Liviu Pop: Chiar daca nu am vorbele la mine intotdeauna, am faptele la mine

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 septembrie 2017, 12:09 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Agerpres
Actuala Putere pregateste o noua lege a educatiei, iar documentul ar urma sa fie trimis in Parlament in septembrie 2018, a anuntat luni la RFI ministrul Liviu Pop, adaugand ca legea din prezent a fost modificata de prea multe ori. 

"Tintele pe care noi le urmarim prin legea educatiei nationale sunt legate de reducerea abandonului scolar, corelarea scolii cu piata muncii, in asa fel incat un absolvent de scoala in invatamant liceal sau universitar sa-si gaseasca foarte repede loc de munca pe piata si in acelasi timp sa aiba capacitatea si competentele necesare adaptarii noilor locuri de munca pe care evident economia le-ar avea", spune Liviu Pop. 

Intrebat de ce ar trebui sa aiba incredere elevii si parintii in vorbele sale, in conditiile in care au mai fost si alti ministri ai Educatiei care au vorbit de corelarea scolii cu piata locurilor de munca si nu s-a schimbat nimic, Liviu Pop a raspuns: 

"Pentru ca unii erau cu vorbele, eu sunt cu faptele. Chiar daca nu am vorbele la mine intotdeauna, am faptele la mine, iar cei peste 30 de ani pe care pot sa spun ca i-am petrecut in scoala romaneasca, alaturi de functiile pe care le-am ocupat vremelnic ma fac si ma determina, alaturi de echipa PSD-ALDE, sa venim cu solutii concrete pentru sistemul de invatamant preuniversitar si universitar".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

3574 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Si faptele le stim. (Luni, 11 septembrie 2017, 12:14)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Esti un netot! Intreaba-i si pe copii de clasa a V-a din toata tara!
    • +7 (7 voturi)    
      recunoaste (Luni, 11 septembrie 2017, 15:26)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      ca e faptas...
    • +8 (8 voturi)    
      Faptele vorbeste, tovarasul dovleac.... (Luni, 11 septembrie 2017, 16:05)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Spre exemplu fapta mareata de a fura sigurantele din ministerul invatamantului sa nu poata imprima comisia CNADTCU hotararea de plagiat a lui Ponta . Sau schimbarea aceleasi comisii, noaptea ca hotii, cu o comisie de derbedei care sa invalideze prima hotarare (daca o sa cercetati, au fost absolut toti rasplatiti cu posturi, functii si sinecuri-daca furi, minti si inseli pentru partid, partidul te rasplateste). Da, in cazul tau faptele vorbeste bine de tot. Si genunchele.....
  • +15 (15 voturi)    
    bai... tara se duce de râpă! (Luni, 11 septembrie 2017, 12:16)

    qwerasdf [utilizator]

    ...
  • +14 (14 voturi)    
    Zise Reincarnarea lui Eminescu (Luni, 11 septembrie 2017, 12:22)

    remus2009xxx [utilizator]

    Bai, lasa-ne!

    Nici puscariasilor sa nu le faci ce le-ai facut elevilor anul asta!
  • +11 (11 voturi)    
    Vai de noi (Luni, 11 septembrie 2017, 12:25)

    MinDepous [utilizator]

    "ma fac si ma determina, alaturi de echipa PSD-ALDE, sa venim cu solutii concrete pentru sistemul de invatamant preuniversitar si universitar"
    adica
    "dupa noi, potopul"

    P.S.: ce nu intelege tabara pro-PSD/ALDE: nimeni, absolut NIMENI care sustine orice alta echipa politica in afara PSD/ALDE nu-si doreste ca PSD/ALDE sa esueze (decat daca nu cumva au probleme si doresc esecul propriei tari). In loc sa conlucram spre interesul tarii, astia ne tot atata sa ne certam intre noi, pentru ca asa functioneaza Divide et Impera.
    Acestea fiind spuse: la ce-au sadit baietii si fetele de la PSD/ALDE, e aproape imposibil sa iasa totul bine. Sunt la limita intentiei de-a distruge tara, prea arata totul ca un accident tip fuga de la locul faptei. Dau tunul, apoi dispar in fumul incendiului pus in urma, sa-si piarda urmele...
  • +8 (8 voturi)    
    . (Luni, 11 septembrie 2017, 12:25)

