VIDEO Moravita: 12 migranti si calauza lor sarba, opriti cu focuri de arma dupa ce au spart cu masinile un baraj al politiei. Doi migranti si un politist au fost raniti 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 28 august 2017, 10:50 Actualitate | Esenţial

Incident la prinderea a 12 migranti
Foto: Politia de Frontiera
In primele ore ale zilei de luni doua masini in care se aflau 12 migranti si calauza lor sarba au spart un baraj al fortelor de ordine, ranind astfel un politist si avariind cateva autoturisme. Politistii au folosit armamentul pentru a-i opri, doi migranti fiind raniti si ajungand la spital.

In noaptea de duminica spre luni, in jurul orei 03.00, la nivelul I.T.P.F. Timisoara a avut loc o actiune privind combaterea traficului de migranti in zona de frontiera Moravita-Denta, ocazie cu care politistii de frontiera au organizat un filtru pe E 70, la iesirea din localitatea Denta, informeaza Politia de Frontiera.

Politistii de frontiera din filtru au efectuat semnalele regulamentare pentru oprirea a doua autoturisme despre care existau suspiciuni ca transportau migranti din zona de frontiera catre municipiul Timisoara.

Soferii acestor autoturisme nu au oprit la semnalele politistilor si au trecut in viteza prin baraj, punand in pericol integritatea acestora, ranind usor un politist si avariind totodata mai multe autoturisme ale institutiei.  

Pentru a reusi imobilizarea autoturismelor si a soferilor acestora, politistii de frontiera au folosit armamentul din dotare, initial prin tragerea in plan vertical a doua focuri de arma, apoi au tintit pneurile autoturismelor in cauza, reusind sa opreasca una din masini.  

In acelasi timp, prin ricoseu, au fost ranite doua persoane, pasageri ai autoturismelor ai caror soferi nu au oprit la control, afirma sursa citata.

Cele doua persoane, de origine afro-asiatica, au fost transportate de urgenta la spital, pentru a li se oferi ingrijiri medicale. 

In urma actiunii politistilor de frontiera au fost retinuti 12 cetateni afroasiatici si un cetatean sarb, soferul uneia dintre masini.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

10368 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    the winter is coming (Luni, 28 august 2017, 10:52)

    CNBC [utilizator]

    In noaptea de duminica spre marti ? :)
    • +17 (19 voturi)    
      Origine afro-asiatica? (Luni, 28 august 2017, 14:06)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

      Huh?
    • +2 (14 voturi)    
      the super-hot summer is coming ! (Luni, 28 august 2017, 14:09)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

      acum FOARTE SERIOS sa stiti ca super-hot summer is coming !

      In 2017 s-au inregistrat 4 zone / orase cu temperaturi de peste 50 *C timp de peste 10 zile !!

      Pe langa Kuweit si Valea mortii USA, acum sunt doua orase mari din Iraq si Pakistan !!

      Siria are/avea 17 milioane locuitori si deja au perturbat putin Europa, dar cele 38 milioane de irakieni?? sau 200 milioane de Pakistanezi ???

      Nu sunt rasist, dar cand un om care stie sa innoate si vin 3 care nu stiu sa innoate in speranta ca scapa, mor toti 4.

      Eu cred ca suntem departe de problemele care sunt la orizontul apropiat (in 3 ani clima o va lua razna, pentru ca se vor depasi cele 2 *C anuntate ca limita de oamenii de stiinta)
  • +16 (18 voturi)    
    Calauza era Sebi Ghitza ? (Luni, 28 august 2017, 10:56)

    un domn [utilizator]

    ii este dor de Romania de nu mai poate...
  • +12 (12 voturi)    
    Aveau 12 oameni intr-o masina? (Luni, 28 august 2017, 10:56)

    BobMuller [utilizator]

    Sau n-am inteles eu bine?

