Schimbare cu implicatii majore in invatamant: Ministrul Pop inlocuieste inspectorii pe materii cu inspectori hibrid

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2017, 20:22 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Captura Digi 24
Ministrul Educatiei, Liviu Pop, pregateste o inlocuire a inspectorilor pe materii cu inspectori pe arii curriculare, astfel incat, spune el, sa se creeze o transdiciplinaritate, desi programele scolare nu sunt transdisciplinare. Totodata, potrivit acestuia, pentru fiecare arie curriculara va fi cel putin cate un inspector pe nivel de studiu, respectiv pe invatamant primar, gimnazial si liceal.

Daca acum exista un inspector pentru Matematica, unul pentru Biologie, unul pentru Fizica, iar altul pentru Chimie, dupa reorganizare, va fi un singur inspector pentru toate materiile inglobate de aria curriculara "Matematica si Stiinte", doar ca va fi cate unul pentru invatamantul primar, unul pentru invatamantul gimnazial si altul pentru invatamantul liceal. La fel, la aria curriculara Om si societate, inspectorul general va dirija activitatea pe Educatie sociala, Istorie, Geografie, Religie.

De ce este importanta aceasta modificare? Pentru ca, in primul rand, pune carul inaintea boilor, respectiv gandeste inspectorii din Minister si Inspectorate scolare transdisciplinar, desi nici profesorii nu sunt pregatiti pentru transdisciplinaritate, nici programele scolare nu sunt astfel.

In al doilea rand, inspectorii generali din acest moment reprezinta un corp de elita format din functionari publici respectati in interiorul meseriei, dar nu se stie cine vor fi noii inspectori, avand in vedere ca, repetam, nu exista profesori pregatiti pentru transdisciplinaritate.

In al treilea rand, s-ar putea pierde continuitatea, avand in vedere ca un inspector de pe o arie curriculara se va ocupa numai de un ciclu de invatamant.

Programa nu are nicio relevanta in fata reorganizarii


Ministrul Educatiei, Liviu Pop, a declarat pentru Hotnews ca deocamdata se discuta de organigrama ministerului, dar si inspectoratele vor fi organizate dupa aceeasi organigrama, pe arii curriculare, iar faptul ca in acest moment programa nu este gandita transdisciplinar nu are nicio relevanta.

"Programa nu are nicio relevanta in acest context (ca nu este interdisciplinara, n.r.), important este sa avem inspectori pe arii curriculare, transdisciplinaritatea se preda in aproape toata Europa. Inclusiv elevii de clasa a V-a de anul acesta vor avea peste patru ani de zile proba din matematica si stiinte. Aria curriculara matematica si stiinte, sa spunem, e celula in baza careia ne organizam la nivel de Minister si de Inspectorat. Daca ne uitam in Legea Educatiei, Bacalaureatul trebuia organizat pe probe transdisciplinare. Profesorii au de castigat", a spus ministrul Educatiei pentru HotNews.ro.

Potrivit acestuia, unii dintre inspectorii din Minister vor ramane pe post, iar pentru posturile vacante vor fi concursuri.

"Asta, dupa ce voi finaliza si organigrama Ministerului, Hotararea de Guvern cu organizarea Consiliului National de Evaluare si Examinare, Editura didactica si Pedagogica si Institutul de Stiintele Educatiei si ARACIP. Pana joi asteptam aviz de la ANFP (Agentia Nationala a Functionarilor Publici, n.r.),  se va face organigrama Ministerului, dupa care incet vom veni si cu noile organigrame la nivelul inspectoratelor scolare", a spus ministrul, care spune ca a consultat toti functionarii si inspectorii pentru reorganizare.

"Am consultat toti inspectorii si functionarii. Nu am impus nimic", a spus Pop. 

Acesta a mai zis ca este hotarat in continuare sa renunte la 10% din functiile de conducere, dar nu la inspectori.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

15061 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    transdisciplinaritatea se preda;;;; (Luni, 18 septembrie 2017, 20:28)

    Dedalus [utilizator]

    "S-a hotărât să plece-n zori
    trei comunişti cu compresorul.
    E printre ei un doinitor
    îi zice Toader vânătorul."

