Presedintele Federatiei de Aikido: Mirel Palada este o rusine pentru Aikido-ul din Romania

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 septembrie 2017, 16:30 Actualitate | Esenţial

Mirel Palada
Foto: Hotnews
Dan Corneliu Ionescu, presedintele Federatiei Romane de Aikido si si al European Aikido Confederation, afirma ca gestul lui Mirel Palada, care l-a lovit pe senatorul Mihai Gotiu, miercuri seara, la B1 TV, este "o rusine pentru Aikido-ul din Romania".

"Dl. MIREL PALADA este o rusine pentru Aikido-ul din Romania. Sper ca organizatia din care face parte va amenda comportamentul sau agresiv", a scris Dan Corneliu Ionescu (centura neagra, 8 dan), pe contul lui de Facebook.

Acesta a raspuns si unui comentariu la postarea sa, in care un internaut afirma: "Fiecare crede in filozofia lui de viata! Eu zic ca e o mandrie pentru Romania!".

"Asta e golanie nu filozofie de viata", a precizat Dan Corneliu Ionescu.

Mirel Palada este practicant de Aikido.

Senatorul USR Mihai Gotiu a fost agresat fizic de sociologul Mirel Palada, miercuri seara, in timpul unei pauze publicitare din timpul emisiunii Talk B1, moderata de Nadia Ciurlin.

Dupa ce in timpul primei parti a emisiunii s-au contract puternic, in pauza publicitara, Mirel Palada, fost purtator de cuvant al guvernului Ponta, l-a batut pe senatorul USR Mihai Gotiu, lovindu-l cu pumnul in zona fetei.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

14203 vizualizari

  • +11 (35 voturi)    
    Hmm (Joi, 14 septembrie 2017, 16:36)

    Eugen_ [utilizator]

    Aveti grija domnule Ionescu, poate se inerveaza mirel si-si arunca fata in pumnul dvs. De mai multe ori, de preferat.
  • +53 (59 voturi)    
    Se poate trage si o concluzie mai generala! (Joi, 14 septembrie 2017, 16:40)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Toti PSD-istii sunt o rusine pentru Romania si la fel votantii lor!
    • +21 (29 voturi)    
      Derept urmare... (Joi, 14 septembrie 2017, 17:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Romania e rusinea Europei, tara de hot care voteaza hoti
      • -4 (6 voturi)    
        Romania (Vineri, 15 septembrie 2017, 10:16)

        psl [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Poate tara de unde vii tu e tara de hoti. Sau poate ca tu esti hot.
        Romania e o tara ca toate celelalte, cu rele si bune.
        Ca psd-u' e cancerul acestei tari, sunt de acord, dar nu imi zice tu mie ca sunt hot.
        • +4 (6 voturi)    
          auzi PISI, ... (Vineri, 15 septembrie 2017, 11:18)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui psl

          .. de ce te enervezi asa tare? Ti-a mentionat numele cand a spus despre hoti?
          Eu nu am citit asta.
          Intaresc si eu - Romania este tara de hoti in care traiesc si alte categorii de persoane, dar in minoritate. Alege grupul din care vrei sa faci parte, dar nu te mai enerva ca-ti creste tensiunea.
          • -1 (3 voturi)    
            auzi ponto... (Vineri, 15 septembrie 2017, 12:33)

            psl [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

            tu spui ce esti invatat sau platit sa spui...
        • +3 (3 voturi)    
          Romania este o tara de hoti! (Vineri, 15 septembrie 2017, 12:10)

          Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui psl

          Cand spun asta inseamna ca majoritatea din tara sunt hoti. Nu spun ca tu esti hot. In momentul cand PSD ia 50% cu un presedinte hot dovedit, infractor, inseamna ca votantii se simt infractori. Si ca sunt! La fel cu ALDE, UDMR, PMP, PNL. Cam 90% dintre cei 60% votanti sunt hoti.
  • +19 (23 voturi)    
    Ce perciuni si-a tras nebunaticul! (Joi, 14 septembrie 2017, 16:49)

