Bogdan Hossu, dupa discutiile de la Guvern: Legea va prevedea in mod expres si imperativ ca angajatorii sunt obligati sa creasca cu 20% salariile brute

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 septembrie 2017, 17:10 Actualitate | Esenţial

Bogdan Hossu, presedinte Cartel Alfa
Foto: AGERPRES
Presedintele Cartel Alfa, Bogdan Hossu, a declarat miercuri, la finalul intalnirii pe care sindicalistii au avut-o la Palatul Victoria cu vicepremierul Marcel Ciolacu si cu ministrii Muncii, Sanatatii, Finantelor si Justitiei, ca Guvernul s-a razgandit in ceea ce priveste transferul contributiilor catre angajat, astfel ca acestea nu se vor mai face complet, ci partial, scrie News.ro. Calculele sindicalistilor arata ca masura va avea impact asupra salariilor nete si pana cand nu vor avea un draft de lege nu renunta la proteste.

"Se doreste transferarea unor parti de contributii de la angajator la angajat conform celor discutate, care ramane sa le vedem efectiv in urmatoarele zile intr-un document oficial. Ceea ce s-a specificat este ca fondurile speciale - somaj, fondul de risc profesional, fondul de garantare al salariilor, concedii medicale, inclusiv obligatiile angajatorului pentru conditii de munca deosebite si speciale - vor ramane in continuare in sarcina angajatorului. Deci din totalul obligatiilor sale vor fi transferate aproximativ numai 20% din cele 22,7 contributii pentru conditii normale sau se adauga cinci puncte procentuale pentru deosebite si zece puncte procentuale pentru speciale", a afirmat Hossu.

In acelasi timp, el a aratat ca, potrivit precizarilor ministrului Justitiei, "fara sa se prejudicieze problema dreptului de proprietate, legea va prevedea in mod expres si imperativ faptul ca angajatorii sunt obligati sa creasca cu 20% nivelul salariilor brute la care se vor aplica noile contributii sociale de 35% pentru angajat si la restul cele 10% impozit pe salariu".

In conditiile respective, cresc salariile nete si in sectorul economic privat, mixt sau de stat cu aproximativ 8% in structura data, a mai sustinut liderul sindical.

"In acelasi timp s-a convenit, cel putin aparent, e convenit cu sectorul bugetar ca de fapt in 153, legea de salarizare bugetara, cresterea de 25% prevazuta pentru 1 ianuarie 2018 include si transferul de taxe sociale. Deci, practic, sectorul bugetar va vedea majorarea de 25% din care se vor scadea taxele sociale - 20% pentru angajator, deci vor avea o crestere pe net de aproximativ 5%. Problema noastra era, pe de o parte, ca era prea mica la sectorul bugetar, dar ca, in acelasi timp, era o cresetere negativa pe net nu pe brut. A ramas sa se studieze impactul legat de repartizarea pe brut in salarii a noilor cresteri pentru ca ne vom apropia foarte mult ca salarii brute care se raporteaza la nivelul statistcii europene de salariile din Grecia, Portugalia, ceea ce va crea o imagine relativ defavorabila, desi pe net cresterile nu sunt la nivelul respectiv", a adaugat Hossu.

La randul sau, presedintesle BNS, Dumitru Costin, a spus ca nu va mai face nicio declaratie publica fara sa aiba in fata un document asumat public de Guvernul Tudose, precizand ca i-a intrebat pe reprezentantii Executivului despre asumarea unui eventual esec al transferului contributiilor in sarcina angajatilor. El a afirmat ca asteapta un raspuns public in acest sens.

"In situatia unui esec al unui astfel de demers, ca si consecinte, cine isi va asuma din punct de vedere politic consecintele si cine va plati pentru asta. Ce am mai avut astazi ca si certitudine este teza conform careia odata cu aparitia acestui nou mecanism prin care doar salariatul va fi cel care va contribui la pensii si la sanatate, vor creste incasarile Ministerului de Finante la bugetul asigurarilor sociale. In traducere libera, asta inseamna ca odata cu mutarea contributiilor in brut, creste brutul si acel procent aplicat cumulat - pensie plus sanatate, ca si contributie, aplicat la brutul majorat cu mutarea contributiilor, va genera mai multe venituri", a spus Costin.

