Ambasada Rusiei, nemultumita de ideea schimbarii numelui Parcului Tolbuhin: Pe americani nu ii considera aici nimeni drept criminali si ocupanti

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:04 Actualitate | Esenţial

Ambasadorul rus Valeri Kuzmin
Foto: mae.ro
Ambasada Rusiei la Bucuresti acuza "incercari nejustificate de a revizui istoria pe baza standardelor duble" dupa ce viceprimarul sectorului 2, Dan Cristian Popescu, a propus schimbarea numelui Parcului F.I.Tolbuhin, si se intreaba de ce nimeni din Romania nu ii considera pe americani drept "criminali si ocupanti".

Ambasada se arata nemultumita de argumentele invocate de Dan Cristian Popescu, potrivit caruia "maresalul sovietic chipurile a fost un "ocupant si invadator", iar "Armata Rosie a adus comunismul" pe pamantul romanesc".

"Initiatorii acestei idei probabil stiu ca la Bucuresti, de exemplu, sunt doua monumente (in parcurile Cismigiu si P.D.Kiseleff) ridicate in cinstea pilotilor militari americani care au bombardat fara mila capitala romana pe 4 aprilie 1944. Ca urmare a acestor bombardamente au fost ucisi circa 3.000 de civili si peste 2.000 au fost raniti, peste 3.000 de case au fost distruse. Demn de remarcat este ca pe americani nu ii considera aici nimeni drept "criminali si ocupanti", precum ca nimeni aici nu pune sub semnul intrebarii relevanta imortalizarii memoriei acestora in capitala Romaniei", se arata intr-un comunicat postat pe pagina de internet a Ambasadei.

"Consideram astfel de initiative ca o incercare de a resuscita fobiile istorice nefondate, prin demonizarea uneia dintre marile puteri invingatoare in cel de-al Doilea Razboi Mondial si, in special, de a pune la indoiala rolul decisiv al Armatei Rosii in infrangerea Germaniei naziste", afirma diplomatia rusa.

Iata mai jos cumunicatul Ambasadei Rusiei:

"In luna iulie a.c. pe pagina sa personala de internet Dan Cristian Popescu, viceprimarul Sectorului 2 din Bucuresti, a prezentat initiativa de a preschimba denumirea Parcului F.I.Tolbuhin, explicand acest lucru prin faptul ca maresalul sovietic chipurile a fost un 'ocupant si invadator', iar 'Armata Rosie a adus comunismul' pe pamantul romanesc.

Consideram astfel de initiative ca o incercare de a resuscita fobiile istorice nefondate, prin demonizarea uneia dintre marile puteri invingatoare in cel de-al Doilea Razboi Mondial si, in special, de a pune la indoiala rolul decisiv al Armatei Rosii in infrangerea Germaniei naziste.

Este binecunoscut ca la 22 iunie 1941, Germania hitlerista si aliatii sai europeni, inclusiv Romania, au atacat in mod perfid Uniunea Sovietica. In acelasi timp, regimul lui Antonescu a oferit Berlinului nu numai infrastructura si resursele tarii sale, ci si cel mai mare contingent militar dintre satelitii lui Hitler (peste 600.000 de persoane) dintre satelitii lui Hitler. Pierderile URSS in Marele Razboi pentru Apararea Patriei se ridica la zeci de milioane de vieti omenesti.

In etapa finala a celui de-al Doilea Razboi Mondial, Romania, dupa lovitura de stat din 23 august 1944 condusa de Regele Mihai, s-a alaturat coalitiei antihitleriste. Trupele sovietice si romane impreuna au eliberat Romania si alte tari de cotropitorii fascisti. Eliberarea Romaniei a fost realizata cu pretul unor mari sacrificii: pierderile totale ale trupelor sovietice in operatiunile de pe teritoriul roman au depasit 286 de mii de oameni, printre care 69 de mii au murit si au fost inmormantati in pamantul romanesc. Si armata romana a avut pierderi considerabile: peste 58 de mii de ucisi, raniti si disparuti.

Contributia decisiva la eliberarea Romaniei au adus-o operatiunile ofensive desfasurate cu succes de catre Fronturile al 2-lea si al 3-lea Ucrainene sub conducerea maresalilor Rodion Malinovskiy si Fiodor Tolbuhin.
Este demn de mentionat faptul ca tocmai comandantul sovietic Fiodor Tolbuhin aflat in acea perioada la conducerea gruparii sudice a trupelor Armatei Sovietice in anul 1946 i-a inmanat Regelui Romaniei Mihai I Ordinul Victoriei cu nr. 16, acesta devenind unul dintre cei cinci cavaleri straini ai acestei cele mai inalte decoratiuni.

