Cunoscutul bucatar Radu Popovici anunta ca isi vinde afacerea si pleaca din tara definitiv, "din cauza modului in care este condusa Romania"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 19:06 Actualitate | Esenţial

Radu Popovici
Foto: Facebook/ Retetele lui Radu
Cunoscutul bucatar si blogger culinar Radu Popovici, care detine restaurantul bucurestean Bistro GUXT, anunta intr-o postare pe Facebook ca s-a decis sa plece definitiv din tara, nu din "motive pecuniare, ci strict din cauza modului in care este condusa Romania". El spune ca vrea sa-si vanda afacerea si s-o ia de la capat in alt loc, unde "cetatenii sunt respectati cat de cat si unde societatea inca nu a fost cuprinsa de o metastaza morala".

Redam integral mesajul postat de Radu Popovici pe pagina sa de Facebook:

"Dragii mosului, va anunt oficial ca m-am hotarat sa plec din tara definitiv. Sper ca din 2018 sa nu mai prind aici decat 1-2 luni cel mult. Nu plec din motive pecuniare, ci strict din cauza modului in care este condusa Romania.

O voi lua de la capat in alt loc. Mai am 10-12 ani de activitate in fata si vreau s-o desfasor intr-un loc unde sa simt ca cetatenii sunt respectati cat de cat si unde societatea inca nu a fost cuprinsa de o metastaza morala.

Ca urmare vreau sa-mi vand afacerea, restaurantul Bistro GUXT, unei persoane interesate.

Pot vinde restaurantul cu firma cu tot, sau doar activitatea in sine. Sunt deschis spre discutii.

Imi rog prietenii, daca se poate, sa aiba amabilitatea de a da share acestui post, ca sa poata fi vazut de cat mai multe persoane.

Deocamdata pot spune urmatoarele:

Compania nu are datorii la stat sau furnizori. Restaurantul se afla de doi ani in primele 5-6 locuri pe tripadvisor.com.

Cateva date necesare daca se doreste continuarea activitatii in acelasi amplasament: suprafata totala 147 mp, bucatarie 33 mp, depozit 22 mp, un vestiar si doua grupuri sanitare. Chiria este modica, de bun simt, proprietarii destul de intelegatori.

Bucataria este utilata complet si corect pentru cele 40 de locuri, dispuse in doua saloane cu o suprafata de 42 mp. Mobilierul este de calitate si in stare foarte buna, vesela (tacamuri, pahare, farfurii) completa si de buna calitate.

Am stabilit si aprofundat relatii cu furnizori de incredere si cu o clientela loiala.

Daca se doreste pastrarea profilului in continuare, pot asigura instruirea personalului care va prelua restaurantul.

Site www.guxt.ro, pagina de FB www.facebook.com/BistroGUXT.

Mai multe detalii pe mail sau prin message oricui este interesat."



























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

9785 vizualizari

  • +11 (41 voturi)    
    Miscare inteligenta! (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:28)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar trebui sa devina fenomen general! Sa scuipam in spate si niciodata sa nu ne mai uitam in urma!
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • -51 (63 voturi)    
    drum bun (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:38)

    xanti [utilizator]

    Sa nu te mai intorci
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +11 (13 voturi)    
    Daca lumea e proasta si nu voteaza (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:51)

    OmulNou [utilizator]

    De unde guvernare buna? N-ati votat, vine PSD si va da afara din tara.
  • +1 (11 voturi)    
    povestea edulcorata ascunde... (Marţi, 5 septembrie 2017, 19:58)

    demaGOGU [utilizator]

    ...probabil, o realitate prozaica: omului i s-a transmis ca trebuie sa mai plateasca si (ceva) biruri-impozite statului roman!

    veste proasta: in Occident va plati impozite+taxe pana la ultimul cent.
      #showComment
  • +13 (15 voturi)    
    Si eu regret (Marţi, 5 septembrie 2017, 21:17)

    batmanss [utilizator]

    Ca m-am reîntors după zece ani petrecuți in străinătate. Deja ma gândesc sa plec iar , nu pot accepta bătaia de joc a lui Dragnea si Tariceanu , nici sa văd generațiile de tineri compromise , prostite de ei prin schilodirea sistemului din învățământ. Au pus labele si pe justiție , trebuie ieșit in strada urgent .
  • +9 (9 voturi)    
    imi pare rau (Marţi, 5 septembrie 2017, 21:21)

    cristipanait1961 [utilizator]

    Imi pare rau ca se intampla asta, chiar se pricepea, motivul real insa este faptul ca de la 01.01.2018 nu mai poti functiona fara aviz de la ISU si locatia nu cred ca are acest aviz fiind o cladire veche.
  • +9 (13 voturi)    
    Cunoscutul... (Marţi, 5 septembrie 2017, 21:52)

    war4peace [utilizator]

    Cunoscutul bucătar cine???

    Apreciez iniţiativa sa, sunt de acord cu ea, sunt de acord cu ce spune, dar obiectiv privind, am întrebat mai mulţi colegi, amici, cunoscuţi şi niciunul n-a auzit de Radu Popovici.
      #showComment
  • -5 (7 voturi)    
    pe bune (Miercuri, 6 septembrie 2017, 11:41)

    bobyrou [utilizator]

    deci daca pleaca un bucatar din romania inseamna ca e de rau? #rezistati
  • +3 (3 voturi)    
    Nicio sansa aici... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:27)

    Eba_ba [utilizator]

    Din pacate este singura posibilitate de a scapa de o societate bolnava si muribunda...Nu zic ca in vest umbla cainii cu covrigi in coada, dar macar sti pe ce muncesti daca esti capabil....si ai un trai mai civilizat...Aici sclavagim pe nimic ca sa-si umfle burtile toti neavenitii si sa-si etaleze gentile toate boarfele agramate...Aici ti se fura munca.....Aici mori pe drum pana obtii un certificat medical...Aici nu mai exista nicio sansa pt. ca non-valorile detin functiile de decizie - si nu ma refer doar la politica - ci si la zona de afaceri (firme, etc...) - totul este pe hotie, pe inselaciune, pe prostit cetateanul/clientul, etc...
    Si ca sa fim corecti, situatia in care s-a ajuns, nu se datoreaza doar actualilor ci este rezultatul greselilor, erorilor, tradarilor, incompetentei din ultimii 27 ani....Toti la fel - bolnavi de putere, incompetenti, corupti...
  • +1 (5 voturi)    
    Nu vreau sa fiu rau , dar ..... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 12:56)

    adfox [utilizator]

    Dar daca firma a mers numai pe minus inca de la infintarea ei cum crede el ca va reusi intr-o tara ca Spania la ora actuala ?
    Ori managementul e defectuos ,iar in cazul asta in 3 ani vine inapoi cu coada intre picioare, ori a facut frauda fiscala , iar in cazul asta deznodamantul e acelasi : in maxim 3 ani vine inapoi cu coada intre picioare
  • 0 (2 voturi)    
    normal (Joi, 7 septembrie 2017, 0:29)

    vi_escu [utilizator]

    Nu suporta o (promisa) reducere a impozitului pe profit, pleaca. Si o sa vada el afara cum se colecteaza taxele...