Protest in Piata Unirii din Iasi impotriva obligativitatii vaccinarii

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 septembrie 2017, 18:56 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 100 de persoane s-au intalnit, duminica dupa-amiaza, in Piata Unirii din Iasi pentru a protesta impotriva obligativitatii vaccinarii, ei afirmand ca le sunt incalcate drepturile prin impunerea imunizarii copiilor, transmite Agerpres.

Insotiti de copii, unii dintre participanti au afisat pancarte cu mesaje precum 'Nu vrem obligativitatea vaccinarii copiilor', 'Liber sa aleg', 'Nu exista riscuri', 'Unde exista risc, exista alegere'.

'Dorim sa tragem un semnal de alarma legat de acest proiect de lege pe care noi il consideram abuziv, ilegal, neconstitutional si in felul acesta sa atragem atentia opiniei publice si autoritatilor de faptul ca nu dorim acest proiect de lege. Suntem nemultumiti de obligativitatea vaccinarilor. Sustinem deciziile informate pe care parintii au voie sa le faca, dar nu acest element de obligativitate. Vaccinurile au indicatii, dar si contraindicatii. In momentul in care exista risc, trebuie sa existe si alegere. Statul nu isi asuma raspunderea cu ce se intampla in cazul in care unui copil i se pot manifesta aceste reactii adverse', a declarat Alexandru Vornic, organizatorul protestului.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

893 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    de ce-i bagati in seama? (Duminică, 17 septembrie 2017, 19:29)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +11 (15 voturi)    
    "Liber sa aleg" (Duminică, 17 septembrie 2017, 20:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De acord ca obligativitatea din partea statului poate determina un precedent de care se poate abuza... dar "liber sa aleg" este... cine mai exact? Eu nu cred ca este vorba de copil aici.
    Si acum intreb si eu, daca, in cel mai nefericit caz, copilul este lovit de boala asta. Si in timp ce este pe patul de spital isi intreaba parintii "de ce mi se intampla asta?", ei ce-i raspund? "Ca sunt liber sa aleg si am ales sa nu te vaccinez si acum te-ai imbolnavit"? Ca sa nu zic varianta evidenta: "pentru ca eu si mama ta suntem idioti si te-am condamnat la moarte dintr-un moft orgolios".

    Dar la asta nu se gandeste nimeni.

    Este ok. Trebuie sa se mai faca si altfel de proteste, nu doar anti-coruptie, altfel nu iese distragerea atentiei populatiei de la problemele reale.

    Vreau si eu sa vad toti copiii aia vaccinati de ROR in Romania cu efectele alea secundare grave, autism si alte d-alea. Hai sa vedem concret. Daca BOR si Olivia au militat atata si eu si altii de aici ne luam minusuri pe argumente clare, hai sa vedem si argumentele celeilalte tabere.

    Deci? Vreun raport ceva, vreo statistica de efecte negative asupra persoanelor vaccinate in Romania din ultimii 20 de ani? Daca asta e argumentul suprem, pai hai sa-l vedem in actiune. Pentru ca daca argumentul in a nu vaccina este "nu am chef, nu imi zici tu ce sa fac, eu decid", atunci scuze, dar cred ca mai trebuie sa se maturizeze acesti asa-zisi parinti.

    Cat despre exceptii (posibile reactii alergice si alte situatii extreme), sunt de acord ca nu poti sa te arunci asa in vaccin. Dar ele sunt exact asta: exceptii. Nu trebuie tratate ca o regula. De aceea se si spune "exceptia de la regula", nu "exceptia ce defineste o regula".
    • -13 (15 voturi)    
      Pe același principiu, am și eu o întrebare.. (Duminică, 17 septembrie 2017, 21:49)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Atunci când s-a descoperit sursa epidemie de rujeolă în 2016, de ce nu s-a achiziționat vaccin folosit în țara din care "a venit" epidemia? În presa s-a anunțat de către autoritățile competente ca sursa epidemiei o reprezenta copii de țigani, neimunizați, care la rândul lor s-au îmbolnăvit în. Italia.
      Bun, știm sursa bolii, imunizam restul copiiordin județe cu vaccin folosit în Italia, că practic sunt aceleași tulpini de virus rujeolic implicate.
      Nu, autoritățile romane s-au făcut ca ploua au demarat o campanie în media, împotriva părinților care nu își imunizau copii.. De ce? Pentru ca asa guvernele respective scăpau de responsabilitate și puteau folosi banii alocați imunizării în alte "proiecte" majore: măriri de pensii speciale, parlamentare și măriri de salarii de primari și președinți de cj-e..
      Nu doar ca nu s-au ocupat, dar au și instigat oamenii, au polarizat societatea civilă și au "elaborat" o lege jenantă pentru un stat european...
      Până la vârsta majoratului, părinții sunt responsabili de creșterea și sănătatea copilului, inafară de situațiile în care sunt pierdute aceste drepturi..
      • +7 (11 voturi)    
        Confunzi rujeola cu gripa (Duminică, 17 septembrie 2017, 22:52)

        future [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Doar la gripa exista vaccinuri specifice pe tipuri de tulpine, vacinul ROR are efecte asupra tuturor tulpinilor.