Liderul sindical a aratat ca a luat act de faptul ca de la 1 ianuarie se propune printre altele, in afara mutarilor de contributii, si o crestere a nivelului de contributii pe care le va plati fiecare salariat.

"Noi am spus asta, in urma cu doua zile, am fost luati in baza. Astept acum sa vad in scris cum vor creste veniturile la bugetul asigurarilor sociale", a mai spus liderul BNS.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9542 vizualizari

  • -63 (67 voturi)    
    au inceput corporatiile (Miercuri, 20 septembrie 2017, 17:26)

    xanti [utilizator]

    Sa faca scandal.
    Legea se schimba sub presiunea lor ,trebuie iesit in strada sa alungam corporatiile
    • +56 (58 voturi)    
      iesi bre xanti (Miercuri, 20 septembrie 2017, 18:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Numa' vezi de iesi dupa ora 8, poate-ti cade un copac in cap si te destepti.
      • +30 (34 voturi)    
        Pentru xanti si postacii sovietici e prea tarziu (Miercuri, 20 septembrie 2017, 18:46)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nici macar un copac in cap nu-i mai desteapta! De altfel in beciurile de la Sankt Petersburg de unde posteaza ei sunt sanse slabe de copaci cazuti. Poate doar palme peste ceafa de la polcovnicul mazeta!
        • +7 (11 voturi)    
          cred ca sunt pe la Chisnau (Miercuri, 20 septembrie 2017, 23:18)

          yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          sunt mai ieftini acolo...
    • +20 (24 voturi)    
      total de acord... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:01)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      dar am o intrebare pt tine:
      esti pregatit sa s uporti o depresie de vreo 10-15% din PIB?!

      Adica Renault + Ford + nenorocitii aia din IT cu scutiri de impozit etc
    • +19 (21 voturi)    
      boss.... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:07)

      GIGI_CIOCAN [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      du-te tata... radiezi " geniu" prin toti porii fiintei tale mizerabile de postac :*
    • +4 (6 voturi)    
      hai bah.... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 21:56)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      iesi in strada si mai vezi tu impotriva cui protestezi. dar incearca sa iesi ca numai gura e de tine.
  • +41 (41 voturi)    
    Metode sovietice (Miercuri, 20 septembrie 2017, 17:27)

    Koczka [utilizator]

    Deci se da ucaz de cresterea salariilor catre patroni dar nu se stie daca creste sau scade salariul din mana !?
  • +41 (43 voturi)    
    noi praguri ale penibilului si absurdului (Miercuri, 20 septembrie 2017, 17:29)

    bogdan1477 [utilizator]

    De fiecare data cind se vad inghesuiti de sindicate sau presa, bravii nostri ministri mai adauga cite un amanunt la lagea lui peshte prajit care acu nu mai transfera toate costurile catre angajat, ci doar o parte. Iar asta teoretic e modificare fiscala aplicabila de la 1 ianuarie, fara vrun document scris pus in dezbatere publica.

    Si pentru ca nu-s in stare sa gaseasca o metoda de a rezolva problema, vor sa ceara privatilor sa creasdca prin lege salariul, cea ce o fi rezonabil din punct de vedere al intentiei, dar totalmente cretinoid din punct de vedere al capitalismului. Cum sa dai o lege care creste salariul in privat?!?

    Daca ar avea mai mult de o margica pe post de creier, ar putea veni cu o formula fiscala care sa incurajeze privatii sa faca asta. De exemplu:
    - cinevrea sa treaca la noul tip de impozitare e obligat sa modifice contractul de munca incit salariul net sa nu scada
    - cine nu trece la noul sistem de impozitare plateste un nou impozit de 5%

    Asta ar fi un mod legal de a convinge privatul sa mentina salariul net, nu dind o lege care creste salariile la privat.
    • +10 (10 voturi)    
      si totusi (Miercuri, 20 septembrie 2017, 22:57)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      oricum o intoarcem cineva va trebui sa acopere o diferenta. Imi aminteste cineva cum s-a ajuns la situatia asta? Cine ce castiga din modificarea in cauza? ca nu-mi prea dau seama.
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Joi, 21 septembrie 2017, 7:32)

        Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        Tinta sunt firmele care nu platesc contributiile angajatorului. Nu platesc o perioada si apoi isi declara falimentul.

