Sublocotenentul Madalin Vintila Stoica, decorat post-mortem de Klaus Iohannis cu "Steaua Romaniei" in grad de cavaler

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 15:31 Actualitate | Esenţial

Caporalul Madalin Stoica a murit in Afganistan
Foto: Facebook / MApN
Presedintele  Klaus Iohannis a semnat, sambata, decretul de decorare post-mortem a sublocotenentului Stoica Vintila Madalin, mort vineri dupa un atac cu masina capcana asupra unei patrule romanesti.

"Astfel, in semn de recunostinta si apreciere pentru daruirea si curajul manifestate sub culorile drapelului national, pentru spiritul de sacrificiu dovedit in timpul executarii unei misiuni de lupta in Teatrul de Operatii din Afganistan, Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis, a conferit post-mortem Ordinul National 'Steaua Romaniei' in grad de Cavaler, cu insemn pentru militari, de razboi, sublocotenentului Stoica Vintila Madalin", informeaza Cotroceniul.

Decorarea a fost facuta la propunerea ministrului Apararii Nationale, Mihai-Viorel Fifor.

Unul dintre militarii romani raniti in atacul cu masina capcana din Afganistan dimineata a murit, a informat vineri Ministerul Apararii Nationale.

Caporalul Madalin Stoica, in varsta de 41 de ani, era casatorit si avea un copil. Se afla la prima misiune in teatrele de operatii. 

Madalin a cazut la datorie in urma unui atac cu masina capcana asupra patrulei din care facea parte. 

Fifor, a semnat ordinul de avansare la gradul de sublocotenent post-mortem a lui Madalin Stoica si a inaintat Presedintelui Romaniei propunerea de a-i conferi Ordinul Steaua Romaniei in grad de Cavaler, pentru militari, cu insemn de razboi.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1108 vizualizari

  • -19 (35 voturi)    
    romanii vor sa stie (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 15:47)

    Kosmos [utilizator]

    Cum si-a aparat patria. Mercenarii care actioneaza la mii de km distanta de patrie ar trebui sa ramana anonimi si nicidecum medaliati.
    • +7 (11 voturi)    
      Cand spui mercenari (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 16:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Te referi la mujicii tai din Siria
      • -3 (7 voturi)    
        Rusii sunt vai de ei (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:52)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Rusii tot timpul sunt cu un pas in urma. Ei imita ca maimuta ce fac vesticii care trimit mercenari (rebelii) angajati de ISIS ( International Secret Inteligende Agencies)
        • 0 (0 voturi)    
          ...povești... (Luni, 18 septembrie 2017, 1:36)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Rachetele SA-2 în URSS au dat jos un U-2,în Cuba la fel, în Vietnam cîteva B-52,A-uri fără număr,și cred că și cîteva F-4,că ajunseseră piloții americani să nu mai vrea să participe la democratizarea Vietnamului,dacă nu știi, de ce te bagi,,ie" grele astea pentru tine!
          Ai auzit de S-400 sau de cel ce va să vină, S-500,de ăsta din urmă să citești ce poate să facă...Biet neajutorat.
    • +6 (12 voturi)    
      timpulatrecut! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:11)

      Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      de cand stiu rusii ce vor romanii?
      • -7 (13 voturi)    
        mercenari vs soldati (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:52)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

        Mercenarii care sunt platiti de Ministerul Apararii sunt precum revolutionarii care au primit titluri certificate de revolutionar si bani (ca doar pt asta au facut revolutie )
        Intr-o tara civilizata serviciul militar ar fi obligatoriu ar dura 1 an si 6 luni si nu implica plata militarilor ci doar asigurarea conditiilor echipament, instructie, cazare, hrana.
        Istoria ne-a dovedit ca aliantele nu au viata lunga,o tara nu se va putea apara doar cu cativa mercenari in caz de conflict.
        • +4 (4 voturi)    
          Serviciul militar obligatoriu (Duminică, 17 septembrie 2017, 10:16)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Tatal meu l-a facut. Habar nu are sa traga cu pusca. Crezi ca el va apara tara mai bine ca unul de meserie militar?
          • 0 (4 voturi)    
            instructia se repeta (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:03)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Porcurorul General

            Doua saptamani La fiecare 5 ani ..la fel cum iti reinoiesti pasaportul
            • 0 (0 voturi)    
              A repetat-o (Luni, 18 septembrie 2017, 20:19)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