    Si cealalta masina a scapat?
  • +20 (46 voturi)    
    ce inseamna cetateni afroasiatici?? (Luni, 28 august 2017, 11:00)

    xan [utilizator]

    Cetatenia se bazeaza pe documente legale si valabile emise de un stat recunoscut international. Ce fel de stat este Afroasia si de unde l-ati scos?
    • -3 (11 voturi)    
      Nationalitatea- se bazeaza pe documente. (Luni, 28 august 2017, 12:31)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Cetatenia se bazeaza pe generalizare!
      • +7 (7 voturi)    
        Poftim? (Luni, 28 august 2017, 17:12)

        CristiG [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        "Cetățenia este apartenența legală a unei persoane fizice la un stat." - de aici: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Cetățenie

        "Condiția juridică de cetățean, situația de cetățean. " - de aici: https://dexonline.ro/definitie/cetățenie

        Cetățenia nu are nimic de a face cu generalizarea, ba din contră, are niște reguli extrem de clare și scrise în lege (a fiecărui stat).
        • -1 (3 voturi)    
          Pentru Cristi (Marţi, 29 august 2017, 8:51)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui CristiG

          Cine i-o fi dat plus lui " pedepsitorul "?
          Aoleu, ce cetateni avem pe hotnews!
          Prea multi ignoranti. Cred ca voi pleca, compania ma cam sufoca.
      • -1 (3 voturi)    
        Nationalitatea (Marţi, 29 august 2017, 8:48)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        se bazeaza pe apartenenta la un popor; rus, maghiar, roman, francez, etc. Cetatenia este ceea ce a scris xan.
    • +3 (3 voturi)    
      Asta a fost și prima mea întrebare (Luni, 28 august 2017, 17:00)

      CristiG [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Eu cred ca este un exemplu de potențială ignoranță - dacă respectivele persoane au pașaport pakistanez sau indian și un tenul închis la culoare, pentru persoana care i-a descris pentru prima dată erau afro (pentru ca sunt negri) și asiatici (pentru ca sunt din. pakistan). Toată lumea cate a preluat apoi știrea nuanțe făcut schimbări pentru ca poate chiar înseamnă ce a acest concept de afro-asiatic. Nu înseamnă absolut nimic (în afară de persoane care au un părinte din Africa și unul din Asia). Cine știe, poate chiar ăsta e răspunsul :)
    • +9 (13 voturi)    
      Cine, unde (Luni, 28 august 2017, 17:40)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui xan

      a zis ceva de cetățeni afro-asiatici?
    • -5 (5 voturi)    
      Inseamna ca... (Luni, 28 august 2017, 22:10)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui xan

      ...incearca prin diverse eufemime sa nu spuna clar de unde sunt, ca sa nu mai traga lumea niste concluzii.
  • 0 (46 voturi)    
    Au devenit agresivi migratorii in Romania! (Luni, 28 august 2017, 11:43)

    pedepsitorul [utilizator]

    Au devenit agresivi migratorii, in goana lor spre prosperitatea occidentala...
    • +8 (42 voturi)    
      Bine că respiratul nu necesită gândire (Luni, 28 august 2017, 13:00)

      Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Mașinile erau conduse de călăuzele sârbe. Acum explică-mi cum migranții au fost agresivi!
      • -1 (5 voturi)    
        Te inteleg ca te bucuri... (Marţi, 29 august 2017, 9:22)

        AKM [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

        ...ca respiratul nu necesita gandire, altfel mureai asfixiat. Apropo, cate conturi ai pe aici?
  • +2 (42 voturi)    
    a inceput (Luni, 28 august 2017, 12:00)

    toxx [utilizator]

    exodul. sa vedem acum capacitatea de aparare a granitelor.
    • -10 (54 voturi)    
      Stiti ca nu ne primeau in Schengen... (Luni, 28 august 2017, 12:36)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Stiti ca nu ne primeau in Schengen... ca nu asiguram controlul la granite?

      Acum granitele Schengen sunt deschise pentru orice migrator mediteraneean , dar nu si pentru romani!