        Cred ca daca nu platesc contributiile angajatului, situatia se incadreaza in domeniul penal.
        • +3 (3 voturi)    
          statul (Joi, 21 septembrie 2017, 10:33)

          81ack [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

          nu era statul cel care facea asa? cat sunt restantele la companiile de stat la bugetele la care trebuie sa contribuie pentru angajati?
        • +2 (2 voturi)    
          zici? (Joi, 21 septembrie 2017, 14:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

          Nu cred ca e cum spui tu, dar daca era asha nu era mai simplu sa schimbe legea in sensul ca neplata contributiilor angajatorului sa fie tratata cu aceasi gravitate ca in cazul contributiilor angajatului?

          Eu sunt convins ca adevatarul motiv va iesi la lumina in momentul cind va fi publicata legea...
        • +1 (1 vot)    
          ha ha (Joi, 21 septembrie 2017, 20:43)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

          adica tu crezi ca erau unii care plateau doar partea angajatului? si ca pentru aia e legea?
          Traiiesti in lumea fantasy a PSD-ului am impresia.
      • +2 (2 voturi)    
        dragnea (Joi, 21 septembrie 2017, 8:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        e castigatorul.
        nu vor mai putea spune pesedacii votanti ca nu si-a tinut promisiunea de majorare a salariilor.
        restul e gargara.
        pe de alta parte, castiga Putin. majorarea salariala, chiar daca e facuta la nivelul salariului brut, va face ca afaceristii straini sa-si relocheze productia din Romania, ceea ce va duce la slabirea economiei, dand astfel apa la moara lobbystilor anti UE.
      • +3 (3 voturi)    
        Problema este ca n-au dat nimic scris (Joi, 21 septembrie 2017, 8:47)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

        Tot felul de informatii care se bat cap in cap, date de diferiti poliutruci. Deci nu se poate face un calcul matematic, usor si exact, asa ca toti isi dau cu parerea. Cred ca este metoda infractorilor din P$D de a testa reactia populimii pe care ei si-au propus sa o jefuiasca.
    • +3 (3 voturi)    
      nu cred sa existe fro margica daia (Joi, 21 septembrie 2017, 2:34)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      care sa inteleaga mesajul tau
      brilianta idee ....da nu pentru P$D
      daca vrei punem si pariu ....daca mai e nevoie
  • +26 (32 voturi)    
    Crestere salar (Miercuri, 20 septembrie 2017, 18:53)

    DrPepper [utilizator]

    Nici o lege nu poate creste salariul din privat exceptanda salariul minim...
  • +22 (24 voturi)    
    intrebare: (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:02)

    liviu_ [utilizator]

    cum poti (legal) sa faci asta la privat?
    evident : "you can't" !
  • +25 (27 voturi)    
    atacabila lege (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    ma indoiesc , ar fi o prostie si o bulibaseala imensa ,tin-te de procese peste procese ! Mai bine calculati prostia cu plata darilor la salariu minim sa vedeti ce r...t ati facut!
  • +29 (31 voturi)    
    cum se face varza economia - manual practic! (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:19)

    trem [utilizator]

    Uitati-va la actuala guvernare si veti afla ce inseamna sa fii incoerent, sa nu ai idee ce implicaiti au deciziile tale, cum creezi instabilitate si pui pe goana investitiile....de fapt cum arunci in aer economia si asa fragila si vai de capul ei!

    'Cu sigurantza' se vor inghesui americanii sa investeasca in Romania - o sa faca coada nu alta! Suckcess.
    • +2 (2 voturi)    
      tocmai, SUNT extrem de coherenti! (Joi, 21 septembrie 2017, 10:25)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Guvernarea pedesere ESTE consecventa, sub aspectul sabotarii economiei nationale!

      "Cu sigurantza' se vor inghesui americanii sa investeasca in Romania - o sa faca coada nu alta!"

