Evenimentul "Biblioteca pentru Pop", anuntat pentru marti in Piata Victoriei din Capitala. Participantii vor aduce cate o carte si vor cere demisia ministrului Educatiei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:06 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop (captura video)
Foto: Facebook/ Ministerul Educatiei Nationale-Romania
Evenimentul "Biblioteca pentru Pop" este anuntat pentru marti in Piata Victoriei din Capitala, participantii urmand sa aduca fiecare o carte, solicitand demisia lui Liviu Pop din functia de ministru al Educatiei, scrie News.ro. Organizatorii isi motiveaza actiunea invocand scandalul manualelor scolare si "gravele probleme de background profesional" ale ministrului, solicitand sindicatelor din educatie si asociatiilor de parinti sa li se alature. Evenimentul se va desfasura pe tot parcursul zilei, incepand de la ora 9.00, iar cartile stranse vor fi donate "unor scoli pe care subfinantarea le-a adus in situatia de a nu avea o biblioteca".

"Hai sa ii ducem o carte lui Pop si sa ii cerem demisia! Ministrul Educatiei, Liviu Marian Pop, a bulversat intregul sistem de invatamant romanesc. Milioane de copii si de parinti au privit, in ultimele saptamani, cum deciziile halucinante ale lui Pop duc scoala romaneasca spre haos complet. Cea mai recenta masura care a dat peste cap Educatia din Romania a fost ordinul de ministru privind interzicerea materialelor auxiliare, care a proivocat situatii aberante: parintii s-au plans ca elevii sunt perchezitionati in ghiozdane, profesorii ca nu mai au cum sa predea la clase, Gazeta Matematica a fost considerata interzisa in scoli iar soarta examenelor din acest an scolar a devenit incerta. Din "palmaresul" ministrului Pop mai amintim: Manualul Unic la clasa a cincea, Manualul de Sport, convingerea ca, desi in Romania Educatia e gratuita, asta inseamna doar ca elevii nu platesc, nu si parintii lor", scrie pe pagina de Facebook a evenimentului.

De asemenea, organizatorii argumenteaza ca "societatea romaneasca a putut remarca faptul ca Educatia a ajuns sa fie condusa de o persoana cu grave probleme de background profesional si chiar si de exprimare: gafele legate de "genunche" si "cu cati i se scrie cuvantul 'copiii' fac parte deja din biografia publica a domnului Pop".

Scopul actiunii este ca "guvernantii sa pretuiasca stiinta de carte", iar "impostura, complicitatea si lasitatea sa nu mai guverneze sistemul de invatamant".

"Vom transmite acest lucru intregului Guvern, in Piata Victoriei, printr-un gest simbolic: daruindu-le, fiecare, cate o carte. Orice carte, pentru ca nu dorim sa traim intr-o tara in care un material didactic sau o opera literara sa poata interzise. Daca doriti, puteti scrie si o dedicatie pentru domnul Pop, poate va reusi sa inteleaga mai bine mesajul. Si sa inteleaga ca haosul pe care l-a provocat este prea mare si e timpul sa isi dea demisia", spun organizatorii, exprimandu-si speranta ca Guvernul, prin Ministerul Educatiei, va dona cartile colectate "unor scoli pe care subfinantarea le-a adus in situatia de a nu avea o bliblioteca in care copiii sa gaseasca tot ce au nevoie".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4251 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    ministrul educatiei (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:52)

    zigot [utilizator]

    chiar trebuie sa fie numit politic?
    educatie se face politic?
    daca psd nu are un om cu pregatirea necesara ptr
    educatie ( vezi andronescu, vezi pop) de ce nu
    numeste un apolitic, dar cu vocatie si pregatit?
    mai sunt la varful partidului doctore tip psd ( era sa zic
    ponta)?
    • +4 (12 voturi)    
      Educatia o face PSD politic (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:55)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Nu altii.
      • +7 (7 voturi)    
        Prost și fudul.Liviu Pop. (Duminică, 17 septembrie 2017, 9:48)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Alexandrina Găinușe,numită politic nu spunea atâtea prostii ca L.Pop.
    • +13 (13 voturi)    
      Pentru PSD educatia ca si sanatatea nu reprezinta (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:12)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      mare lucru. Grija lor in aceste domenii este sa faca pe placul sindicatelor sa aiba liniste din partea acestora.
      Preocuparea lor principala se indrapta spe justitie. Aici au si au avut ministri fara apartenenta politica. Si acestia incearca sa impuna "politica partidului". S-a intamplat ca ministrul pentru loialitate chiar daca nu a reusit mare lucru sa fie ulterior promovat in pozitii foarte importante.
      • +7 (7 voturi)    
        Cred ca te inseli. PSD vrea mediocritate. (Duminică, 17 septembrie 2017, 10:57)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Pe termen foarte scurt, da, PSD vrea sa distruga justitia. Dar pe termen mediu si lung, PSD vrea sa creeze o masa amorfa de dezorientati, necalificati, prosti, manipulabili.

