru-că nu aveți cunoștințele necesare administrării în situații de criză.Vorbiți din vârful limbii,sfidător,orice întrebare o considerați un afront.Dacă ați asculta ați găsi soluții din reproșurile făcute.Vă credeți stăpâni nu servitori și uitați promisiunile făcute.Să vă fie rușine!
  • +3 (3 voturi)    
    Nepasarea, ucide! (Joi, 21 septembrie 2017, 10:57)

    MateiCraciun [utilizator]

    Copacii batrani si netoaletati cad, tencuielile cad, acoperisurile cad, tara cade, incet si sigur!
  • +2 (2 voturi)    
    Dulce ca mierea e copacul capitalei (Joi, 21 septembrie 2017, 11:50)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Daca e sa parafrazam titlul romanului "Dulce ca mierea e glontul patriei" a lui Petru Popescu