      Pai exact ASAT urmareste partidul lui Ilici, sa alunge investitorii seriosi!
      Pedesereii stiu sa gestioneze foarte bine mizeria, nu belsugul, ei au tot interesul ca lucruile sa mearga prost in Romania. Daca tara ar fi dezvoltata, precum Polonia sau Cehia, pedesereul ar dispare rapid - nu mai poti pacali cu sacosa electorala rosie niste oameni care au un nivel de trai decent!
  • +28 (32 voturi)    
    pai e invintiatie la inflatie (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:29)

    Bolovanul [utilizator]

    trebuie sa fii natarau sa crezi:

    1. multinationalele nu vor sa creasca salariile
    2. sa crezi o lege poate stabili nivelul salariilor
    3. sa crezi ca nu se vor scumpi serviciile
    4 sa crezi ca viata nu va fi mai scumpa
    5. sa crezi ca nu se va genera inflatie
    6. sa crezi ca votantii PSD vor scapa cu bine din asta.

    de fapt tot amaratii o vor duce mai rau.
    aia e, nu putem fi toti ministri, precum se poate la doctorate.
    • +1 (1 vot)    
      pentru dragnea (Joi, 21 septembrie 2017, 8:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      nu conteaza.
      va zice exact ca tonta, "ce, nu v-am crescut lefurile si pensiile?".
      restul (efectele) nu mai conteaza. ca ei la guvernare nu au venit pentru bunastarea poporului ci doar a lor.
  • +19 (21 voturi)    
    Intai actioneaza, apoi gandesc (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:35)

    BobMuller [utilizator]

    Mai pesedeilor, voi faceti ceva si abia apoi studiati ce se va intampla?

    Vai de mine si vai de tara noastra, cu PSDisti care fac si abia dupa aceea gandesc.
  • +22 (24 voturi)    
    Tipic (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:39)

    tudor74 [utilizator]

    Guvernul vine cu o idee tampita, da o lege prin care obliga privatii sa mareasca salariile (ca asa vor muschiu' lor de guvernanti neo-comunisti), privatii vor ataca legea si vor castiga pe buna dreptate ... atunci guvernul va arata cu degetul spre patronii privati ca s-au micsorat salariile, nu e vina guvernului !
  • +21 (23 voturi)    
    DE ce n-ati taxa munca 100%? (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:44)

    Bobo1984 [utilizator]

    Deci sa intelegem ca taxam munca in Romania de la cinzeci la suta in sus. indiferent cat ar castiga romanasul, cell putin jumate din leafa merge la cel mai corupt govern din lumea civilizata. Un proaspat absolvent ce urmeaza sa intre in munca trebuie sa stie ca el VA fi doar un sclav pentru un guvern lacom si incompetent care nu vrea decat sa stoarca fiecare banut posibil din munca contribuabilului. Este o situate fara precedent in aceasta lume, o forma de exploatare sociala nemaivazuta de la abolirea sclaviei. Nu mai munciti fratilor si emigrati cu totii, e singura solutie
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Miercuri, 20 septembrie 2017, 22:54)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1984

      De fapt asta este singurul avantaj al modificarii. Ca platea angajatorul sau angajatul, costul per angajat era acelasi.
  • +15 (17 voturi)    
    Capcana PSD (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:45)

    grizu [utilizator]

    PSD-ul isi intinde singur o capcana daca stabileste prin lege obligativitatea maririi salariilor brute cu 20%, pentru ca, odata cu aceste mariri, cresc valorile salariului minim brut cat si a celui mediu brut pe economie cu 20%, urmand astfel sa creasca valoarea punctului de pensie care, in prezent, este de 45% din salariul mediu brut!
    • +6 (6 voturi)    
      Si nu da bine in (Miercuri, 20 septembrie 2017, 20:52)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui grizu

      statistici?
      PSD a crescut brutul cu 20%. In rest totul a va fii doar pe hartie cu exceptia celor care isi plateau contributiile la nivelul salariului minim ca sa beneficieze totusi de pensie. Aceia vor trebui sa plateasca mai mult acum pentru a obtine acelasi punctaj. De aici spera ei sa scoata mai multi bani. Cine e salariat nu va plati practic nimic in plus. Firmele vor trebui sa creasca brutul astfel incat acei bani pe care ii plateau la stat plus angajat sa ramana la fel ca suma. Sunt convins ca firmele vor creste salariile brute cel putin cat sa aiba aceiasi cheltuiala cu angajatii. E desigur posibil sa nu creasca celor de care vor sa scape...
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Miercuri, 20 septembrie 2017, 22:52)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui grizu

      ... vor stipula prin lege ca pensiuniile se calculeaza conform cu veciul brut. Probabil or modifica procentul.

