Voucherele date de Primaria Capitalei pentru achizitionarea de biciclete, vandute pe OLX

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 12:59 Actualitate | Esenţial

voucherele primariei, puse la vanzare pe olx
Foto: olx.ro
Vouchere de 500 de lei date de Primaria Capitalei pentru achizitionarea de biciclete, simple sau electrice, trotinete sau dispozitive de tip Segway sau Ninebot au fost scoase la vanzare de beneficiarii lor pe OLX.

"Voucher biciclete, il vand pentru ca nu mai am nevoie de el. Practic, aveti redus 100 lei", este un anunt postat sambata dimineata pe OLX.

Consilierul PNL, Ciprian Cincu, a scris vineri seara pe Facebook despre fenomen.

"V-am zis ca voucherele lui Firea vor aparea pe OLX? Evident ca v-am zis, asa cum am zis si in sedinta CGMB. Incurajarea transportului alternativ? Da, sigur... Dupa ce saptamana viitoare va mai da inca 25.000 de bucati, va mai scadea pretul. Strica piata...", a scris pe Facebook consilierul general PNL, Cirprian Ciucu.

Proiectul de hotarare privind suplimentarea numarului de vouchere cu inca 25.000 prin care bucurestenii sa isi cumpere biciclete sau dispozitive Segway sau Ninebot se afla din nou pe ordinea de zi a sedintei extraordinare de luni a Consiliului General al Municipiului Bucuresti (CGMB), dupa ce acesta a fost respins in sedinta din 30 august, potrivit News.ro.

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat, in 30 august, ca va reintroduce pe ordinea de zi a urmatoarei sedinte proiectul pentru suplimentarea voucherelor, dupa ce acordarea a inca 25.000 de vouchere in valoare de 500 de lei in cadrul proiectului "Biciclisti in Bucuresti" a fost respinsa de CGMB.

"Consilierii generali din majoritatea PSD-ALDE sustin fara rezerve acest proiect ambitios si am convingerea ca la urmatoarea sedinta, cand vom avea o prezenta de 100%, proiectul va trece la vot, chiar daca partidele din opozitie isi vor uni din nou fortele, asa cum au facut-o azi. Regret ca cei 25.000 de bucuresteni care au solicitat aceste vouchere vor mai avea de asteptat, dar probabil ca doamnele si domnii consilieri de la USR, PNL si PMP le vor oferi explicatii convingatoare pentru faptul ca au blocat pe moment acest proiect¬, a spus Gabriela Firea.

Proiectul a fost respins in sedinta din 30 august cu 26 de voturi "pentru" si 19 voturi "impotriva". Grupul PNL nu a votat acest proiect.

Ciprian Ciucu, consilier general din partea PNL, a considerat "imorala" acordarea de vouchere pentru cumpararea de biciclete. "Este imoral sa luam bani de la niste oameni si sa ii dam altor oameni ca sa isi ia biciclete. Efectiv se dau bani populatiei in ideea sprijinului electoral", a declarat Ciprian Ciucu.

Proiectul "Biciclisti in Bucuresti" a fost aprobat in sedinta CGMB din 30 iunie, iar prin acesta au fost acordate 5.000 de vouchere in valoare de 500 de lei cetatenilor cu varsta de peste 18 ani si cu resedinta sau domiciliul in Bucuresti care vor sa isi cumpere o bicicleta, simpla sau electrica, trotineta sau dispozitive de tip Segway sau Ninebot.

Inscrierile pentru proiect au inceput in 24 iulie, cand au fost depuse aproape 3.000 de solicitari. Inscrierile au fost suspendate, insa, a doua zi pentru ca au fost procesate intr-un timp foarte scurt zeci de mii de cereri. Primaria Capitalei a anuntat atunci ca suspendarea va fi valabila pana cand vor fi verificate toate cererile si vor fi eliminate cele care nu corespund regulamentului programului, existand posibilitatea suplimentarii numarului de vouchere. Primaria mai mentiona ca programul va fi reluat si in anul urmator, iar toti solicitantii care au depus cereri in acest an si nu vor primi vouchere vor ramane in baza de date a Programului pentru editia din 2018.



Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4146 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 13:07)

    mitg [utilizator]

    Sa isi tot ia fraierii care au votat cu Firea de pe oleix, poate asa se invata minte.

