Tudose: Randamentul pilonului I de pensii este mult mai mare decat al pilonului II/ Se analizeaza cresterea sumelor care se varsa la pilonul I. Este o modalitate de a creste pensia/ Statul este un administrator mai bun

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 25 august 2017, 14:40 Actualitate | Esenţial

Mihai Tudose la sedinta de Guvern
Foto: gov.ro
Premierul Mihai Tudose a declarat vineri ca se analizeaza cresterea sumelor care se varsa la pilonul I de pensii, astfel incat acestea sa nu mai fie egale cu cele de la pilonul II, intrucat cifrele au aratat ca randamentul pilonului I este mult mai mare decat al pilonului II, iar statul este un administrator mai bun. "Este o modalitate de a creste pensia" a explicat Tudose.

Declaratiile lui Tudose pe aceasta tema, facute vineri, dupa sedinta Comitetului Executiv al PSD:

"Este vorba despre luarea unei decizii. S-a constatat ca randamentul de la pilonul I care are ca reper salariul mediu este mult mai mare decat randamentul de la pilonul II. Si din aceasta cauza, am solicitat - a fost si o decizie politica - ministerului de finante ca impreuna cu cei de la sistemul de pensii sa faca o analiza sa vada daca nu cumva este oportun, acum cand cresterea economica este foarte mare sumele care se varsa la pilonul I sa fie un pic mai mari decat cele care se varsa la pilonul II. Discutiile sunt avansate. Fiind o contributie varsata intr-o zona cu randament mai mare, fondurile vor creste. Adica, pe romaneste, e o modalitate de a creste pensia la viitor.

Din aceasta distribuire aproape egala astazi sa creasca un pic sumele pentru pilonul I. Se pare ca da (statul este un mai bun administrator).

Noi in primul ciclu am luat la mana aceste cifre si am constatat cu surprindere ca statul este un mai bun administrator.

Nu este adevarat ca vrem sa desfiintam pilonul II de pensii, nu este adevarat ca vrem sa luam bani de acolo, ceea ce este deja acolo ramane acolo doar ca, daca este mai bine pentru romani, vom da mai multi bani la pilonul I."

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7286 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    Astia chiar nu se lasa... (Vineri, 25 august 2017, 14:43)

    JestersTear [utilizator]

    E incredibil! Ne vedem in strada!
    • +15 (17 voturi)    
      eu vin (Vineri, 25 august 2017, 14:50)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      la 19:00 in Victoriei ?
      • +4 (8 voturi)    
        Nu intelegeti? (Vineri, 25 august 2017, 18:59)

        Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Comunistii au pus mana pe putere cu ajutorul larg al pensionarilor si vor sa nationalizeze tot ce misca. Nenorocirea lor este ca sistemul de stat a dus la revolutie. Problema majora a Romaniei la ora asta sunt pensionarii.
    • +8 (10 voturi)    
      Tudose parea prost. (Vineri, 25 august 2017, 20:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Dovedeste ca este.
  • +31 (33 voturi)    
    Mda (Vineri, 25 august 2017, 14:46)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Pilonul I nu iti da nici macar 50% din contributie, pe cand Pilonul II iti da minim 110% din contributie.
    E prima oara in viata cand citesc negru pe alb ca 'statul este bun administrator'!
    • +16 (18 voturi)    
      si eu contribui la pilonul II (Vineri, 25 august 2017, 15:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      desi am depasit varsta (o fac benevol). am avut randament de 4.5% pe an, din 2007 de cand particip. Adica, la fiecare 100 lei depusi in cont, la sfarsitul anului am 104.5 ron in cont. Este foarte bine, la pilonul I daca depui 100 ron in cont, la pensie iei semnificativ mai putin (restul s-a impartit pe la asistati social, persoane cu handicap, pensionati inainte de termen, pe caz de boala etc). Trebuie si ei sa traisca, nu zic nu, insa pilonul II cer sa fie lasat asa cum este, fara sa se reduca contributia si fara sa se treaca sume la pilonul I.
    • +21 (23 voturi)    
      Despre ce randament vorbeste! (Vineri, 25 august 2017, 15:37)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      In momentul de fata fondul de pensii din Romania are un deficit de vreo 14 miliarde de lei. Despre ce randament vorbeste acest Tudose sau are probleme la mansarda?
      • +13 (15 voturi)    
        asa soceteste dom prim-ministru (Vineri, 25 august 2017, 16:48)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

