Mihai Tudose: Sunt bani suficienti, nu e nicio problema in plata pensiilor / Se va face o analiza pe Pilonul II de pensii, s-au descoperit mici probleme legate de comisioane luate mai mult decat trebuie

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:30 Actualitate | Esenţial

Mihai Tudose
Foto: Agerpres
Premierul Mihai Tudose da asigurari ca sunt bani suficienti pentru plata pensiilor si ca nu este nicio problema din acest punct de vedere, scrie News.ro. Referindu-se la Pilonul II de pensii, Tudose a spus ca nu exista nationalizare "sub nicio forma" si ca pana saptamana viitoare Ministerul Finantelor, ASF si Casa de Pensii vor face o analiza in legatura cu acest subiect, in conditiile in care "s-au descoperit mici probleme legate de comisioane luate mai mult decat trebuie".

"Sunt bani suficienti, nu este nicio problema in plata pensiilor. Nu se poate lega noua Lege a pensiilor de bugetul de anul acesta. Tot ceea ce inseamna discutii pe Pilonul II se face la nivelul Ministerului de Finante, al ASF si al Casei Nationale de Pensii. S-au descoperit acolo mici probleme in ceea ce priveste comisioanele luate, mai mult decat trebuie, aproape 10 ani", a declarat sambata seara premierul Tudose, intr-o conferinta de presa la Mamaia, sustinuta alaturi de liderul PSD, Liviu Dragnea.

Premierul a adaugat ca aceasta analiza privind structura Pilonului II de pensii si a Pilonului III va fi prezentata saptamana viitoare, scopul fiind acela de a se vedea daca banii sunt bine administrati.

El a dat asigurari, in privinta Pilonului II de pensii, ca nu este vorba despre nicio nationalizare.

"Nu exista nationalizare sub nicio forma. Vrem doar sa vedem daca banii din acei piloni sunt bine administrati", a explicat Tudose.

Tot sambata, presedintele ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a declarat ca Pilonul II de pensii reprezinta un instrument util pentru cresterea veniturilor dupa retragerea din munca, iar acesta va fi mentinut si statul nu va deveni administrator la Pilonul II. El a spus insa ca exista analize care arata ca fondurile de administrare iau un comision de 2,5%, fiind pareri potrivit carora un comision atat de mare nu se justifica. Tariceanu mai spune ca nu s-a pus problema existentei sau inexistentei Pilonului II, ci doar a nivelului de finantare.

Intrebat daca se va hotari ca statul sa devina administrator al Pilonului II, Tariceanu a spus: "Raspunsul este nu, Pilonul II este administrat privat".

El a mai precizat ca mai multe analize indica faptul ca fondurile de administrare a pensiilor private iau un comision de 2,5% si ca un comision atat de mare nu se justifica.

Poriectul privind noua Lege a pensiilor a starnit numeroase critici din partea partidelor de opozitie si a mediului privat, in contextul in care Ministerul Muncii a anuntat ca proiectul este finalizat si ca urmeaza sa fie trimis Parlamentului cel mai probabil in luna octombrie, urmand sa fie aprobat pana la finalul sesiunii, in luna decembrie.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a sustinut la finalul saptamanii trecute ca pensiile nu vor scadea, ci vor creste cele mici, si a mai spus ca urmeaza sa aiba loc si o discutie privind varstele de pensionare, insa nu exista in acest moment o intentie de crestere a acestora.

Critici extrem de dure a starnit intentia Executivului de a diminua de la 5,1% la 2,5% contributia virata de stat la fondurile de pensii private obligatorii (Pilonul II), masura care va afecta dramatic dinamica sumelor acumulate in cele aproape 7 milioane de conturi individuale ale participantilor la acest sistem.

La finalul saptamanii trecute, vicepremierul Marcel Ciolacu a declarat ca exista ceva "ingrijorator" in privinta Pilonului II de pensii, in conditiile in care banii ar putea fi gestionati mai bine, urmand ca Guvernul sa ia o decizie in acest sens, fara a avea insa "o intrare brutala".

Premierul Mihai Tudose spus, la randul sau, ca potrivit calculelor facute de Ministerul Finantelor s-a constatat ca "randamentul la Pilonul I de pensii este mult mai mare decat randamentul obtinut la Pilonul II", acesta fiind motivul pentru care, daca se dovedeste oportun, in urma unor analize, sumele care se vireaza la Pilonul I ar urma sa fie mai mari decat cele care se vireaza la Pilonul II.

