Cum arata mana unui doctor cardiolog, dupa 12 ore de operatii la 30 de grade Celsius, pentru ca instalatia de climatizare a spitalului nu functioneaza

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 15 septembrie 2017, 19:51 Actualitate | Esenţial

Mana doctorului Horea Feier, dupa 12 ore de operatii
Foto: Facebook
Doctorul Horia Feier, de la Institutul de Boli Cardiovasculare din Timisoara, a postat pe Facebook o fotografie cu mana sa, dupa 12 ore de operatii, la o temperatura care ajunge in sala de operatii la 30 de grade.

"Mana dreapta, dupa 12 ore de operatii la 30 de grade...", a scris doctorul timisorean.

Acesta a explicat, intr-un comentariu postat la fotografie: "Problema e clima inexistenta: in sala sunt 30 de grade pe monitor, sub scialitica sunt 33, Iar sub halat Dumnezeu stie cat".

Horia Feier a explicat, pentru HotNews.ro, ca instalatia de clima este veche de aproximativ 20 de ani si nu mai este functionala.

Potrivit acestuia, firma care a instalat-o a apreciat repararea instalatiei la circa 26.000 de euro.

Demersurile pentru obtinerea fondurilor necesare reparatiei au fost facute, dar ministerul Sanatatii, in subordinea caruia se afla Institutul, nu a dat un raspuns pana in prezent.


























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

8023 vizualizari

  • -69 (79 voturi)    
    Frumos articol (Vineri, 15 septembrie 2017, 19:58)

    CapitanulPanait [utilizator]

    V-as propune sa aratati si cum arata mana unui taran care a lucrat la camp 12 ore/zi timp de 30 de ani , cum arata mana unui miner care a lucrat 8 ore in mina la 40-50 grade timp ded 20 de ani si tot asa mai departe diverse maini care muncesc din greu.

    Care este rostul articolului? Sa ii plangem pe medici? Nu cred ca este cazul.
    • +35 (45 voturi)    
      esti un pacalici (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:10)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      atat pot spune dupa comentariul tau sterp..... cu tarani si mineri.....
      Cand o sa fii tu pe masa de operatie sa nu uti ce ai spus acum.....
      • -9 (23 voturi)    
        Sa vedem cit rezisti tu fara mincare... (Vineri, 15 septembrie 2017, 22:05)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        .sau fara caldura, iarna, cind afara sint -20 grade.
        • +7 (15 voturi)    
          si tu (Vineri, 15 septembrie 2017, 23:37)

          MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          sa vedem cat rezisti daca vei suferi de o boala care necesita operatie (fereasca Dumnezeu).
          • 0 (12 voturi)    
            Omenirea a razbit in timp (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 9:01)

            Altiro [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

            prin greutati si incercari de tot felul. N-am avut medici de la inceputul vietii pe pamant, am suportat tot felul de boli, de epidemii. Ne suntem de folos unii altora. Nu exista nici supraoameni dar nici meserii demne de dispret. Unii asigura hrana si confortul, altii se ocupa de sanatatea semenilor..
        • +4 (10 voturi)    
          Ciudat (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:39)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Unii traiesc fara creier constat.
    • +25 (29 voturi)    
      rostul articolului (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:14)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      este ca birocackatii din Ministerul Sanatatii sa rezolve macar problema aerului conditionat din sala de operatii a spitalului timisorean. Ce manager penibil o avea si acel spital, fiul vreunui Daea local...
      • -2 (12 voturi)    
        Cum sa faceti mana de chirurg! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:27)

        milcov [utilizator] i-a raspuns lui mariusssss

        Mergeti la o farmacie si luati niste manusi de latex. Fara sa fie cald in casa , stati doua ore cu manusile pe maini. Dupa doua ore scoateti-le si uitativa la ele. Miraculos! O sa aveti maini de chirurg cardiolog! Si asta in doar doua, nu doauasprezece ore!
    • +21 (31 voturi)    
      esti ...CIOCAN (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:16)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      daca o opera pe ma`ta ..nu ti se mai pareau la fel ...
    • +24 (34 voturi)    
      sapa si bisturiu (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:20)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      O greseala de o zecime de milimetru costa o viata de om. Sau o paralizie pe viata. Despre ce vorbim?

      Adica un taran sau un miner este distrus si el si familia lui din cauza conditiilr improprii de lucru.

      DAr taranii si minerii au bun simt. Si inteleg asta.

      Care e scopul articolului? Ca daca nimereste unu ca tine sub bisturiu sa poata sa isi poata relua viata.

      Inclusiv TU !

