UPDATE Ambasadorul britanic Paul Brummell dupa intalnirea cu Tudorel Toader: Modificarea legilor justitiei trebuie sa aiba scopul de a intari lupta anticoruptie si sistemul de drept

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:13 Actualitate | Esenţial

Paul Brummell
Foto: Ambasada Marii Britanii
Modificarea legilor justitiei "trebuie sa aiba scopul de a intari lupta impotriva coruptiei si sistemul de drept", iar ministrul Tudorel Toader "a subliniat ca modificarile iau in calcul recomandarile MCV", a afirmat miercuri ambasadorul Marii Britanii la Bucuresti, Paul Brummell, dupa o intalnire pe aceasta tema cu Tudorel Toader la Ministerul Justitiei. Ambasadorul britanic a sosit miercuri dimineata la sediul Ministerul ui Justitiei, pentru o intalnire cu Tudorel Toader, ceruta de diplomatul britanic. Intalnirea dintre Brummell si Toader nu a fost anuntata oficial, inainte sa aiba loc, nici de Ministerul Justitiei, nici de Ambasada.

Paul Brummell a subliniat, de asemenea, ca "Apreciem foarte mult ce a facut Romania in ultimii ani in ceea ce priveste stabilizarea sistemului de drept si lupta anticoruptie. DNA lucreaza intr-un ritm foarte bun."

El a adaugat ca orice modificare a legilor justitiei "trebuie discutata" si ca "domnul ministru a subliniat ca modificarile sunt in curs de dezbatere".

Paul Brummell a mai afirmat despre Tudorel Toader ca "A spus ca lupta anticoruptie este importanta pentru Romania."

UPDATE: Ministerul Justitiei si Ambasada Marii Britanii arata, intr-un comunicat de presa comun remis dupa intalnire, ca "Domnul ambasador Brummell a afirmat ca este responsabilitatea Romaniei sa decida cu privire la legislatia proprie, in conformitate cu Constitutia si cu procedurile parlamentare. Totodata, si-a exprimat speranta ca modificarile aduse sistemului de justitie vor promova independenta si eficienta operationala ale institutiilor judiciare si ale statului de drept si ca acestea se vor realiza printr-o o consultare larga cu toate partile relevante. Domnul ministru Toader a subliniat ca un proces consultativ extins este in derulare."

Ambasadorul britanic a mai precizat ca a discutat cu Tudorel Toader si despre colaborarea bilaterala in domeniul justitiei civile si despre Brexit. "Trebuie sa existe un mecanism care sa permita colaborarea foarte stransa in domeniul juridic" dupa Brexit, a subliniat el.

Marti, Tudorel Toader a avut o intalnire si cu ambasadorul SUA, Hans Klemm. Intalnirea dintre ambasadorul american cu ministrul Justitiei a durat doua ore.

Ambasada SUA si Ministerul Justitiei au dat marti un comunicat comun de presa in urma intalnirii de la minister dintre ambasadorul Hans Klemm si ministrul Tudorel Toader. "Intrevederea de astazi a constituit un bun prilej pentru un schimb deschis de puncte de vedere si o discutie fructuoasa in spiritul cooperarii in cadrul Parteneratiului Strategic bilateral", s-a aratat in comunicat.

"A fost evidentiata cooperarea romano-americana, bazata pe parteneriat si colaborare in domeniul justitiei, cu accent pe promovarea de schimburi de bune practici in ariile de interes comun", s-a mai aratat in comunicat.

Cei doi au discutat despre propunerile ministrului privind modificarea legilor Justitiei, criticate in trecut de ambasadorul american.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2886 vizualizari

  • +19 (39 voturi)    
    hmm (Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:21)

    dum_i [utilizator]

    Probabil a venit ca sa il felicite, la fel ca ambasadorul american de ieri.

    Tudorica, ce mic devii. Ca prost erai deja.
    • -5 (19 voturi)    
      Tudorica prost? (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:22)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      dar tu ce geniu esti, ce IQ ai si cu ce palmares stiintific in domeniul juridic pentru a judeca drept prost un profesor universitar de drept care si-a argumentat foarte pertinent toate propunerile?
      sau la voi astia, de partea tuturor ticalosilor ce s-au perindat pe la putere prin Ro, conteaza doar insulta, nu si argumentul?
      • +1 (1 vot)    
        de partea tuturor ticalosilor??! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 17:02)

        crackporta [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        ...nu ai inteles nimic. Se pare ca de partea ticalosilor esti tu. Noi incercam sa nu tinem partea ticalosilor indiferent de culoarea politica, dar voi prin ura consacrata fata de golanul de Basescu si prostii din PDL/PNL ati ajuns sa va pupati cu infractorul de Dragnea si PSD, si sa puneti botul la tot ce va "ofera". Good luck with that!
  • +18 (26 voturi)    
    Cum a zis Paul Revere (Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:22)

    OmulNou [utilizator]