    BokassaOficial [utilizator]

    Zici ca e Cpt. Onedin, iesit la pensie speciala.
    • +7 (9 voturi)    
      Buhaaa-ha (Joi, 14 septembrie 2017, 19:01)

      Ion Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

      Tare, ha, ha, Onedin, buna !
  • +12 (14 voturi)    
    batausi cu blazon. (Joi, 14 septembrie 2017, 16:49)

    IancuJianu [utilizator]

    .si cu patalama de smeker...
  • +31 (37 voturi)    
    mirelus tata! (Joi, 14 septembrie 2017, 16:52)

    Francisc 1 [utilizator]

    vaz ca esti sportist? ce zici tu sa te iei de unu pe masura ta ? iti dau datele de contact ? hai fii barbat nu te da inapoi ! de badea alt urangutan mai stii ce a patit ? vino la nenea sa-ti arat cum e cu luptele!
    • +25 (27 voturi)    
      Draga Francisc (Joi, 14 septembrie 2017, 17:13)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Daca organizezi gala pot veni cu o sponsorizare.
      Pitecantropus erectus merita o lectie.
  • -28 (34 voturi)    
    Spalati la creier!!! (Joi, 14 septembrie 2017, 17:08)

    ccteddy [utilizator]

    Cat de imbecil poti sa fii ca privind la doi jegosi care-si dau pumni si se injura si sa incepi sa o dai pe politica, pe sport!!!
    Inteleg ca va regasiti intr-unul dintre cele doua personaje pestilentiale - o fi de la bataile pe care ti le dadea tac-tu inainte sa te abuzeze sau o fi de la singura vorba pe care o auzeai de la ma-ta ("nesimtitule"), dar cum Doamne iarta-ma ajungeti la Aikido, PSD, USR, DNA, LCK, Dragnea sau Macovei?
    Masura legala justa ar fi amenda penala pentru ambele animale, astfel incat penali fiind sa nu mai poata accede in pozitii publice. Din compasiune pentru fundul lor, nu le urez sa ia cu executare. Ar deveni vedetele de la Poarta Alba: Mirela si Mihaela.
    Gunoaiele dreaqului !!!
    • +16 (18 voturi)    
      Ce face? (Joi, 14 septembrie 2017, 18:53)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      "penali fiind sa nu mai poata accede in pozitii publice"
      Hmm... unde am auzit eu ca unii de-astia cu dosar penal sau condamnari definitive sunt sefi de senat/camera deputatilor? Hmm.... memoria asta, bat-o vina!!!
  • -17 (23 voturi)    
    Mirel Palada face aikido? (Joi, 14 septembrie 2017, 17:10)

    bancher [utilizator]

    daca da, cati dani are, de a ajuns sa faca de ras artele martiale? (ca pana la centura neagra nu esti nicio personalitate in artele martiale, nu poti sa zici ca cineva cu centura galbena a facut de ras aikido).
    • +10 (14 voturi)    
      va (Joi, 14 septembrie 2017, 21:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      inselati.
      poti sa ai si centura alba si doar onoare de a fi invatat abecedarul aikido ar trebui sa te opreasca sa-ti folosesti cunostintele facand rau cuiva din proprie vointa. din cauza asta este o rusine pentru aikido care nu este doar un sport ci si o filozofie de viata.
  • +24 (26 voturi)    
    O rusine pt Romania (Joi, 14 septembrie 2017, 17:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Faptul ca acest astrolog sociolog exista si ca e invitat la niste posturi TV aflate in soda mafiotilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Bine zis! (Vineri, 15 septembrie 2017, 15:33)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      asta e sociolog? Ia cautati-i lucrarea de licenta fratilor! Poate ii retragem diploma!
  • +13 (15 voturi)    
    Palada-i antrenat de Badea-A3 ? (Joi, 14 septembrie 2017, 20:10)