    E comedie, nu altceva (pentru cei din "provincie"; pentru bucurestenii care n-o doresc pe gabitza transmitem cele mai sincere condoleante pentru pierderea oricarei urme de speranta).
    • +15 (15 voturi)    
      in Anglia s-au dat angajatilor (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      prin intermediul firmelor la care lucreaza, sa vina la serviciu cu ele. Aici cocalara asta a dat la alti pierde vara ce nu au nici servici, nici intentia de a merge cu bicileta la munca(ca nu lucreaza...desigur).
      E vorba de inteligenta moldava aici !!!
      Un mare oras condus de o mare toapa!!!
      Un popor tinut captiv de niste capuse hoate!
      • +2 (12 voturi)    
        data viitoare sa n-o mai alegi... (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 16:12)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui rov

        asa functionaeza democratia.
        • +6 (8 voturi)    
          sper ca data viitoare (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 16:43)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          voi avea la mine ce am avut in 1989...si toate adresele tradatorilor de neam, la zi!
          • -2 (6 voturi)    
            Si Farmacii deschise. Multe ! (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 18:04)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui rov

            Si Farmacii deschise. Multe !
            • +1 (1 vot)    
              stai bland, vine vremea baieti (Duminică, 10 septembrie 2017, 11:59)

              rov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              nu va pierdeti speranta, vine acea zi !
        • +3 (5 voturi)    
          Da, (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 17:04)

          Cosanzeana9 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          asa functioneaza democratia, dar data viitoare o voteaza altii...
        • +10 (10 voturi)    
          Democratia e un pic altfel (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 17:15)

          BokassaOficial [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          In democratie sunt votati oameni si programe de guvernare. Cei care sunt alesi trebuie sa-si respecte promisiunile facute in fata alegatorilor.
          Ciumafaia asta n-a spus nicaieri in "programul ei de guvernare" ca are in vedere acordarea de vouchere pentru cumpararea de biciclete.
          A fost aleasa pentru ca a promis cu totul si cu totul alte lucruri. Ia de aici (iti las placerea sa bifezi realizarile):

          http://gabriela-firea.ro/wp-content/uploads/2016/05/Gabriela_Firea_Program_Bucuresti_2016-2020.pdf

          La fel, in vestitul program de guvernare al PSD nu scrie nicaieri ca se vor plafona indemnizatiile pentru mame, ca se va nationaliza pilonul 2 pensii, ca se vor modifica legile justitiei etc.

          faptul ca ai fost ales, nu inseamna ca ai dreptul sa faci tot ce-ti trece prin creierul de bibilica. N-ai dreptul sa faci decat ceea ce ai promis.
          • 0 (0 voturi)    
            Problema (Duminică, 10 septembrie 2017, 1:22)

            Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui BokassaOficial

            Este ca demnitarii nu sunt trasi la raspundere pentru neindeplinirea promisiunilor. Se merge ca nu vor mai fi votati cand, de fapt ar trebui ca ei sa fie trasi la raspundere penal.
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate... (Duminică, 10 septembrie 2017, 16:00)

        KtalinKtalin [utilizator] i-a raspuns lui rov

        ... cu Marea Britanie.
        O info din culise: cu 2 saptamani pana sa se dea drumul la acest program, erau deja 2,700 cereri inregistrate.
        Cu totul, si cu totul intamplator, aceste cereri apartin rudelor angajatilor din PMB.
    • 0 (0 voturi)    
      Bataie de joc pe banii bucurestenilor (Duminică, 10 septembrie 2017, 12:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Voucherele astea le platesc bucurestenii. Aveau un scop, trebuiau sa foloseasca intregului Bucuresti pentru decongestionarea circulatiei. P$D-istii insa nu s-au abtinut sa nu faca si aici o furaciune. Mare lucru daca jumatate din vouchere s-au dat la liber, banuiesc ca majoritatea s-au dat pe sub mana, pentru spagi. Iar acum sunt valorificate de cei care le-au luat in acest scop: sa scoata un ban din ele. Suma este minuscula, va dati seama ce jos au ajuns membrii P$D-isti de rand.
      • +1 (1 vot)    
        SUNT UN OM PASNIC (Duminică, 10 septembrie 2017, 18:01)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Eu sunt cel care opreste masina sa ajute batrana sa treaca strada, eu sunt cel care hraneste porumbei, eu sunt cel care doneaza pentru cauze pierdute, eu sunt cel care ia gaza in mana si il da drumul in iarba, DAR oameni buni, por fi si calaul acestor nemernici ucigasi ai natiei...
        NU SE MAI POATE !!! Parazitii astia depasesc orice limita. AJUNGE !
  • -21 (31 voturi)    
    asa si (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 13:20)

    dum_i [utilizator]

    si ce daca, tot pentru achizitia unei biciclete vor fi folositi.

