Elevii de clasa a V-a vor incepe anul scolar doar cu manualele de Sport, Religie pentru cultul romano-catolic si Limba Materna Maghiara

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Marţi, 29 august 2017, 15:52 Actualitate | Esenţial

manuale
Foto: Hotnews
Elevii claselor a V-a vor avea pe banci la inceputul anului scolar doar manualele de Sport, Religie pentru cultul romano-catolic, Limba si literatura Materna Maghiara si Limba si Literatura Romana pentru scolile cu predare in limba maghiara, potrivit unui raspuns transmis Hotnews de catre Ministerul Educatiei. Timp de opt saptamani, profesorii vor preda dupa un ghid elaborat de Institutul de Stiinte ale Educatiei.

Astfel, elevii vor incepe anul scolar fara manualele de la cele mai importante materii, dar vor avea la Sport, Religie si Limba Maghiara, asa cum arata si site-ul manuale.edu.ro, unde pot fi vizualizate si variantele tiparite ale acestora.


"Pana la solutionarea contestatiilor de catre CNSC, in ceea ce priveste asigurarea manualelor scolare destinate elevilor de clasa a V-a, Ministerul Educatiei Nationale a decis introducerea unui indrumator-ghid al elevului care este elaborat sub coordonarea MEN, tiparit si distribuit in scoli pana la data de 11 septembrie. Acesta va fi utilizat in primele 8 saptamani de scoala. Ghidul este structurat in 19 capitole, cate unul pentru fiecare disciplina din loturile contestate (19 in total). In momentul in care licitatia se va finaliza - estimam ca acest lucru se va intampla in cele 8 saptamani - ghidul va fi inlocuit de manualele propriu-zise", mai arata raspunsul transmis de catre ministerul Educatiei, prin purtatorul de cuvant Loredana Iordache.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3723 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Doamne, sper sa ajunga la timp (Marţi, 29 august 2017, 15:59)

    Bazil [utilizator]

    manualul de dirigentie.
    • +22 (22 voturi)    
      nici nu avem nevoie de mai multe manuale (Marţi, 29 august 2017, 16:19)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      o populatie educata este cel mai mare dusman al unui guven/stat corupt
      • +2 (4 voturi)    
        corect (Marţi, 29 august 2017, 17:07)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

        sport pentru corp si religie pentru suflet. mai e nevoie de ceva?
    • +10 (10 voturi)    
      va ajunge (Marţi, 29 august 2017, 16:38)

      Invisible [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      pana la "genunche" :)
  • +16 (16 voturi)    
    Uau, Rivolutie PSD in educatie! (Marţi, 29 august 2017, 16:05)

    Sani [utilizator]

    Bai frate, daca in timpul lui Funeriu se intampla asta, cred actualul ministru (vechi sindicalist) l-ar fi injurat, poate l-ar fi si lovit!
    Dar ma rog, el ne explica ca Funeriu n-are Bac....dar EL, mare profesor de matematica....?!

    Acum, nu-i asa, este normal, asa trebuie!

    O urare adresata rumanilor:
    Va place bre, pe cine ati votat?
    Stati acasa daca nu stiti/nu vreti sa ganditi!
  • +15 (15 voturi)    
    Simplu (Marţi, 29 august 2017, 16:12)

    MarianPConstantin [utilizator]

    In primele 8 saptamani, dupa inceperea scolii, copii de clasa a V-a vor face sport si se vor ruga dupa cum urmeaza:
    primele 2 ore rugaciune, urmate de 2 ore de sport urmate de inca 2 ore de rugaciune.

    Se stie foarte bine ca sportul este bun pentru corp, si rugaciunea buna pentru ..., da Doamne.
  • +17 (17 voturi)    
    De pus in perspectiva 8 sapt=1/4 anul scolar 2017 (Marţi, 29 august 2017, 16:17)

    Adrian2017 [utilizator]

    Deci din cele 36 de săptămâni cat are anul școlar 2017-2018, un sfert din acest timp copii nu vor avea manuale...bine ca au manual de sport, religie și unii dintre ei bonus au si manual in limba minorității.

    Hmmm, cine zicea ca statul nu investește in viitor? Viitorul lor bineînțeles...fără carte pentru a te prosti mai ușor.

    Nu înțeleg de ce trebuie sa se facă indirect experimente pe copii, nu se poate decide in timpul vacantei după ce manuale se vor învăța in noul an, sa fie votata programa la sfârșitul anului școlar pentru anul următor?
    • +1 (1 vot)    
      1/4 ...nu! 5 ani si 1/4 (Marţi, 29 august 2017, 17:51)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui Adrian2017

      1/4... cei ce intra in clasa a V a nu au avut niciodata manuale! Am avut in astia 5 ani un singur manual, in clasa all a, de engleza!
  • +17 (17 voturi)    
    vestul salbatic.. (Marţi, 29 august 2017, 16:17)

    Mistrelutz [utilizator]