    Plagarus [utilizator]

    Sociopat(pol) pe doua scaune : A3 + Ghitza TV.
  • -12 (14 voturi)    
    federatie vs fundatie (Joi, 14 septembrie 2017, 20:22)

    VaseaV [utilizator]

    prilej de a se razbuna (ca doar asa e aikido, glumesc) federatia pe fundatie. domnul palada are treaba cu aikido, dar nu atat incat "sa nu faca cinste" acestui sport, e la fel ca si cum i-ai spune lui Ponta ca nu face cinste tenisului din oare care motiv ...dar e un motiv ca federatia "sa dea in fundatie" ...
    • +10 (14 voturi)    
      esti paralel (Joi, 14 septembrie 2017, 23:40)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      amice, practica artelor martiale se face respectand un cod etic.

      nu ai voie sa folosesti tehnicile alea ca sa ataci pe cineva. mai ales ca esti antrenat pentru asta.

      in aikido este un detaliu foarte important. si federatia a respectat acest principiu. au mai fost si altii exclusi.

      cand depasesti un anumit nivel de practica, in aikido, trecerea la un nivel superior nu se face prin demonstratii practice de spart caramizi ci prin scrierea unui eseu.

      este stupid sa incerci sa scoti victima pe unul care este evident un agresor,
      este stupid si lipsit de etica.

      in etica artelor martiale este specificat ca lasand nepedepsit un agresor inseamna sa-l incurajezi sa faca alte victime.

      asadar stii ce? mucles!
      • -4 (4 voturi)    
        fara sa te simti jignit (Vineri, 15 septembrie 2017, 10:50)

        VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        esti informat, da' pe langa subiect
        • +1 (1 vot)    
          multumesc (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:35)

          Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

          din pacate nu va pot vedea bine-intentionat.
          fiecare cu limitele lui.
  • -2 (10 voturi)    
    Cum , cine , in ce conditii .. (Vineri, 15 septembrie 2017, 0:38)

    blackarrow [utilizator]

    i-a fost acordata centura neagra banditului ? seful federatiei de aikido de ce nu raspunde la asta ? cum va mentineti standardele ?
    • +3 (5 voturi)    
      asadar (Vineri, 15 septembrie 2017, 9:09)

      Bolovanul [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

      pedeapsa este data totdeauna DUPA comiterea unei infractiunii.


      asadar reluam enuntul:

      pasul 1:un practicant a incalcat codul de onoare.
      pasul 2: a fost dat afara din federatie.
      pasul 3: punct.


      trebuie sa fii analfabet functional sa vezi altceva.
      • +3 (3 voturi)    
        well (Vineri, 15 septembrie 2017, 14:21)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        Centura neagra nu (ar trebui) sa se obtina in 2-3 zile ci in cativa ani.
        In acest rastimp. sensei ar fi trebuit sa-si dea seama de caracterul acestui personaj.
        Chiar imi este greu sa cred ca un asfel de individ, cu atat de multe rabufniri vitriolice, nu si-a dat arama pe fata si in dojo.
      • +1 (1 vot)    
        Cum s-a raspuns ... (Vineri, 15 septembrie 2017, 21:02)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

        si mai jos , eu n-am intrebat degeaba cum , cine ,in ce mod s-a acordat centura respectiva , pt ca :
        - o centura neagra nu e o diploma de culegator de plante medicinale , ci rangul cel mai inalt in arta martiala respectiva ;
        -pana la centura neagra , trebuie sa obtii diverse centuri ,deci sint trepte de atins
        -sensei-ul respectiv nu l-a "citit" corect pe bandit , deci ar trebui sa-si dea o palma , iar seful federatiei sa inghita galusca ,altadata tb vigilenta mai mare si standardele crescute , altfel artele martiale practicate in Ro se demonetizeaza