    nu de unu care a stat la coada, ci de altu de pe net

    mare scandal..
    • +11 (15 voturi)    
      Nu e chiar asa (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:01)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Prin vouchere fortezi sa creasca cererea unui produs, mai ales cand devine tentant. Ia ghici cum reactioneaza vanzatorul cand creste cererea? Creste pretul. Sa creasca productia e o tampenie pentru ca poate face profit mai usor crescand pretul si in plus productia are riscuri: cere timp si poti ramane cu marfa nevanduta. Cresterea pretului este instantanee.
      • -7 (21 voturi)    
        Si daca ar fi asa.... (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:23)

        xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

        Si daca ar fi asa, obiectivul politicii de incurajare a folosirii bicicletelor in traffic ar fi indeplinit, adica a crescut cererea de biciclete. Pretul si productia se vor regla in consecinta, asa cum s-a intamplat cu toate marfurile in istoria omenirii.
        • +5 (7 voturi)    
          Si cresc importurile, gagauta.... (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 21:25)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

          Creste datoria externa care si asa nu poate fi stapanita, imprumuta Terente cate 1 miliard de E in fiecare luna.
          • +1 (1 vot)    
            Stimate Domnule... (Duminică, 10 septembrie 2017, 12:49)

            xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

            Importurile cresc sau nu cresc indifferent daca sunt eu gagauta sau nu, au alte legi. Si importurile de rable SH cresc in ciuda vaucerelor "rabla" prin care se doreste innoirea parcului auto.
        • +2 (2 voturi)    
          Ia explica-mi (Duminică, 10 septembrie 2017, 1:26)

          Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

          Firea da cuponu'.

          X ia cuponul si il vinde pe OLX

          Y cumpara cuponul si cumpara bicicleta

          Y ii vinde lui Z bicicleta in alta localitate

          Ia explica-mi: cu ce anume s-a descongestionat traficul in Bucuresti? Dar astept o explicatie beton-armat. Ce zic beton-armat, kevlar - asa vreau explicatia.
          • +2 (2 voturi)    
            e mult spus ca acest obiectiv sa se atinga imediat (Duminică, 10 septembrie 2017, 12:40)

            xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

            Anterior am oferit raspunsul in alta postare, din care citez: "Ca impact, actiunea ar avea de suferit daca se doreste ca utilizarea bicicletelor astfel achizitionate sa fie exclusiv in Bucuresti (de pe net pot fi achizitionate de oricine, si atunci banii bucurestenilor se vor scurge aiurea). "
    • +19 (19 voturi)    
      Au gresit ca nu le-au facut nominale. (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:11)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Serios? Un pierde-vara a sifonat x lei din banii primariei. Concret banii din impozite si taxe s-au dus la individul asta care nu a produs nimic util. Incurajarea speculantilor.
      • 0 (2 voturi)    
        eu zic ca nu e nicio problema (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 23:16)

        Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        asa functioneaza si piata voucherelor pt programul rabla.
        Ele vor fi folosite in final tot pt cumpararea de biciclete, deci nu e nicio problema. Primaria e interesata sa se cumpere biciclete de ei, nu ii intereseaza cine anume le cumpara.

        Dupa mintea unora ca acest consilier, bicicleta aia ar trebui sa fii obligat sa o pastrezi pe viata, sa nu ai voie nici sa o vinzi.
      • +2 (2 voturi)    
        pai sunt nominale... (Duminică, 10 septembrie 2017, 15:55)

        KtalinKtalin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        ...asta nu este problema.
        Nu sunt piste pt biciclete, asta este adevarul
    • +13 (17 voturi)    
      cum ce daca? (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:38)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Problema e ca niste smecheri (Firea & Co) au dat o mita electorala, din bugetul local, catre alti smecheri (cine isi permite sa stea la coada in timpul unei zile lucratoare?) care acum ne cer bani pe...banii nostri!
      • -5 (9 voturi)    
        pomeni pt hipsteri nu mita electorala (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 16:03)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        la fel ca in cazul biletelor de trec gratuite pentru studenti, nu se vor alege cu cine stie ce voturi in plus si n-au cum sa fie atat de aerieni sa nu-si dea seama de asta
        • -2 (6 voturi)    
          Din pacate, se pare ca sunt ! (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 18:07)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Din pacate, se pare ca sunt !

          Trebuie sa vada odata si-odata realitatea. Hipsterimea nu poate iesi din realitatea ei virtuala, din pokemoniada in care traieste (pe banii altora, desigur)....deci nu va vota niciodata PSD-ul.

