Romania, aliata cu Ungaria, Grecia si Bulgaria intr-un protest oficial fata de interzicerea invatamantului in limba minoritatilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 14 septembrie 2017, 16:31 Actualitate | Esenţial

Ministrul afacerilor externe, Teodor Meleşcanu, a trimis o scrisoare impreuna cu omologii sai din Ungaria, Bulgaria si Grecia catre ministrul ucrainean de Externe prin care isi exprima "îngrijorarea și profundul regret" fata de adoptarea in Parlamentul de la Kiev a unei legi care ar impedica, de facto, invatamantul in limbile minoritatilor.

Scrisoarea a fost trimisa si secretarului general al Consiliului Europei, Thorbjørn Jagland, și inaltului comisar al OSCE pentru minorități naționale, Lamberto Zannier, potrivit unui comunicat al MAE.

Alaturi de Teodor Melescanu, scrisoarea a fost semnata de Ekaterina Zakharieva (ministruld e Externe al Bulgariei), Nikos Kotzias (ministrul de Externe din Grecia) și Péter Szijjártó (ministrul de Externe din Ungaria).

Scrisoarea face apel la autoritățile ucrainene pentru gasirea de măsuri concrete/soluții pentru invatamantul in limba minoritatilor.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1950 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    invatamant ukraina. (Joi, 14 septembrie 2017, 17:13)

    etys [utilizator]

    unde sant polonezii si rusii.
    • 0 (0 voturi)    
      buna intrebarea (Joi, 14 septembrie 2017, 18:14)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui etys

      poti sa mai adaugi si slovacia si republica moldova.
      unde este azi ukraina de vest, noi aveam bucovina si ne invecinam cu ungurii, cehoslovacia si polonia.
  • -5 (15 voturi)    
    lol (Joi, 14 septembrie 2017, 17:53)

    themihai [utilizator]

    cam dubioasa treaba asta...atunci de ce ne plangem ca au maghiarii pretentii sa invete in maghiara? Sincer eu cred ca atunci cand locuiesti intr-o tara straina ai datoria sa te integrezi totusi si asta include limba, portul etc...
    • -5 (9 voturi)    
      asa zic si eu (Joi, 14 septembrie 2017, 18:09)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui themihai

      dar sa stai sa vezi ca vin minusurile.
    • +4 (8 voturi)    
      Romanii ...... (Joi, 14 septembrie 2017, 20:16)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui themihai

      Romanii care solicita scolile in limba lor locuiesc pe teritoriul lor istoric, sunt acasa la ei, nu in Kiev sau Poltava.Locuiesc in tara lor ocupata de o entitate straina.Ucraina nu trebuie sa uite acest lucru,noi trebuie sa li-l amintim.A-i trata ca pe niste imigranti intr-o tara straina, este incorect!Si nu spune nimeni ca nu trebuie sa cunoasca limba ucrainiana!
    • +6 (6 voturi)    
      Nu s-a plans nimeni ca maghiarii invata maghiara (Joi, 14 septembrie 2017, 20:25)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui themihai

      Problema cu unii maghiari e ca nu stiu sau ca nu vor sa vorbeasca si romana. N-are nici o legatura cu ce intampla in Ucraina unde practic roamnii sint condamnati sa-si uite limba si generatiile tinere sa ajunga sa vorbeasca doar ucrainiana.
  • -5 (11 voturi)    
    hmm (Joi, 14 septembrie 2017, 17:56)

    DT34 [utilizator]

    pai una zicem si alta facem?
    Noi interzicem liceul maghiar din Targu Mures dupa care protestam ca nu lasam minoritatile sa invete in limba minoritara?
    • +7 (7 voturi)    
      Faci o confuzie, prietene! (Joi, 14 septembrie 2017, 20:34)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui DT34

      Statul roman nu a dat o lege impotriva liceului respectiv si cu atat mai putin se pune problema interzicerii invatamantului in maghiara. Liceul a fost creat ilegal si situatia face obiectul investigatiei DNA. Justitia nu trebuie sa.fie diferita pentru maghiari fata de romani. Sint zecii de licee unguresti care functioneaza bine-mersi.
      In ce priveste Ucraina, ea si-a asumat niste obligatii fata de minoritatea romana prin tratatul bilateral. Acum se face ca le uita. Putem sa uitam si noi unde e granita confirmata in tratat?
  • -7 (11 voturi)    
    Urmeaza: (Joi, 14 septembrie 2017, 19:45)

    fdaniel [utilizator]

    Ucraina, aliata cu Ungaria, Grecia si Bulgaria intr-un protest oficial fata de interzicerea invatamantului in limba minoritatilor la Liceul Catolic tin Tg.Mureș.

    Pe bună dreptate, nu-i așa?