Consideram ca initiativa de preschimbare a numelui parcului 'Fiodor Tolbuhin' se incadreaza in contextul larg ale unor incercari nejustificate de a revizui istoria pe baza standardelor duble. Initiatorii acestei idei probabil stiu ca la Bucuresti, de exemplu, sunt doua monumente (in parcurile Cismigiu si P.D.Kiseleff) ridicate in cinstea pilotilor militari americani care au bombardat fara mila capitala romana pe 4 aprilie 1944. Ca urmare a acestor bombardamente au fost ucisi circa 3.000 de civili si peste 2.000 au fost raniti, peste 3.000 de case au fost distruse. Demn de remarcat este ca pe americani nu ii considera aici nimeni drept 'criminali si ocupanti', precum ca nimeni aici nu pune sub semnul intrebarii relevanta imortalizarii memoriei acestora in capitala Romaniei.
Ar fi potrivit sa le aducem aminte autorilor ideii de a preschimba numele parcului despre urmatorul episod. In 2012 la Sankt Petersburg a avut loc un scandal legat de deschiderea statiei de metrou 'Buharestskaia'. Un grup de initiativa a cetatenilor pe motive politice s-a opus denumirii statiei 'Buharestskaia'. La acea vreme Bucurestiul oficial venea cu retorica neprietenoasa la adresa Federatiei Ruse, iar presedintele Romaniei chiar a incercat in mod public sa il justifice pe criminalul de razboi, dictatorul Ion Antonescu, care a ordonat armatei sa atace Uniunea Sovietica (este bine cunoscut cum s-a finalizat aceasta 'epopee' la Stalingrad).

Totusi autoritatile municipale (comisia toponimica) au pastrat nume care a fost aprobat anterior. In felul acesta a fost demonstrate o abordare sobra si impartiala pentru solutionarea problemei.

Opinia publica din Rusia spera ca in privinta acestui modest Parc Tolbuhin bunul simt va prevala si autoritatile locale nu vor fi implicate in campanii politice, care ar fi capabile sa intunece atmosfera relatiilor ruso-romane care si acum nu este una senina (vedeti declaratia oficiala a Ministerul Afacerilor Externe al Federatiei Ruse din 17.08.2017).

http://www.mid.ru/en/press_service/spokesman/briefings/-/asset_publisher/D2wHaWMCU6Od/content/id/2838153

In acest caz consideram ca este oportun si justificat sa oferim posibilitatea de a dezbate toate problemele ale istoriei traite in comun Comisiei academice ruso-romane de istorici, sedinta careia este in prezent in curs de pregatire".





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4946 vizualizari

  • +59 (63 voturi)    
    Bre tovarasi (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:08)

    Sani [utilizator]

    Vietnemezii pot sa-i considere pe americani criminali, DAR,
    in Romania, voi, rusii aveti acest statut!

    Las-o jos ca macane....a imperialism rusesc!
    • +26 (28 voturi)    
      imperialism..era ceva este Stat Clepto-Teocrat (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      care Distruge Constant Spiritul propriilor Oameni, a se vedea filmul : http://www.cinemagia.ro/filme/citizen-x-3349/
      Mitocania si Ipocrizia celor care conduc URSS ( vorbim si de trecut, si de present pentru CLARIFICARE !) este Magistral Prezentata in acest film !
      • +32 (34 voturi)    
        Excelenta, aveti o pozitie ingrata! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:19)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Daca va ganditi sa rebrenduiti Federatia Rusa, sa stiti ca lucrul acesta este imposibil!

        Si asta datorita unor istorioare care deranjeza:

        - colhozurile si despagubirile'' recuperate in stil mafiot dupa ww2
        - Tezaurul Romaniei
        - Razboiul si armata rusa din Trasnistria
        - Osetia
        - Ucraina

        Sa stiti ca acolonu sunt nici soldati chinezi nici americani!

        Soldati rusi care lupta pentru cauze imorale si criminale, si da ati spus cuvantul magic - Ocupanti!

        Russine!
    • +35 (37 voturi)    
      in memoria poporului roman, (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:38)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      armata sovietica este sinonimul ocupantului rapace, lacom, necivilizat, pus pe jaf, viol si vandalism. Orice ar spune dl ambasador, aceasta e realitatea.
      In plus, daca armata sovietica a fost un asa aliat de nadejde, de ce toti prizonierii romani care s-au predat dupa 23 august 1944 nu s-au mai intors in tara? Au ajuns toti in gulaguri dincolo de Cercul polar, si acolo si-au gasit sfarsitul.
      Daca Stalin l-a decorat pe regele Mihai cu ordinul Victoriei nr 16, atunci de ce pe 31 decembrie acelasi an il obliga sa abdice si sa parasesca tara?
      Daca Rusia iubeste Romania de ce nu returneaza tezaurul, sau nu ne despagubeste in bani, avand in vedere valoarea actuala a lingourilor de aur?
      Sunt intrebari la care dl ambasador ar trebui sa se gandeasca, inainte de a propovadui simpatia natiunii romane fata de armata sovietica.
      • +8 (10 voturi)    
        Marele Eliberator (Miercuri, 13 septembrie 2017, 22:48)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Vai, dar cum poti sa jignesti Rusia, marele eliberator al popoarelor? Cu ce s-au ales ei in urma celui de-al doilea razboi mondial? Cu nimic. Doar tarile baltice si Basarabia. Plus toate tarisoarele est-europene si un sfert din Germania. E corect? Dupa atata lupta de eliberare sa te alegi cu niste firmituri?!
    • +35 (37 voturi)    
      Rusii au furat paltoane si ceasuri (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:46)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      Americanii au dat paltoane si alimente. De aici ratiunea ca numele unui parc sa nu mai fie al unui sef de hoti de paltoane.
      • -1 (3 voturi)    
        Americanii au dat bombe (Joi, 14 septembrie 2017, 12:46)

        marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Interesant de unde ati aflat ca americanii au dat paltoane si alimente. De fapt au dat cu bombe peste Bucuresti chiar in ziua de Pasti si au omorit 3000 de oameni. Iar noi le-am facut monumente drept multumire.
    • +32 (36 voturi)    
      RUSIA A FURAT Moldova de Est (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:53)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      pai cum sa nu fie Rusia criminali si ocupanti cand

      RUSIA A FURAT Moldova de Est !
      Rusia ne-a furat Bucovina prin USSR Ucraineana, !
      Rusia ne-a furat Budgeacu (sudul Moldovei de Est) !
      Rusia ne-a furat Insula Serpilor !

      SUA nu ne-au furat nimic, si pana si Koreei de Sud, Japoniei si Rep. FEDERALE Germania , SUA nu le-au furat nimic ci le-au lasat extrem de prospere !

      Sa mai adaugam faptul ca Vietnam care a castigat razboiul cu SUA, au ajuns acum SCLAVII Chinei, companii chineze si binenteles si europene, americane relocand din China in Vietnam multe fabrici pentru ca vietnamezii sunt mult mai ieftini decat chinezii ??!?!?!?

      Si ??? CE A CASTIGAT VIETNAM ??
      Cand au ajuns sub-contractori sub China pentru Apple SUA ???

      Nu au castigat nimic !
      Daca pierdeau razboiul cu SUA, Vietnamul era o tara mai bogata nu prostia de azi.


      Cat despre rusi... stim bine ... si NU VOM UITA niciodata !!
      ca sunt criminali si ocupanti !!!

      Asta e... cu alti prosti in Europa (Ungaria?), sau cu minciuna in Belarus, Rep. Moldova, Armenia poate le mai merge dar MINCIUNA LOR nu le merge in Romania si nu le va merge niciodata !
      • +9 (11 voturi)    
        Despre Vietnam (Miercuri, 13 septembrie 2017, 20:28)

        Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Nu stiam ca inca parcul Tolbuhin se mai numeste asa. Redenumirea sa mi se pare o problema de bun simt.
        Despre Vietnam insa... ei bine, sinteti in mare eroare! Mi-am petrecut in vara asta concediul calatorind in Vietnam de la nord (Hanoi) la sud (Saigon). Vietnam... "slcavii" Chinei?? Habar n-aveti ce spuneti! In Vietnam se pompeaza bani de 15 ani de catre japonezi, sud-coreeni, singaporezi si... americani! Ei bine, toate aceste tari se aliaza contra... Chinei!!!
        Vietnamul e "pe val" in momentul de fata. Desi ma documentasem inainte de calatorie, realitatea de pe teren mi-a depasit cu mult asteptarile... (Ca rezultat am revenit mai ganditor in Romania noastra de unde pleaca investitorii...)
        In rest numai de bine...
    • +13 (15 voturi)    
      nici macar (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:12)

      ion-ion-ion [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      La fel ca in Corea, SUA a sustinut Vietnamul de sud care a luptat cu Vietnamul de Nord sustinut de comunisti: URSS si China.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Vietnam_War
  • +19 (21 voturi)    
    Hm (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:15)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Mai bine Anna Politkovskaia.

    http://dilemaveche.ro/sectiune/pe-ce-lume-traim/articol/un-monument-pentru-anna
    • +5 (7 voturi)    
      N-avem in Bucuresti parcuri (Miercuri, 13 septembrie 2017, 23:29)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      cati mari scriitori rusi ar putea sa le denumeasca !

      PS. Apropo, poate ca ar fi cazul sa curatam intreaga tara de astfel de nume odioase care inca mai denumesc, parcuri, strazi, poate chiar si institutii !
  • +41 (43 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:16)

    Kpriciu [utilizator]