Opozitia a reactionat imediat la aceasta tentativa a Guvernului de diminuare a contributiilor la Pilonul II de pensii, PNL anuntand o serie de dezbateri la nivel national pe aceasta tema, in vreme ce USR a acuzat Executivul ca pregateste nationalizarea pensiilor private si ca foloseste impotriva Pilonului II acelasi tip de argumente care au fost folosite si in democratia "iliberala si pro-putinista" a lui Viktor Orban, in Ungaria, cand acesta a nationalizat pensiile private.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2112 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Eliminarea comisionului va distruge pilonul II (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:44)

    OmulNou [utilizator]

    Fiindca bancile din asta fac bani, din acel mic comision de 2.5%.

    S-au gandit mafiotii PSD cum sa faca sa distruga pilonul II, sa-l nationalizeze? Nu se poate, nici macar partial, fiindca sare tara in sus.

    Asa ca vor forta eliminarea comisionului pentru ca apoi sa dea vina pe banci ca au distrus pilonul II, cand bancile vor incepe sa se retraga din pilonul II, fiindca nu vor mai castiga niciun ban din el.

    Ne-am intors in dictatura PCR=PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu. (Duminică, 3 septembrie 2017, 8:58)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Pai nu pot sa faca asta deloc; sau daca vrei, pot sa o faca dupa ce modifica cateva legi + constitutia.
      • +2 (2 voturi)    
        Vor modifica Constitutia (Duminică, 3 septembrie 2017, 9:56)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Mare atentie in urmatoarele luni...
  • +10 (10 voturi)    
    sunt bani suficienti ?!?! (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:54)

    georgebb [utilizator]

    Poate sunt in credite. Cat este deficitul pe pilonul I pana acum ? Auzisem de aproape un miliard de euro.
    • +9 (9 voturi)    
      Tehnica lui Tudose & Dragnea pare evidenta (Duminică, 3 septembrie 2017, 7:03)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Arunca cate o chestie din asta sa testeze reactia pietei si a populatiei si in functie de reactie si de efectele pe care le pot avea in ce priveste capitalul lor electoral, baga o minciuna gen "de fapt vroiam altceva sa facem". Chiar daca vor renunta acum, faptul ca s-au gandit ca sunt niste bani de jupuit de acolo, ma face sa cred ca, daca economia incepe sa mearga prost, in mod sigur vor curata de bani Pilonul II ca sa-si sustina armata de votanti.
    • +7 (7 voturi)    
      Ia laba de pe banii mei, jigodie comunista (Duminică, 3 septembrie 2017, 10:07)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Lasa Pilonul II asa cum e, nu te aspuca de fascut analiza cu scopul evident de a-l fura. Au vazut banditii astia din P$D o gramada uriasa de bani pazita prost, hop, s-au repezit asupra ei. Ce conteaza ca sunt banii nenoricitilor de romani, oricum nu o sa-i apuce ca o sa moara inainte de pensie datorita sefilor pusi la Sanatate de Dragnea.
    • +1 (1 vot)    
      Deficitul anual la pilonul I (Duminică, 3 septembrie 2017, 12:26)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Este de 15 miliarde lei.
      Adica 3,26 milierde euro.
    • +1 (1 vot)    
      Tudose cica nu te legi la cap daca nu te doare (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      sau te pomenesti ca te doare?

      Deficitul bugetului de pensii este de 14, 079 miliarde de lei, cu 1,5 mld lei mai mic decât cel din 2016 - asta a prevazut PSD pentru bugetul pe 2017. Intre timp au mai introdus cateva necunoscute in sistem. exemplu puzderia de ofiteri care s-au pensionat peste noapte si unii angajati in ziua urmatoare.
  • +12 (12 voturi)    
    WTF (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:58)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sper ca Hotnews a inteles gresit astfel aceasta fraza creste nelinistea mea:

    "Premierul a adaugat ca aceasta analiza privind structura Pilonului II de pensii si a Pilonului III va fi prezentata saptamana viitoare, scopul fiind acela de a se vedea daca banii sunt bine administrati."

    Acum apare si Pilonul III in discutii??? WTF ?! Chair sper sa fi gresit HN...