        Si mai exista si un scop pe termen scurt al PSD: impunerea unei culturi a non-valorii si a servilismului politic ca mecanism de succes social.

        PSD urmareste sa impuna anti-valoarea in Romania, si partial a si reusit (ajutat si de contextul tranzitie necesare dar dificile la libertate, dezvoltare si normalitate). Iar marea masa a profesorilor par a fi complici la aceasta catastrofa; prin aceasta complicitate, profesorii isi reneaga vocatia de creatori de valoare umana. In loc sa fie orientati spre viitori, in loc sa fie fie primii care invata si invata si pe altii cum sa invete, ei sunt orientati spre trecut. Si automat devin inadecvati, deconectati si fara nicio autoritate morala. Prin complicitate cu non-valoarea, profesorii sunt carpe.

        Si evident, facand asta, profesorii isi pierd orice respect din partea elevilor, parintilor si a societatii in general.
    • +9 (13 voturi)    
      Bineînțeles!! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:18)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Orice ministru TREBUIE sa fie numit politic!
      Și așa trebuie sa fie!
      Acum, dece ajunge un asemenea specimen ministru ... e altă problemă și e problema NOASTRĂ a celor care voteaza (sau nu votează), a celor care aleg.

      Dece prostia, mârlănia, hoția, neamul prost, mitocănia, indolența samd nu sunt în nici un fel penalizate la vot (ci dimpotrivă) ... e un lucru care ar trebui să ne dea de gândit. Înseamnă că aceste atribute sunt asumate, agreate și însușite de majoritatea votatoare.
    • +8 (8 voturi)    
      Clientea PSD trebuie servita. (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Scoala e politizata de la Ministru la femeile de serviciu. Corpul profesoral,e o masa amorfa si submediocra, complice la distrugerea invatmantului. Protesteaza doar ca sa capete pomana 100 de leim in rest pe toti ii doare in cot de cat de jos au decazut,
    • +1 (1 vot)    
      numai (Duminică, 17 septembrie 2017, 13:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      politic poti fi atat de indobitocit incat sa votezi numai psd => ministru numit politic.
  • +21 (23 voturi)    
    Bravo , o idee buna , (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:54)

    kokos [utilizator]

    insa la cat de nesimtit liviu pop , o sa-l doara fix la o juma' de metru de cot.
  • +22 (24 voturi)    
    Faceti un test (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:17)

    Wanheda [utilizator]

    Popica stie sa citeasca sau doar sa o coteasca??? Ca de Funeriu s-a spus ca nu are bac, om cu doctorat serios nu dottorat.
    • +10 (10 voturi)    
      Funeriu a fost singurul nostru ministru a carui (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:04)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      activitate a fost apreciata de catre comisia UE.
      In general ministri PSD merg la comisia UE cu coada intre picioare si se intorc de acolo cu o lista a problemelor pe care se angajeaza sa le aplice.
  • +10 (10 voturi)    
    " Bun " pt.Kim Jong-un,genunchele nost. (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:37)

    Plagarus [utilizator]

    Pana la "transferul " oficial al sindicalistului,copiii romani vor învăţa la şcoală, printre altele, că Dragnea Liviu Nicolae a învăţat să conducă automobile la vârsta de trei ani, ca parte a unei noi discipline şcolare dedicate în întregime vieţii şi "operei revoluţionare" a conducătorului PSD ????
  • +13 (13 voturi)    
    Ministru? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un mascaricu slugoi, incompetent si carierist. O rusine
  • -27 (29 voturi)    
    cine sunteti voi ma? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 21:59)

    xanti [utilizator]

    Sa fie clar PSD a fost votat de 46% ,
    PSD are dreptul sa aibe ce ministru vrea .
    Astept mitingul de hipsteri cu pisicute si carticele de colorat,cam atat puteti voi ,ma carticele si pisixute.
    Apropo pian aveti sa fie, asa, occidental.
    • +14 (14 voturi)    
      Decat un cap-ist comunist esti tu (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      /// Chiar daca ati fost votati, nu aveti dreptul sa faceti ce vreti. Asta e mrntalitate dd Evul Mediu, nimic neasteptat din partea voastra, oricum.
      Hint: trebuie sa faceti THE RIGHT THING....daca ai idee ce inseamna asa ceva, ca vad ca tu proslavesti prostia si hotia.
      Btw: pop asta a fost la scoala??? Ca nu arata, deloc.
      • -12 (12 voturi)    
        Si tu stabilesti ce e "The right thing", puisor ? (Duminică, 17 septembrie 2017, 0:12)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Si tu stabilesti ce e "The right thing", puisor?
        • +8 (8 voturi)    
          Nope, ethics provin din principii universale (Duminică, 17 septembrie 2017, 3:17)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ancestrale chiar. Think global not local.
          • +5 (5 voturi)    
            daca i-ai raspuns (Duminică, 17 septembrie 2017, 13:14)

