Ionut Misa:  Rectificarea bugetara este pozitiva. Trebuie luate in calcul veniturile nefiscale./ Cu privire la investitii: Daca proiectele vor fi demarate, nu vor exista probleme de contractare

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 10 septembrie 2017, 20:59 Actualitate | Esenţial

Ionut Misa
Foto: Captura Digi 24
Ministrul Finantelor, Ionut Misa, a contracarat duminica, la Antena 3, acuzatiile potrivit carora rectificarea bugetara este negativa prin faptul ca detractorii proiectului nu ar fi luat in calcul veniturile de natura nefiscala.In ceea ce priveste taierile de la investii, acesta a spus ca daca exista credite de angajament si proiectele vor fi demarate "nu este nicio probleme din punct de vedere al contractarii".

"Nu exista astazi riscul nerealizarii veniturilor astfel incat sa nu ne incadram in deficit. Raportat la venituri, cred  ca e foarte important sa spunem ca ne referim la doua tipuri de venturi, la veniturile fiscale si la cele nefiscale.Pana la data de astazi, avem incasari de 140 de miliarde. Este cifra oficiala, publicata pe site-ul ANAF", a declarat Misa al Antena 3.

Totodata, acesta a spus ca a luat bani de la proiectele de investitii care "stateau", dar "daca exista credite de angajament, daca proiectele vor fi demarate, nu este nicio problema din punct de vedere al contractarii". 



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2259 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    derbedeu (Duminică, 10 septembrie 2017, 21:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    minte in continuare ca toti PSD-ei fara sa clipeasca fara rusine!
    • +12 (12 voturi)    
      Pinocchio v.2 (Luni, 11 septembrie 2017, 0:27)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Are fata de pampalau de manevra. 0 boase. Servil cu guvernarea ultrapopulista, intr-o tara in care curge laptele si mierea la televiziunea varanului.
    • +5 (5 voturi)    
      :) (Luni, 11 septembrie 2017, 7:30)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      hehe ... e ministrul finantelor, nu ministrul contractarii.

      "Daca proiectele vor fi demarate, nu vor exista probleme de contractare" suna fals rau, subconstientul lui spune adevarul, adica o sa le contracteze si nema bani.

      Ar fi fost de asteptat sa spuna ca nu sunt probleme de finantare.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu minte (Luni, 11 septembrie 2017, 9:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Hai adu-ti aminte de matematica din generala: minus cu minus face plus. El acum testeaza o noua teorie revolutionara in economie prin care un deficit bugetar si cu datorii externe egal PIB crescut si profit al tarii.

      Sigur face parte din reforma asta a invatamantului prin care tampeste populatia altfel nu-mi explic cum niciun zombi nu se auto-sesizeaza.
  • +13 (13 voturi)    
    si asta e vreun strungar la min finantelor? (Duminică, 10 septembrie 2017, 21:37)

    torna_fratre [utilizator]

    Cum dracu le da cu plus la habarnistii astia(rectificare pozitiva recte)?
    Adica au colectat mai putin decat s-a bugetat deasemenea au cheltuit mai mult decat au bugetat si lor le da tot cu plus?
    Cu cine au facut oligofrenii astia matematica?
    Iar zombii A3 nu se intreaba ca daca ai salariu teoretic X
    dar tu incasezi X-n(iei salariu mai mic decat ai estimat) in schimb tu cheltui X+n (cheltui mai mult decat ai castiga teoretic) ever nu iti va da cu plus.
    Degeaba te scobesti si tai de la mancare si haine ca sa dai la benzina si sa spui ca uite esti pe plus ca ai bagat mai multa benzina decat ti-ai planificat.
    Noaptea mintii in guvernul 0 PSD.
    0 profesionisti,0 masuri ,0 fonduri europene,0 investitii,0 inzestrate armata,0 autostrazi dar lor le da cu plus infinit...
    Inca nu s-a inventat scala care sa masoare prostia si hotia din PSD.
    • +4 (4 voturi)    
      ii da (Luni, 11 septembrie 2017, 7:41)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      cu plus daca pune si veniturile nefiscale, adica amenzi, hartiile vandute de stat(birocratia uzuala pt care platim), etc. Puse si alea tot timpul a dat cu plus doar ca 'alea' in general sunt mai usor de ascuns in contabilitatea statului si sunt considerati banii lor. practic mai vin si cu bani de acasa ;)
  • +15 (15 voturi)    
    Rectificarea bugetara este negativa (Duminică, 10 septembrie 2017, 21:41)