      Tinta sunt firmele care nu platesc asigurarile la stat.
    • +6 (6 voturi)    
      bun (Miercuri, 20 septembrie 2017, 23:12)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui grizu

      Nu ca n-ai dreptate dar PSD(si nu doar ei) a facut asta in continuu de peste 25 de ani, deci practic nu-si intinde nimic. Dupa ei vor urma altii care inca 4 ani vor incerca sa suceasca copacul in partea cealalta facandu-l si mai chinuit. Am urlat coruptia ucide. De fapt incompetenta, lipsa educatiei ucide mai mult si mai ascuns. Mai mult decat tigarile cu siguranta. Ma gandesc ca daca de peste 25 de ani tot chinuim sistemul asta de legi si nu suntem capabili sa o scoatem cu el la capat nu ar fi fost mai bine sa fi inceput de la zero cu alcatuitul lui. Si mai grav, uitandu-ma la urmatorii 25 de ani nu ar fi mai bine sa-l aruncam la gunoi si sa facem altul decat sa ne intalnim peste o generatie tot aici scrasnind din dinti in continuare la aceleasi probleme? ah nu... ca nu stim sa-l facem de la zero. Nu suntem educati pt asa ceva.
      Si inca o treaba. cum naiba de nu se descurca nici o conducere cu banii pe care ii ARE? de ce trebuie sa faca tot timpul rost de bani extra(procentual ma refer nu la valoarea lor)?
    • -1 (9 voturi)    
      Ce vorbesti? (Miercuri, 20 septembrie 2017, 23:21)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui grizu

      De unde ai reusit sa scoti prostia asta cu "valoarea punctului de pensie care, in prezent, este de 45% din salariul mediu brut!"? La voi, la Moscova, nu s-a aflat ca punctul de pensie nu mai e 45% din salariul mediu DE CATIVA ANI?????
  • +21 (23 voturi)    
    Hossu si pielea ursului din...... frigider (Miercuri, 20 septembrie 2017, 19:46)

    Marius2345 [utilizator]

    "Bogdan Hossu, dupa discutiile de la Guvern: Legea va prevedea in mod expres si imperativ ca angajatorii sunt obligati sa creasca cu 20% salariile brute ..."

    Nenea Hossu..... n-ar fi mai bine sa dea guvernul o lege prin care sa oblige toti privatii sa verse toti banutii la stat sa aiba "gujetarii" ce arde?????

    Noapte mintii naste..... lideri sindicali!!!!! Pe viata!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    guvernul PSD sa lase mediul de afaceri in pace (Miercuri, 20 septembrie 2017, 21:47)

    hopsinoi [utilizator]

    asta vrem.

    mai vrem incompetenti lipsa in guvern.
  • +6 (6 voturi)    
    nu prea inteleg.... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 21:59)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    cum vor astia de la psd sa inmulteasca banii. Ma gandesc ca transferand o responsabilitate dintr-o parte in alta (de la angajator la angajat sau invers) nu rezolva mare lucru deoarece pentru a avea venituri mai mari inseamna ca cineva trebuie sa piarda. Ca doar nu apar bani din neant. wtf.
    • +1 (1 vot)    
      binenteles (Joi, 21 septembrie 2017, 8:17)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      ca e smecherie marca Teleorman.
      sa faci sa creasca economia, sa creasca investitiile, sa se creeze astfel noi locuri de munca in economia reala, aia care aduce plus valoare - industrie, agricultura, turism) si astfel sa creasca veniturile la buget, asta e treaba grea.
      dragnea si psd nu s-au angajat la asa ceva.
      ei s-au angajat doar sa mareasca lefurile (doar la bugetari, binenteles) si pensiile (in special cele speciale :)) ). atat. restul nu-i treaba lui, ca e ocupat 100% sa-si fereasca curul (al lui in primul rand, dar il mai baga in seama cate un pic si pe tradiceanu) de racoarea "beciului domnesc".
    • +1 (1 vot)    
      NU VOR SA INMULTEASCA! (Joi, 21 septembrie 2017, 10:30)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      nu "vor astia de la psd sa inmulteasca banii", ideea masurilor luate NU este cresterea incasarilor la Buget, desi ar fi un efect secundar benefic pentru pedesere.
      Scopul principal este SABOTAREA economiei, alungarea investitorilor seriosi. Cei care lucreaza pe salarii acceptabile la Ford, Dacia-Renault, Continental, etc, nu o sa voteze Ciuma Rosie!