    Ce-ati făcut voi , rușilor, ceva bun pentru România, afară ca i-ați furat tezaurul și bucăți din teritoriu!?
    • -29 (35 voturi)    
      Fara rusi n-am fi avut Transilvania (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:13)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      Rusii au dat Transilvania Romaniei tocmai pentru ca ii urau din toti ficatii pe unguri. Uite si un lcuru bun facut de rusi
      • +19 (23 voturi)    
        flase flag trolling Mujics (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:18)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        tu crezi ce spui ?
      • +20 (24 voturi)    
        Tovarase diversionist sovietic (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:16)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Transilvania era a romanilor dintodeauna si unirea cu Romania s-a petrecut intr-un context general european cand s-au format statele Polonia,Ceho-Slovacia,Hungaria,Austria,Slovenia,
        Jugoslavia, Romania-Mare.\
        Rusi nu au contat la negocierile de pace ca erau deja bolsevici si au pierdut teritoriu masiv.S-au format Finlanda Estonia Letonia si Lituania.Ucraina si o parte din Polonia a fost retrocedata.
      • +16 (18 voturi)    
        multa nesimtire in tabara postacilor rusi (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:51)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Si cum anume ne-au dat rusii un teritoriu care ne apartinea deja?
        • -1 (9 voturi)    
          partial adevarat (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:20)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          in discutiile tratatului de la Paris, cateva state (UK, US) insistau ca Romania trebuia sa plateasca mai scump alianta cu Germania nazista.
          Delegatia Sovietica a zis ca dand Transilvania Ungariei ar fi fost ca si cum s-ar fi premiat pozitia pro-nazista si Ungaria ar fi iesit din WW2 cu castig masiv de teritoriu. Practic motivul pentru care intrase in razboi alaturi de Germania.
          URSS "ne-a tinut partea" nu din dragoste ci din motive mult mai pragmatice.
          Oricum Romania a pierdut foarte mult teritoriu chiar si fara Transilvania.
      • +3 (3 voturi)    
        Comica puterea ta de a inventa pt a aduce (Joi, 14 septembrie 2017, 9:35)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        false justificari actiunilor rusilor : rusii ii urau pe unguri !! :))

        PS. Si-i iubeau pe eschimosi. Ca doar de-aia au vandut Alaska americanilor !! ;)))
  • +41 (43 voturi)    
    E o gluma, nu? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:16)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. N-am auzit nici un american venind in Romania sa zica: "give me your watch!", "give me your coat!".
    2. Se pare ca si hidrele, organisme multicelulare cu o retea neurala compusa din cativa neuroni au simtul dreptatii. Nu mai vorbim de catei, maimute. Daca in momentul in care exista un protosistem nervos toate organismele cer dreptate, cum ar putea romanii sa accepte toate nedreptatile savarsite de oamenii rusilor (kagebistii Iliescu, Dragnea, Tariceanu) in tara! Ne-ati distrus ca neam prin razboi hibrid prin minciuni, nedreptati, spioni. Cum va asteptati la "iubire"? O cereti la misto, nu ? Asa cum radeti de dreptate si zdrobiti inocenti pentru ca gandesc, asa radeti la misto si cerand iubire acum , nu? Ati produs pagube in tara mai multe decat in Siria, nu va ajunge?
  • +25 (27 voturi)    
    buna asta! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:18)

    navi [utilizator]

    pentru cei care mai au dubii sau fac tot felul de "floricele" filozofice si comparatii aiuritoare.
  • -6 (26 voturi)    
    onoarea lui Tolbuhin (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:23)

    MG [utilizator]

    onoarea lui Tolbuhin NU stă în numele unui parc. Dacă a fost OM pe măsura puterii sale, îi suntem recunoscători. Nu același lucru îl putem spune despre mulți alți generali ruși.
    • +17 (19 voturi)    
      Bulgarii au schimbat (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:48)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      numele orasului Tolbuhin in Dobrici. Rusii nu au guitat atata.
    • +10 (12 voturi)    
      postacul MG... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:03)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui MG

      a aparut si p'aici sa intoxice spatiul virtual. nu m-as mira sa fie inhamat la caruta propagandei rusesti , ca prea comenteaza mereu intr-o singura directie: spre Est!
      • -2 (8 voturi)    
        don't get me wrong (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:32)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

        exista un "daca" in respectivul text
        Pentru armata rusa soldatii erau precum cartusele: CONSUMABILE. "De ce sa asteptam artileria?! atacam fortificatiile cu infanteria..."
        Romania a pierdut mult mai multi soldati pe frontul de vest intr-un an de zile (sub conducerea sovietica) decat pe frontul de est in 3 ani (sub coordonarea germana).
        • +3 (5 voturi)    
          in (Miercuri, 13 septembrie 2017, 19:41)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui MG

          relatia cu rusii nu exista loc pentru "daca".
    • +8 (10 voturi)    
      Papa Francisc te va lamuri... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MG

      citeste cu atentie. randurile scrise ca o consecinta a gandurilor Lui !
      War is the negation of all rights. Let us pray for those who have the responsibility to avoid war between peoples. - or sovieticii NU prea s au incadrat aici !
    • +9 (11 voturi)    
      scuza-ma (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:25)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Maresal sovietic si onoare?! Asa ceva nu exista!
  • +22 (24 voturi)    
    URSS este Usor de Asociat cu Ruleta Ruseasca (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:23)

    un domn [utilizator]

    americanii au o alta ruleta, INSA nu foloseste glontul !
    Ambasada URSS se supara ca prostul pe sat ! are Ceea Ce Merita Izvorat din Istorie ! - Criminali = Gulag Sovietic ! si ocupanti = SOVROM !
    +++ Talhari ai Tezaurului ! Practic URSS inseamna Urati - Rapciugosi - Shutzi - Sociopati !
  • +20 (22 voturi)    
    chiar acum 2 zile a fost pe viasat history un docu (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:28)

    let_s_twist_again [utilizator]

    mentar despre Yalta si cum au fost trasi pe sfoara churchill si roosevelt de catre stalin.
    in acest documentar se prezenta armata rosie ca "eliberatoare" a romaniei si tarilor adiacente...
    realizatorii respectivului documentar nu aflasera, bietii de ei, la peste 7 decenii de la evenimente, ca romania a intors armele, armata rosie venind pe post de "aliat" dar comportandu-se apoi precum un ocupant de cea mai josnica speta...
  • +34 (36 voturi)    
    Ha? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Ce standarde duble, prietene?