    Pop il pastreaza numai pe Toader, si ii pune in spinare trei compresoare....
    • +20 (22 voturi)    
      Proful de sport va inspecta ora de mate (Marţi, 19 septembrie 2017, 0:39)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Bravo, D-le Dop, intelectualii sunt niste parsivi si trebuie verificati la sange de taranimea si muncitorimea atoatestiutoare. V-ati invatat bine lectia de la probabil parintii nomenclaturisti.
    • +10 (10 voturi)    
      Pedagogul de şcoală nouă (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:32)

      indrea [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      a slobozit încă "o eroare din greşeală". Văd că e inoxidabil, imperturbabil & incasabil. Peste destul, nu mai încape deloc!
    • +1 (1 vot)    
      Transdisciplinaritatea, dragă PCR-PSD-ului (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:54)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Inginerii la Curtea de Conturi, instalatori sanitari în loc de asistenți sanitari, că tot aia este, plagiatori în loc de profesori, hoți în loc de judecători, ce bine merge treaba în Republica Abuziv-Parlamentară România...
  • +27 (27 voturi)    
    bravo pesede (Luni, 18 septembrie 2017, 20:36)

    seb_h [utilizator]

    Pop the Dork strica-tot....
    • +6 (6 voturi)    
      pop (Marţi, 19 septembrie 2017, 8:30)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      e prea prost ca ideile sa-i apartina.
      pe pariu ca cati abramburica andronescu il verifica si dragnea ii supervizeaza pe cei doi cercetatori siintifici.
  • +22 (22 voturi)    
    daca (Luni, 18 septembrie 2017, 20:52)

    zigot [utilizator]

    nu mai apare nimic despre " liviu" nu credeti ca este ceace merita individul?
    asa poate intelege si mnealui cota pe care o are
  • +33 (33 voturi)    
    cineva (Luni, 18 septembrie 2017, 21:00)

    gogu_milogu [utilizator]

    sa ii curme suferinta acestui individ.... credeam ca mai rau ca abramburica nu se exista...dar ce sa vezi.....
    • +17 (17 voturi)    
      Diferenta (Luni, 18 septembrie 2017, 21:50)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      Stii care e diferenta dintre pesimist si optimist?

      In vreme ce pesimistul zice "mai rau de atata nu se poate!", optimistul e increzator "... ba' se poate!"
    • +19 (19 voturi)    
      bunica-mea (Marţi, 19 septembrie 2017, 1:29)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      imi zicea mereu: sa te feresti de prostul harnic! Si psd-ul e plin de din astia. Hai cu anticipatele!
    • +3 (3 voturi)    
      abramburica era o intelectuala fina pe langa (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:24)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

      Zbuciumatul asta de Pop.
      Asa cum si Nastase era cu peste 10 clase mai sus de Dragnea.
      Concluzie, rezervorul de prostie al pSD-ului e nesecat, nu stim ce analfabeti se pregatesc sa le ia locul astora.
  • +15 (15 voturi)    
    Par mai mult niste schimbari (Luni, 18 septembrie 2017, 21:05)

    ICosmin [utilizator]

    ...pentru incasari de comisioane.

    Sa fim sinceri, invatamantul romanesc sub obladuirea statului romanesc actual este irelevant. Au revenit puternic neo-comunistii insa folosesc metode vechi intr-un context nou. Dar la nivelul anului 2017, lipsa unei atitudini proactive si a unei colaborari cu industria ii face sa isi piarda orice fel de importanta (cam la fel cu orice institutie reprezentativa dar care nu se implica dar asteapta laude - BOR-ul spre exemplu).

    Sa vedem daca ii tine sa nationalizeze complet economia ca sa revina la practicile de dinainte de 2004. Pentru ca momentan economia privata este puternica si ei nu se descurca intr-un astfel de mediu.
  • +22 (22 voturi)    
    Am zis mai demult, nu mai ramane piatra pe piatra (Luni, 18 septembrie 2017, 21:26)

    OmulNou [utilizator]

    din invatamantul romanesc. Hai PSD! Hai la groapa de gunoi unde va e locul!
  • -8 (12 voturi)    
    Reducerea bugetarilor -un lucru bun (Luni, 18 septembrie 2017, 21:29)

    bran [utilizator]