      Este UNA din numeroasele masuri ce au ca scop alungarea sau falimentarea firmelor PRODUCTIVE.

      Pedesereul are tot interesul ca tara sa fie plina de asistati sociali si someri, nu de oameni care au un loc de munca bun ...
  • +8 (8 voturi)    
    Deci mai contabilizam inca o minciuna (Joi, 21 septembrie 2017, 0:08)

    kokos [utilizator]

    a pesedeului:in programul de guvernare scrie ca de la 01.01.2018 se reduc contributiile sociale cu 4.25% prin eliminarea contributiilor de somaj , garantarea salariilor , fond risc si concedii medicale platite de angajatori.Acum aflam ca aceste contributii vor fi platite in continuare de angajatori , deci per total cheltuiala angajatorului va creste.Multumim din inima partidului!
    • +5 (7 voturi)    
      cam asa ceva (Joi, 21 septembrie 2017, 2:44)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui kokos

      Multumim si partenerilor de nadejde ai psd, sindicatele. Ideea initiala era ok, lasa ca era a lui biris iar lumea comenta prost pe aici in calitate de lucrazari proletari da dreapta.
      S-a dus dracu si partea buna a legii, cea in care brutul reprezinta cost total salariu. Daca tot lasa alea 4 taxe, probabil o sa bage si cas angajator mai incolo, pe stil taxa drum: o bagam in benzina, ca s-a o bagam iar, separat, ca rovigneta.
  • +6 (6 voturi)    
    Domnu Bogdan (Hossu) (Joi, 21 septembrie 2017, 2:29)

    MoemBius [utilizator]

    Domne' poti intreba pe super marinimosii cu pricina din GUVERNU asta de .....culoare maro ...cu toate ca ei sustin ca sint rosii ....ca si comunistii
    CE ANUME CASTIGA daca lasa plata acelor dari de la angajator ....la angajat?
    Ma lasa pe mine ca angajat sa am posibilitatea .......sa NU LE DAU BANII .....pentru ca nu-i merita (adicatelea ......NU SE VEDE CE ANUME SE FACE CU BANII AIA)
    asa ca mai bine fac greva fiscala si nu-i mai platesc ....deloc
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai cum (Joi, 21 septembrie 2017, 8:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      pt. ca in legea aia mirobolanta pe care o clocesc la infinit, ca doar-doar nu o fi neconstitutionala, vor statua ca darile or fi ele in sarcina ta a angajatului, dar obligatia platii va fi a angajatorului.
  • +6 (8 voturi)    
    ...bani luați cu japca... (Joi, 21 septembrie 2017, 3:48)

    baligosul [utilizator]

    Trăim în lumi diferite,sus clasa politică și,,amploaiații" statului aștia sunt cetățenii de categoria 1-i,cam 1,3 milioane,după aceea undeva la subsol,suboamenii,cei ale căror drepturi sunt încălcate grosolan,cei 3.5 milioane de angajați din privat.
    Pe baza unor calcule sumare bugetarilor li se vor mări din nou salariile de la 1.01.2018 cu 25%,dar creșterea reală va fi de 5%,în timp ce suboamenilor din privat nu li se vor mări salariile cu 25% și real,cu noul sistem de calculare a contribuțiilor venitul net se va reduce cu 20%.
    Văd,aud,citesc și mă minunez,dau unii cu presupusul că angajatorii din privat vor fi obligați să majoreze cel puțin salariile care sunt la nivelul minim acceptat legal,salariul de 1450 lei/lună?!De ce ar fi obligați?Legea prevede în prezent care e salariul minim brut și nu salariul net.
    Și în acest timp foarte bine plătiții șefi sindicaliști se laudă că salariile angajaților la stat se apropie de nivelul salariilor din Grecia sau Portugalia...
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva probleme cu credibilitatea PSD-ului? (Joi, 21 septembrie 2017, 6:38)

    BokassaOficial [utilizator]

    "Dumitru Costin a spus ca nu va mai face nicio declaratie publica fara sa aiba in fata un document asumat public de Guvernul Tudose"

