Laura Codruta Kovesi a sesizat CSM ca nu si-a putut prezenta punctul de vedere in timpul controlului Inspectiei Judiciare (surse)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 12:27 Actualitate | Esenţial

Codruta Kovesi
Foto: Agerpres
Procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a reclamat, intr-un memoriu depus la Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), faptul ca nu si-a putut prezenta punctul de vedere in timpul controlului efectuat de Inspectia Judiciara (IJ), au declarat marti, pentru Agerpres, surse judiciare.

Potrivit surselor, una dintre nemultumirile exprimate de Laura Codruta Kovesi a fost legata de faptul ca inspectorii judiciari nu au ascultat si punctele de vedere ale procurorilor cu functii de conducere din cadrul DNA, fiind audiati, in schimb, procurori care intre timp au fost indepartati din institutie. In opinia sefei DNA, o abordare echidistanta ar fi impus ascultarea ambelor parti de catre echipa de control.

Conform acelorasi surse, atat memoriul depus de Laura Codruta Kovesi, cat si celelalte note si sesizari in legatura cu controlul efectuat de IJ la DNA ar putea fi luate in discutia Sectiei pentru procurori a CSM in sedinta din 7 septembrie.

CSM a primit mai multe note si memorii pe tema controlului efectuat de IJ la DNA, a declarat luni purtatorul de cuvant al institutiei, judecatorul Stefan Lucaciuc.

Conform sursei citate, o nota a fost trimisa de inspectorul Elena Radescu, o alta de ea si doua colege din echipa de control care ii sustin punctul de vedere, iar o a treia de ceilalti membri ai echipei care a efectuat verificarile la DNA.

'Toate aceste note privesc aspecte legate de modul in care a fost efectuata respectiva actiune de control', a precizat Stefan Lucaciuc.

La CSM a fost inregistrat, in cursul saptamanii trecute, un memoriu transmis de DNA, care se refera la aceeasi actiune de control. Exista, de asemenea, si un punct de vedere al inspectorului sef al IJ, pe marginea procesului verbal ce contine concluziile preliminare ale verificarilor efectuate.

'Toate materialele primite pe aceasta tema au fost grupate si transmise Sectiei pentru procurori, pentru analiza si propuneri. Deocamdata, ele sunt in faza de analiza', a mai spus purtatorul de cuvant al CSM.

Potrivit unor informatii aparute in presa, coordonatoarea echipei care a facut controlul la DNA, inspectorul Elena Radescu, a trimis CSM o nota in acuza o persoana din conducerea IJ de imixtiuni de natura a perturba activitatea institutiei verificate, iar pe doua colege de lipsa de tact.

IJ a finalizat pe 25 august controlul la Directia Nationala Anticoruptie, inspectorii avand termen pana pe 6 octombrie sa inainteze raportul Sectiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii. Controlul IJ la DNA privind eficienta manageriala si modul de indeplinire a atributiilor de catre conducerea institutiei a inceput pe 17 iulie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

5901 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    Comunistii ... tot securisti ... (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:36)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Metoda pumnului in gat ...

    FMMIG la toti de hoti ...
  • -7 (27 voturi)    
    Parca suna cunoscut !!! (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:09)

    sipu [utilizator]

    mai sunt doi procurori care nu au putut sa isi sustina cauza .................. sau acolo nu se pune ...............
    • -3 (19 voturi)    
      exact (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:38)

      bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      bine punctat.
    • +1 (5 voturi)    
      nu se pune (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:42)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      daca nu au sesizat
  • +14 (24 voturi)    
    Asa mergea treaba si la comunisti (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:10)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    „Dusmanul de clasa” nu avea voie sa-si spuna p.d.v.-ul. Ma rog, teoretic avea voie, dar practic tovarasii aveau grija sa-i inchida gura. Chiar daca apuca sa zica ceva, oricum nu conta si interveneau urgent niste cetateni de nadejde, care sa-l „infiereze cu mânie proletară”.
    • -4 (22 voturi)    
      corect. cam la fel şi prin justiţia românească (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:16)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      făcută arşice în ultimul deceniu de fosta procuroare comunistă şi anchetatoare penală a arestaţilor din p-ţa universităţii iunie '90, monica macovei...
      • -1 (1 vot)    
        Macovei care . . . (Marţi, 5 septembrie 2017, 22:30)

        was [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        ...care isi exercita meseria.
        Apoi pe cine a condamnat si pentru ce?
        Ce nedreptate a facut?
    • -2 (4 voturi)    
      Ai descris perfect comentariile (Marţi, 5 septembrie 2017, 15:45)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      de aici la declarațiile făcute de cei din PSD și USL.
  • -3 (23 voturi)    
    saraca (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:37)

    bobyrou [utilizator]

    a realizat ca poate fi si ea controlata si neascultata. Asa cum si ea controloeaza pe altii si nu asculta. Demisia Plagiatoarea! Apropo mai mergi la tenis cu Ponta si Dragnea?
  • -4 (16 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:00)

    om simplu din multime [utilizator]

    insp. jud. nu ia decizii, ci prezinta concluziile investigatiei la csm, care e organul care decide daca si ce sanctiuni se aplica.
    deci, va avea ocazia sa'si prezinte punctul de vedere la csm, ca in curtea de justitie.
    orice cetatean are dreptul la aparare, garantat, constitutia ro.
    in cazul ei, daca e cazul. :-)
    ca. poate insp. jud. a dat de bine. :-))
  • -4 (16 voturi)    
    Ce se mai plang astia... (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:03)

    Stef_and [utilizator]

    Paraciosi - sau plangareti justitionarii nostrii.
    Dar probabil asta este nivelul.
    Sistem politic?
    • 0 (6 voturi)    
      pai n'au dreptate ?! (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:39)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      ctp era ingrijorat chiar de viata codrutei...
  • -1 (21 voturi)    
    aha... (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:10)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    deşi încă nu am aflat nimic despre conţinutul raportului inspecţiei (întârzierea o fi pt. ceva muşamalizări?), după reacţiile isterice ale împricinatei pare să fi ieşit cam mototolită din inspecţie... ;)
  • +4 (18 voturi)    
    PSD submineaza DNA si apara coruptia (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:25)

    OmulNou [utilizator]

    Asta o stim de ani de zile, dar anul acesta atacurile sunt mai grave ca oricand. Fara DNA nu i-ar mai opri nimic de la secatuirea bugetului.
  • 0 (16 voturi)    
    Cucoana, ce puncte de vedere vrei sa-ti (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:44)

    xrogo [utilizator]

    exprimi, s-a analizat cum ai condus DNA si gata, ala ti-a fost punctul de vedere, ce vrei acum, sa le explici inspectorilor cum ai condus, pai cucoana asta se vede din dispozitiile date subordonatilor iar despre faptul ca s-au audiat procurorii dati afara asta-i bine, sa vede m cine si ce a gresit, sefii sau procurorii?