Liviu Pop, despre greselile gramaticale care i se imputa: In viata, ca si in politica, exista greseli si exista erori. Greselile se pot corecta, erorile nu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2017, 18:00 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Facebook-Liviu Pop
Ministrul Educatiei, Liviu Pop, a declarat luni, in plenul Senatului, incercand sa raspunda criticilor legate de greselile de exprimare care i se imputa, ca in viata exista greseli si erori si "greselile se pot corecta, dar erorile nu", potrivit news.ro.

"Mi s-au adus nenumarate reprosuri in ultimele luni de cand am preluat conducerea acestui minister, multe dintre ele de ordin personal, cum scriu, cum ma exprim. Nu voi incerca sa ma disculp. In viata, ca si in politica, exista greseli si exista erori. Este esential insa faptul ca greselile se pot corecta, erorile nu", a declarat Liviu Pop in fata senatorilor.

El a explicat ca la cursurile facultatii de matematica se vorbeste si despre erorile statistice care sunt de doua feluri: sistematice si nesistematice, iar intre acestea din urma se disting erorile de tipul trei, care se refera la actul de a incerca sa rezolvi exact o problema gresit formulata.

"Cand comiti erori de tipul trei, erorile nu mai sunt individuale, ci mai grav, colective si persistente in timp. Iata de ce imi asum criticile relative la greseli. Dupa puterile mele incerc sa le corectez, dar consider ca este esential sa evit erorile care duc la efecte colective si persistente in timp. De aceea va spun ca pana nu vom putea garanta un continut de calitate, nu vom pune pe masa elevilor orice si oricand", a explicat Liviu Pop.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4863 vizualizari

  • +50 (52 voturi)    
    Viața e greu și nu toți poate (Luni, 18 septembrie 2017, 18:02)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Dar cei cu valoare se știe și conduce!!! Bravo jupâne barosan!
  • +45 (47 voturi)    
    Si mai sunt si ORORI (Luni, 18 septembrie 2017, 18:10)

    neagoe [utilizator]

    care ne pun tara pe butuci.

    Huo!
  • +53 (53 voturi)    
    asta a fost pus ministru... (Luni, 18 septembrie 2017, 18:24)

    mariusssss [utilizator]

    ... din greseala sau din eroare? Aceasta-i intrebarea.
    • +4 (4 voturi)    
      nu ai inteles nimic / (Luni, 18 septembrie 2017, 18:53)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      E de tipul 3.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu rade, ca Pablito l-a pus ministru (Marţi, 19 septembrie 2017, 0:42)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Cand vad nulitati ca Dop sau "D-aia", stau si ma intreb daca Pablito se razbuna pe noi, face misto de noi sau e la fel de inept ca ei.
    • +6 (6 voturi)    
      daca (Luni, 18 septembrie 2017, 20:41)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      era din greseala, putea fi indreptata, cum spune matematiceanu' din maramu.
      se pare ca el este o eroare, in politica si in guvern, fara sanse de indreptare.
      eroare de gradul zero.
    • 0 (0 voturi)    
      re: (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:14)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

      Din oroare.
  • +13 (19 voturi)    
    ministru' pop (Luni, 18 septembrie 2017, 18:29)

    vorbeste lumea [utilizator]

    domnu' cred c-a frecventat scoala generala la clasa cu profesoara unguroaica ... altfel nu se explica cursivitatea si fluenta greselilor ...
    • +8 (8 voturi)    
      L Pop (Luni, 18 septembrie 2017, 19:30)

      adrb [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      A avut ca proafă de română pe tovarășa Grapini !
    • +4 (4 voturi)    
      lasa omu'... (Luni, 18 septembrie 2017, 20:15)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      "a frecventat cu profesoara unguroaca" :-)
  • +4 (4 voturi)    
    dacă tăceai, filosof rămâneai... (Luni, 18 septembrie 2017, 18:29)

    Whatsupdoc [utilizator]

    Asta a fost din puțul gândirii...
  • +19 (19 voturi)    
    asa (Luni, 18 septembrie 2017, 18:32)

    marcklop [utilizator]

    Atunci trebuie schimbat ministrul educatiei , inainte ca greselile pe care le comite sa nu devina erori care vor afecta ireparabil educatia din Romania , care si asa e la pamant .
  • +19 (19 voturi)    
    greselile lui Pop! (Luni, 18 septembrie 2017, 18:37)

    ber [utilizator]