    50 de ani de distrugere, hotie si blestem ne-ati adus! Ne-ati distrus elitele culturale ale tarii, ne-ati capusat prin SovRomuri si batjocura aia de plan Molotov, ne-ati inchis in negura comunista pentru jumatate de secol si ne-ati inapoiat tehnologic!
    Ne-ati furat tezaurul!
    Iar apoi, sa ne amintim de septembrie 1939, cand ati atacat miseleste o Polonie aflata, deja, sub asediu german (Ribbentrop-Molotov iti zice ceva?!).
    Sa ne amintim de iunie 1940, cand ati rupt Basarabia, Tinutul Hertei si Bucovina din trupul Romaniei.

    Si acum vreti nume de "eroi" sovietici in Romania?! Dar nu va crapa obrazul de rusine?! Tupeistilor!!
    • -18 (20 voturi)    
      Elitele nu definesc o tara (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:18)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      da, elitele au fost dezavantajate, dar in acelasi timp, majoritatea romanilor ce nu reprezinta elita au avut de castigat, fiind tratati la fel ca acea elita.

      Mai pe scurt elita minoritara a pierdut, in timp ce majoritatea populara a castigat
      • +13 (15 voturi)    
        @galeo (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:32)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        fara elite o tara este in deriva. vezi Romania de azi, consecinta a distrugerii ( mai ales in plan moral ) a elitelor ei. exact despre subiectul asta e vorba. exact acesti rusnaci au gandit acest plan. n-ai inteles NIMIC din istorie!!! scuteste-ne de parerile tale. si un gibon poate mai mult.
        • -10 (12 voturi)    
          Privilegii (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:41)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

          Elitele sunt interesate doar de privilegiile elitelor, nu de cele ale pulimii
          • +8 (12 voturi)    
            deci la peste 100 de ani de la Marx (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:56)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            si cu aproximativ 100 milioane de morti datorati doctrinei lui criminale tu vii si ne spui cum e cu elitele si majoritatile "populare". Ai ceva tupeu, rusnacule!
          • +4 (8 voturi)    
            Si pulimea... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 17:42)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            ...este interesata sa ia muuuulti, muuuuulti bani fara sa o intereseze de unde exista acesti bani!

            Mi-ai raspuns la nedumerire:
            Esti NESIMTIT + PROST = PSDist!
            • -9 (11 voturi)    
              Nope (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:44)

              galeo [utilizator] i-a raspuns lui Sani

              Pulimea vrea sa munceasca impartind plusvaloarea cu patronul, nu sa fie sclav pe plantatir la voi.
      • +11 (13 voturi)    
        Nesimtit sau Prost? (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:37)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Mai spune ceva sa ne lamurim pe deplin!
      • +13 (15 voturi)    
        Elitele (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:38)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        Elitele nu definesc o tara, insa ii definesc viitorul. Iar absenta elitelor se poate traduce, in extremis, in absenta unui viitor pentru tara respectiva.
      • +9 (11 voturi)    
        Tocmai elitele definesc o tara! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:40)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        De inepti ca tine nu stie si nu-i pasa nimanui. In prezent si in istorie tara traieste prin elite iar viitorul este dat de elite. Ce tampenie ca cei multi au fost mai bine tratati. Sute de mii de tarani si muncitori au murit in temnitele comuniste patronate de invadatorul rus. Tara s-a prabusit in saracie si teroare si nivelul de viata a tuturor, de la taran la profesor universitar a scazut. Numai leprele tradatore au avut avantaje intrand in partid sau securitate unde au continuat "munca" de distrugere a tarii. Nici o natiune nu a facut mai mult rau si nu face in prezent mai mult rau Romaniei decat rusia. Un imperiu primitiv ce nu cunoaste decat forta in relatiile internationale.
        • -8 (10 voturi)    
          Vorbeste in numele tau (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:31)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          Comunistii mi-au adus parintii de la coada vacii in centrul orasului.
          Asta m-a ajutat sa fac scoala, nu sa raman la coada vacii ca in cazul in care liberalii ar fi fost la putere.
          • +3 (7 voturi)    
            Bolovan (Miercuri, 13 septembrie 2017, 21:13)

            Sani [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            De-abia acum esti la coada vacii mai tradatorule!

