Caporalul Madalin Stoica a murit in Afganistan. El fusese ranit grav vineri dimineata de un atac cu masina capcana asupra unei patrule romanesti

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 15 septembrie 2017, 16:09 Actualitate | Esenţial

Caporalul Madalin Stoica a murit in Afganistan
Foto: Facebook / MApN
Unul dintre militarii romani raniti in atacul cu masina capcana din Afganistan de vineri dimineata a murit, informeaza Ministerul Apararii Nationale.

Caporalul Madalin Stoica, in varsta de 41 de ani, era casatorit si avea un copil. Se afla la prima misiune in teatrele de operatii. 

Madalin a cazut la datorie in urma unui atac cu masina capcana asupra patrulei din care facea parte. 

In acelasi incident au fost raniti caporalul Ionel Buzea si fruntasul Ionel Toma. Acestia se afla sub ingrijire medicala la spitalul militar din Kandahar, arata sursa citata.

Militarii se aflau intr-un convoi de patru autovehicule MRAP cand un autovehicul capcana a intrat in blindatul lor. Cei sase militari aflati in vehicul au primit ingrijiri medicale, trei fiind evacuati pe calea aerului. 

Ceilalti trei au fost transportati pe roti, conform procedurilor, la spital, pentru investigatii, avand rani minore. 

Ministrul apararii nationale, Mihai-Viorel Fifor, a semnat ordinul de avansare la gradul de sublocotenent post-mortem a lui Madalin Stoica si a inaintat Presedintelui Romaniei propunerea de a-i conferi Ordinul Steaua Romaniei in grad de Cavaler, pentru militari, cu insemn de razboi.

Un kamikaze la volanul unei masini capcana a intrat cu masina intr-un convoi al fortelor NATO.

Atacul a "distrus total" vehiculul care transporta militarii romani, a declarat pentru AFP un purtator de cuvant al provinciei Kandahar, Fazal Bari Baryalai.

Atentatul a fost revendicat de un purtator de cuvant taliban, Qari Yousuf Ahmadi.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3696 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    respect (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:17)

    levierul [utilizator]

    Spre diferenta de celalalt mort al zilei, acesta este un erou nu un securist onorat cu Steaua Romaniei.
    • +7 (9 voturi)    
      scuze (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:51)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      .. si imi cer scuze ca i-am zis "acesta".
      Il cheama Madalin Stoica si avea 41 de ani.
    • -5 (15 voturi)    
      intrebarea e ce cauta in Afganistan (Vineri, 15 septembrie 2017, 20:25)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Teroristi sau resurse?
  • +8 (10 voturi)    
    Mor oameni sa avem o relatie buna cu NATO. (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Si toate mortile acestea sunt in zadar daca PSD lupta sa ne scoata din UE si din NATO si sa ne apropiem de Rusia!
  • +2 (4 voturi)    
    The tree of liberty must be refreshed (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:41)

    Bogdan_100 [utilizator]

    from time to time with the blood of patriots...
    Thomas Jefferson
  • +6 (6 voturi)    
    Dumnezeu sa-lodihneasca ! (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:50)

    Ochiana [utilizator]

    .
  • +7 (9 voturi)    
    .... (Vineri, 15 septembrie 2017, 16:54)

    Sarmis [utilizator]

    Genul asta de oameni sunt indreptatiti sa primeasca pensii speciale de 10.000 EUR nu umflatii care se lupta cu sticlele de vin la popota sau la cantina parlamentului.
  • +8 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace (Vineri, 15 septembrie 2017, 18:57)

    Rescator [utilizator]

    Si sa aline durerea familiei si a camarazilor.Politicieni
    tradatori se vor face ca varsa lacrimi de crocodil si de a doua zi vor continua sa umileasca si sa-i injure pe
    militari.Cea mai furioasa este Vivandiera Volguta care nu are nicio atributiune legala privind Armata.Sa o tinem
    minte !
  • 0 (6 voturi)    
    stiati ca? (Vineri, 15 septembrie 2017, 21:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    se da spaga ca sa pleci in afganistan?
  • -7 (11 voturi)    
    De ce nu a stat acasa? (Vineri, 15 septembrie 2017, 22:18)

    echidistantul_ [utilizator]

    De cand Romania s-a inhaitat cu cei din NATO, am devenit un stat agresor. In toata istoria noastra ne-am aparat pamantul stramaosesc, iar acuma, spre rusinea inaintasilor nostri am ajuns sa cotropim tari pasnice.
    De ce? De ce? De ce?
  • 0 (2 voturi)    
    Oameni ca el (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 7:57)

    John M. [utilizator]

    care fac si au facut frontul trebuie avansati la gradul de general, NU functionarii marunti si analfabeti cu ifose de mari comandanti de osti!
  • 0 (2 voturi)    
    Omul asta este pe constiinta psd (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 12:11)

    pardalian [utilizator]

    asta daca psd-ul ar avea constiiinta sau bun simt. Daca nu ar tergiversat atat achizitia de vehicule blindate moderne, capabile sa asigure siguranta militarilor, poate ca acest OM si altii ca el, ar fi avut o sansa. #Coruptiaucide. Din nou!