    Din greseala in greseala, spre victoria finala!
    Raport la Congresul XVIII al PSD.
    Gata! E terminat invatamantul! Nu mai are cine sa verifice plagiatele!
  • +20 (20 voturi)    
    Dezastru (Luni, 18 septembrie 2017, 18:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru un incult incompetent ca Popo, gramatica e un lucru ff complicat. Cu scoala la seral si ajuns sus lingând dosuri, omul asta nu pricepe ca e complicele CRIMIAL al dezastrului in care e astazi invatamintul românesc.
  • +20 (20 voturi)    
    e suficient (Luni, 18 septembrie 2017, 18:45)

    zigot [utilizator]

    sa vezi ce fata multumita poarta la dansul ca sa intelegi
    ce educatie vor avea tinerii; apoi mai deschide si gura
  • +18 (18 voturi)    
    Parafrază după Talleyrand.. (Luni, 18 septembrie 2017, 18:47)

    zet [utilizator]

    Pop e mai rău decât o crimă, este o eroare
  • +19 (19 voturi)    
    Zi-le, Liviuleee! (Luni, 18 septembrie 2017, 18:52)

    Dedalus [utilizator]

    Auuu, viatza meeeea!

    Fara eroare viata e pustiu.
  • +5 (9 voturi)    
    indeed (Luni, 18 septembrie 2017, 18:59)

    Lol Lolovici [utilizator]

    "I have the best words"

    https://pics.me.me/im-very-highly-educated-i-know-words-i-have-the-19396682.png
  • +8 (8 voturi)    
    Agramat (Luni, 18 septembrie 2017, 19:15)

    ddanny [utilizator]

    Un agramat e ministrul educatiei. Pe langa faptul ca invatamantul romanesc e in deriva de zeci de ani, asta mai lipsea.
  • +6 (6 voturi)    
    Dacă nu-i fudul, parcă... (Luni, 18 septembrie 2017, 19:20)

    DonaldDuck [utilizator]

    Foarte bun si pertinent comentariul ăsta. Înțelepciune de birt. Domnule ministru, DEX-ul va contrazice.
    Si cel puțin un inginer ;-).
  • +9 (9 voturi)    
    Intrebare pentru profesorii din Romania: (Luni, 18 septembrie 2017, 19:52)

    Habermas [utilizator]

    Nu va e scarba de voi insiva?
    In ziua in care acest Limax a fost pus ministru, trebuiau sa bubuie strazile cu voi protestand. Acum va conduce.

    Voi sunteti profesori ?!
    Nu cred.
    • 0 (0 voturi)    
      Prea tarziu! (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:55)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Strazile dtrebuiau sa "bubuie" de oamenei mergand la vot pe 11 Decembrie anul trecut.
      Din moment ce a iesit Dracnea, consecientele erau deja evidente (nu, nu mi-am imaginat totsui ca vom avea astfel de monunente de competentea precum Daia si Pop!) ... ce sa mai protestezi, daca n-ai fost la vot??
  • +5 (5 voturi)    
    mah Lyvyu Poop, (Luni, 18 septembrie 2017, 20:09)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    bag de seama ca iar te-ai lovit la genunchele gandirii:

    https://dexonline.ro/definitie/gre%C8%99eal%C4%83
    https://dexonline.ro/definitie/eroare
    • 0 (0 voturi)    
      explicație (Marţi, 19 septembrie 2017, 7:30)

      vax-albina [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Ideea mi se pare a fi alta.
      Greșeală e cuvânt de-al nostru, regionalism învechit.
      Eroare vine de la franceji (pe filieră latină) deci e cuvânt străin. Muuult mai periculos, nu?
  • +4 (4 voturi)    
    proverb (Luni, 18 septembrie 2017, 20:10)

    NoFive [utilizator]

    Prostul daca nu-i fudul nu-i prost destul. Ce cauta asta in fruntea bucatelor la Educatie?
  • +11 (11 voturi)    
    What a wimp (Luni, 18 septembrie 2017, 20:12)

    Wanheda [utilizator]

    Hai bai niuluk, mai explica-ne cum e cu majoritarea, aia a tractoristilor de colhoz.
  • +9 (9 voturi)    
    Profund ca apa la genunche ! (Luni, 18 septembrie 2017, 20:13)

    Plagarus [utilizator]

    Numai bun de politica si-n PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    Politica nu are logică și nici orizont (Luni, 18 septembrie 2017, 20:28)