          Trebuie sa inceteze cadourile catre hipsteri. Nu au nicio valoare sociala.
    • +8 (10 voturi)    
      lege! (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:57)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      trebe sa fii idiot ! Ala speculeaza voucherul luat gratis de la stat ! Dati in puii mei o lege cu puscarie pentru toti speculantii de promotionale, subventii, vouchere de la stat ! Altfel nu scapam de melteni ! Am vazut in magazine ciocolata Mars/Snickers promotionala (fara cod de bare pe ambalaj) vanduta la bucata. Tara de cacanari, asta suntem!
    • -7 (13 voturi)    
      pragmatic, corect (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:11)

      xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Din punct de vedere commercial este correct sa apara intermediari care sa-si valorifice abilitatea de a fi mai bine pozitionati la achizitia de voucere (nu cunosc mecanismul de acordare, dar judec pur teoretic). Asta tine de natura umana indifferent de indignarea din jur. Ca impact, actiunea ar avea de suferit daca se doreste ca utilizarea bicicletelor astfel achizitionate sa fie exclusiv in Bucuresti (de pe net pot fi achizitionate de oricine, si atunci banii bucurestenilor se vor scurge aiurea). Politic, -nu am nici o implicare in domeniu, judec doar theoretic- este o actiune care utilizeaza niste resurse (banii bucurestenilor) pentru incurajarea folosirii bicicletelor in incercarea rezolvarii unor probleme de traffic, nu este nici o noutate in city management. Ca e oportun, ca e potrivit, ca e bine, ca e rau, nu ma pronunt, ii las pe ceilalti coforumisti sa judece.
      • +1 (1 vot)    
        Ba pardon! (Duminică, 10 septembrie 2017, 0:47)

        M. G. [utilizator] i-a raspuns lui xtraterestrul_roman

        Aia se numesc speculanti, nu comercianti.
        • +1 (1 vot)    
          asa este ... (Duminică, 10 septembrie 2017, 13:02)

          xtraterestrul_roman [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

          Dar au si ei rolul lor in economie. Sa judecam altfel: Cand cumparam un bilet la meci sau la un spectacol cu casa inchisa, de la un speculant, il injuram ca e speculant, dar tot ne facem treaba, nu-I asa?
    • +1 (3 voturi)    
      e evaziune fiscala! (Duminică, 10 septembrie 2017, 1:07)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Prin tranzactile cu vaucherele alea (un fel de vanzare de "biciclete virtuale") pe OLX nu se plateste TVA iar pe profitul obtinut nu se plateste impozit!
      De fapt,e un "comert la negru", chestie ilegala incurajata chiar de AUTORITATI!!
      Acelasi lucru s-a petrecut cu vaucherele din Programul Rabla, pe vremea cand Woodrea era Ministru al Mediului: un vaucher echivala cam 3800 lei si circulau pe "piata neagra" cam la 1700 lei, uneori scazand si la1500! In program se acceptau 3 vauchere pentru achizitia unei masini, deci Woodrea incuraja evaziunea fiscala PE FATZA!
  • +18 (18 voturi)    
    Ro (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 13:38)

    tudor74 [utilizator]

    Rromanul tot rroman ramane ... daca nu da el o teapa nu doarme bine noaptea !
    • +8 (8 voturi)    
      Se putea preveni (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:03)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Daca voucerele erau nominale si la cumparare se verifica cumparatorul.

      In plus un intermediar pate cumpara 100 de biciclete (scotand din circuit 100 de voucere) pe care apoi sa le vanda la pret intreg facand profit.

      Politica ar trebui sa se implice in economie cat mai putin nu cat mai mult.
      • +5 (5 voturi)    
        Din imagine (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:07)

        Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

        Reiese ca ar fi nominale, eu vad sters acolo numele si prenumele.
        • 0 (0 voturi)    
          Serie si numar (Duminică, 10 septembrie 2017, 15:14)

          Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui Eugen_

          Nu nume si prenume
  • +1 (1 vot)    
    370 lei (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:02)

    Mirobo [utilizator]

    https://www.olx.ro/oferte/user/WzGv/
    • +7 (9 voturi)    
      Imi place textul (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:13)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      "Ofer voucher in valoare de 500 de lei. Acest voucher poate fi folosit pentru achizitionarea unor biciclete, biciclete electrice, trotinete etc."

      Ofera voucher. Prin gratia Mariei Sale, EL ofera.
  • +7 (7 voturi)    
    Bineinteles, fiindca e Romania (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:04)

    OmulNou [utilizator]

    Care valori? Care principii?
  • +4 (4 voturi)    
    Nu le mai dati vouchere, duoamna Firea (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 17:18)

    BokassaOficial [utilizator]

    Dati-le "decat" banii direct.