Tudorel Toader: Unii spun ce stiu, altii stiu ce spun / Augustin Lazar: In Justitie exista cultura dezbaterii publice fara sa se jigneasca

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 30 august 2017, 11:32 Actualitate | Esenţial

Augustin Lazar si Tudorel Toader
Foto: Colaj foto / Sursa: Agerpres
Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a declarat, miercuri, la sosirea la Consiliul Superior al Magistraturii, ca in Justitie exista cultura dezbaterii publice fara sa se jigneasca, informeaza Agerpres.

Intrebat despre afirmatiile ministrului Justitiei, Tudorel Toader, potrivit carora "unii spun ce stiu, altii stiu ce spun", seful Ministerului Public a cerut sa nu fie dramatizata o dezbatere publica. 

"Este o dezbatere publica. Va rog sa observati ca in Justitie exista cultura dezbaterii publice fara sa se jigneasca nimeni pe nimeni si prin urmare noi ar trebui sa ne pastram calmul si nu sa incitam. Cred ca nimeni nu doreste sa incite o dezbatere, care este o dezbatere de idei si care e caracterizata prin cultura si prin seriozitate", a spus Lazar.

Ministrul Tudorel Toader a anuntat miercuri dimineata, intr-o conferinta de presa, ca a trimis pachetul legislativ privind modificare legilor justitiei la Consiliul Superior al Magistraturii pentru avizare, nu si la Parchetul General pentru ca "procurorii nu fac legi".


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3501 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    (Tu)dorel de Iasi (Miercuri, 30 august 2017, 11:34)

    un domn [utilizator]

    merge cu pickhammerul, doar are scoala P$D ! (in principal apoi studii de specialitate!)
  • +10 (10 voturi)    
    nea Tudorel (Miercuri, 30 august 2017, 11:49)

    rochiri [utilizator]

    Marele judecator CCR care primeste ordine de la un infractor...
    • +4 (4 voturi)    
      plus, (Miercuri, 30 august 2017, 13:53)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      o doza maxima de aroganta tip PSD, ca doar sunt la butoane si tre' sa stie tot boboru'!
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo, Bubiţă! Ştii sa conjugi verbul a spune (Miercuri, 30 august 2017, 11:51)

    tropotaru [utilizator]

    Dar spune tu dacă nu mai sunt şi unii care spun ce le spun alţii să spună şi care nu spun că spun ce li s-a spus să spună.
  • +8 (8 voturi)    
    Si tu ce stii bubosule? (Miercuri, 30 august 2017, 11:52)

    remus2009xxx [utilizator]

    Ti-a promis PSD-ul o cariera ceva? Si lui Fiu-tu la fel?

    Vanzator de tara
  • -5 (9 voturi)    
    cam asta e (Miercuri, 30 august 2017, 11:55)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    atat stiu moldovenii, tine de educatia lor precara! stiu ce e pe acolo fiindca si eu sunt moldovean pana am sters-o!
    • +4 (4 voturi)    
      bine ca ai sters-o (Miercuri, 30 august 2017, 12:51)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Cu asemenea mod de a generaliza situatia de pe scara de la tine, e mai bine sa fii plecat prin alte parti.

      Daca te uiti la rezultatele la evaluare nationala/bac etc, vei vedea ca sunt alte zone din tara mult mai deficitare la educatie.
  • +2 (4 voturi)    
    jmecherul tudorel (Miercuri, 30 august 2017, 12:00)

    don Semaca [utilizator]

    Jmechere, le-ai dat teme la Grivei - sa roada osu', faca bine sa dezbata, cu calm, fara jigniri... Sondam starea de spirit si daca e cazul, mai dregem pelteaua...
  • +5 (5 voturi)    
    e clar... (Miercuri, 30 august 2017, 12:02)

    liviu_ [utilizator]

    a inceput asaltul final asupra justitiei...
    psd nu o sa dea inapoi decat daca o sa fie facuti sa dea inapoi!

    ce sa zic ... victorie sau imigrare ! :P
    • +2 (2 voturi)    
      STRADA umpluta cu Pubele ! (Miercuri, 30 august 2017, 12:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      le alimentam de la Casa Poporului pentru a nu Uita semnificatia Cladirii, apoi le revarsam in Piata Victoriei pentru a Savura Victoria ! Evident cu Alegeri Anticipate la care NU vor avea voie sa participle : P$D, alde,penele,pemepe,iudemre,chiar si usere ! Parlamentul Sa Fie NUMAI cu Oameni ! nu cu Infractori !
    • +1 (1 vot)    
      crek (Miercuri, 30 august 2017, 12:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      probabil ai vrut sa spui emigrare, adica din romania in afara, si un imigrare...
  • +3 (3 voturi)    
    atitudine tipic comunistoida (Miercuri, 30 august 2017, 12:48)

    Razvan_M [utilizator]

    Mustetea, dupa ce a tras ani de zile tzepe in Teleorman, vrea sa se extinda la nivel national si-si aduce toate japitele la conducerea autoritatilor publice. Iar astia fac ce stiu mai bine: ciordeala ca-n codru si propaganda cu minciuni ce put de la o posta. PSD - urmas al PCR.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa o fi,mai pesedel nou-nout,..... (Miercuri, 30 august 2017, 13:14)

    gigiN [utilizator]

    ...doar ca tu "stii" doar ce spune "decat"-dragnea.