      Asta inseamna sa te crezi European superior!
  • -4 (44 voturi)    
    ok (Luni, 28 august 2017, 12:35)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    sunt disperati refugiatii sa scape de razboi. in serbia e un razboi nemaivazut, masacre peste masacre :)))
    • -9 (31 voturi)    
      Da, in Serbia, Bulgaria... (Luni, 28 august 2017, 17:14)

      AKM [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ...este razboi mare. De aceea, "bietii refugiati"trebuie sa apeleze la traficanti periculosi, pentru...a ramane blocati prin Romania. Traficantii trebuie omorati precum cainii. Prin traficanti, intelegand si ONG-urile care incurajeaza si finanteaza trecerea ilegala a granitelor, migrantii sunt victimele lor. Eu cred ca sarbii si bulgarii, din dorinta de a scapa de "refugiati", ii plaseaza vecinilor prin aceste calauze. Migrantii nu var ajunge niciodata in vest, vor ramane blocati pe aici. Ungaria a inchis granitele, capra va cadea pe Romania. Am spus de acum 2 ani: "migrantii vor ramane blocati prin Balcani, iar tarile din zona asta si-i vor plasa unii altora, prin diverse metode.Este doar o chestiune de timp, pana cand comisari europeni, ii vor trage de urechi pe balcanici, pentru "incapacitatea" de a-i integra, ca si cu tziganii.
  • +3 (39 voturi)    
    bravo (Luni, 28 august 2017, 12:46)

    gorky.park [utilizator]

    poliției de frontieră! la fel ar trebui să se acționeze în toate țările UE cu cei care trec ilegal și nu sunt refugiați.
    • +1 (53 voturi)    
      Te-ai înecat în puțul gândirii (Luni, 28 august 2017, 12:58)

      Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui gorky.park

      Până acum nu mulți ani românii intrau ilegal în țările occidentale. Încă lucrează în vest fără forme legale. Ce zici, ar trebui împușcați?
      • -12 (34 voturi)    
        Da (Luni, 28 august 2017, 14:58)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

        Da, daca sunt prinsi traversand granita si sunt agresivi, altfel ar trebui deportati in regim de urgenta! Oricum romanii sunt in UE, de ce am mai vandut tot la vestici pe degeaba, ori drepturile celor din UE n-ar trebui sa fie pentru tot mapamondul!
        • +21 (39 voturi)    
          No pă bune (Luni, 28 august 2017, 15:26)

          Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          Sunt clanuri întregi de țigani (care apropo, sunt români) care terorizează vestul. Sunt destui români care nu sunt țigani care jefuiesc, fură și intimidează vesticii. Am vândut CE pe degeaba? Marea majoritate a industriei românești era depășită tehnologic cu zeci de ani. Productivitatea era varză și multe altele. Nu da mai vina pe vestici că ne merge rău! Dă vina pe cei pe care îi votezi, dă vina pe prostia multora din cei ce votează, dă vina că nu bagi nasul într-o carte înainte să faci afirmații. Informează-te!
          • -9 (29 voturi)    
            Nepoate... (Luni, 28 august 2017, 16:58)

            AKM [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

            ..aici, in articol este vorba despre niste infractori care au fortat un baraj al politiei. Nu vad legatura cu ceea ce indrugi tu pe aici. Industria romaneasca nu era depasita cu 10 ani, era depasita cu mai mult de 20 de ani, dar repet, asta e alta discutie. In ceea ce priveste clanurile de tigani, acestia ii terorizeaza pe romani de ani de zile, nu doar pe occidentali. Ce sa-i faci, corectitudinea politica, speram ca ei, occidentalii ii vor integra in cei 25 de ani de cand le dadeau lectii romanilor. Dar nu au fost in stare sa-si integreze magrebienii, care dupa cum zici tu, sunt "parfum" pe langa romani.
            • +14 (26 voturi)    
              Dioptriile mari? (Luni, 28 august 2017, 18:27)

              Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui AKM

              Ceea ce am îndrugat eu a fost un răspuns. Dacă nu vezi legătura, mai ia o pereche de ochelari!
        • -14 (30 voturi)    
          Diferente majore (Luni, 28 august 2017, 16:29)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          Trebuie lasato dor emigrantii crestini, islamicii nu, pentru ca diferentele culturale sunt prea mari. Cititi pe internet bogdan calehari, baiatul stie ce spune.
      • -14 (26 voturi)    
        Felicitari nepoate... (Luni, 28 august 2017, 16:11)