              De nu a mai putut. Cu dioptrii -5 si -7 cand a avut tragere cu masca de gaze a intrebat daca ochelarii sa ii puna sub masca sau peste masca. Din acel moment l-au trecut la plimbat hartii si asta a facut toata armata.
        • +3 (3 voturi)    
          esti din evul mediu conasule (Duminică, 17 septembrie 2017, 11:23)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Sunt zeci de tari civilizate in lumea asta si doar cateva au serviciu militar obligatoriu. In general cele care nu fac parte din nici-o alianta(Suedia, Elvetia) sau aflate in zone de conflict permanent(Israelul).
          Si nu stiu ce istorie ai studiat tu dar aliantele au castigat razboaiele si nu vreo armata nationala bazata pe obligativitate.
          • -2 (4 voturi)    
            SUA nu e stat (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:13)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Ci doar o afacere..Momentan cele mai bogate corporatii din vest colaboreaza strans cu Rusia pe diferite domenii..
    • +8 (12 voturi)    
      Kosmos... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:56)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Kosmos, esti un gunoi.
      • -8 (8 voturi)    
        Godzillagrrr (Duminică, 17 septembrie 2017, 0:15)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        Reptilian, esti praf..nu de pusca
      • +6 (6 voturi)    
        Relax, e doar rusnac! (Duminică, 17 septembrie 2017, 2:44)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        E platit o copeica pe comentariu! Viata e grea in Rusia, e tot mai greu sa pui paine pe masa copiilor, intelege-l! :))
        • +1 (1 vot)    
          Rusia (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:22)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          A adus mizerie in Romania in urma tradarii din partea vestului.
          Un proces al comunismului ar fi binevenit dar nu este dorit de nimeni.
  • -13 (19 voturi)    
    Iar o fi bulibășeală la armată? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 16:01)

    baligosul [utilizator]

    Militarul care a murit e prezentat că a fost caporal,dar în fotografie,pe un epolet se văd două V-uri,adică era maistru militar...
    Și ar mai fi una,dacă era gradat,fruntaș,caporal sau sergent,post mortem ar fi fost avansat subofițer,poate sergent major,dar a fost avansat post mortem la gradul de sublocotenent.
    Ceva nu e în regulă,dar se știe că...nu spun că mă cenzurează.
    • -4 (6 voturi)    
      risipirea orzului pe,,gîște" (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 18:54)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Oare cîți,cîte dintre cei,cele care m-au,,minusat"au petrecut timp prin cazărmi în alt fel decît în calitate de vizitatori,cîteva ore?
      Veți vedea că MApN va veni cu niște precizări.Că au bulibășit-o,de competenți ce sunt.
    • +5 (5 voturi)    
      intr-adevar, (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:25)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      ceva e in neregula in mintea ta; dar atunci nu acuza pe altii.
      • -4 (6 voturi)    
        ,,,dacă nu cunoști... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:29)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Cîți ani ai petrecut în cazărmi?
        Care sînt regulile care stabilesc cum se fac avansările post-mortem?
        Habar nu ai,vei citi comunicatul pe care îl vor da neștiutorii care au grade...Au greșit!!!
        Post mortem se fac avansări astfel:
        -la soldați nu știu,probabil se avansează la gradu de sergent.
        -gradații,fruntași,caporali,sergenți,se avansează la gradul de sergent majorintră în corpul subofițerilor și maiștrilor militari.
        -subofițerii,maiștrii militari se avansează la gradul de sublocotenent,sunt avansați în corpul ofițerilor inferiori,
        - ofițerii inferiori,sublocotenenți,locotenenți,căpitani,se avansează la gradul de maior,și sunt incluși în corpul ofițerilor superiori,
        -ofițerii superiori și generalii se avansează la gradul imediat urmator,nu se trec într-un corp superior de grade...maiorul era avansat post mortem la gradul de locotenent colonel...
        Vin-o mamă să îi vezi,că nu au purtat haine verzi,dar,,comentează".Nu am scris că bateți cîmpii,bieți găgăuți și habarnauți,de ce nu l-au avansat post mortem al gradul de generalissim?
  • -3 (5 voturi)    
    IQ mai mic decat numarul de la pantofi (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 16:12)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Unii "comentatori" pe aici.
  • +5 (7 voturi)    
    Omul asta este pe constiinta psd (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 16:41)

    pardalian [utilizator]

    asta daca psd-ul ar avea constiiinta sau bun simt. Daca nu ar fi tergiversat atat achizitia de vehicule blindate moderne, capabile sa asigure siguranta militarilor, poate ca acest OM si altii ca el, ar fi avut o sansa. #Coruptiaucide. Din nou!
    • +5 (5 voturi)    
      ...dotare... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:39)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      În Afganistan,militarii români folosesc autovehicule puse la dispoziție de armata americană,și sunt în subordinea comandamentului american.
  • +4 (8 voturi)    
    Pentru trolii sovietici Kosmos si baligosul (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 17:20)

