Un mare sindicat din Educatie anunta proteste impotriva Guvernului incepand din 2 octombrie. Sindicalistii sunt nemultumiti ca anul viitor le cresc salariile cu doar 25%

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:31 Actualitate | Esenţial

Simion Hancescu
Foto: Agerpres
Federatia Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI) va incepe in 2 octombrie proteste impotriva Guvernului daca executivul nu acceptă încheierea unui acord prin care sa promita rezolvarea mai multor probleme ale profesorilor, potrivit unui comunicat al sindicatului.

Sindicatul condus de Simion Hancescu se arata nemultumit de faptul ca majoriarile salariale promise pentru 2018 vor fi, in realitate, mult mai mici din cauza ca toate contributiile vor trece de la angajator la angajat. Calculele citate de FSLI arata ca dacă nivelul brut al salariilor creşte cu 50%, angajati din învăţământ vor primi in realitate o majorare de maximum 25%.

FSLI sustine ca profesorii si invatatorii pierd peste 3% din venitul brut pentru ca sporurile salariale se calculează prin raportare la salariile de bază de anul trecut.

Sindicalistii se declarat nemulţumiţi de faptul că Guvernul nu a cuprins în Legea bugetului de stat pentru anul 2017 sumele necesare pentru plata sentinţelor judecătoreşti, în conformitate cu prevederile legale de eşalonare a plăţii acestor sentinţe. În medie, fiecare angajat din educaţie ar trebui să recupereze aproximativ 5.000 de lei.

Pentru rezolvarea acestor probleme, FSLI cere Guvernului încheierea unui acord scris până la data de 25 septembrie 2017, prin care să fie soluţionate aceste solicitări, respectând următorul calendar:

  • Începând cu cel târziu data de 1 octombrie 2017, sporurile salariale să se calculeze prin raportarea la actualele salarii de bază;
  • La rectificarea bugetară care se va face până la sfârşitul anului 2017, să fie cuprinsă suma necesară pentru plata sentinţelor judecătoreşti;
  • Până la sfârşitul acestei luni să se găsească o soluţie, astfel încât salariile nete din învăţământ, în anul 2018 să crească într-un procent mai mare decât cel anunţat de Executiv.


Daca Guvernul va refuza cererile sindicatului, FSLI anunta urmatorul calendar de actiuni de protest:
  • În data de 2 octombrie 2017, între orele 12.00-14.00, vor fi pichetate toate prefecturile din reşedinţele de judeţ;
  • În zilele de 4 şi 5 octobrie 2017 va fi pichetat sediul Guvernului.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2775 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Foarte bine (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:33)

    mitg [utilizator]

    O lectie pentru politicieni sa nu promita ce nu pot face.
    • +4 (4 voturi)    
      chiar crezi ca s-au lecuit votacii P$D? (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:23)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Eu cred ca vor mai urma si alte "gogosi".
  • +5 (7 voturi)    
    :)) (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:37)

    Mistrelutz [utilizator]

    dupa ce s-au bucurat ,cu putin timp inainte de alegeri,de ''prime'' de 200--300 ron si au pus botul la toate promisiunile,desi niciodata promisiunile pcr-ului nu au fost respectate...
    Bun asa.
  • +4 (4 voturi)    
    Rebeli pt o cauza proastă (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:40)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    În realitate salariul le creste cu 3%. Amenințarea cu greva e o perdea de fum, dacă le-ar da 100% creștere, rezultatul ar fi 12%. Scopul e sa revolte pensionarii și șomerii asistați că "iete domne și la ăștia, ie nemulțumiți" și să se anuleze de fond creșterile anunțate de Olguța. PSD scapă față curata, proștii au votat și au renunțat la pomeni cu mana lor.
  • +8 (8 voturi)    
    Doar 25% (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:41)

    Cipraen [utilizator]

    Cel mai probabil o sa fie iar prorogata cresterea pentru profesori si medici. Iar cu mutarea taxelor de la angajator la angajat, sa nu ajunga sa protesteze ca defapt a scazut salariul.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu fiti fraieri! Nu va creste PSD salariul! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:41)

    OmulNou [utilizator]

    PSD va gasi fel de fel de scuze sa nu creasca salariile profesorilor. PSD vrea ca romanii sa fie prosti cum sunt ei, ca sa-i poata controla.

    Oamenii cu educatie sunt un pericol pentru PSD fiindca opun rezistenta la marsaviile lor comuniste.
  • +20 (24 voturi)    
    :) (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:44)

    fdaniel [utilizator]

    In sfarsit un sindicat care ia pozitie pentru:
    - calitatea slaba a programei scolare
    - lipsa manualelor
    - dotarea slaba a scolilor
    - conditiile mizere din scoli care duc la lipsa avizelor de functionare
    - numirea politica a directorilor, fara criterii de competenta
    - numirea politica a inspectorilor, fara criterii de competenta

    Aaaaa, stai! Tot ce-i deranjeaza e marirea insuficienta a salariilor !
    • +2 (2 voturi)    
      10 +uri (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:18)

      Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      _ (o sa scriu & eu ceva mai jos)
    • +4 (4 voturi)    
      -pregatirea slaba a unor profesori. (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:26)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      -indolenta cu care unele cadre didactice isi fac meseria.
    • +4 (4 voturi)    
      foarte bine punctat (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:28)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      oare ce ne "livreaza" si pt salariile actuale, cuprinse in 5-600 euro net (in medie) (desi cunosc cazuri cu 7-800 euro net , dar sa zicem ca astea nu sunt regula). Crestere 50 % la brut=25 % la net, ii duce la 6-700 euro net.

      Creste cumva gradul de promovabilitate la BAC, testele nationale? sau la PISA (ca aici e mai greu sa le manipuleze)? Scade analfabetismul functional? Scade macar putin abandonul scolar?

