Un primar din judetul Galati isi infiinteaza propriul sistem de alertare prin SMS

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 19 septembrie 2017, 16:00 Actualitate | Esenţial

Laurentiu Gidei
Foto: Facebook
Primarul orasului Targu Bujor, din judetul Galati, Laurentiu Gidei, ii roaga pe cetateni sa-i transmita numerele de telefon pentru a fi alertati de catre el prin SMS cu privire la eventualele fenomene meteorologice imediate sau despre evenimente importante din localitate, el afirmand ca asteapta si infiintarea sistemului national de altertare, potrivit News.ro.


"Rog toti posesorii de telefoane mobile, care locuiesc in Tg.Bujor, Moscu sau Umbraresti, sa-mi trimita mesaj in privat cu numarul de telefon si numele! Puteti sa-mi trimiteti si numerele cunoscutilor, rudelor, vecinilor!
Vreau sa pot informa prin sms, la nivel local despre eventualele fenomene meteorologice imediate, despre evenimente importante !
Noi primarii suntem informati primii despre eventuale fenomene meteo grave, ce se vor petrece in zona noastra!
O comunicare eficienta poate preintampina evenimente tragice, ca cele de duminica din zona Timisoara!", arata o postare de pe Facebook a primarului din Targu Bujor

Primarul Laurentiu Gidei a declarat, pentru News.ro, ca anunturile pe care le posteaza de obicei pe  Facebook nu sunt suficiente si nu ajung la toti oamenii, asa ca a descarcat o aplicatie care ii permite sa trimita anuturile catre un grup de persoane.

Acesta a subliniat ca e bine ca se doreste implementarea unui sistem national de alerta si ca nu il exclude, fiind ambele utile. 

Deocamdata primarul dispune de o lista de 400 de numere de telefon de la cetateni, in conditiile in care in orasul Targu Bujor si in localitatile Moscu si Umbraresti sunt circa 5.000 de locuitori.



























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

880 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    S-ar putea sa fie ilegala solutia domniei sale (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:23)

    Porcurorul General [utilizator]

    1. Folosirea retelei de comunicatii mobile pentru a trimite mii de mesaje fara un acord special cu operatorul de telefonie poate fi catalogata drept "folosire oneroasa a serviciilor" si contractul terminat.

    2. Daca un "prieten" trimite numarul lui X-ulescu fara ca X-ulescu sa isi fi dat acordul sa fie contactat de catre primar, X-ulescu poate acuza primaria de spam si din nou intra la folosire cu titlu oneros. "Puteti sa-mi trimiteti si numerele cunoscutilor, rudelor, vecinilor!" - este ilegal.

    3. In lipsa unui acord al clientului (semnatura sau macar buton "sunt de acord" sau raspuns "sunt de acord") primarul trimite dpdv legal spam.

    4. Daca primarul stocheaza numele, prenumele si numarul de telefon al celor care vor sa fie informati e posibil sa incalce si legile cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal.

    Asadar o solutie buna tehnica dar care e la limita legii si e suficient de doar o singura plangere pentrua fi demontata. Si mie mi-ar fi foarte util de exemplu sa pun notele elevilor pe web: fac o pagina si ei se uita la rezultate. Tehnica e banal. Problema e ca incalc legea.
  • +5 (5 voturi)    
    Inca ceva (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:38)

    Porcurorul General [utilizator]

    Daca domnul primar face o conventie cu oamenii prin care scrie ca daca ii dau numerul de telefon el le va trimite avertizare, daca Vasile moare pentru ca pe telefonul lui nu a ajuns avertizarea in timp util desi era in lista primarului, raspunde legal primarul sau nu?

    Sau e un serviciu cum ca primarul "incearca sa le trimita avertizarea"? Sau va scrie contractul: "eu incerc sa va avertizez dar daca nu pot nu e problema mea" si oamenii sa semneze asta?

    Si daca secretara primariei ia lista cu numerele de telefon si o pune pe Dropbox?