            Nu stiu ce varsta ai, dar presupun ca in '90 urlai ca disperatul lozincile lui Ilici: Noi muncim noi nu gandim, Iliescu apare, soarele rasare, Moarte Intelectualilor, ....+ alte dobitocisme de coada vacii!
  • +27 (29 voturi)    
    ahhh... o lacrima pt "soldate rus, soldate rus..." (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:29)

    Fuscus [utilizator]

    mi-as dori sa-i raspunda un oficial roman ambasadorului Rusiei la intrebarea asta si fara sa faca o lunga introducere in istorie si anume: ar trebui sa-i reaminteasca ca SUA au finantat celebrul plan Marshal cu sume uriase in toate tarile eliberate , pe cand marele URSS a obligat la plata unor datorii de razboi impovaratoarea Romania, tara pe care ei au "eliberat-o" impunand un sistem politic criminal chiar impotriva vointei locuitorilor ei. atat si e de ajuns!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Rusnacii au provocat, artificial, marea foamete (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:42)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      din 1947 ca sa distruga taranimea proprietara de pamant si sa schimbe apoi regimul politic in RO, ceea ce au si facut la 30 dec 1947.
  • +14 (16 voturi)    
    usor de rezolvat (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:41)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Iesiti din Transnistria si din Basarabia in general, si numim parcul Putin fara probleme
  • +14 (16 voturi)    
    ca sa fim obiectivi, este perfect adevarat ca bomb (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:51)

    let_s_twist_again [utilizator]

    ardamentul din 4 aprilie 1944 asupra unor zone civile a avut un caracter criminal la fel ca si multe alte bombardamente anglo-americane asupra unor zone civile ale axei, facute - asa cum se recunoaste acum - in speranta de a revolta populatia impotriva lui hitler...
    dar nu este de caderea rusilor sa vorbeasca despre asta, ei care au fost cei mai mari ticalosi ai ww2, raportat la care chiar si nazistii pareu niste mielusei nevinovati...
    • +2 (10 voturi)    
      zone civile (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:42)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

      Au avut ca tinta rafinariile de titei si caile ferate, in special nodurile mari, pentru a intrerupe alimentarea cu combustibil a nemtilor. Nu au bombardat de dragul bombardamentului.
      • 0 (0 voturi)    
        Slugarnicie (Joi, 14 septembrie 2017, 13:07)

        marcelpanciu [utilizator] i-a raspuns lui revo

        E halucinant pina unde poate merge slugarnicia. In fata unui adevar de bun simt, inca se mai gasesc romani (o sa presupun ca sinteti roman, domnule "revo") care justifica uciderea conationalilor lor de catre inamici. Dar e de inteles, asta se inscrie in lunga logica a justificarii atrocitatilor americane - "am scurtat razboiul aruncind bomba atomica", "pagube colaterale", "a meritat sa omorim 500.000 de copii irakieni" (Madeline Albright) etc.
  • +11 (13 voturi)    
    Discurs... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 14:55)

    mprodanus [utilizator]

    ...diversionist tipic! Adica si daca americanii ar fi considerati ocupanti si criminali, rusii nu ar mai fi ceea ce stim cu totii ca sunt: adica ocupanti si criminali?
  • +11 (13 voturi)    
    de la Pastorel citire... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:07)

    Fuscus [utilizator]

    stiti multi dintre voi epigrama dedicata statuii soldatului rus din Pta Victoriei( actualmente demolata) dar o reiau caci e al dracului de actuala:
    "soldate rus, soldate rus,
    te-au cocotat acolo sus,
    nu pentru ca ai salvat popoarele,
    ci pentru ca iti mirospicioarele"
    • +2 (4 voturi)    
      statuia respectiva nu este demolata ci doar (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:32)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

      relocata intr-un square de pe kiseleff...
      • +4 (6 voturi)    
        ar fu buna de paintball (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        loc de reglat dispozituvu de paint ball
  • +14 (16 voturi)    
    „au atacat in mod perfid Uniunea Sovietica” (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:10)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    În mod perfid? Dar preluarea tâlhărească a Basarabiei de către URSS (cu complicitatea lui Hitler, aliatul illo tempore al URSS!!) cum a fost?

    P.S.: În aprilie '44 România era inamic al SUA, nu stat aliat. Despre alianța cu URSS (și prietenia rusă), pe de altă parte, știm destule.

    P.P.S.: Când România a invadat URSS eram deja o țară ocupată și aservită fraților voștri ideologici - național-socialiștii - cu care v-ați împărțit pământurile altora.
  • +11 (13 voturi)    
    din ciclul:"sa radem cu ambasadorul Rusiei la Bucu (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:10)

    Fuscus [utilizator]

    poate mai face interventii din astea, caci pe timp de pace sunt chiar comice. are talent de actor de comedie, poate intruchipa foarte bine uimirea inocenta care pana la varsta de 13-14 ani e de inteles ( pe romaneste: are fata de asa ceva). dupa aceasta varsta se numeste ori prostie ori sinistru cinism
  • +12 (14 voturi)    
    d'aia (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:11)

    i_on [utilizator]

    pentru ca noi, in romania, masuram pierderile cauzate de rusia in milioane (de oameni morti/batjocoriti/fraudati)
  • +16 (18 voturi)    
    prietenul nostru de la rasarit (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:14)

    sim12345 [utilizator]

    ma scuzati, dle ambasador: nu vreti mai degraba sa schimbam numele in parcul visinski?