      Mi se pare tragic cum nici macar profesorii/cadrele didactice nu realizeaza ca, fara generatii de tineri educati, viitorul apropiat si mediu, nu mai zic de cel lung, este compromis si nu vor fi resurse nici pt salariile lor, mari, mici cum vor fi ele.

      Pentru ca intra pe piata muncii privata si publica generatii de tineri cu grad inalt de analfabetism functional, agramati, multi incompetenti.

      Deja vedem efectele incompetentei in sistemul public: autostrazi care nu se mai termina sau nu incep pt ca in CNAIR e plin de politruci incompetenti, procese pierdute de stat pentru avocati si juristi incompetenti, industrii si companii de stat cvasi-falimentare, malpraxisul din sistemul medical etc.
    • +2 (2 voturi)    
      Excelent! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:36)

      Zergy [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Foarte bine punctat !
  • +5 (9 voturi)    
    . (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:47)

    Evq [utilizator]

    Dar pentru parodia aia de compendium 2394829 în unu nu protestează și ei un pic?
  • +7 (9 voturi)    
    'Traim bine'' (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:51)

    TheFaime [utilizator]

    Le creste salariul cu doar 25%, mie, ca lucrez la particular, imi vor scadea venituri dat fiind trecerea contributiilor de la angajator la angajat, iar ala de la INS se mira de ce pleaca tinerii din tara.. nu va mirati, se intampla ''lucruri normale'' ...Mnezo sa va duca de destepti fruntea tarii!!
    PS: N-am nimic cu bugetarii
    • -1 (1 vot)    
      Va "creste" salariul si la privat (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:29)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      Dar doar cu suma transferata de la patron la salariat, asfel ca "in mina" nu va fi nici o schimbare. Doar la preturi...
  • +12 (12 voturi)    
    Visati cai verzi pe pereti! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:52)

    vio7 [utilizator]

    Daca la ministerul apararii au o problema azi cu salariile...voi asteptati mariri cu 25%??Cat sa fii de optimist ,in tara asta,sa mai crezi basmele Olgutzei??Sa ziceti merci daca va acorda macar plata pentru CAS si CASS de la angajator! DACA!
  • +5 (11 voturi)    
    au salariile marite deja!! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:54)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Caz concret, cunoscut personal; profesor liceu, 15 ani exp, gradatie de merit, 3400 net in mai 2017. Adica 750 euro net. 25 % la 750 euro net crestere in 2018 inseamna 925 euro NET. Si face si meditatii, cam 1000 euro pe luna!

    Alt caz: educatoare, 25 ani exp, 3500 net.

    Si mai cunosc cazuri similare.

    Deja in invatamantul preuniversitar salariile sunt mai mari decat in invatamantul superior (lector-2000 lei net, conferentiar-2400 lei NET). Doar prof univ au 4500-5000 net acolo.

    Nu inteleg de ce sunt nemultumiti cu "doar" 25 % crestere?!
    • +1 (1 vot)    
      Ba nu le au! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:23)

      expert2 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Hai să-ţi spun eu cum stă treaba: profesor, 28 de ani vechime, salariu net 2424 RON. Restul sunt prostii... Pentru detalii, vezi asta: http://salarii.bestbigdeal.com/index.php
    • +1 (1 vot)    
      De fapt, nu prea sunt! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:31)

      expert2 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Profesor, 28 de ani vechime, 2424 RON net. Restul sunt prostii! Detalii la http://salarii.bestbigdeal.com/index.php.
  • +10 (10 voturi)    
    Cereti desfintarea pensiilor speciale !!!! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:58)

    SarbaLUIGhitza [utilizator]

    si toti banii de aici sa fie transferati in la invatamant. Nimeni nu merita pensie speciala, doar cei care lupta pe front,
  • 0 (4 voturi)    
    what!? (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:58)

    tartoru [utilizator]

    lol ?
  • +1 (7 voturi)    
    Decat 25% (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:59)

    DrPepper [utilizator]

    Cat tupeu..
    Deci mie in privat imi va scadea cu 25% si nu am altceva decat sa tac si sa inghit putorile de la stat si daca nu imi convine sa plec.

    Frumos..
    Pacat ca lumea nu mai are forta da darame un guvern bolsevic.
  • -5 (7 voturi)    
    25% (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:01)

    galeo [utilizator]

    Parca acea crestere de 25% era de fapt 3 dupa trecerea platii contributiilor de la angajator la angajat
    • 0 (0 voturi)    
      Doar 25% (Miercuri, 6 septembrie 2017, 14:08)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Doar 25%, nu decat 25%
      Mama ei de limba romana...
  • +7 (7 voturi)    
    bai, (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:24)

    Stapanu [utilizator]

    voi (sindicatele bugetarilor) nu va mai faceti bine niciodata! Dupa stiinta mea, dupa '90 doar un sindicat al privatilor (Dacia) a cerut infrastructura; altfel, de ani de zile la rand asistam la aceeasi comedie neagra sindicatele bugetarilor hau, hau, hau & pana la urma totul se reduce la o marire de salariu; nicio vorba despre productivitate, investitii, logistica etc/ as vrea sa va urez succes, da' nu-mi vine
  • +1 (1 vot)    
    Dar parca totusi... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 16:00)

    rooster [utilizator]

    Trimiti copiii la scoala, ii trimiti la meditatii, dupa care rata de promovabilitate la bac (pe bune, ca in anii trecuti) e de 40%. Dupa care se lamenteaza sindicalistii ca le sunt crescute salariile cu "doar" 25%.
    Intrebare: performante proaste din cauza salariilor mici, sau salarii mici din cauza performantelor proaste?