    cartofil [utilizator]

    Este evident daca aduni cifrele prezentate vineri seara. Dar membrii fermei lui Dragnea din Teleorman mint cu nerusinare. Fura si mint.
  • +14 (14 voturi)    
    pesedistii debiteaza numai minciuni , (Duminică, 10 septembrie 2017, 21:47)

    kokos [utilizator]

    cred ca si cresterea economica de 5.8% e masluita de institutul de statistica!
  • +16 (18 voturi)    
    derbedeu penibil (Duminică, 10 septembrie 2017, 21:54)

    gwolf [utilizator]

    1. Cand vorbesti la A3, te adresezi unui public cretin si prost. Oricum aia nu inteleg nimic, asa ca poti sa aberezi cu ce vrei. Acuzatiile sunt venite din mediul economic, de afaceri pe canale care sunt citite si editate de oamenii credibili si informati. Faptul ca le raspunzi retarzilor, nu inseamna ca raspunzi la ceva.

    2. Nu-l ajuta nici mutra nici faptul ca este membru PSD. Ambele iti reduc credibilitatea sub 0. In PSD nu exista competenta si nici transparenta. Ambele cer un dram de moralitate. este un partid COMUNIST prin definitie si trebuie sa dispara sters de istorie si de sila populatiei

    3. Boul "uita" sa precizeze ca demararea proiectelor de care guita, tine tot de cocina lui de partid. Deci lucrurile se intampla exact invers: Proiectele NU vor fi demarate iar tembelul asta va justifica (tot la A3, fireste) ca: "pai... n-au fost proiecte, ce era sa facem cu banii?"
    • +11 (13 voturi)    
      Corect... (Duminică, 10 septembrie 2017, 23:36)

      mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      ..de aia spune " daca vor fi demarate" .
      Pai nu vor fi demarate.
      Un derbedeu care isi acopera prostia cu infatuare si nesimtire. A scapat-o pe aia cu Pilonul 2 la inceput , acuma refuza sa raspunda la intrebari, fuge sau raspunde la misto ca o rata mecanica.
    • -5 (7 voturi)    
      Sa inteleg ca toti cei care au venit dumineca (Luni, 11 septembrie 2017, 8:40)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

      seara la A3 sa-l combata pe Misa sunt cretini si prosti, numai tu, care esti privitor la Realitatea esti destept si iluminat?
      In alta ordine de idei, se vede ca n-ai trecut de mult prin grajd sau prin cocina, boul nu guita, prostovane, mai incerca poate le nimeresti!
      • +1 (3 voturi)    
        ce intelegi tu (Luni, 11 septembrie 2017, 14:31)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ...nu prea multe. Tu esti un fel de Rogozin al postacilor. Fara sa filtrezi/gandesti prea mult, mesaje fara subiect sau concluzii, nu comentezi niciodata tema articolului ci doar alte comentarii. Mai sunt altii gen "Airbus A310" ala care este un fel de Medvedev al postacilor. Putin mai elevat, cu replici mai politicoase, incearca sa atinga putin logica si alt public. Cred ca este mai bine platit.

        referitor la replica ta jenanta: am afirmat clar ca A3 are un public cretin si prost. Asta este o axioma. Nu ma intereseaza parerea ta despre subiect. Ei vor ramane prosti si cretini indiferent daca eu sunt sau nu iluminat si destept.