    Rescator [utilizator]

    Daca as avea norocul sa fiu fata in fata cu voi ticalosilor
    v-as aplica "Solutia" Mirel Palada,singura de care
    tineti seama.Kosmos deschide un dictionar,o carte de bucate,orice si vezi definitia mercenarului,iar pentru
    baligosul(ce nume frumos!?) avansarea in grad si decorarea reprezinta un sprijin moral minim pentru familie si pentru camarazi.Oricum mortului nu-i mai pasa si nu-i mai foloseste.Asa ceva se practica in toate
    armatele din Emisfera Nordica si in cel putin jumatate din cea Sudica.Dar voi mancurtilor nu puteti pricepe
    nici macar dictonul latin"DESPRE MORTI NUMAI DE
    BINE".
    • -3 (5 voturi)    
      ...neajutorat... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:35)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Prostul dacă nu-i fudul,parcă nu e prost destul.
      Despre neajutorați...iartă-i Doamne.Dar dacă e doar nemernicie?
      A nu se confunda avansarea în grad cu avansarea post mortem.
    • 0 (4 voturi)    
      ...centură neagră... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:45)

      baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Un tip de 1,95 metri înălțime,78 Kg,centură neagră 3 dani,anul trecut,karate tradițional,ce crezi îți dă mîna?
      Sau vrei să interpretezi rolul lui M.Badea după ce a luat-o de la un motociclist?
      • +4 (4 voturi)    
        Pampersul sa ti l (Duminică, 17 septembrie 2017, 0:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        Pui
      • +1 (1 vot)    
        ahahaha (Duminică, 17 septembrie 2017, 15:32)

        Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

        timpulatrecut!
        • 0 (0 voturi)    
          ...imaginație... (Luni, 18 septembrie 2017, 1:17)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

          Eu sunt hodorog,așa că mi-am închipuit că într-o anumită situație...,,Plada"poate avea surprize.
          Cu vreo 45-50 de ani în urmă,la Brăila, un campion național la box,locotenent de miliție, care se credea tare, a fost așteptat noaptea și înjunghiat cu un cuțit de masă care fusese adaptat și ascuțit pe o bordură.Avertizare, luptă dreaptă...nici gînd, cînd să intre în curte, milițianul a fost hăcuit.
          Făptuitorul era un sfrijit de care rîdeau mulți...
    • -4 (6 voturi)    
      definitie (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:46)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      MERCENÁR, -Ă, mercenari, -e, s. m., adj. 1. S. m. Ostaș angajat cu leafă într-o armată (străină) ; fig. persoană care, pentru bani sau pentru unele avantaje materiale, face orice fel de servicii. 2. Adj. Care aparține mercenarilor (1), privitor la mercenari; care se compune din mercenari.

      P.S Palada e o rusine pt comunitatea Ikido.
      • +2 (4 voturi)    
        Rusine pentru (Duminică, 17 septembrie 2017, 0:33)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Romania tu esti
        • 0 (2 voturi)    
          terorismul mediatic (Duminică, 17 septembrie 2017, 1:33)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Practicat de mass media si trolli pro americani sau pro rusi ar trebui pedepsit cu retragerea licentei respectiv puscarie
  • +3 (9 voturi)    
    Kosmos (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 17:50)

    europeanul2 [utilizator]