    Con_stan_tin [utilizator]

    în Romania. Ce oameni limitați, cei care susțin personaje ce dau replici desprinse din Caragiale.
  • +6 (6 voturi)    
    Mr Popcorn (Luni, 18 septembrie 2017, 21:03)

    billy34 [utilizator]

    o erata vie...
  • +6 (6 voturi)    
    La multi ani! (Luni, 18 septembrie 2017, 21:30)

    dan_costea [utilizator]

    Unele greseli nu se vindeca decat prin deces. Ministrul este tanar, deci vom mai suporta greselile lui multa vreme de acum incolo. La multi ani!
    • 0 (0 voturi)    
      Eroare (Marţi, 19 septembrie 2017, 8:19)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui dan_costea

      Este eroare, nu o greseala - chiar din definitia lui.
      Deci nu se poate corecta. Aleluia!
      Este ca o pata dintr-acelea care nu ies decat cu foarfeca.
  • +7 (7 voturi)    
    toti psd-istii sunt niste erori!!! (Luni, 18 septembrie 2017, 21:46)

    gatsby [utilizator]

    psd-ul e ca un sistem de operare plin de erori! Pe cand un reboot si un nou sistem de operare???
  • +6 (6 voturi)    
    Moama, (Luni, 18 septembrie 2017, 22:12)

    talos [utilizator]

    asta e iesit rau din scala prostiei. Acul indicator e deja indoit de capatul scalei.
    • +1 (1 vot)    
      E deja la trei ture peste cap... (Marţi, 19 septembrie 2017, 8:20)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui talos

      .
  • +5 (5 voturi)    
    Guvernul PSD = guvernul exact invers (Luni, 18 septembrie 2017, 22:25)

    OmulNou [utilizator]

    ministrul educatiei - un agramat
    ministrul afacerilor interne - o sluga
    prim-ministrul - un alcoolic
    ministrul justitiei - aparatorul infractorilor

    as putea continua, dar ati prins ideea, totul e anormal in guvernul PSD
  • +7 (7 voturi)    
    @Diviu Lop (Luni, 18 septembrie 2017, 23:31)

    bogdan192 [utilizator]

    Domnule Ministru, doresc sa va multumesc pe aceasta cale pentru ocazia minunata de a-mi reaminti cum cautam cuvinte in DOOM sa inteleg Parazitii.
    Din pacate pentru dumneavoastra, ce incercati sa ziceti e fix pe dos. Vedeti, DEX-ul chiar explica: diferenta majora intre eroare si greseala e fix esenta: fapta. Fapta de a fi un ministru nevolnic, lipsit de curaj si pus sa jumuleasca ce a mai ramas din bugetul educatiei. Acea fapta va va trimite in gheena istoriei tranzitiei. Putregai placut!
  • +5 (5 voturi)    
    :-) (Luni, 18 septembrie 2017, 23:39)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Doamne, ce tâmpit.
  • +1 (1 vot)    
    Exprimarea sa gresita, el o eroare (Marţi, 19 septembrie 2017, 8:48)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Mai ales prin pozitia ocupata si actiunile aberante.
  • +1 (1 vot)    
    De ce ii mediatizati ? (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:06)

    clint [utilizator]

    Ministrul Pop se exprima ca un fotbalist. Dar macar un fotbalist nu pretinde ca e altceva decat un fotbalist. Oricum, si unii si altii sunt mediatizati excesiv in detrimentul oamenilor care pot reprezenta ceva si pot aduce valoare cu ideile lor societatii noastre.

    Schimbarea incepe cu noi, domnilor jurnalisti, daca vreti sa faceti ceva pentru tara, ignorati leprele si taraturile si mediatizati oamenii cu adevarat destepti: asta ii va oripila negresit pe multi, dupa cum am vazut in cei 27 de ani exista o intoleranta generalizata la inteligenta, va va scadea pe moment audienta, dar nu credeti ca ar trebui sa incepem sa devenim toleranti cu oamenii destepti ?
  • +2 (2 voturi)    
    interșanjabilitate (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:16)

    NoFive [utilizator]

    La urmatoarea remaniere eu l-as pune pe Daea la Educatie si pe Pop la Agricultura.
  • +1 (1 vot)    
    Dar tu si tovarashiiii tai de partid (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:35)

    BulaTov [utilizator]

    sunteti erori sau greseli ale naturiiiiiiiiiii????