    In traducere, multe mai spune domnu' Tudose (are vorbele la el, ca sa citez un geniu pesedist), dar nu-l mai crede nimeni.
  • +1 (1 vot)    
    incompetenta (Joi, 21 septembrie 2017, 7:43)

    CloudFare [utilizator]

    Mie mi se pare ca Guvernul e incapabil sa informatizeze cu un sistem centralizat institutiile statului care se ocupa cu incasarea taxelor.
    Incompetenta se ascunde pentru a nu stiu cita oara prin modificari care nu fac altceva decit sa paseze responsabilitatea statului de a umari firmele ca isi platesc taxele catre angajat.
    Statul doar stie sa primeasca bani si sa-i fure - in rest descurcati-va cetateni frumosi si liberi!
  • +2 (2 voturi)    
    Cum am mai spus (Joi, 21 septembrie 2017, 8:23)

    Gojifruit [utilizator]

    Angajatorii vor creste (ca vor ei sau ca vor fi obligati) brutul.
    Toate contributiile se aplica la brut, deci vor creste toate contributiile. Nu va scadea impozitul pe venit la 10%.
    Toata povestea are un singur scop, de a stoarce mai multi bani de la firme, sub pretextul mutarii unor taxe si al mentinerii netului pentru angajati.
    Este un fel de "noaptea ca hotii" cu taxele si nu trebuie sa spuna direct ca au crescut taxele pe munca, luate de la angajatorul privat ca sa dea pomeni.
  • +2 (2 voturi)    
    Va spun eu ca (Joi, 21 septembrie 2017, 8:54)

    Cristica987 [utilizator]

    in curand baietii astia vor da o lege care sa interzica sa bata vantul cu mai mult de 50 km/h ca sa nu le mai incurce socotelile cu cheltuielile bugetare
  • +1 (1 vot)    
    In invatamant toti sindicalistii sunt P$D-isti (Joi, 21 septembrie 2017, 9:01)

    cartofil [utilizator]

    Tac ca pestii. Trebuia sa fie o marire in februarie 2017. A fost ? Nu. S-a amanat pentru iunie 2017. A vazut-o careva ? Nu. Acum va fi marire in ianuarie 2018, dar numai cat sa acopere trecerea darilor la angajat. Iar marirea in 2017 a fost de fapt o micsorarea pentru unii, caci s-a redus sporul de doctorat. Banii pentru a plati 10% din drepturile salariale castigate in instanta s-au dat ? Evident nu, desi in ianuarie scolile si universitatile aveau banii in cont. Intre timp s-au topit fiind papati de guvern. Bilant 2017 in invatamant: mariri de salarii -ioc- ba chiar cateva zeci de mii de doctori in stiinta s-au trezit cu una, doua sute de lei mai putin la salariu. Sindicatele tac intr-o veselie si cei 300.000 de votaci P$D din invatamant nu prea inteleg ce li s-a intamplat. Dar vor compensa: o sa-si tina jumate din ore si o sa scoata tampiti cu diploma. ....-tu-i mama lui de stat, il invatam noi minte.
  • 0 (0 voturi)    
    transfer cotributii la salariat (Joi, 21 septembrie 2017, 9:13)

    voi [utilizator]

    1) PSD-ul a descoperit adevarata solutie din intamplare dar nu o vede( si nici ,,expertii" nu o vad) din incapatinare, neflexibiltate in gandire; astfel s-a spus ca deoarece contributiile sociale sunt platite numai de la angajat, nevirarea lor de catre angajator constituie infractiune si de aceea este bine sa fie transferate contributiile angajatorului transferate la angajat; adevarat , cu actuala legislatie; daca se considera ( si sunt temeiuri!) ca si toate contributiile angajatorului fac parte din salariul brut al angajatului trebuie, ca in baza acestei realitati sa schimbi legea astfel incat si neplata contributiile sociale ale angajatorului de catre acesta sa fie infractiune ! Astfel, problema ar fi rezolvata, fara sa generezi bulibaseala, fara sa incerci sa induci in eroare lumea cu mariri astronomice de salarii... brute, dar nu nete.
    2) daca neplata contributiile sociale ale angajatului era( si este) sanctionata penal aceasta nu inseamna ca pedeapsa penala era aplicata! ci era folosita ca mijloc de presiune pt. virarea contributiile sociale individuale: aici trebuie umblat, stabilindu-se o amende - sa zicem dublul sumei datorate.
  • +1 (1 vot)    
    comunistii.... (Joi, 21 septembrie 2017, 9:14)