      PS: cum naiba sa compari o operatie pe inima cu sapatul campului? tu repari un ceas cu ciocanu' ?
    • +15 (21 voturi)    
      Nu stim cum e mana taranului cu studii de medic (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:23)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Dar observam ce poate sa scrie pe hotnews.ro mai sus.
      Revenind la subiect: Domnule doctor, indemnati pacientii sa mearga la Doamna Firea, dansa are bani si de medici, si de aer conditionat, si de statui, si de panselute, iepurasi, becuri roz, mici si bere. Deja dansa e in Rai!
      • -6 (12 voturi)    
        what? (Vineri, 15 septembrie 2017, 21:52)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        firea e si primarita Timisoarei? Wow!

        Ce-mi sunt aia de-o pupa-n c pe firea, ce-mi sunt aia de o injura. Acelasi nivel, probabil generatii diferite. Eventual se intalnesc seara in bucatarie, dupa ce unii s-au uitat la a3 si ceilalti s-au dat pe fb.
      • +4 (8 voturi)    
        nope (Vineri, 15 septembrie 2017, 22:03)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Dna Primar nu mai are bani, 1 milion de euro sunt mai bine cheltuiti pe catedrala decat pe spitale !
    • +19 (23 voturi)    
      intrebare (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:23)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Daca erai pacientul acestui doctor si "croseta" prin tine,ai fi gandit altfel?
    • +21 (25 voturi)    
      PSD da banii pe catredrale in loc de spitale (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:29)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      problema e ca spitalele din romania nu sunt la standarde de calitate ale unei tari din UE in 2017.

      tu dai exemplu unui miner dar ala lucreaza in conditiile normale pt o mina in timp ce medicul din articol NU lucreaza in conditii normale de spital

      sensul articolului e sa arate ca in spitalele din romania nu sunt conditii minime necesare pt un act medical normal.
      • -3 (3 voturi)    
        opppaa! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 18:26)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        ai abordat si alte domenii decat sri si dna!
        asa ti-a ordonat Don Nic?
    • +13 (15 voturi)    
      rostul? (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:31)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      rostul este sa mai vedem,inca o data, starea sistemului si in ce hazna traim..
      compari un taran cu un doctor..nu ca nu amandoi n-ar fi oameni dar sunt meserii total diferite ,care necesita conditii total diferite de lucru
      e ridicol..26.000 de euro cheltuiesc anumiti copii de bani gata in club..
      oricare dintre noi poate ajunge maine, sub mana aia a chirurgului..
      Managerul spitalului respectiv e total incompetent..
      Statul e in dervia
      Scapa cine poate ..
    • -10 (12 voturi)    
      probabi (Vineri, 15 septembrie 2017, 22:07)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Vrea si asta sa plece si arata motivul ,bataturi in palma dreapta.
    • +8 (10 voturi)    
      Draga Panait (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:38)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Cand o sfecla trebuie recoltata cu aceeasi precizie ca cea necesara pt suturarea unei artere si cand mararul va fi anesteziat pt recoltare atunci comentariul tau ar incepe sa licare a inteligenta.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:34)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Taranii tai au la dispozitie automatizarea. Daca taranii tai sunt prea saraci sau prea pr...i, care e problema noastra? Exista utilaje nenumarate pe piata care sa-l faca sa doarma linistit!
  • +17 (21 voturi)    
    x (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:13)

    silmix [utilizator]

    Diferenta e ca mana taranului va culege leustean in timp ce a doctorului o sa o opereze pe maica-ta
    • -1 (5 voturi)    
      Cautand pe firul (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:16)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      arborelui genealogic al oamenilor, vei gasi (si tu si oricare medic din lumea asta) mai multi tarani "culegand leustean" si lucrand pamantul, decat medici operand in sali sofisticate.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:39)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui silmix

      Taranul nu culege nimic, merge la engros si cumpara marfa. Taranul culege cel mult peturi din boscheti dupa ce termina de baut cina :))
  • +27 (33 voturi)    
    Daca poate hotnews (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:19)

    Gojifruit [utilizator]

    Sa faca si un articol in care sa ne arate cum arata creierele unor utilizatori care posteaza pe aici, am intelege de unde vin comentarii ca cel de mai sus..
    • +10 (12 voturi)    
      :)) (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:32)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      taree asta
    • +5 (7 voturi)    
      Articol despre nimic? (Vineri, 15 septembrie 2017, 21:58)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Asa arata:
      • -1 (1 vot)    
        nu e chiar asa! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 18:30)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui silmix

        Ce mai face Don Nic?nu se lasa,nu se lasa?!
    • -3 (3 voturi)    
      iti (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 18:28)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      oferi voluntar continutul cutiei craniene?
    • +1 (1 vot)    
      haha (Duminică, 17 septembrie 2017, 7:56)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      nu cred ca e nimic spectaculos, doar o formatiune neteda, plana, cu 2-3 vase de sange.
  • +2 (2 voturi)    
    respectul la romani (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 19:24)

    Razvan_M [utilizator]

    Chestia este ca atunci cand pleaca doctorii buni din tara si nu sunt inlocuiti cu nimic - apare selectia naturala.