    da, da, andrei ianuarievici visinski, apostolul lui stalin pentru "implementarea" comunismului in Romania.

    ala care dadea cu pumul in masa regelui si se criza ca nu este pus mai repede la conducerea tarii d'alde petru groza.

    sau cum va suna parcul nkvd?

    serios, chiar ne iei de prosti, dle ambasador?

    inca nu pricepi ca va uram si o vom face si in continuare?
    • +7 (11 voturi)    
      nu o sa-i mai uram... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:18)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

      cand vor cheltui cat au cheltuit americanii pentru a-si face prieteni mai ales in Europa, implementand planuri de dezvoltare durabila ( nu cunosc rusii notiunea asta dar poate o invata!?). pana una alta, ei continua sa cheltuie numai in scopuri distructive ( se inarmeaza, finanteaza Brexit-uri, propaganda de dezintegrare a UE etc). in plus mai au si discursuri belicoase.
      • +9 (11 voturi)    
        e greu sa n-o faci (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:36)

        sim12345 [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

        dupa cat ne-au chinuit, dupa cat ne-au furat, violat si
        omorat...

        sunt lucruri care nu pot fi cumparate; pot sa vina cu n planuri de dezvoltare, pot sa aduca de n ori de acasa valoarea tezaurului...

        rana inca nu este videcata...
        • +6 (8 voturi)    
          ma tem ca... (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:55)

          Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui sim12345

          ai dreptate. ziceam si eu asa... poate se simt si ei...
          • +6 (8 voturi)    
            ))) mujic si Bun Simt )))) (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:17)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

            ))) baba si kalashnikovu ))))
  • +10 (12 voturi)    
    plus o precizare (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:16)

    i_on [utilizator]

    cu americanii eram in razboi pe fata, ei ne bombardau pe noi, noi i-am fi omorat pe ei. stupid dar asta e razboiul
    rusii ne-au 'facut' si in afara razboaielor, grosier/consistent. and the show goes on ...
    • +8 (10 voturi)    
      gresit! pilotii americani recuperati prin parasuta (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:40)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui i_on

      re dupa ce avioanele lor de bombardament au fost doborate au fost foarte bine tratati de romani, dupa propriile lor declaratii...
      asa ca asertiunea ta "ei ne bombardau pe noi, noi i-am fi omorat pe ei" nu prea tine...
      cat despre rusi, mai bine sa nu mai vorbim... cine ii vorbeste de bine, nu merita numele de roman!
      • +1 (5 voturi)    
        poate ca prizonieri, lor li se aplica alte reguli (Miercuri, 13 septembrie 2017, 17:25)

        i_on [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        dar banuiesc ca ai aflat deja ca la razboi, oamenii se omoara unii pe altii cand sunt in tabere opuse; asadar daca romanii ar fi intalnit americani in timp ce eram aliati cu germania, ar fi tras in ei; nu e prea greu de priceput
  • +5 (9 voturi)    
    a la gaga (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:22)

    revo [utilizator]

    Pai...oare pentru ca nu sunt?!
    Doamne, fa sa ne ocupe "criminalii" de americani!
    Si mai fa, Doamne, asa o minune sa-i ocupe chienzii pe rusi, sa afle si ei, pe pielea lor de porc, ce inseamna ocupant criminal!
  • +9 (11 voturi)    
    basarabia și bugeacul (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:49)

    andrei tirighie [utilizator]

    în afară de cele de mai sus, se poate adăuga și deznaționalizarea românilor din basarabia.
    la fel, porcăria cu bugeacul.
    • +11 (13 voturi)    
      definirea URSS sta in cuvantul (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andrei tirighie

      o Intinsa porcarie pe doua continente !
  • -7 (9 voturi)    
    Situatie gri (Miercuri, 13 septembrie 2017, 15:53)

    sorinfl [utilizator]

    Treaba eu nu o vad asa in alb si negru. Deci, rusii si germanii, pentru ca erau mari si smecheri, au furat niste teritorii fiecare in 39-40. Teritoriu romanesc a ajuns la rusi. Noi ca sa il luam inapoi, i-am atacat impreuna cu Hitler (nu suna bine deloc, nu-i asa?). A iesit prost. Long story short, in final au murit 27 milioane rusi vs 370.000 romani. Pai iese cu minus, nu? Atunci rusii au mai luat niscaiva tezaur, basca asuprire 50 de ani. Echitabil? Nu stiu.
    • +8 (10 voturi)    
      27 milioane au fost impushcati de Stalin (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui sorinfl

      prin ordinele lui : cei care mor pe front lasau flinta si gloantele la soldatul rus supravietuitor ; armata germana avea tehnica si ipmushca la rusi in medie mii per zi...armata rusa avea doar Oameni aka carne de Tun !
    • +6 (8 voturi)    
      Pai pe o mare parte i-a impuscat chiar Stalin (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:51)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui sorinfl