    Nu imi place individul dar orice reducere de bugetari este benefica pt. mediul privat ! Ar trebui redusi si bugetarii din primariile din orase cu 50% pentru eficienta oricum sunt de zece ori mai multi decat in alte tari referitor la numarul de locuitori !
    • +5 (5 voturi)    
      Un inceput eficient ar fi renuntarea (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:55)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bran

      la bugetarii incompetenti, de exemplu "ministrul" pop
  • +14 (14 voturi)    
    KGB distruge Romania (Luni, 18 septembrie 2017, 21:37)

    MirceaIo [utilizator]

    Aceisti KGB-isti s-au pus sa distruga Romania. Din vara lui 2012 numai asta fac. Promoveaza nonvalori si rude, isi scot tovarasi din puscarie, persecute oamenii care isi vad de treaba lor. Jos Guvernul PSD-KGB!!!
  • +25 (25 voturi)    
    Oare (Luni, 18 septembrie 2017, 21:52)

    talos [utilizator]

    nu ar trebui scris in constitutie ca daca ai IQ<70 nu poti fi ministru? Cred ca in curand o sa apara telefoane mai inteligente decat acest individ.
    • +11 (11 voturi)    
      dar te rog (Marţi, 19 septembrie 2017, 1:31)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui talos

      telefonul meu stie gramatica romaneasca ;). Si are si vocabular bogat. Deci popu asta e mai prost decat un obiect.
  • +13 (13 voturi)    
    Salvati-va copiii,altfel vor vota Abramburit !!! (Luni, 18 septembrie 2017, 21:53)

    Plagarus [utilizator]

    Sistemul de învăţământ de stat pierde tot mai mult teren în faţa celui privat, pentru că nu reuşeşte să ţină pasul în materie de dotări, tehnologie, programă, dar şi de pregătire a profesorilor.
    Aproape 100.000 de copii au " fugit " din învăţământul de stat către sutele de grădiniţe, şcoli şi licee private.
    Clase şi laboratoare dotate, săli şi terenuri de sport, ore de arte, teatru, lucru în echipă, mâncare sănătoasă sau laboratoare de ştiinţe,număr mic, limitat al elevilor,profesori motivati si deci de calitate,.....
    Din pacate deocamdata putini isi permit taxele de scolarizare,dar efortul merita facut si doar daca va ganditi ca nu vor mai trebuii parintii,sa plateasca la facultatile particulare ca sa aiba si odraslele o diploma.
  • +15 (15 voturi)    
    Astuia o sa i se spuna Demolatorul (Luni, 18 septembrie 2017, 23:24)

    Wanheda [utilizator]

    Demoleaza ce a abramburit Abramburoaica.
  • +12 (12 voturi)    
    Săracu' (Luni, 18 septembrie 2017, 23:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E nebun de legat, nu numai incompetent și carierist.
  • +23 (23 voturi)    
    Eliminarea matematicii din scoala (Marţi, 19 septembrie 2017, 0:00)

    andipetre [utilizator]

    Dupa schema lui Pop, matematica va fi la gramada cu alte stiinte (fizica, biologie, chimie), ca un singur examen combinat intre multe altele. Asta inclusiv la evaluarea nationala din gimnaziu (pt. admitere la liceu), unde acest examen va avea pondere de 1/5 din nota (si va include si biologie, fizica, chimie, totul in aceeasi nota). Deci matematica are sanse sa ajunga ca pondere la 1/20-1/10 din nota finala. Asta in conditiile in care matematica se studiaza 4-5 ore pe saptamana, fata de alte "arii curiculare" care au, insumat, 2 ore. Bataie de joc.

    Efect? Adio industrie IT, tehnologii, gandire logica si votanti inteligenti (adica anti-PSD).