    Sincer nu cred ca vor avea tupeu sa nationalizeze P2 inca... repet: INCA.
    Dar nu ii va opri nimic sa faca o lege care sa spuna ca 5% din cat se distribuie de angajat sau reprezentant al angajatului sa fie virat sau impozitat de stat in vreun fel (cu alte cuvinte sa nu umble in P2 dar sa umble in banii ce urmeaza sa intre in el). Asa nu poti spune ca au bagat mana in el, corect?

    ... sau cel putin, nu conform felului lor de a vorbi cu juamtati de adevar vagi.
    • +1 (1 vot)    
      sa umble la banii care intra la P2 este tot o (Duminică, 3 septembrie 2017, 11:46)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      porcarie fara margini.
      Posibilitatea de a creste pensia celor care vor beneficia si de partea din P2 este legata direct de sumele care intra in acest fond si de randamentul obtinut de administrator. Scazand sumele intrate administratorul va avea bani mai putini de investit deci va putea scadea randamentul fondului.
      Practic cei care cu nesimtire au umplut tara cu pensii speciale dupa cum a vrut muschiuletul lor fura acum viitorul celor carora li se va calcula pensia dupa contributivitate.
      • +1 (1 vot)    
        Si? (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:57)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Vezi tu ca le pasa? Au redus deja contributia la jumatate.

        http://economie.hotnews.ro/stiri-pensii_private-21966185-profit-guvernul-pregateste-nou-atac-pensiile-private-prin-taierea-jumatate-contributiilor-viitoare-pilonul-pensii.htm

        Nu au scrupule, nu le pasa si nu se vor opri. Trebuie sa ii oprim noi altfel nu vom scapa de ei in veci.
  • +11 (11 voturi)    
    Si marmota (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 22:07)

    ady77 [utilizator]

    Tot la pensii invelea.
    Nema investitii, nema programe coerente, atacam bancile ca fura mai mult ca noi.
    "Nu fura, guvernul uraste competitia", cam astia sunteti voi.
  • +12 (12 voturi)    
    PSD-ul analizeaza tot (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 22:10)

    eu_sunt [utilizator]

    De ce analizati banii mei? Mai bine le dau foc decit sa-i depun in pilonul 1 si sa platesc pensii speciale.
    Sau analizati cum sint folositi banii mei pe care ii platesc la CNAS.
    Si mai bine s-ar analiza la cap.
    Ce-i asa de greu de inteles ca guvernul Romaniei nu se mai poate imprumuta de pe pietele externe si interne sa plateasca niste hoti si ce mai ramine sa dea la votantii PSD.
  • +14 (14 voturi)    
    Jos ghearele de pe pensiile noastre! (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 22:37)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Voi nu puteti da pensii speciale si de banii de care se ocupa privatii si asta va roade, nu Psd-kgb?
  • +12 (12 voturi)    
    P$D (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 23:00)

    MoemBius [utilizator]

    Partid de cacanari
    Dupa cate stiu eu piloul III e privat 100%
    Ce treaba are P$D cu banii privati ai romanilor?
    TREBUIE FURATI si aia?
  • +14 (14 voturi)    
    Wait a minute (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 23:16)

    Wanheda [utilizator]

    Um adica vreti sa vedeti daca sunt bine administrati??? Dupa atatia ani e o enigma cumva modul de administrare??? Bah voi vreti sa o puneti de o schema gen FNI. Astia trebuie impuscati.
  • +15 (15 voturi)    
    Cand politicianul da asigurari (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 23:40)

    miss saloane [utilizator]

    E momentul sa te panichezi
  • +11 (11 voturi)    
    Normal ca sunt suficienti ca doar sunt de la banci (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 23:40)

    Susufler0 [utilizator]

    iar de restituit, grosul o sa-l restituim noi peste vreo 15-20 de ani !

    Sa nu vina insa intre timp vreo criza economica, pt ca atunci o sa trebuiasca "sa inchidem pravalia" si sa ne ducem care incotro vedem cu ochii !

    PS. Doar ca ultimul care pleaca, bineinteles ca va trebui sa aiba grija sa stinga lumina dupa el !