            Sorrows [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            in engleza, l-ai incuiat. Prostanul nu stie nici romana prea bine, so...
          • -1 (1 vot)    
            Si altii au principii (Duminică, 17 septembrie 2017, 18:21)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            Ei, d'aia sunt alegeri Si altii au principii. Tot asa, "ancestrale". Daca nu vrei sa stabilesti cu bata cine e mai tare in "the right things", faci alegeri.

            Ei bine, la ultimele alegeri ati pierdut, si ministrul NU E ACOLO sa faca ceea ce crezi tu ca e "right thing" ci eventual ceea ce cred alegatorii lui ca e "right thing".

            Altfel, sigur, social media a creat fenomenul urlatorilor care isi inchipuie ca sunt "right thing" doar pentru ca isi dau intre ei laicuri si bezele pe feisbuci sau pe alte buci. Nu sunt multi dar urla ... si in Romanika si in America...iar ca centru de comanda au grupul din care face parte Soros...care, ce sa vezi... a pierdut si in America.
    • +14 (14 voturi)    
      Dispari postacule , (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:44)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cu aburelile tale cu tot.Auzi la el , 46%.46% din cat ba ?Din 40%?Adica vreo 18%.Intr-adevar , e foarte reprezentativ.N-am inteles ultima parte a postarii tale , nu-si mai fac efectul pastilele?
      • +9 (9 voturi)    
        Ultima parte a postarii (Duminică, 17 septembrie 2017, 0:51)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        ...este o salata de cuvinte, generata de o minte confuza specifica votacilor pesedisti.

        Din pacate, manualul unic si interzicerea culegerilor sunt niste masuri care vor contribui la imbecilizarea natiei, in asa fel incat tot mai multi vor incepe sa gandeasca, sa scrie si sa voteze precum @xanti.
    • +7 (7 voturi)    
      domnu' agramat (Duminică, 17 septembrie 2017, 0:34)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Se vede dupa gramatica de ce ii luati apararea lu' nenea ministru trecut prin scoala ca gasca prin apa.
    • +3 (3 voturi)    
      18% (Duminică, 17 septembrie 2017, 13:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      din populatie, asa ca ciocul mic. reprezentativitatea va dat-o nesimtirea absenteismului. nu te mai impana cu ce n-ati avut niciodata : cinste, corectitudine, responsabilitate, umanitate, profesionalism.
      ca aveti dreptul sa aveti minsitru e ok. ai dreptate. e chiar obligatoriu. problema e ca aveti numai handicapati pe post, ceea ce da sanse mari opozitiei, chiar si asa de anemica cum e, sa va dea bataie la alegerile urmatoare.
      cu idioti ca genunche, spre victorii tot marunte (ca deh, n-am gasit alta rima).
  • +11 (11 voturi)    
    apreciere (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:22)

    oparere [utilizator]

    Felicitari! O initiativa curajoasa dar necesara! Nu stiu insa daca Dragnea si ai lui vor picepe ceva...
  • +7 (7 voturi)    
    Perfect! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:41)

    Sani [utilizator]

    Asa se trebuie!
    Pana la debarcarea interlopilor PSD!
  • +11 (11 voturi)    
    Gazeta Matematica interzisa ? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:21)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Gazeta Matematica a fost considerata interzisa in scoli. Asta nici Ceausescu n-a facut-o.! Acest ministru este un mediocru suficient, un sindicalist care s-a bagat in PSD . Un imbecil invidios pe performanta, ca mai tot PSD-ul, de altfel.
    In clasa XI am luat premiul Gazetei Matematice, pe care mi l-a inmanat Solomon Marcus! Am castigat apoi alte premii mari, dar niciunul nu a insemnat pentru mine ce a insemnat premiul Gazetei Matematice primit de un elev care nu avea pile, cu parinti onesti, muncitori-ca multi altii din tara asta, pentru care cuvantele "algebra", "analiza matematica" pareau ca vine din alta planeta.