    Iti spun eu cum si-a aparat patria. A luptat acolo unde a fost trimis pentru a apara interesele Romaniei. Romania, daca nu stii este parte a NATO, iar NATO este o alianta in care fiecare lupta pentru a apara interesele comune ale membrilor ei, unul dintre ele fiind securitatea. Daca nu iti functioneaza organul gandirii incearca sa te abtii!
    Apropo, vorbeste gura fara tine sau vorbeste pentru a primi o bucata de paine ruseasca?
    • -4 (8 voturi)    
      pai nene (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:42)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Britanicii si americanii si-au impartit prada in Afganistan,au evaluat resursele minerale ale Afganistanului in 2013.
      The surveys verified all the major Soviet finds. Afghanistan may hold 60 million tons of copper, 2.2 billion tons of iron ore, 1.4 million tons of rare earth elements such as lanthanum, cerium and neodymium, and lodes of aluminum, gold, silver, zinc, mercury and lithium. For instance, the Khanneshin carbonatite deposit in Afghanistan's Helmand province is valued at $89 billion, full as it is with rare earth elements."
      (Sursa : https://www.livescience.com/47682-rare-earth-minerals-found-under-afghanistan.html) .

      Vreau sa stiu ce contracte au castigat romanii in Afganistan? Momentan vad ca platim miliarde pe armament american..suntem vasalii SUA? Ne-am cam saturat dupa decenii vasali la rusi si secole la otomani.
      • +1 (3 voturi)    
        iar vechea poveste cu resursele? (Duminică, 17 septembrie 2017, 11:30)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Decupata din manualul micului comsomolist?
        Mai Kosmos, vor mai trece cele putin 30 de ani pana cand cineva va ajunge la resursele alea, mai intai trebuie rezolvati babuinii ai care se cred luptatorii lui Allah, apoi trebuie construite drumuri in zone inaccesibile, apoi etc, etc.
        Dar pentru voi, totul e o lupta pentru resurse, colonialism si neo-colonialism.
        • -1 (3 voturi)    
          he he (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:27)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Iar romanii au venit in Dacia pt ca vroiau sa ne civilizeze si nu pt aur , aur care i-a scapat de faliment
  • -8 (14 voturi)    
    continuam sa oferim carne de tun... (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in schimbul unei iluzorii promisiuni amerloce de aparare care nu se va materializa niciodata.
  • +5 (5 voturi)    
    Kosmos, demagogul.. (Duminică, 17 septembrie 2017, 4:51)

    europeanul2 [utilizator]

    Atunci cand faci parte dintr-o alianta respecti si indeplinesti politica ei. Nu esti vasalul SUA daca lupti alaturi de ei precum nici SUA nu sunt vasalul nostru cand lupta alaturi de noi. Apropo, cine crezi ca a salvat jumatate de Europa de cizma ruseasca si a pompat bani si securitate pentru sa se dezvolta economic? Iti spun eu: americanii. Nu ne-a obligat nimeni sa facem parte din Nato. Noi am ales asta spre norocul nostru, altfel am fi acum in situatia Moldovei unde cretini precum e Dodon sau voi, portavocea Rusiei vin cu idei nationaliste de doi bani dovedite a fi falimentare pe parcursul timpului.
    Aveti bunul simt si duceti-va la voi in stepa!
    • 0 (4 voturi)    
      alianta (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:31)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      A costat cam scump lobbyul pt apartenenta la NATO.Bechtelul, fregatele etc..azi platim si mai scump..se cere practic taxa de protectie
    • 0 (4 voturi)    
      Oh yeah (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:50)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui europeanul2

      Trump: " From now on it will be only America first"
  • -1 (3 voturi)    
    Ceva este in neregula cu comunicatul MApN (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:08)

    usser [utilizator]

    Asa cum a remarcat ,,baligosul" in postarea de mai sus-bine ca mai exista si postaci cu spirit de observatie, pe langa cocalarii care scriu vrute si nevrute, militarul nu putea fi caporal, epoletii sai il dau de gol si arata ca era maistru militar. Ce cauta un maistru militar intr-un transportor blindat anhibiu cand locul sau este intr-un atelier de reparatii a tehnicii militare? In plus, conform legii nr.80 din 11 iulie 1995 privind statutul cadrelor militare, articloul 64, avansarea post-morten se face numai la gradul imediat urmator. Fiiind caporal cum spune comunicatul MApN atunci nu putea fi avnsat decat sergent-major (subofiter( si nu sublocotenet(ofiter).
    Se pare ca MApN inceraca sa ascunda ceva care nu-i convine in legatura cu ce s-a petrecut in Afganistan, iar ziaristii ,,au pus botul" . Nu vreau sa cred ca sunt incompetenti sau de rea credinta cei din MApN care au transmis comunicatul. In rest, condoleante familiei indurerate.