        Adica daca tu contribui cu 100 de lei, dar tii 2 pensionari in spate, cei doi pensionari primesc 50 de lei de la tine, plus 10 lei sa zicem de la stat, obligat prin lege sa asigure punctul de pensie.
        Dar astia 10 lei nu sunt "inmultiti" ci sunt luati de la buget.
        Si in logica lui Tudose, daca tu iei 104.5 lei pt 100 contributie, statul da 120 lei pentru 100 lei contributie (pentru ca pune de la el). Rezulta ca statul e mai bun administrator.
        Genial, ce sa zic!
        Pai nene Tudose, ia taie compensarea deficitului de la pensii, adica lasa sistemul sa functioneze cu resurse proprii, sa vedem, mai iese asa de bine pe plus?
        • +2 (4 voturi)    
          Sigur... (Vineri, 25 august 2017, 21:11)

          ACP [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

          si sa dea in votantii P$D plus cei cu pensiile speciale care tot cu ei sunt ca doar nu degeaba a modificat Ponta legea lui Boc rapid dupa ce a preluat puterea.
    • +4 (8 voturi)    
      Calculele grele pentru nea Tudose (Vineri, 25 august 2017, 16:40)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      Salariul mediu brut 2008 (anul în care s-a introdus pilonul 2) ~ 1800 RON. Salariul mediu brut 2017 3131 RON. Crestere de 1.73.

      NN pensii: valoare unitate 2008 - 10 RON. Valoare unitate astăzi 23.66. Tot nu-i iese lu' nea Tudose GIgi Șantier calculul. Crește de 2.35

      Poate reinventează nea Tudose matematica, dar eu știu că 1.73 < 2.36.
    • +6 (12 voturi)    
      nu conteaza (Vineri, 25 august 2017, 17:05)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      Pilonul I nu garantează nimic. Îți dă în acest moment probabil 50%. Mâine poate va fi doar 30% pentru că nu mai are cine să acopere deficitul. Dar e pe termen nelimitat. Poți trăi si 150 de ani, pensia o tot încasezi.

      Pilonul II are un sold care tot crește (teoretic). Nu vei putea retrage mai mult decât ce ai depus + ce au oferit investițiile din acea suma - comisioane de administrare.

      Evident, se mai poate și devaloriza complet Leul și atunci nu are absolut niciun fond valoare.
  • +16 (18 voturi)    
    ce tupeu are (Vineri, 25 august 2017, 14:46)

    mmmircea [utilizator]

    acest fost carator de servieta al secretarului pcr de la braila. E un lucru cunoscut, pana si in tarile cele mai dezvoltate, statul ramane cel mai slab administrator.
    Din nefericire bagajul de cunostiinte pe care l-a capatat mai intai ca elev la laminorul braila, apoi ca_carator de servieta nu-i permite sa emita vreo minciuna mai sofisticata, el a ramas la nivel de gaga. Un epigon de prim secretar.
  • +31 (35 voturi)    
    Pilonul 1 - schema Ponzi legala (Vineri, 25 august 2017, 14:47)

    CetateanC [utilizator]

    Dl prim ministru - Pilonul 1 este cea mai mare schema Ponzi a Romaniei - si e legala. Voi colectati contributiile persoanelor active (pentru cine nu intelege - persoane incadrate in munca ) cu mana dreapta si platiti cu mana stanga pensile actuale. Nu exista invetitii facute de voi cu acei bani, deci nu exista randament. Ne crezi tampiti chiar pe toti!!!!
    • +7 (9 voturi)    
      mica erata (Vineri, 25 august 2017, 15:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui CetateanC

      contributiile se iau de la populatia ocupata..degeaba este apta daca nu si munceste legal (adica e ocupata).
    • +11 (13 voturi)    
      cea mai buna explicatie! (Vineri, 25 august 2017, 15:49)

      MinimaMoralia [utilizator] i-a raspuns lui CetateanC

      este exact o chestie tip CARITAS! nu exista randament pt cel care depune, decat pt cel care scoate banii AZI!
    • +8 (10 voturi)    
      randament (Vineri, 25 august 2017, 16:07)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui CetateanC

      pentru nenea asta inseamna cat a crescut pensia medie fata de salariul mediu !!!
      doar ca n-au nici o legatura una cu alta, pensia medie e a pensionarilor de acum in timp ce salariul mediu e al pensionarilor din viitor !
      adica e randamentul unora din munca altora :)
  • +12 (14 voturi)    
    mai aduceti niste polonice (Vineri, 25 august 2017, 14:50)

    loveparade [utilizator]

    nea PM nu are destule la cat K are de mancat...
  • +26 (28 voturi)    
    total fals (Vineri, 25 august 2017, 14:50)

    domnescu [utilizator]

    pilonul 1 nu are randament, banii aia ajung direct la pensionari, si chiar nu acopera toate pensiile actuale.
    doar la pilonul 2 si 3 banii tai sunt reinvestiti
    minte cu nerusinare
  • +19 (21 voturi)    
    Vai, vai (Vineri, 25 august 2017, 14:51)

    omezu [utilizator]