    Si acum? Incurajam tampenia, mediocritatea, prostia ca aceste calitati dau voturi nenumarate PSD-ului.
    Nici macar PCR n-a facut asa ceva.
  • +11 (11 voturi)    
    Aoleu ! (Duminică, 17 septembrie 2017, 0:57)

    xcalibur [utilizator]

    "Participantii vor aduce cate o carte..."
    De ce chinuiti ma, omul ?
    • +2 (2 voturi)    
      eu i-as (Duminică, 17 septembrie 2017, 13:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xcalibur

      aduce numai carti de joc si din intreg setul i-as oferi doar cartile cu 2, 3 si 4.
  • -1 (7 voturi)    
    O greva sanatoasa, (Duminică, 17 septembrie 2017, 7:50)

    soundtrack [utilizator]

    nu o aiureala la care vor participa doar activisti ai unor ONG platite sa faca proteste!
    Protestele din educatie trebuie sustinute de societate daca aceasta doreste sa mai reprezinte o forta. Chestia cu votul este o scuza confortabila pentru orice prost ajuns intr-o demnitate politica!!!
    • +7 (9 voturi)    
      Protestele din educatie ?? (Duminică, 17 septembrie 2017, 8:25)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Pai asa zisele "proteste" au sustinut si promovat astfel de dobitoci!

      Pentru ca SINGURA problema solicitata de "educatori" (da, da, in ghilimele) au fost salariile. Si atunci au fost cumparati cu mariri salariale.

      Nu am vazut vreo greva pentru calitatea invatamantului, calitatea manualelor sau macar pentru scoli decente!

      Cadrele didactice impreuna cu sindicatele lor sunt complici la aceasta situatie!
      • 0 (2 voturi)    
        Solutia ?? (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:07)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Inchideti scolile si educati-va copiii acasa! Oricum va pricepeti la toate!!!
        Resursa umana neplatita corespunzator va fi intotdeauna complice si servila pentru orice bonusuri, mici recompense si ascensiuni politice.
        Educatia a fost declarata ani de zile "prioritatea numarul unu" a oricaruri guvern si tratata ca ultima si cea mai de nedorit, lucru sustinut de societatea cuplata la fabricile de diplome.
        Profesorii v-au curatat orasele, au strans recoltele pe vremea lui Ceausescu, au fost desconsiderati de 70 de ani incoace. La ce va asteptati??? Majoritatea corpului profesoral este format din femei, care nu pot protesta cu lanturi, topoare sau bloca drumurile. Femeile in Romania au fost destul de exploatate avand responsabilitati multiple. Dupa orele de munca, ele nu ies "cu baietii la o bere", ci se ocupa atat de birocratia didactica obligatorie (care mananca ore intregi la calculator si imprimanta personala, nu asigurata de institutie), cat si de cerintele familiei. Sunt foarte multe lucruri de discutat, dar lumea nu doreste decat profesori de calitate care sa nu vrea salariu corespunzator, ci unul mic si umilitor!!!
      • -1 (1 vot)    
        Confunzi (Luni, 18 septembrie 2017, 13:45)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Omule, confunzi grevele organizate de sindicaliști cu o acțiune organizată de oameni îngrijorați de viitorul copiilor lor, elevi și studenți.
        Not the same! Nu cred că pe părinți îi va cumpăra ministrul cu salarii.
  • +6 (6 voturi)    
    Scopul ar trebui sa fie ca SOCIETATEA (Duminică, 17 septembrie 2017, 11:19)

    Habermas [utilizator]

    sa pretuiasca valoarea scolii. Cand asta se intampla, si guvernantii pretuiesc scoala, vrand nevrand.

    Asta pentru ca guvernantii nu-si iau puterea de la scoala ci de la societate. Guvernantii sunt imaginea societatii, sunt ceea ce societatea accepta ca leadership.

    O societate sanatoasa este compusa din cetateni care stiu cum sa invete, incat sa te tina la curent cu ce este nou, util si creator de valoare in profesia lor si in jurul lor. Scoala nu este decat in mod secundar furnizor de informatie. In mod primordial scoala este (prin scopul sau natural) formator de spirit, capacitate intelectuala si caracter. Informatia se mai schimba cu timpul, insa intelectul si caracterul raman. Includ aici si artele si sportul evident, in sensul inteligent - Mens sana in corpore sano.

    Educatorii trebuie sa fie primii care invata cum sa invete, pentru a fi la zi (nu pierduti in timp, defazati) si pentru a putea ajuta elevii si studentii sa invete la randul lor cum sa invete. Sa le dea impulsul si avantul initial pentru viata.

    Sanatatea spirituala (intelectuala) a societatii este data de SCOALA. Umanitatea in scoala isi are inceputul.

    Profesorilor care tradeaza scopul scolii:
    RUSINE !