    Cam asa arata Ro,din ce in ce mai mult
    Profesorii tac,''asociatiile'' elevilor tac,studentii tac,parintii tac..
    Nu era destul ca majoritatea scolilor nu au avize si autorizatii pentru functionare,acum lipsesc si manuale.
    Au fost luati prin surprindere de inceperea anului scolar.Totusi NIMENI nu e vinovat..?!?
    La noi ,lucrurile astea nici nu ne mai mira(ceea ce este in sine grav),incepem,incet incet sa devenim imuni la prostia care ne inconjoara
    Din pacate..ne cam meritam soarta.
    Nu suntem in stare sa luptam nici pentru copii nostri..
    • 0 (0 voturi)    
      Oh, vai (Marţi, 29 august 2017, 19:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

      Incepe anul scolar, nimeni nu se astepta. Ca nu e ca si cand este o data prestabilita. La fel cum sunt luati prin surprindere si de zapada. Pentru ca ninge in August sau ce?!

      PSD a facut o treaba exceptionala in distrugerea copiiilor si al educatiei si sanatatii. Este admirabil. Nu multi ar reusi.

      Copiii vor fi invatati cu pauze lungi si ore putine, rasplatiti cu alocatii si alte beneficii, poate chiar zile libere si in timp scoala va deveni ceva optional.

      Asta pana cand nu va mai avea cine plati pensiile. Vor muncii copiii "cetatenilor" pentru ca acei copii ai persoanelor "care trebuie" sa stea acasa si sa se bucure de ce primesc de la restul degeaba.
      • 0 (0 voturi)    
        Cei din minister sunt bulversati, chiar socati, (Marţi, 29 august 2017, 21:45)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        deoarece scoala nu mai incepe in 15 ci in 11.
  • +12 (14 voturi)    
    Manualele vechi (Marţi, 29 august 2017, 16:21)

    luxian [utilizator]

    Stie cineva de ce nu se pot folosi manualele de anul trecut, pana la aparitia manualelor noi?
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru k (Marţi, 29 august 2017, 16:47)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui luxian

      ... in Ro de 25 + ani invatamintul a fost distrus iar programele scolare se schimba mai des decit ciorapii. Pentru ca dupa CRIMNALA comunista Andronescu, au urmat slugile ei politruce si incompetente, cum e si aceasta caricatura numita Popo. Pentru ca atunci cind auzim de scoala româneasca ne vine la toti sa vomâm. Pentru ca tara e condusa de MAFIOTI, HOTI si DERBEDEI grupati in CIUMA ROSIE votate de bobol.
    • +3 (3 voturi)    
      alea (Marţi, 29 august 2017, 17:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui luxian

      vechi nu mai dau "retur" la partid, ca au fost candva cumparate. astea noi, da, ca trebuie cumparate.
    • +4 (4 voturi)    
      programa e diferita (Marţi, 29 august 2017, 17:11)

      frum [utilizator] i-a raspuns lui luxian

      Actuala clasa a V-a este prima generatie de clasa pregatitoare si prin urmare programa este modificata. Este generatia de sacrificiu care nici macar o data nu a avut manuale de la inceputul anului si probabil asa va fi pana la sfarsitul liceului.
    • +1 (3 voturi)    
      ca tot PLM... (Marţi, 29 august 2017, 17:48)

      karula [utilizator] i-a raspuns lui luxian

      Pentru ca acum 5 ani, cand au introdus clasa 0 au inceput sa schimbe programa. Si programa e varza, nu se poate invata nici dupa programa veche, nici dupa cea nou, nici dupa manualul vechi. Ce cu clasa 0 , de ex, trebuiau sa invete tabla inmultirii in clasa a ll a.
      • -1 (1 vot)    
        Clasa 0 ? (Marţi, 29 august 2017, 18:58)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui karula

        Daca lucrurile au luat-o razna dupa apartitia clasei 0, sa vezi ce nebunie o sa fie cand se va introduce clasa -1 !
  • +16 (16 voturi)    
    Dupa legea educatiei a lui Funeriu si macelarirea (Marţi, 29 august 2017, 16:26)

    ty [utilizator]

    ei cu ordonante de catre PSD am ajuns la concluzia ca astia au o strategie pentru distrugerea invatamantului romanesc. Dupa noile lor performante mi se intareste convingerea ca asa sunt ei . . . .
  • +18 (18 voturi)    
    Ministru @ clasa politica (Marţi, 29 august 2017, 16:35)

    micul_licurici [utilizator]

    Domnule ministru al educatiei, stimati membrii ai guvernului, doamenelor si domnilor parlamentari:

    Impuscati-va!
  • +13 (13 voturi)    
    Bostanul Pop loveste din nou ))) (Marţi, 29 august 2017, 16:35)

    Andradda [utilizator]