    Uite dom'le cum moare P$D-ul de grija mea. Uite cum vrea sa-mi creasca pensia, daca o mai apuc. Ultima grija a guvernului era fix Pilonul II. In rest le-au rezolvat pe toate!
    Chiar imi da o lacrima. Si eu care credeam ca vrea sa acopere deficitul facut de pomeni si furturi. Pfff....noroc ca m-a lamurit Tudose intre doua sprituri!
  • +20 (22 voturi)    
    Si deficitul de undeva vine? (Vineri, 25 august 2017, 14:51)

    Ion Ionascu [utilizator]

    Pai, daca statul e un administrator mai bun, cum de are deficit la pensii?!
  • +20 (22 voturi)    
    Chiar vor sa fure tot (Vineri, 25 august 2017, 14:52)

    icrazy [utilizator]

    Cat prosti ne cred astia?

    Avem deficit pe pensiile de stat de multi ani incoace si la cresterile anuntate acest deficit nu poate decat sa creasca.

    Ce randament da pilonul 1 cand nici macar nu acopera pensiile de acum ?
  • +20 (22 voturi)    
    randamenta la ce? la cheltuit, poate. (Vineri, 25 august 2017, 14:52)

    IancuJianu [utilizator]

    ca din pilonul 1 nu se fac investitii...ca in pilonul 2.
    Ne-o crede la fel de prosti ca el?
  • +15 (17 voturi)    
    Ba Pinocchio... (Vineri, 25 august 2017, 14:53)

    Io1234 [utilizator]

    ...vezi sa nu spargi cu nasul toate geamurile din Guvern.
    Pe cine vreti sa aburiti? N-aveti bani sa achitati pensiile speciale si nu stiti de unde sa luati banii sa le acoperiti.

    Apropo de cel mai bun banc in 2017:

    "Statul este un administrator mai bun"...

    Euro a crescut de la 4,45 la 4,6 de cand PSD e la guvernare, investitiile in infrastructura au scazut de la 11 miliarde la 6, datoriile statului cresc cu 4 miliarde de lei lunar. In ritmul acesta e posibil ca cei care cotizeaza acuma la sistemul de pensii sa nu le mai vada niciodata...
  • +19 (21 voturi)    
    "statul este un admin. mai bun" (Vineri, 25 august 2017, 14:54)

    un oarecare [utilizator]

    minciuna asta e doar primul pas.
    o sa urmeze sa ne explica ca pilonmul 2 e vai de el si mai bine il varsam in pilonul 1, ca deh, pomenile electorale trebuie alimentate cu ceva. Viitorul sa-l ia naiba ca nu e al lor.
    Apropo de stat, buna administrator de pensii. care e deficitul fondului de pensii draga TuDorele ?
  • +19 (21 voturi)    
    cea mai mare gogomanie (Vineri, 25 august 2017, 14:55)

    mos ion roata [utilizator]

    ''Statul este un administrator mai bun''.Am vazut cum statul si-a batut joc de pilonul 1 cu pensiile speciale. O administrare mai nesimtita nici nu se putea.
  • +12 (16 voturi)    
    Nici nu mai e vorba de incompetenta (Vineri, 25 august 2017, 14:57)

    Anonym [utilizator]

    Suntem dincolo de discutia de incompetenta, asta e evident la fiecare pas
    Este vorba de tupeu de ghiolban sa faci afirmatii d-astea. Cap coada e flegma in fata celor care cu adevarat muncesc, invata, gandesc

    Astept cu nerabdare prabusirea acestei tari. Mai am o speranta ca atunci va fi o trezire generala.
  • +18 (20 voturi)    
    Sa demonstreze "randamentele" la Pilonul 1 ! (Vineri, 25 august 2017, 15:07)

    deval [utilizator]