    PPS. Asta-i tot !
  • +12 (12 voturi)    
    Până acum nu ați făcut nici-o analiză. (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 23:44)

    asavreau [utilizator]

    Speculați,ba că are randament prost,ba că sunt comisioane mari!Tudose bate câmpii și pregătește vreo hoție.Până atunci ne duce cu vorba.Cred că legile justiției sunt miza și aruncă fumigene să nu putem protesta pentru legalizarea hoției.Presiunea borfașilor asupra lui Tudose este mare de iese zilnic cu câte o prostie.Și Tăriceanu,parcă își sparge lucrările dentare când vorbește,așa de supărat este că nu se rezolvă legalizarea hoției.Așa o nimica toată,200 mii euro să nu te întrebe nimeni.
  • +12 (12 voturi)    
    Traiasca bancile, (mai modest insa) ! (Duminică, 3 septembrie 2017, 0:06)

    Susufler0 [utilizator]

    Doar sa nu se scape careva din guvern si sa-i spuna lui Tudose de unde sunt banii cu care sunt platite pensiile si salariile bugetarilor ca atunci, cine stie ce ar putea sa faca nebunu' ! Si nu vrem pt ca...

    PS. o fi el klingonian, da-i klingonianul nostru ! :)
  • +11 (11 voturi)    
    nu e nici o problemacu banii?! (Duminică, 3 septembrie 2017, 0:08)

    liviu_ [utilizator]

    atuci mariti impozitele doar ca sa ne torturati, sau poate mintiti in legatura cu sunt bani suficienti?!

    also : LUATI LABELE DE PE PILONU 2 !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Duduie campania de imprumuturi pt. salarii+pensii (Duminică, 3 septembrie 2017, 6:22)

    Plagarus [utilizator]

    Solutii PSDiste :
    - introducerea impozitului pe venit (in 3 trepte) pentru firme, in locul impozitului pe profit
    - cvasi-nationalizarea pilonului 2 (privat) de pensii
    - introducerea din 2018 a impozitului pe venitul global pentru persoanele fizice, dublat de depunerea declaratiilor de patrimoniu (adica statul va sti averea fiecarui roman)
    - cresterea salariului minim la 2.000 de lei in 2018
    - inventarea taxei de solidaritate pentru romanii cu venituri peste 14.500 de lei
    - taxa suplimentara pentru produse nocive sanatatii (nu stim care sint acelea)
    - restringerea dreptului cetatenilor de a-si deschide firme daca au 2 insolvente la activ
    - impozit suplimentar de cel putin 20% asupra profiturilor obtinute din extractia de resurse naturale si neprelucrate in Romania
    - Firmele vor fi obligate sa plateasca contributia pentru pensii si sanatate la nivelul salariului minim pentru toti salariatii, inclusiv pentru cei cu timp partial de lucru si cei cu plata in acord
    • +2 (2 voturi)    
      Solutii PSDiste prezentate de tine si multe altele (Duminică, 3 septembrie 2017, 12:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      minus doua:
      - taxei de solidaritate pentru romanii cu venituri peste 14.500 de lei
      Asta-i buna in campania electorala. Nu va fi aplicata. Doar se vor impozita pe ei
      - impozit suplimentar de cel putin 20% asupra profiturilor obtinute din extractia de resurse naturale si neprelucrate in Romania
      Asta-i un fel de bau bau pentru cei ce exploateaza resursele doar pica ceva si pentru lacomia lor.

      Stii despre resursele de gaze obtinute la Marea Neagra prin procesul de la Haga. Nici bine nu le-am obtinut si au si fost donate. Noi am ramas cu cheltuielile de judecata.
  • +1 (1 vot)    
    Nu "sunt", ci "este" (Duminică, 3 septembrie 2017, 6:43)

    dan_costea [utilizator]

    Nu "sunt", ci "este"... pentru ca este sub 50. Adica aproape zero.
  • +4 (4 voturi)    
    Tudose a fost in vizita la Phennian? (Duminică, 3 septembrie 2017, 10:46)

    lasa [utilizator]

    Doar asa imi explic mentaliatatea de a controla, supracontrola, toti banii care se misca in tara asta. Motivul este lesne de ghicit : a-si insusi ilicit (sau se inventa si alte OUG care sa le dea si fata alba) o parte din ei. E secundar ca maririle de salarii si ajutoare, cu care i-au prostit pe romani, nu exista si acum cauta surse de imprumut. Daca ii mai calca mult pe bataturi pe cei din banci, ASF sau orice alta institutie financiara, vor avea surpriza unui colaps financiar, Grecia a avut noroc....
    Tocmai ce au dau coreenii cu alta racheta de au generat, la propriu , un cutremur de 6.3. Ia sa transatam asta la Ministerul Finantelor din Romania, ASF, BNR, banci, bursa, alte fonduri private straine cu capitaluri investite aici.....Dragnea, ce zici, mai baga cineva vreun ban aici?