FOTO Ministerul Educatiei a trimis inspectoratelor scolare o nota prin care le anunta ca este interzisa utilizarea de auxiliare neaprobate de minister si ca in caz contrar vor fi sesizate "organele abilitate"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:08 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Agerpres
Ministerul Educatiei Nationale (MEN) a transmis o nota inspectoratelor scolare judetene si al municipiului Bucuresti prin care anunta ca este interzisa utilizarea de auxiliare scolare neaprobate de minister, iar in cazul in care nu este respectata aceasta obligatie atunci MEN "isi rezerva dreptul de a sesiza organele de stat abilitate", informeaza News.ro.

In documentul respectiv se precizeaza ca articolul 69 alineatul 1 din Legea Educatiei Nationale cu numarul 1/2011 stipuleaza ca in cadrul unitatilor de invatamant preuniversitar se folosesc numai manuale scolare si auxiliare care sunt aprobate de catre Ministerul Educatiei Nationale.

De asemenea, in documentul transmis inspectoratelor scolare se mentioneaza ca ministrul Educatiei Nationale "a aprobat prin Ordinul numarul 4576 din 9 august 2017 constituirea unei Comisii care a elaborat Metodologia-cadru privind asigurarea omologarii utilizarii mijloacelor de invatamant in invatamantul preuniversitar, respectiv Metodologia-cadru privind reglementarea utilizarii auxiliarelor didactice in unitatile de invatamant preuniversitar, totodata, prin acelasi document fiind abrogat Ordinul ministrului Educatiei si Cercetarii numarul 4916/ 2002 pentru aprobarea Metodologiei de avizare a mijloacelor de invatamant".

MEN le transmite inspectoratelor scolare ca, in aceste conditii, este interzisa utilizarea de auxiliare scolare neaprobate de catre minister.

"Pana la adoptarea procedurilor legale pentru acreditarea/autorizarea auxiliarelor scolare in unitatile de invatamant preuniversitar, este interzisa utilizarea de auxiliare scolare neaprobat de Ministerul Educatiei Nationale. Precizam ca in cazul in care nu va fi respectata aceasta obligatie, Ministerul Educatiei Nationale isi rezerva dreptul de a sesiza organele de stat abilitate in legatura cu incalcarea cu vinovatie a prevederilor articolului 69 alineatul 1 din Legea Educatiei Nationale numarul 1/2011 cu modificarile si completarile ulterioare", se mai arata in nota transmisa de MEN.

Documentul este datat 11 septembrie.




Sursa foto: PNL/ Laurentiu Dan Leoreanu


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3489 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    .... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:46)

    tirolez [utilizator]

    Adica numai auxiliarele pentru care s-a cotizat. Astea care sunt acum au platit cotizatia altora si nu mai e valabila. Suntem de tot rasul. Corect era sa le interzica cu totul, cine vrea sa lucreze copilul suplimentar stie unde e libraria. La clasa a 5-a insa e penibil, manuale nu au, auxiliare nu au voie. Bine ca au la sport.
    • +1 (1 vot)    
      sunteti sigur (Miercuri, 13 septembrie 2017, 22:00)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Ca au si trimis lista cu auxiliarele acreditate? Ca din cate stiu eu aceasta nu a ajuns la scoli, nu este nici macar gata (poate prin mai 2018 va fi finalizata) iar copii vor lucra pe...
    • +2 (2 voturi)    
      În caz contrar.... (Joi, 14 septembrie 2017, 11:16)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      .... Poliția Gândirii îi va aresta pe profesorii infractori și pe elevii eminenți.... pardon, delicvenți!
    • +1 (1 vot)    
      care or (Joi, 14 septembrie 2017, 12:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      fi "organele abilitate" catre care se va face plangerea , ce fel de plangere se va face (penala, civila?), cine va face plangerea, in ce constau masurile punitive in cazul in care nu-i respecti ordinul bamblecului?
      tov. genunche poate sa raspunda la doar aceste cateva nelamuriri?
  • +10 (10 voturi)    
    Manuale (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:58)

    methalman [utilizator]

    Si daca nu au manuale? Alea aprobate de minister se cam lasa asteptate...
    Prelungim vacanta din lipsa de manuale?
  • +8 (8 voturi)    
    Sa strice afacerile cu manuale ale dovleacului? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 20:08)

    cartofil [utilizator]

    Pai de aia s-a chinuit el sa faca manual de dirigentie si de mers la WC, ca sa nu-si poate achita obligatiile fata de edituri??? In ce tara se gasesc profesorii aia, el e stapanul si controleaza toate resursele. Numai banii sa intre in buzunarele P$D-istilor, daca scoala scoate boi (care stiu romana cam cat dl. Pop) ce-i pasa lui ????
  • +9 (9 voturi)    
    PSD (Miercuri, 13 septembrie 2017, 20:10)

    ca_32 [utilizator]

    cand PSD te vrea prost normal ca nu iti da voie cu auxiliare neaprobate de ei. ii prostesti de mici si vor deveni adultii incompetenti usor de manipulat de maine..
  • +10 (10 voturi)    
    D-le Pop, mai bine ardeti-le in piata publica! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 22:18)

    andipetre [utilizator]