    Maiganditifratilor [utilizator]

    Si inca ce fapte... : http://romanialibera.ro/special/dezvaluiri/liviu-pop--autorul-%E2%80%9Emineriadei%E2%80%9C--care-l-a-salvat-pe-ponta-de-plagiat---dezvaluire-rom%C3%82nia-libera-457372
  • +15 (15 voturi)    
    "Dragul" nostru Bula de la "Educatie" (Luni, 11 septembrie 2017, 12:33)

    Rescator [utilizator]

    Esti,de departe, cel mai sinistru si neavenit ministru din
    1859 si pana astazi.Dracu stie ce te recomanda pentru
    postul asta(in afara de Abu Dragneev),poate doar
    prostia cronica si infatuarea tipic bolsevica.Pleaca!
  • +16 (16 voturi)    
    candidat la Senat pe locul doi din lista PSD (Luni, 11 septembrie 2017, 12:34)

    ty [utilizator]

    la Maramures. Nu intruneste voturile necesare pentru a ajunge senator. Candidata de pe locul unu intruneste voturile necesare pentru accederea in Senatul Romaniei. Depune juramantul si incepe activitatea in parlament. Cu totul intamplator isi da demisia din Senat. Domnul Liviu Pop ocupa locul ramas vacant. "am faptele la mine"
  • +10 (10 voturi)    
    Faptele rămân în urmă, (Luni, 11 septembrie 2017, 12:40)

    Con_stan_tin [utilizator]

    vorbele construiesc viitorul.
  • +16 (16 voturi)    
    Liviu Pop Corn : (Luni, 11 septembrie 2017, 12:41)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " Chiar daca nu am vorbele la mine intotdeauna , am faptele DE CORUPTIE la mine INTOTDEAUNA . !!! "

    FMMIG de corijent la creier ,

    cu manualul tau de sport cu tot !!!!
  • +10 (10 voturi)    
    30 de ani de scoala i-au trebuit+Facebook (Luni, 11 septembrie 2017, 13:09)

    un-buburuz [utilizator]

    Ca sa invete cum e cu "genunchele". Iar asta e un pesedist scolit, ca e ministru. Va dati seama cam ce-i de capul unui sef de directie judeteana.
  • +9 (9 voturi)    
    Pina si data de incepere a scolii ati gresit-o! (Luni, 11 septembrie 2017, 13:40)

    D-or [utilizator]

    Scoala incepe in Romania pe 15 septembrie!

    Incercati sa nu uitati la anul, daca anul acesta nu ati reusit sa o respectati.

    Pentru care motive ati furat o saptamina din vara copiilor si din concediile parintilor?
    Ce-i aberatia asta cu "intelegerea cu partenerii sociali?"
    Nu mai vrem anonimate colective neasumate de nimeni.

    Trebuie sa comunicati cu nume si prenume a cui a fost initiativa si cine a aprobat-o.
  • +8 (8 voturi)    
    Liviule (Luni, 11 septembrie 2017, 14:07)

    galeo [utilizator]

    Da-ti ma demisia ca esti penibil.
    Ministrul invatamantului ar trebui sa fie un exemplu moral pentru elevi.
  • -1 (5 voturi)    
    Scoala de stat occidentala (Luni, 11 septembrie 2017, 14:11)

    galeo [utilizator]

    Din pacate scoala scoate tampiti in cam toata lumea occidentala, nu doar in Romania
    • +1 (1 vot)    
      Da bah, ca sa vezi (Luni, 11 septembrie 2017, 17:25)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      De aia produc aia Volvo, Bentley, Audi, sisteme de automatizare, etc etc.....pt ca au prosti destui care sa munceasca.
  • +7 (7 voturi)    
    Fapte pe masura vorbelor care arata intelectul mic (Luni, 11 septembrie 2017, 15:02)

    MG [utilizator]

    Fapte pe masura vorbelor care vorbe arata intelectul redus.
    Este falsa afirmatia ca "arat prost pe dinafara dar sunt destept pe dinauntru".
    Este doar MEDIOCRU si nepotrivit functiei!
  • +2 (2 voturi)    
    Fata de bostan (Luni, 11 septembrie 2017, 17:25)

    Wanheda [utilizator]

    mintea idem.