        Nu ma uit la realitatea TV nici nu stiu daca mai exista acest post.
        Nu eu sunt subiectul principal al acestui articol ci boul (care guita) ce ma reprezinta ca ministru.
        Eu pot fi in grajd, ma pot uita la Realitatea, pot fi iluminat sau prost. Nu are nicio legatura cu stirea, nu intereseaza pe nimeni persoana sau inteligenta mea.
        • -1 (3 voturi)    
          Pai mai omule, daca nu ne intereseaza (Luni, 11 septembrie 2017, 15:33)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

          inteligenta ta si tu postezi ceva, cum sa-ti iau in considerare zicerile daca din ideile tale reiese ca esti sarac la acest capitol?
          • 0 (2 voturi)    
            nu tu (Luni, 11 septembrie 2017, 17:16)

            gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            trebuie sa-mi iei in considerare postarile. Tu ai agenda si directia impusa, este irelevant pt mine daca tu intelegi sau aprobi ceva din cele scrise de mine.

            Importanta ta si a postarilor tale este asimtotica la 0, oameni ca tine nu fac altceva decat sa polarizeze ura, dezgustul si sila fata de psd si de tot ce reprezinta acest partid. Pentru asta iti multumesc

            Eu iti raspund tie acum nu pentru ca ma intereseaza ca TU sa citesti aceste replici, ci ca CEILALTI sa vada penibilul din comentariile unor postaci ca tine. Exemplul perfect este dat de tine mai sus: din toata problema uriasa enuntata in acest articol, pe tine te intereseaza ca boul guita. Da, probabil ca un antenist 3-ist ar fi grohait un ras d-ala isteric cu miros de saorma, dar nu e locul lui aici, my friend.
      • +1 (3 voturi)    
        hehe (Luni, 11 septembrie 2017, 15:04)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        1. cei veniti la antena3 sa combata PSD sunt, cu mici exceptii, tot din tabara haznalelor varaniste, deci sanse zero sa combata.
        2. Ca sa-ti dai seama ca rectificarea nu avea cum fi pozitiva e suficient sa ai suficienti neurni, sa stii sa minuiesti un calculator, si sa te uiti la executia bugetara pe primele 7 luni. Vei vedea ca dupa 7 luni gaura de la buget e mai mare cu 0.4% PIB decit in 2016 cind deficitul a fost de 3%, deci nu ai cum aloca mai multi bani ca sa ajungi la acelasi deficit. Da' pentru asta, cum ziceam, e nevoie de mai mult de 2-3 neuroni cit ai tu, plus ceva pauza de la spalarea pe creier de la antena3.
  • +10 (10 voturi)    
    deci ... (Duminică, 10 septembrie 2017, 22:02)

    liviu_ [utilizator]

    astia sunt cei mai scarbosi oameni...
    ne mint in fata pana cand o sa ne trezim ca efectiv nu mai putem evita o depresie crunta si/sau falimentul!

    apoi bagam o inflatie de 200% si am "Rezolvat" problema....

    deci tu iei de la investii si bagi la cheltuieli, da totu merge bine...
    sa mori tu?! si la anu o sa ne intream d c incepe sa scada cresterea economica...

    hai si cu distrugerea justitiei, cu tva split, cu impozitu progresit si impozitu pe it... la dracu eu zic sa baga impozit pt nenorocitii astia de private (si angajat i si angajatori) macar sa stim o treaba: sa se aleaga prafu de tot!
  • +10 (10 voturi)    
    venituri nefiscale (Luni, 11 septembrie 2017, 0:04)

    natbl73 [utilizator]

    adica in natura?
    va dau 2 prune si un castravete, unde le vreti?
    • +5 (7 voturi)    
      adica nu impozite (Luni, 11 septembrie 2017, 4:22)

      Timbuku [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Nefiscale, de ex. dividende incasate de la Romgaz si alte societati. Vezi ca este o stire unde se forteaza distribuirea de dividende, in avans.