    Clanul PSD trebuie judecat pentru tradare nationala.
  • +9 (9 voturi)    
    ...transformarea schimbării,versiunea Pop de PSD (Marţi, 19 septembrie 2017, 3:18)

    baligosul [utilizator]

    Se mai fac niște schimbări în învățămîntul de stat,că sunt necesare sau nu...Pe mine mă interesează alt aspect,suntem din ce în ce mai puțini în țărișoara asta,numărul persoanelor angajate la Ministerul Învățămînului cum evoluează?
    Mă uit la curtea unde am făcut clasele 1-8,fost liceu Nr.39 pînă în 1968,fostă Școala Generală Nr.69 pînă prin 1995,fost liceu N.Teclu pînă acum cîțiva ani,erau două clădiri,în una clasele 1-4,acum aceasta e folosită de Poliția Locală a Sectorului 3,o altă clădire,clasele 5-8+sală de festivități,acum e folosită de Inspectoratul Școlar al Sectorului 3.
  • +5 (5 voturi)    
    monolit (Marţi, 19 septembrie 2017, 8:58)

    anonimicus [utilizator]

    Pentru manualul unic este nevoie de un singur inspector: inspectorul unic! Iar acela va fi .... unicul Liviu Pop!
    • +1 (1 vot)    
      Dacă vorbim de partidul lui Pop... (Miercuri, 20 septembrie 2017, 11:57)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      ... Partidul Unic: PCR-FSN-PDSR-PSD
  • +4 (4 voturi)    
    de fapt (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:42)

    andrei1232000 [utilizator]

    subiectul este eliminarea celor care au castigat concursuri pe bune si care nu pot fi dati afara ca sa faca loc pilelor. Veti vedea o gramada de interimari numiti temporar care vor deveni definitivi prin concursuri aranjate. Reorganizarea si redenumirea structurilor este calea sigura ca sa faci loc pilelor. Asta s-a intamplat in de exemplu sub conducerea lui Costoiu si si Andronescu in Politehnica din Bucuresti. Serviciul de aprovizionare s-a redenumit serviciu (sau departament) de dotare. Si s-a organizat concurs pentru un nou sef. Reinvie P-C-R: pile, cunostinte, relatii.
  • +6 (6 voturi)    
    Mai suportam analfabetul asta?!!! (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:43)

    dava10 [utilizator]

    Acum pe bune?!!! Mai lasam mizeria asta de guvern sa ne mai puna in carca toate prostiile? Chiar n-avem sange sa ne facem ordine in propria ograda?
    chiar trebuie sa plecam din tara in loc sa gonim noi scursurile astea?
    Inteleg ca mostenirea comunista a atrofiat spiritul civic si independent, nu mai zic de coeziunea umana, dar ar trebui sa-i calcam pe cap.
    Pai ministrul asta, la ce privire ,,inteligenta'' are, ar ajunge cel mult controlor de bilete.
  • +4 (4 voturi)    
    dezastru învățământului! (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:57)

    periscop [utilizator]

    Degringolada din învățământul de la noi se datorează și faptului că, nu doar după schimbarea guvernelor în urma alegerilor, ci și mai la fiecare schimbare de ministru, se încearcă a se face tabula rasa din proiectele "implementate" de predecesori...
  • 0 (4 voturi)    
    faceți glume bune (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:17)

    Andrei57 [utilizator]

    „ inspectorii generali din acest moment reprezinta un corp de elita format din functionari publici respectati in interiorul meseriei,” Asta, de exemplu, e chiar amuzantă
  • +1 (1 vot)    
    praf (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:20)

    Elfu [utilizator]

    politica e mai presus de orice....
    vor sa faca si in invatamant cum au facut prin alte ministere unde directori sunt profesori de sport sau au diverse pregatiri " profesionale" interesante.... si unde manageriatul inseamna interesul unui anumit grup.

    Din pacate sunt platiti ca manageri dar nu sunt si trasi la raspundere pentru asta ... ca tara
  • +1 (1 vot)    
    inspectori redundanti (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:24)

    mmmircea [utilizator]

    se schimba mai des ca sosetele, cine mai stie cine e acum inspector ? Conteaza? oricum domnul ministru ii va schimba cat de curand, asta fiind de fapt si scopul acestei manevre aiuritoare. Se desfiinteaza postul de inspector de matematica, se infiinteaza un post de inspector hibrid. In mod normal asta ar duce la cel putin injumatatirea acestor taietori de frunza la caini. Acum, cinstit vorbind, crede cineva ca se vor face reduceri de posturi sau se vor inlocui 1:1, iar pe noile pozitii vor poposi oameni de nadejde care au ajutat partidul.