        AKM [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

        ...Stalin este mandru de tine. In occident, este imposibil sa lucrezi fara forme legale, nici in chirie nu poti sa stai fara forme legale. In Romanaia, cred ca se lucreaza fara forme legale, dar acolo, pe intelesul bolsevicilor: NIET.
        • +16 (28 voturi)    
          Ce legătură are sula cu prefectura? (Luni, 28 august 2017, 17:05)

          Nepoate [utilizator] i-a raspuns lui AKM

          În primul rând dacă ai înțelege ceea ce citești ai observa că nu am criticat occidentul. Ești caz clasic de analfabet funcțional. În al doilea rând ia femeile care lucrează în case particulare ca îngrijitoare și vezi câte au forme legale de muncă! Ia la bani mărunți fermele din Italia, Spania și Portugalia și vezi câți muncitori au forme legale.
          • -16 (28 voturi)    
            Sula are legatura cu creierul tau... (Luni, 28 august 2017, 18:27)

            AKM [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

            ...de bolsevic imputzit. Pasol na turbinca, Vidma, bolsevic jegos. Asa sunteti voi bolsevicii: agresivi, idioti si criminali. Cine va contrazice, este "analfabet functional", criminal, nazist etc. Ce intelegi tu prin "analfabet functional" bai bolsevicule? Te referi cumva la tine, sau la prietenii tai stangisti?
          • -1 (7 voturi)    
            Nepoate... (Luni, 28 august 2017, 21:27)

            AKM [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

            ...femeile care lucreaza ca ingijitoare, lucreaza cu forme legale, la fel si cei din ferme. Faptul ca in unele cazuri, angajatorii le incalca drepturile, este alta mancare de peste. Iti spun eu, cum apare o figura noua prin cartier sau sat, politia afla imediat. Nimeni nu-si permite sa nu-i declare, le e frica, acolo nu e de joaca, pot fi acuzati de trafic sau de evaziune fiscala, nimeni nu risca, aia sunt neiertatori. Se vede ca habar nu ai despre ce vorbesti. Explica-mi si mie, care este legatura dintre infractorii din articol si clanurile de tzigani "care apropo sunt romani", dupa cum zici, sau cu romanii "care jefuiesc, fură și intimidează vesticii". Nu crezi ca este un comentariu al unui analfabet functional? Ma rog, tu poate esti doar un idiot util...
            Iesirile tale, seamana leit cu cele ale comisarilor bolsevici din vremea kominternului: "cine nu e cu noi, este impotriva noastra" si prin urmare, este nazist, criminal, etc. Incercati sa intelegeti, ca oamenii sunt liberi sa gandeasca, nu este nimeni obligat sa impataseasca ideile voastre. Incercati sa dialogati civilizat, cu argumente, nu pe langa subiectul articolului, sper ca l-ai citit, ca de inteles, nu ma stept din partea unui analfabet functional.
      • -1 (5 voturi)    
        Romanii (Marţi, 29 august 2017, 9:07)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

        sunt cetateni ai unei tari membre U.E. " Afro-asiaticii" nu sunt ! Vezi deosebirea ?
      • +2 (2 voturi)    
        Aiurezi (Miercuri, 30 august 2017, 9:55)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui Nepoate

        Romanii care reuseau sa ajunga in Occident, erau tinuti in lagare, identificati, verificati etc.
        Romanii invatau limba si isi cautau de lucru (majoritatea)
        Romanii fac parte, in mare, din aceeasi cultura si religie.
        Nu auzi in fiecare saptamana de crime, injunghieri, bombe, etc. comise de romani, ci de alta categorie de oameni.

        Infractorii trebuie tratati la fel, adica prinsi si inchisi, indiferent ca sunt romani, arabi sau chinezi. Scuza asta "da, dar sunt si romani care fac..." e un populism ieftin si prost.
  • -8 (38 voturi)    
    Ne colonizeaza (Luni, 28 august 2017, 14:28)

    Vlad-I [utilizator]

    Vinovatii sunt asa zisii reprezentanti politici ai europenilor, care reprezinta mai mult globalismul decat popoarele europene.
  • -1 (5 voturi)    
    Daca (Luni, 28 august 2017, 20:49)

    Zummm [utilizator]

    Le mai gauresc blana la 3-4 sa vedeti cum se anunta intre ei si se linistesc