    "The British are coming!" (si slava domnului)
    • -8 (12 voturi)    
      esti sigur (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:38)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Ai grija ce-ti doresti. Au patito si indienii.
    • +1 (17 voturi)    
      mai temperat.... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:41)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      nu am nimic cu britanicii, dimpotriva, ii simpatizez, dar nici sa nu uitam ca jumatate de secol de comunism sovietic pentru jumatate de europa, il datoram multslavitului britanic churchill
  • +19 (27 voturi)    
    Nu in UE, ci in SUA si UK e speranta! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:23)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In situatii limita se vede cine poate asigura o traiectorie in limitele democratiei pentru Romania. Si acum e clar: UE l-ar fi lasat pe mustacios sa erdoganizeze Romania. Incep sa nu mai am nici o cerinta pentru Brexit, chiar de romanii nu mai pot circula in UK, noi sa cerem un singur lucru de la UK: siguranta, protectie. Suntem la granita cu Imperiul Raului si avem mare nevoie de SUA si UK!!!
    Multumim domnule ambasador pebtru implicare!
    • -2 (10 voturi)    
      iar ei, "in God we trust" (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:38)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      desi uni "corecti politici" ataca si acest motto...
      deci, prin translatie, doar in Dumnezeu ne mai este speranta...
  • +16 (30 voturi)    
    Klemm l-a tras ieri de o ureche... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:24)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ...Brummell astazi de cealalta, urmatorul (al Germaniei ?) il va trage pe Tudorel de nas...
    • -5 (15 voturi)    
      nu ai inteles nimic ! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:35)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      ambasadorul uk este un adevarat diplomat de clasa - se vede asta din declaratiile sale, inainte si dupa intalnire - nu se poate compara cu incepatorul klemm care are o unica dar obsesiva tema in Ro : protectia codrutzei... and nothing else matters...
      • +1 (5 voturi)    
        Eu nu vad nici o diferenta... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 14:10)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Si balonasul made in UK tot cu "DNA lucreaza intr-un ritm foarte bun" a iesit in gura de la intalnire.

        Pe de alta parte ma uitam atent la Klemm ieri cand a iesit si a dat declaratia. Nu parea in apele lui deloc. Adica dincolo de limbajul diplomatic, pe alocuri de lemn omul parea a fi scos din ideile lui obisnuite. Ce i-o fi spus Tudorel nu stiu. Dar mi-ar placea sa aflu.
        • +4 (4 voturi)    
          i'a predat (Miercuri, 6 septembrie 2017, 14:46)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          drept constitutional.:-)

          posibil sa l'o fi intrebat si de drepturile romanilor traitori in britania, dupa iesirea triumfala.
          intrebare cu adevarat incuietoare si incomoda pt. grasun.
      • 0 (2 voturi)    
        Noroc cu tine... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:12)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui let_s_twist_again

        Ce bine le stii tu pe toate, mai draga...
        ( ironic )
    • 0 (2 voturi)    
      pai, (Miercuri, 6 septembrie 2017, 14:47)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      francezului ce'i mai ramane, de un' sa'l traga,
      aaaa ?! :-)
  • +5 (19 voturi)    
    mda... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:25)

    liviu_ [utilizator]

    avem 2 posibilitati
    1 - pesedeii se sucesc iar
    2 - merg mai departe si o sa fim ultimii din ue... (cel mai probabil fara presedentie in 2019 s.a.m.d.)
    • +3 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 10:51)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Or sa se suceasca.
      Cumva-s simpatici, tot incearca cu batul prin gard, poate-poate...
    • 0 (8 voturi)    
      in 2019 (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:16)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vom fi exact un' ne'a lasat al batran, in 89.
      tot cu ei la carma.
      ilici va primi steaua republicii, in cinci colturi, pt. virtute la lovirutie !
  • +4 (14 voturi)    
    Pfffffff .... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:56)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Tudorel Toader ca "A spus ca lupta anticoruptie este importanta pentru Romania."

    Da.

    Este foarte important sa inceteze si sa dispara , nu -i asa ?...

    FMMIG de vise urate ce sunteti voi , P$D-istii !!!

    Ce spun eu vise urate ? Cand eram mic m-am speriat foarte tare cand am vazut " Noaptea mortilor vii. "

    Acum imi vine sa urlu de groaza treaz cand va vad in tramvai !!!
  • -7 (13 voturi)    
    se pare ca ambasadorele (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:11)

    om simplu din multime [utilizator]

    a invatat ceva dela dom profesor ! :-)
  • -7 (17 voturi)    
    Aiurea (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    Lupta impotriva coruptiei si statul de drept s-au "intarit" pana au dat in abuzuri.

    Modificarile legislatiei trebuie sa aiba in vedere recomandarile CCR si protejarea drepturilor si libertatilor cetatenesti. Daca mai incape apoi si MCV si laude desantate la adresa DNA e alta treaba ...
  • -1 (11 voturi)    
    Alo ambasadoru ! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 13:09)

    prostu satului [utilizator]

    De extradarea lu Puiu Popoviciu sau ceva de teroristu din Londra care in 26 februarie 2017 a intrat cu mertzanu in 5 romani , ucigand unu (Claudiu Ghirdoc) si ranindu-i pe ailalti nimic domnu ambasador ???

    Pentru pitzipoancele si cocalari care dau minusuri :
    daca il vizita ambasadoru Rusiei pe Tudorel tot asa va hlizeati pe aci ?

    Hai sictir