    Domnule ministru Pop, am o idee mai buna pentru eliminarea acestor carti periculoase, aceste odioase si diavolesti auxiliare, culegeri si compendii. Ardeti-le pe toate in piata publica, in direct la TV, facebook si pe site-ul Ministerului. In felul acesta nimeni nu va mai putea sa le foloseasca, raul va fi distrus de la origini. Iar pentru siguranta, prindeti si niste vrajitoare din acestea, numite profesori, aplicati-le si lor politica rugului, eventual precedata de niste interogatorii prelungite in temnitele Palatului Victoria!

    Serios vorbind, ma infioreaza primitivismul de Ev Mediu de care dati dovada! Va dati seama la ce ati ajuns?! Amenintati profesorii, interzicandu-le sa foloseasca acele carti pe care ei le considera potrivite? Interziceti, deci, cartea? Pentru ca nu e aprobata de Inchizitie, pardon, Minister? Are you for real??? Va puteti suporta?

    E uluitor si in plus ma dezamageste lipsa de reactie a intelectualilor la acest gest barbar. Decizia de a imparti cartile intre "aprobate" si "interzise" ar trebui sa ii infioare pe toti si sa urle impotriva acestei abominatii rupte din negura istoriei. Unde e libertatea dascalului de a-si construi catedra, de a-si exercita vocatia? Unde sunt principiile acelea ale libertatii intelectuale, specifice lumii civilizate?
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Joi, 14 septembrie 2017, 9:23)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      I'd follow you, if I could.
  • +7 (7 voturi)    
    Sunt disperati (Miercuri, 13 septembrie 2017, 23:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mafiotii din minister sunt disperati ca profesorii si scolile vor astepta tot mai putin de la guvern. Viata merge mai departe. Incet-incet, dascalii vor renunta sa mai ceara ceva, mai ales ca li se ofera cu totul altceva decat au copiii nevoie. Se vor gasi solutii ieftine si pentru manuale. Parinti, profesori, scoli private, oameni generosi, idei. Oamenii se organizeaza pana la urma.

    Crapa de oftica mafiotii ca societatea gaseste tot mai usor solutii pentru a evita guvernarea mafiota.
  • +5 (5 voturi)    
    Domnule Ministru, ce scriem acum pe tabla? (Joi, 14 septembrie 2017, 0:41)

    andipetre [utilizator]

    In nota de amenintare a Ministerului catre profesori, publicata de HN aici, se spune ca profesorii vor fi cercetati pentru incalcarea articolului 69 alin. (1) din Legea Educatiei.

    Cititi acel articol. Acolo se spune ca se folosesc in scoli auxiliare aprobate, dar nu se spune ca acestea ar fi, in mod exclusiv, singurele materiale care pot fi folosite. Cum e si normal, de altfel, deoarece daca ar fi asa, profesorii nu ar avea voie nici sa scrie pe tabla fara ca Ministerul sa le aprobe continutul. Sau nu ar putea aduce in clasa cartile studiate la literatura pentru ca nu au fost aprobate de dl. Pop. Sau nu ar putea rezolva probleme din culegeri sau preluate de la concursuri nationale si internationale, din acelasi motiv. Si asa mai departe. Aberant.

    Nu poti interzice nimanui sa foloseasca ca suport didactic carti sau materiale in plus, pe langa cele autorizate. Decat daca esti in Evul Mediu, cum pare a fi Ministerul nostru.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa desfintam invatamintul de stat (Joi, 14 septembrie 2017, 10:14)

    Sorin-Cj [utilizator]

    mai rau de atata nu poate fi, mai bine analfabet constient de cat analfabet cu diploma.
    In toata magaria asta accentul este pe manuale, profesori si curicule, elevul nu este important el este doar un "produs".
    Hai sa ne afiliem la norvegieni sau la suedezi, sa externalizam invatamantul, sa externalizam si guvernarea ca oricum hoti mai mare de cat la noi nu se gasesc.
  • +1 (1 vot)    
    O fi (Joi, 14 septembrie 2017, 10:24)

    indrea [utilizator]

    mingea auxiliar didactic sau n-o fi?...Şi care ar fi "metodologia" de avizare, dacă e?
    • +3 (3 voturi)    
      Interzicerea mingilor pătrate (Joi, 14 septembrie 2017, 11:18)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui indrea

      Seamănă cu capetele autorităților de la Ministerul Educației, în special cu cel al ministrului!!!
  • +1 (1 vot)    
    sistem putred (Joi, 14 septembrie 2017, 10:55)

    koder [utilizator]

    Eu nu inteleg cum pentru asa ceva lumea nu iese cu sutele de mii in strada? Este scandalos acest comportament in raport cu educatia urmasilor nostri..