        Obligativitatea vaccinarii in general este exceptia, dar in situatia in care parintii refuza de bunavoie sa-si vaccineze copii si apare riscul unei epidemii, siguranta generala capata prioritate si vaccinarea trebuie sa fie obligatorie. Asa se intampla si in Vest, vaccinarea nu este obligatorie fiindca ratele de vaccinare sunt ridicate, daca scad sub un anumit procent se introduce obligativitatea vaccinarii.
        • 0 (0 voturi)    
          Poate poți explica și de ce.. (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:32)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui future

          ..acelasi vaccin nu are acelasiefect latri oamenii... De ce nu izoleazatulpinele de rujeola și chiar în aceasta epidemie a fost înregistrat un deces al unui copil vaccinat impotriva ro..
          Eucredca imunizarea prin vaccin a ajuns la apogeu și ca de acum înainte se vorfoloso metode mult mai eficiente și mai sănătoase.. Asa cum antibioticele au creat bacterii imune, și imunizarile obligatorii pot crea viruși mai puternici (tulpina noi) și alte reacții nedorite în persoanele vaccinate..
          Câte tulpina ro existau acum 50 de ani, și câte sunt acum? Și din ce cauza? Orice organism cu o structura ADN se adaptează mediului(inclusiv împotriva sistemelor imunitare sau a tratamentelor de imunizare) cu fiecare noua generație, doar ca la unii viruși adaptarea se face mult mai repede, mai des și mai bine..
          Ai observat ca nu se mai fac imunizări antigripale cu același patos ca acum 15 ani? De ce? Pentru anexita riscuri foarte mari? Sau pentru ca nu mai este nevoie(s-a atins pragul de 90% de imunizare de grup)?
    • -14 (16 voturi)    
      Nu orice boala contactata.. (Duminică, 17 septembrie 2017, 22:15)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      .. duce la deces.. Și în cazul epidemiei de rujeola, nu au murit toti copii infectați, ci doar cazurile care aveau complicații de sănătate..
      • +2 (4 voturi)    
        Nici fumatul (Duminică, 17 septembrie 2017, 22:54)

        future [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        nu duce la decesul tuturor fumatorilor, dar asta nu inseamna ca fumatul nu duce la cancer si chiar la deces. Daca rata celor nevaccinati creste, atunci apare riscul unei epidemii si numarul deceselor va creste.
      • +4 (6 voturi)    
        ah (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:27)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Deci e ok sa moara 20-30 de copii ! Nu au murit toti, doar cand rata de mortalitate e de 100% atunci ne facem griji !

        Pune-ti un L mare pe frunte cu degetele !
        • 0 (0 voturi)    
          Nu asta am spus.. (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:48)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          .. Ci doar ca la numărul de cazuri infectate, decesele au survenit doar la pacienții cu complicații de sănătate, sau expuși virusului fără a fi imunizate.
          Și, un caz din aceste decese a fost imunizat prin vaccinare, iar tratamentul a fost ineficient..
          Asa ca, în ce fel previi mai bine o epidemie, prin tratamente de imunizare ineficiente, sau/și prin protocoale stricte de izolare și tratare a pacienților și a personalului medical care este expus virusului(un imun poate transmite anumiți viruși fără sa simtă efectele virusului).

          Și bănuiesc ca tu insiști pe o lege de obligativitate.. Ca asa e mai bine pentru tine, e mai comod, și e mai ușor sa nu te gândești și la disconfortul altor oameni și la posibilele reacții adverse care duc la decese prin expunerea la tratamentul care a avut efect la tine, în spatele unei legi a obligativitatii?!?