    Eu ies la pensie anul asta, si nu gasesc nici o metoda de afla ce suma o sa primesc inainte de a primi decizia de pensionare ! Mizeaza pe aceea ca de suparare , cand o vad, mor !!
    Cum sa compari mere cu pere ? Pensiile de stat, nu au randamente , sunt cat vrea muschiul Holgutei ! Mai mult , cred ca pensiile speciale de peste 10000 lei ii ajuta pe medie, in statistici...
    Oricat de mici ar fi randamentele la Pilonul 2 , sunt mai mari decat cele la Pilonul 1 care sunt minunate , dar lipsesc cu desavarsire ambuscatule incaltat !!
  • +12 (14 voturi)    
    Pensia cui? (Vineri, 25 august 2017, 15:09)

    vio7 [utilizator]

    Alora de nu au muncit o zi si pe care ii imbuibati ca sa iasa la vot?Tudose...daca vrei sa faci pomeni electorale,da din banii de ulei,de faina ,de galeti,nu baga mana in viitoarea noastra pensie!S-a scumpit boasca de pufoaica si scoti parleala pe noi?Mars!!
  • +14 (16 voturi)    
    Asta chiar crede ce spune ? (Vineri, 25 august 2017, 15:10)

    falcoind [utilizator]

    Pilonul unu e o gaura neagra unde se încasează fără un nume de la milioane pt a da pensii speciale la uni,cum Tudose o sa fie printre ei se asigura sa aibă din ce plăti.
  • +18 (20 voturi)    
    tupeu (Vineri, 25 august 2017, 15:11)

    micul_licurici [utilizator]

    "Statul este un administrator mai bun"

    Hai sictir ba!
  • +13 (15 voturi)    
    oameni buni (Vineri, 25 august 2017, 15:14)

    ..13 [utilizator]

    Astia de la gubernare ori sunt prosti ori PM a baut gaz in exces - cand conduci o tara atat prostia cat si bautura in exces ar trebui sa fie interzise prin lege, daca se poate!

    Oameni buni io cred ca PM Tudose este maximal de prost si ne crede si pre noi dupa chipul si asemanarea sa.

    Orice apropiere intre Tudose si contribuabilii la pilonul II este imposibila.Rog respectuos DEMISIA tov. Tudose!!!!
  • -2 (16 voturi)    
    buahahaha (Vineri, 25 august 2017, 15:16)

    Itsoc [utilizator]

    lasa dom'le, sa ia tot pilonul 2 ca 70% din tara e dezinteresata de d'astea.
    bravo nea tudose, vad acum ca bagati si acciza in benzina. BRAVO nea Tudose! sa se duca la ski aia nemultumitii ca acolo au fost si la vot.
    ahahahahahahaha, prostiloooor!
  • +7 (9 voturi)    
    Administrator mai bun (Vineri, 25 august 2017, 15:17)

    MinDepous [utilizator]

    Hmm... din asta: http://m.hotnews.ro/stire/21938731
    nu rezulta acea concluzie. Ori imi lipsesc mie informatii, ori baietii-s pe bronz.

    Si, "la viitor" numai romaneste nu suna. Este, cumva, limba romana o limba straina premierului actual? Parca era si el mandru roman, nu?
  • +13 (15 voturi)    
    lol (Vineri, 25 august 2017, 15:20)

    ekek [utilizator]

    daca tot suntei asa buni administratori, de ce nu administrati voi deficitul de le pilonul 1?

    Hai dispari, si tu si toti ceilalti muci ai lui dragnea
  • +13 (15 voturi)    
    rea-vointa (Vineri, 25 august 2017, 15:20)

    Cocut [utilizator]

    Acum intelegeti ca este vorba despre rea-vointa.
    Nici de prostie, nici de hotie, ci din 1990 este vorba despre sovietizarea Romaniei.

    Acum trebuie sa fim uniti si sa starpim acesti sobolani cu state de plata la Moscova.

    Acum!
  • +14 (16 voturi)    
    Trebuie sa ai tupeu de "klingonian", (Vineri, 25 august 2017, 15:22)

    Susufler0 [utilizator]

    adica sa fii un personaj SF, ca sa poti afirma ca "Statul e un administrator mai bun" si ca "randamentul Pilonului I este mai bun decat randamentul Pilonului II.

    Tot ceea ce poate face statul in privinta "randamentului" este ca atunci cand intra in cacat pana la glezne se poate imprumuta cu dobanzi din ce in ce mai mari ca sa poata plati pensiile (si salariile) in asa fel incat, la un moment dat, sa se trezeasca in cacat pana la gat, DAR CU PENSIILE PLATITE !

    PS. E ceva , nu ?