      Ma intreb, anul viitor ce vor mai lua, daca iau de pe acum dividendele?
    • 0 (0 voturi)    
      Guvernul are venituri nefiscale semnificative. (Luni, 11 septembrie 2017, 18:24)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Exista mai multe surse de venituri nefiscale, cea mai problematica ar fi fondurile europene, de exemplu, pe care ei le includ in prognoza financiare. orice om cu minime cunostinte, ar trebui sa inteleaga ca banii europeni care intra la venituri, ies la cheltuieli in bugetul aceluiasi an si oricum nu aduc venituri suplimentare pe care sa le cheltuiasca mai departe direct, pentru ca banii trebuie sa ajunga la destinatari. insa asa au facut si cu scandalul din ianuarie (cu incasarile mai mici decat prognoza, se bazau pe estimari nerealiste de incasari fonduri europene).

      ne intereseaza veniturile fiscale in principal pentru ca reprezinta suma principala din care guvernul cheltuie mai departe bani. si aceste venituri nu au cresc in acelasi ritm cu cresterea economica -> ceea ce ne arata si o problema importanta de evaziune fiscala sau de prognoza de crestere gresita.
  • +8 (8 voturi)    
    Mai rar asa mestecator de vorbe fara sens (Luni, 11 septembrie 2017, 1:33)

    Wanheda [utilizator]

    Si asa e tot guvernul, tot pesedeu. Bravo mai niuluk ca te poti mandri cu euglenele astea.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce (Luni, 11 septembrie 2017, 9:34)

    BibiAfricanul [utilizator]

    nu se demareaza proiectele de infrastructura si achizitii? Pentru ca PSD nu are de unde sa dea banii si atunci, o arunca de la unul la altul.
    Pai ce e mai simplu decat sa il intrebi, in sedinta de govern, pe habarnistul de Cuc, de ce nu demareaza lucrarile la autostrazile atat de necesare, sau pe incapabilul de Pop de ce nu se investeste in scoli, sau mai departe, in spitale samd?????
    Ce fac incompetentii astia se numeste subminarea economiei nationale.
    On top, Dragnea ne zice candid sa avem incredere ca programul de guvernare se implementeaza si o sa fie bine (ca sa nu fie rau).
    Minciuna si impostura. Si asta o sa ne coste scump.
  • +4 (4 voturi)    
    RAR MI-A FOST DAT SA VAD ASA O FATA... (Luni, 11 septembrie 2017, 9:41)

    schroedinger [utilizator]

    De prost! Imi vine sa plang cand ii vad mutra astuia.
    Ministru de finante ziceti ca este? Vai de capul si de zilele noastre!
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Luni, 11 septembrie 2017, 18:31)

    g01an [utilizator]

    am inteles si sunt de acord ca declaratiile politice trebuie sa se bucure de imunitate reala.

    dar declaratiile oficiale, prezentarile de statistici de activitate si masurile pe care le ia executivul nu ar trebui sa intre la declaratii politice. punct. sunt acte oficiale si intra la categoria obligativitatii transparentei in actul de guvernare si administrare. pe aceste tipuri de comunicari ar trebui sa existe responsabilitate maxima juridica, reala si publicul ar trebui sa se poata baza ca aceste informari si comunicari releva date concrete, factuale pe care sa ne putem baza deciziile mai departe. orice utilizare in scopuri politice a acestor tipuri de informari ar trebui sanctionata. cum ar fi guvernul sa anunte ca nu adopta anumite taxe, un agent economic sa-si faca o prognoza pe anul viitor in care ia in considerare acea declaratie, dar la jumatatea anului viitor sunt majorate unele taxe sau introduse unele noi? de ce trebuie sa-si asume privatul pierderile? de ce nu puteau fi luate aceste masuri incepand de anul viitor si de ce sa nu fie anuntate in mod corect si din timp?