    USMarines [utilizator]

    tot comunisti raman....
    Pentru ei initiativa privata e asa, un moft, (vezi Iliescu) care , bineinteles, poti sa ii schimbi regulile cand vrea muschii lor...
    Ce dinozauri.... Bineinteles ca privatii sunt buni cand trebuie jupuiti de taxe, dar evident bagandu-le pumnul in gura cand isi cer drepturile...
  • +1 (1 vot)    
    Si cum se face colectarea? (Joi, 21 septembrie 2017, 9:32)

    benicio [utilizator]

    Daca pana acum, angajatorul e cel care e obligat sa vireze la bugetul de stat si la bugetele de sanatate, respectiv de asigurari sociale (pensie) partea lui de contributie, acum totul va fi virat de angajat. Deci, pana acum se virau contributiile oarecum centralizat. Din 1 ianuarie ce se intampla, va fi responsabilitatea angajatilor sa vireze contributiile? O vor face toti? Are ANAF capacitatea de a verifica lucrul asta? Si, mai important, are capacitatea si vointa politica de a-i constrange pe cei care nu o fac? Daca vor fi cateva sute de mii care nu vor plati contributiile?
  • +3 (3 voturi)    
    In sfarsit! (Joi, 21 septembrie 2017, 9:53)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Acum angajatorul retine de la salariat: cas 10.5%, cass 5.5%, somaj 0.5%, impozit pe venit 16%. Pe langa astea mai plateste inca 0.5%somaj, 5.2%cass, 15.8% cas, fond de risc 0.2 - 0.4%, cci 0.85%, garantare creante salariale 0.25%.
    Este absolut fascinant ca exista mii de romani care habar n-au ce plateste angajatorul pentru ei, adica ce le ia statul din salarii.
    Este si mai fascinant optimismul statului in ceea ce priveste contribuabilii persoane fizice.
    Guvernantii chiar au senzatia ca salariatii care habar nu au de capul lor, nu stiu nici sa semneze un contract, nu stiu nimic legat de taxe si impozite si nici nu le pasa, fix acesti salariati vor plati singuri impozitele?
    Si cum vor face? Vor pune bani deoparte luna de luna si in mai 2018 se vor duce cu punga de bani la trezorerie?
    Si cine va verifica sumele? SI cine le va declara? Angajatul sau angajatorul?
    Absolut fascinant!
    PS: numai anul trecut am primit 4 popriri pe salariile angajatilor care au obtinut venituri din activitati independente dar au "uitat" sa plateasca impozitul si sanatatea :D Si ghiciti ce? In fiecare luna viram popririle, in fiecare luna platim comisioane la op-uri. Asa va fi si la anu'. Tot angajatorii vor plati. Dar vor plati popriri :))
  • +2 (2 voturi)    
    S-a usurat Valcov, livache a mirosit si a zis (Joi, 21 septembrie 2017, 11:25)

    deval [utilizator]

    ca e buna, si acum ne sprgem toti capetele !
    Intervine si Dorel si ne spune ca legea e plastilina si pot face ce lege vor ei ! Nu conteaza , fiscalitatea, principii, libertatea angajatorului in a semna sau nu un act aditional la contract, pretul efectiv al muncii in raport de ce si cum produce societatea respectiva !
    Evident nici angajatul nu poate suporta efectul faptului ca valcov-livache s-au usurat in public !!
    Asa ca suporta prostul de serviciu : societatea care e obligata sa aduca la indeplinire programul PSDalde !!
  • +1 (1 vot)    
    Partidului de stanga, i-au amintit sindicalistii (Joi, 21 septembrie 2017, 13:02)

    deval [utilizator]

    ca sunt de stanga si ca au "uitat" de un 2% (pentru masuri sociale) !!
    Initial au spus ca acestea vor fi finantate de la bugetul de stat si acum zic ca raman la angajator !!
    Aceeasi haita mafiota specializata in coruptie (si nu partid de stanga) a cotonogit de curand si handicapatii care pot sa munceasca , obligandu-i sa stea cu mana intinsa la frimiturile aruncate de ei !!