    PPS. HN, limbajul frust este necesar pt o mai buna intelegere a problemei, ok ?
  • +17 (19 voturi)    
    Randamentul pilonului 1 (Vineri, 25 august 2017, 15:23)

    radu103 [utilizator]

    Si care e randamentul Pilonului 1 ?
    Unde este publicat ? In ce a investit ?
    Ce auditor extern confirma cifrele ?

    Ca sa putem compara si noi...
  • +15 (17 voturi)    
    Aloooo, Tudosica (Vineri, 25 august 2017, 15:34)

    g01an [utilizator]

    Pilonul I de pensii este realizat din contributii directe, nu are "randament" nea impinge vagoane. S-au marit veniturile romanilor, a luat si statul mai mult, dar atat.

    In timp ce la pilonul II sunt pusi bani pentru batranete care aduc o crestere de 3-4 ori peste nivelul inflatiei momentan. Nu este spectaculos, dar este mai bine decat sa pui banii deoparte.

    Daca iei de la pilonul II, iei din pensia viitoare a salariatilor sa dai la pensiile actuale, sunt bani tocati azi din viitorul nostru al tuturor.

    Poate nu va e bine cu toti dintii in gura. Zic si eu, vorbim pe principii, nu?!
  • +10 (12 voturi)    
    Statul e un administrator mai hot! (Vineri, 25 august 2017, 15:36)

    OmulNou [utilizator]

    Ne minti Tudose! Tu si cu prietenii tai fara constiinta.
  • +10 (12 voturi)    
    STATUL (Vineri, 25 august 2017, 15:44)

    deville2010 [utilizator]

    este cel mai PROST administrator.Pe Tudose cu fata lui de sharpei/bodega nu l-as angaja nici la matura.Si el povesteste cum statul are grija de banii mei.Ptiu drace!
  • +5 (7 voturi)    
    asta cu cine a facut economia? (Vineri, 25 august 2017, 16:32)

    jorj_bv [utilizator]

    Randamentul pilonului I de pensie poate fi legat doar de eliminarea grupelor de munca, a pensiilor medicale si de handicap nemeritate, de "iesirile din sistem" si de cat e punctul de pensie fata de salariul mediu. In rest, cuantumul pensiilor minime (majoritatea CAP) si alora speciale doar stabilesc cat se ia de la bugetul de stat.
    Bugetul de pensii va fi permanent pe minus in conditiile apropierii de pensie a generatiei decreteilor.
    NENOROCITILOR!!!
    • +5 (7 voturi)    
      Nu ti-l amintesti ? E insul ala care a declarat (Vineri, 25 august 2017, 17:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      ca a cumparat un drept de autor pe care l-a valorificat apoi in cadrul tezei de doctorat, la care mai tarziu a declarat ca renunta (la titlu) si care a mai si fost ministru al Economiei intr-un alt guvern pesedist !

      PS. Astea-l recomanda cu prisosinta, nu ?
  • +1 (3 voturi)    
    Dar urmasii? (Vineri, 25 august 2017, 16:36)

    jorj_bv [utilizator]

    Macar pilonul 2 sau 3 ramane la urmasi, pe cand pilonul I se risipeste in vant. Primesti ceva doar daca sotul supravietuitor n-are pensie sau mai mica, daca copii inca sunt pe la scoala etc.
  • +4 (6 voturi)    
    uite asa... (Vineri, 25 august 2017, 18:08)

    fghr [utilizator]

    cu un pic mai mare, si se pare ca da... ramanem fara pensii

    golanilor cotizez de prin 2009 la pilonul 2 ca sa am o bruma de pensie cand va veni timpul, dupa 40 de ani de munca...

    incetati cu golaneala ca va pomeniti iarasi cu 1 milion de oameni in strada...

    se pare ca statul e mai bun administrator ...gluma verii
  • +5 (5 voturi)    
    minte (Sâmbătă, 26 august 2017, 11:40)

    Ilidia [utilizator]

    Stie f. bine ca minte, dar daca e ordin pe unitate, atunci trebuie sa minta...Despre ce "randament" se poate vorbi la Pilonul 1 cand acesti bani sunt redistribuiti si completati de la buget instantaneu? e de rasul curcilor...
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil ! (Sâmbătă, 26 august 2017, 13:17)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    ce colier de perle i-a iesit pe gura ... fara nici un avertisment !!

    parea normal omul, conversa civilizat, era prudent, mai echilibrat decat alti papagali PSD, etc ... si deodata ZBANG !

    eu cred ca e un efect hipnotic legat de oribila prezenta a lui Dragnea in zona .. adica pare totusi usor suprarealista iesirea asta