      La Moscova de o parte atacau nemtii iar de cealalta parte ii bombardau rusii la ordinul lui Stalin pe cei care voiam sa paraseasca Moscova sau sa se retraga. A impuscat tatucul Stalin atunci cateva milioane de conat ionali. Restul s-au mancat intre ei. Pana la urma gerul i-a salvat pe rusi de dezastru. Noroc ca Stalin avea vreo 150 milioane de rusi tocmai buni pentru carne de tun pe cand nemtii erau doar jumate.
  • +7 (9 voturi)    
    Acest Tolbuhin (Miercuri, 13 septembrie 2017, 16:58)

    Koczka [utilizator]

    nu a fost vreodata proprietar al parcului si nu a facut vreodata ceva pentru parcul ala. Cred ca nu a fost chiar niciodata in Bucuresti. Pana si bulgarii au schimbat numele unui orasel din Cadrilater care fusese botezat asa. Poate ar dori domnu ambasador al FR sa schimbm numele orasului Ramnicu Sarat cu Suvorov ca asta macar a castigat o lupta prin zona in sec 19.
    Deci mi se pare normal sa i se schimbe numele parcului cu unul original sau legat de zona respectiva. Asta de fapt e o diversiune specifica 'marelui prieten' de la Rasarit' pentru a se ascunde alte manevre ale 'tovarasilor' in Romania.
  • +7 (11 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 17:43)

    melcul_naravas [utilizator]

    Decat sa fim din nou sub talpa ruseasca, prefer sa fim al n-lea stat american.Rusii au adus doar teroare si minciuna oridecate ori ne-am intersectat cu ei. Am auzit astazi la RFI ca revolutionarii de la 1848, erau revoltati impotriva protectoratului rusesc sub care eram, nu impotriva guvernantilor romani. Asta nu ni se spunea la istorie, in schimb ne obligau sa strigam: "Stalin si poporul rus, libertate ne-au adus"Am niste amintiri urate din acele vremuri si n-as vrea sa le repet!
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:55)

      Evq [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

      Exact articolul de pe RFI l-am citit și eu și prima mea reacție a fost „Iar Rusia...”
    • +3 (5 voturi)    
      Chapeau bas! Chiar daca Mihaela Simina (Miercuri, 13 septembrie 2017, 20:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

      Nu mai prezinta minutul de istorie,corespondenta RFI Cluj duce stindardul cu brio; apropos de mujici,daca ati retinu,mujicii s au plans otomanilor ca Bucurestiul este rebel,iar pompierii chiar daca au fost coplesiti deotomani,i au infruntat eroic!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      URSS/Bastion al pacii e !! (Miercuri, 13 septembrie 2017, 20:22)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

      ..
  • +8 (10 voturi)    
    Halucinant (Miercuri, 13 septembrie 2017, 17:45)

    ACP [utilizator]

    cum tov. Kuzmin incepe cu 1941 de parca pana atunci nimic extraordinar nu s-ar fi intamplat. Pana atunci toate au fost bune in URSS. Erau mari prieteni cu Germania si au impartit Europa Centrala si de Est dupa bunul plac. Lucru absolut normal. Dupa aia se plang ca au avut de suferit. Pai ce ati cautat voi prin Tarile Baltice, Polonia, Romania? Cum de ati luat si din Cehoslovacia ceva?
    E vina voastra desteptilor ca Romania a trebuit sa intre in razboi, ca pana sa incepeti voi cu rapturile teritoriale era o democratie. Mama voastra de banditi.
    Schimbati numele si basta.
  • +3 (7 voturi)    
    Ambasadorul rus (Miercuri, 13 septembrie 2017, 18:43)

    europeanul2 [utilizator]

    Americanii erau in razboi cu Germania iar noi eram furnizorii de petrol ai ei. Logic ca ne-au bombardat. Nu ii poti numi criminali pt asta. Rusii in schimb ne-au ocupat si ne-au impus filozofia lor comunista de cacat care ne-a otravit pana acum. Ne-au impus conducatori de cea mai joasa speta, au omorat mii de patrioti si intelectuali romani in puscarii timp de jumatate de secol. Bai ambasadorule, sterge-ti mucii si mars la alta masa!
  • 0 (2 voturi)    
    Cam are dreptate (Joi, 14 septembrie 2017, 11:51)

    marcelpanciu [utilizator]

    Tipul omite din discursul lui ocuparea Basarabiei de catre URSS, dar in privinta standardelor duble cam are dreptate. M-am intrebat si eu de multe ori trecind prin Cismigiu ce rost are acel monument dedicat pilotilor americani care au bombardat Capitala si imprejurimile, omorind mii de romani. Acum aflu ca ar fi chiar doua monumente. Revoltator! De curiozitate, victimele acelor piloti, romanii ucisi in acele bombardamente, au vreun monument? Macar vreo placa comemorativa, ceva?