Ministrul apararii pleaca in SUA. Mihai Fifor se va intalni cu secretarul apararii, James Mattis, si cu reprezentanti ai marilor companii americane din domeniul apararii

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 septembrie 2017, 12:08 Actualitate | Esenţial

Mihai Fifor
Foto: Agerpres
Ministrul apararii nationale, Mihai Fifor, va efectua in perioada 17-22 septembrie o vizita de lucru la Washington, Statele Unite ale Americii, informeaza un comunicat MApN.

Din delegatie vor face parte seful Statului Major General, generalul Nicolae Ciuca, secretarul de stat pentru armamente, Florin-Lazar Vladica, si alti sefi de structuri centrale din minister.

Pe timpul vizitei, ministrul apararii nationale se va intalni cu Secretarul Apararii, James Mattis, cu adjunctul consilierului prezidential pentru securitate nationala, Ricky Waddell, cu membri ai Congresului SUA si cu reprezentantii principalelor companii din industria de aparare americana.

Delegatia va participa, de asemenea, la o ceremonie militara, unde ministrul Mihai Fifor va depune o coroana de flori la Mormantul Ostasului Necunoscut din Arlington National Cemetery.

Parteneriatul strategic cu SUA este unul din pilonii fundamentali ai apararii si securitatii in Romania, contribuind in mod direct la consolidarea profilului euro-atlantic al acesteia, si ramane esential in actualul mediu complex de securitate regional si international. 


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1558 vizualizari

  • -4 (20 voturi)    
    Spaga (Duminică, 17 septembrie 2017, 13:25)

    Sar Castic [utilizator]

    E clar! Se duce sa ia spaga si sa aranjeze ceva pentru americani.

    Sa vezi ca blindatele Rheinmetall nu se mai fac la Moreni. Probabil vom cumpara ceva american. Ceva pe cale de inlocuire in armata americana. Scump si greu de folosit. Dar nu conteaza - e american si pesedeii ne vor convinge ca 'e testat in lupta'!

    Ce diferenta e intre pesedei si fanarioti?

    'Noi nu ne vindem tara!'

    Dar vom deveni o victima colateral pentru americani. De fapt am devenit deja!

    Culmea e ca Trump e singurul american care are o idee vaga unde e Romania - nu departe de unde i s-au nascut niste sotii!
    • -6 (18 voturi)    
      Spaga de la americani, pai asa se comporta (Duminică, 17 septembrie 2017, 14:08)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      cea mai mare democratie a lumii?
      • 0 (10 voturi)    
        asa se comporta unii privati (Duminică, 17 septembrie 2017, 15:16)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        si nu-i ca si cum producatorii de armament (de oriunde) sunt recunoscuti pentru moralitatea lor desavarsita.
    • +1 (5 voturi)    
      gresit (Duminică, 17 septembrie 2017, 16:18)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      Semnarea contractului inseamna ca da spaga, nu ca o ia. In rest, de acord. Cu mentiunea ca semnarea se va face in pozitia regulamentara de ghiocel.
      • 0 (0 voturi)    
        Confundare (Marţi, 19 septembrie 2017, 22:27)

        Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Confunzi spaga cu birul.

        Spaga o iau pesedeii, birul il platim noi cumparind la pret maxim echipamente americane pe cale de disparitie (vezi F16).

        Degeaba imi dati minusuri, realitatea imi da dreptate!
    • +2 (4 voturi)    
      Da, spaga, dar nu ca sa ia, sa dea.... (Duminică, 17 septembrie 2017, 20:38)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

      americanilor comenzi din cei 2%. El este reprezentantul lui Dragnea, care duce spaga la americani, sa-l mai lase amabasadorul Klemm in pace
  • +12 (18 voturi)    
    PSD-istii (Duminică, 17 septembrie 2017, 13:55)

    ICosmin [utilizator]

    sunt profund incapabili. Asa ca ii tii din scurt si ii chemi sa dea raportul si sa faca cumparaturile la sediu.
    Administratia PSD este tratata ca administratia unei tari din lumea a treia. Trebuie tinuti din scurt.
    Bine macar ca acum se face diferenta intre tara in sine si administratia ei PSD-ista si ca tara in sine e mult mai bine tratata.
  • +13 (17 voturi)    
    Va lua notite si la Smithsonian Washington D.C.? (Duminică, 17 septembrie 2017, 14:35)

    Plagarus [utilizator]

    Fiforel fost director al Centrului judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale din Dolj si manager al Muzeului Olteniei din Craiova, se poate documenta,sireacul habarnist al " apararii ".
    • +3 (3 voturi)    
      este atent informat... (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:07)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Nu va ingrijorati!!!

      Oricum haturile sunt tinute in alta parte la MApN - astia de se numesc mINISTRU DE Aparare sunt niste papagali aruncati la inaintare...
  • +5 (9 voturi)    
    "Dragul" si proaspatul nostru ministru al (Duminică, 17 septembrie 2017, 16:53)

    Rescator [utilizator]

    "Apararii",este posibil sa te demita Abu Dragneev pe cand esti deasupra Atlanticului.Ai mare grija sa nu cazi din avion.Urmatorul va fi Badalau de Giurgiu ,pentru ca
    da mai tare cu pumnul.Pe voi cei din PSD/PCR va doare undeva de Armata,militari si Aparare,Moscova va tine din scurt.
  • -2 (4 voturi)    
    deh ! (Duminică, 17 septembrie 2017, 19:11)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    De data asta ce credeti ca o sa faca ? (!)
  • +3 (9 voturi)    
    Promovarea lui Fiforeski (Duminică, 17 septembrie 2017, 21:35)

    Rahan5 [utilizator]

    de catre Dragnea, ca Ministrul Apararii, are un singur obiectiv major: franarea achizitionarii de arme in valoare de milarde de $, esentiale pentru apararea Romaniei.
    Cand o sa-l vada pe Fiforschi, cei din SUA o sa dea un telefon sefului de Sta Major din Romania : ,,Ce faci Ciuca ?. Ni s-a facut ,,paru' maciuca" ! : - )))) Pe cine ati trimis aici ca Ministru al Apararii ? Ce sa discutam cu el ?, Ce detalii sa-i dam despre rachetele antiariene s.a.m.d. Noi vrem sa vindem armament Romaniei, nu sa ajunga informatiile despre sistemul Patriot in afara NATO !
    Nicolae Ciucă- (seful Statului Major) : ,, Pai asa-i Democratia, pe care ne toti ,,bateti la cap" sa o construim in Romania.
    A iesit Teleormanul la vot cu 80 %, masiv cu Dragnea & company.
    Asta e acum !, ,,plimbati-l" pe baiatul asta pana in 2020, la alegeri.
    Aratati-i ce rachete faceati voi in anii '50, ca sa nu se plictiseasca.
    Oricum, are studii filologice, si nu intelege prea bine cum fuctioneaza rachetele din aii '50 , darmite cele moderne. "
    • +1 (1 vot)    
      Domnule,va multumesc pentru informatie (Luni, 18 septembrie 2017, 8:26)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Pana acum nu am stiut ca avem un Sef al Statului Major General si ca il cheama Nicolae Ciuca.
  • -7 (7 voturi)    
    cumpara tot, mai ales ce este la oferta! (Duminică, 17 septembrie 2017, 22:25)

    N.S. [utilizator]

    US sunt in stare sa vanda si la rusi, la ce foame de bani au! la teroristi vand demult armament, stim cu totii! hai sa halim cu totii marketing-ul de razboi pe paine si sa ne prefacem ca ploua cu lapte si miere!