    Domnul primar este foarte, foarte bine intentionat insa asa e si iadul cu pavajul pe jos. Poate ca sunt eu paranoic (sunt - stiu) insa nu eu am facut legeile asa.
    • 0 (0 voturi)    
      si de asta nu are ursul coada (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:38)

      geo00 [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

      Stimate Procuror,
      cred ca tocmai ne-ai dat o mostra de abordare pur romaneasca care justifica de ce suntem unde suntem (nu pe harta, ci intr-o comparatie cu alte tari de prin zona si nu numai). Ma bucur ca esti atent din cale afara la o multitudine de detalii "posibil" ilegale ale acestei implementari, dar nu crezi ca inainte de a da un verdict, ar fi bine sa continui analiza si sa insisti pe detalii? Ca de exemplu, consideri ca ar fi spam daca ai primi un mesaj de genul: "vijelie prin zona, incearca sa te adapostesti"? eu sincer , si probabil ca nu as fi singurul, vezi cei 130+ raniti duminica, as aprecia gestul. Ce incerc sa spun e ca o informatie poate fi catalogata prin spam si prin continutul ei, ca altfel cand te duci in alta tara, primesti vreo 3 sms-uri spam, cu tarifele disponibile, sau acolo nu e spam ca e util, nu? Inteleg ca este o implementare mai putin ideala, dar daca aduce valoare, hai sa nu fim carcotasi, o revizuire ulterioara poate sa imbunatateasca solutia, deci cu o oarecare bunavointa am putea sa iesim pe plus in final. zic si eu.
      • 0 (0 voturi)    
        Stimate domn (Marţi, 19 septembrie 2017, 22:02)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui geo00

        1. Nu am facut eu legea telecomunicatiilor si nu am semnat eu nici un articol sau contract.

        2. O solutie posibil tehnica dar care incalca legea inseamna sa iti bati cuie singur in talpa. De ce nu face un post radio pe FM ca sa anunte vijeliile? Pentru ca pentru a emite pe FM ai nevoie de licenta. Si uite ca NU POTI face un astfel de lucru pentru ca incalca legea.

        3. Daca badea Gheo de la birt afla ca daca il da in judecata pe primar si cere despagubiri de spam, crezi ca nu il va da? Niste bani pe care i-ar face frumusel muncind zero. Si te trezesti ca primar cu inima buna bun de plata.

        Cand primesti SMS-uri de tip avertizare trebuie sa fii informat de la cine sunt, ce numar are si tu sa iti dai acordul. Asa functioneaza legea telecomunicatiilor in UE.

        Nici un operator de telefonie mobila fara un acord separat nu te va lasa sa dai 3000 de SMS-uri pe zi. Asta pentru ca le consumi banda si ei nu stiu daca o consumi facand un bine sau ai un generator de spam legat la mobil - ei nu vad continutul.

        Primarul are - si o spun foarte sincer - o idee buna, chiar foarte buna. Ii trebuie insa un avocat ca sa se asigure insa ca nu incalca o lege sau contract tocmai ca serviciul sa mearga 20 de ani si nu sa fie anulat din prima luna.

        PS: am 20 de ani experienta in telecomunicatii - retele si securitate si nu vorbesc tampenii.
  • +3 (3 voturi)    
    un evoluat (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:43)

    ColdNews2013 [utilizator]

    e primar intergalactic...dar n ai cu cine bre
  • 0 (0 voturi)    
    Cetatenii sa trimita (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:56)

    Bogdan_100 [utilizator]

    numarul de telefon
    serie card bancar
    PIN
    :-)
  • +1 (1 vot)    
    Amin (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:09)

    oxbridge [utilizator]

    Frunza verde semeseu,
    Tov. Primar, adica eu,
    Te anunt de alizeu,
    Sa ne ajute Dumnezeu.
  • +2 (2 voturi)    
    iar (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:56)

    bobyrou [utilizator]

    iar se face treaba fiecare cum ii convine. Nu asa se face treaba. Trebuie totul centralizat si regularizat, standardizat. Tampitilor. Risipiti banii oamenilor.