          Cred ca politizarea unor decizii ce țin de intimitatea și libertatea unui individ este începutul neo-marxismului și al privarii de libertate.. Și nu are nimic a face cu actul medical sau cu securitatea individului și a comunității din care face parte. Ci e doar un mod de a scăpa de responsabilitate.. În lipsa acțiunilor preventive.. Asta e metoda prin care au ajuns incompetenți în poziție de decizie și prin care opinia publica a fost anesteziata..
        • 0 (0 voturi)    
          E mult mai ok.. (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:06)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          .. Sa moara din cauza complicațiilor expunerii tratamentului de imunizare..

          Minunat argument.
          Nu mai e nevoie de medici cât timp avem legi și stocuri pentru imunizare.
      • -1 (1 vot)    
        Extreme (Luni, 18 septembrie 2017, 1:10)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui akillies

        Deci sa inteleg ca ceva "neplacut" devine serios cand ajunge la extrema radicala. Cand deja este prea tarziu si duce la deces.

        Pe premisa "daca nu a murit nimeni, lasa asa". Pana la urma de ce sa prevenim, nu? Sa lasam asa... Sa facem asa si la o gripa, penumonie, meningita... antrax, nu? Cand va fi prea tarziu si va fi epidemie ce va duce la carantina nationala, asa vor spune sefii statului: "asta e".

        Nu este vorba de deces. Ci de motivele pentru care nu se vaccineaza (exceptand exceptiile clare, gen alergii). Daca cineva vine si spune, de exemplu, ca ar fi impotriva religiei, sau ca da in autism sau alte vrajeli, sa vedem cazuri concrete in Romania. Asta am zis.

        Si in al doilea rand, cu ce drept aparati voi nevaccinarea cu pretul vietii altor copii? Pana una alta, vaccinarea nu a dat i nefecte secundare garantate, nu?

        Aceeasi poveste mereu.... si la vaccin, si la avort, si la LGBT... toti sunt experti in a spune altora cum sa-si traiasca viata si sa impuna ingradirea drepturilor.

        Singurul motiv pentru care vaccinarea a devenit obligatorie e din cauza celor incuiati care au preferat sa joace ruleta ruseasca cu viata copiilor ALTOR persoane. Pentru ca e clar ca de copiii lor nu le pasa. Puteau macar sa se gandeasca la copii altora. Macar din principiu.
  • +2 (20 voturi)    
    Iasi-s mai aproape de Moscova (Duminică, 17 septembrie 2017, 20:41)

    cartofil [utilizator]

    si-i mai usor pentru agentiile vodkarilor cu picioarele urat mirositoare sa organizeze tulburari.
    • +2 (4 voturi)    
      bizon (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:01)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Bizonule, adunarile de orice tip se numesc tulburari tocmai in Rusia. In romania inca se permite sa se adune oamenii, chiar si pentru a sustine o idee cretina. Asta inseamna libertatea, bovis.
  • +7 (19 voturi)    
    Nimic surprinzator (Duminică, 17 septembrie 2017, 22:08)

    UpNext [utilizator]

    in Moldova, unde o parte importanta a populatiei inca mai traieste in sec. XIX (ca mentalitate, desigur!)
    • -2 (4 voturi)    
      eh (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:04)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Daca ai putea realiza cat de prost esti.... Dintr-un oras de sute de mii de oameni s-au strans 100, conform Hotnews, iar tu extrapolezi aberand despre secolul XIX.
      Tocmai tu, agariciule, te crezi ancorat in prezent, tocmai tu, cu mentalitatea asta de sobolan xenofob.
  • 0 (4 voturi)    
    Fair enough (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:34)

    tudor74 [utilizator]

    Cum zice englezul, nu vrei sa iti vaccinezi copilul, fair enough ! Dar daca copilul tau nevaccinat se imbolnaveste si moare tu intrii la puscarie ca si cum l-ai fi omorat tu ... sau daca imbolnaveste alti copiii la scoala sau oriunde intrii din nou la puscarie .. e ok asa ?

    In epoca loniala, intr-o zona a Indiei era un obicei ca vaduva sa fie arsa pe rug odata cu sotul decedat, britanicii au venit si ei la "inmormantare" si langa rugul funerar au ridicat o spanzuratoare. Indienii s-au atacat si au inceput sa vocifereze ca e obiceiul lor samd. Ofiterul britanic le-a raspuns calm ca si ei au un obicei sa spanzure pe oricine care arde de vie o femeie. Subit, obiceiul a disparut !
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 18 septembrie 2017, 14:58)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Si daca moare din cauza unor complicatii legate de vaccin, cine intra la inchisoare?
      Nu mai mancati rahat instant, ca nu se rezolva totul cu inchisoarea.
      E vorba de lipsa de educatie, iar asta nu se rezolva cu inchisoarea.