    Inca o realizare fantastica a guvernului PSD-ist!
  • +1 (1 vot)    
    Se zice (Marţi, 29 august 2017, 16:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ca in Tanzania si Albania manualele au ajuns deja in scoli...
  • +3 (3 voturi)    
    incompetenta la superlativ (Marţi, 29 august 2017, 17:02)

    un oarecare [utilizator]

    avem cel mai incompetent guvern.
    -min fin. cauta motiv sa canibalizeze pilonul 2
    -min. agriculturii e senil si isi etaeaza fetisurile cu oi
    -min educatiei nu mai merita mentionat aici
    -min culturii este un gazetar de mana a 3 a
    -min externe este un comunist de cariera
    -min justitiei e singurul care pare eficient, sa distruga justitia doar ca sa il scape pe dragnea

    serios, cine a votat pentru asa ceva?
  • +1 (1 vot)    
    noi nu ne vindem tara... (Marţi, 29 august 2017, 17:06)

    liviu_ [utilizator]

    sloganu psd...
    repet... daca nici acum nu scade groaznic in sondaje psd, tara asta nu o sa-si revina decat cu napalm!
  • +2 (2 voturi)    
    Începe școala ... (Marţi, 29 august 2017, 17:22)

    Celbland [utilizator]

    Începe școala fără manuale de recreație?
  • 0 (2 voturi)    
    Ar trebui desființate toate manualele (Marţi, 29 august 2017, 17:34)

    Nyk1 [utilizator]

    Și studiat numai după Khan Academy. Bonus: putem da afară și 99% dintre profesorii din România, căci Salman Khan (nu, nu cel cu Iulia Vântur, celălalt) știe să explice cu mult mai bine decât ei.
  • +1 (3 voturi)    
    Manuale (Marţi, 29 august 2017, 17:46)

    karula [utilizator]

    Elevii de clasa a V a nu au avut niciodata in cei 5 ani de scoala ( 0-4) manuale! Nu am avut nici un manual! Nu am primit nici un manual! Vai de ea scoala! Ducem copiii doar ca sa consumam benzina dimineata si sa platim , pe urma , scoala /meditatii/ cursuri, dupa scoala! Neavand manuale, nici noi, parintii nu mai putem urmari evolutia copilului...fise, fise luate de ici colo , programa varza...Oribil! Genocid! Macel!
    • +1 (1 vot)    
      plus (Marţi, 29 august 2017, 18:12)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui karula

      bani pentru imprimanta la clasa,bani pentru cartuse- ca sa obtinem fisele alea .
      Ca daca manuale nu-s..na..parintii fac ce trebuie..sa nu ramana copii ''in urma'' cum se zice..
  • -1 (1 vot)    
    De ce nu se pot folosi manualele de anu trecut? (Marţi, 29 august 2017, 17:58)

    decedat [utilizator]

    Anual se schimba programa de invatamant de nu se pt folosi manualele de anu trecut? Adica la romana inteleg, il scoti pe Eminescu si il bagi pe Guta! Ok!, Dar la stiintele exacte care e faza? Teorema lu' Pitagora se schimba de la an la an?
  • +1 (1 vot)    
    Opozitia ce face? (Marţi, 29 august 2017, 18:07)

    ber [utilizator]

    Oare partidele din opozitie au cate un departament care sa contabilizeze toate aceste gafe pe care sa le foloseasca apoi in parlament si in campania electorala.?
    Caci nu vad nici-o reactie ferma la faptul ca avem manual de Educatie Fizica si nu avem manual de Limba romana. Manualul de EF este clar un maual pentru profesori. Elevii trebuie sa faca sport nu sa citeasca cum se face sport.
  • 0 (0 voturi)    
    Incompetenta! (Marţi, 29 august 2017, 19:28)

    generalu [utilizator]

    Toate acestea se intampla deoarece Ministerul Educatiei, de 20 de ani, se incapataneaza sa achiziioneze el manualele, desi in toate tarile Europei acestea sunt cumparate de scoli. Achizitia descentralizata de catre fiecare scoala, direct de la edituri si librarii permite evitarea achizitiei publice, care inseamna in Romania 6-7 luni de proceduri complicate si contestatii fara numar. Ministerul ar trebui sa evalueze doar continutul manualelor (2-3 saptamani) si sa repartizeze bugetele catre scoli, iar profesorii si parintii ar putea alege, dupa ce vad pe site toate variantele.
    Repet, asa este in Europa si nu exista nicaieri situatia dezastruoasa de la noi.
    .
  • +1 (1 vot)    
    Totusi... (Marţi, 29 august 2017, 19:30)

    motanul_gri [utilizator]

    nu pot sa inteleg de ce solutionarea contestatiilor dureaza atat de mult. Nu exista un termen limita legal?

    Pe de alta parte, probabil ca o parte din manualele respinse in prima faza au intrunit un punctaj foarte putin sub limita de admis/respins. De accea unele edituri s-au simtit nedreptatite si au contestat.

    O solutie cinstita ar fi sa fie declarate admise toate manualele acceptabile calitativ, ramanand ca profesorii (cei care stiu cel mai bine situatia "din teren" - adica ce se potriveste stilului lor de predare si nivelului claselor lor) sa decida ce aleg dintr-o lista cat mai variata.
  • +1 (1 vot)    
    Of... (Miercuri, 30 august 2017, 11:17)

    Gojira [utilizator]

    Asta sigur nu e copiată de pe Times New Roman?

    Scuza este, ca în cazul înzăpeziriolor? I-a prins școala pe nepregătite?