Emmanuel Macron a avertizat ca proiectul de reforma a justitiei "nu este coerent cu vointa de lupta impotriva coruptiei"

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 24 august 2017, 19:45 Actualitate | Esenţial

Emmanuel Macron
Foto: Agerpres/EPA
Presedintele francez Emmanuel Macron a avertizat ca proiectul de reforma a justitiei, in forma actuala, "nu este coerent cu vointa de lupta impotriva coruptiei" si a subliniat ca atat presedintele roman cat si premierul i-au dat asigurari ca vor corecta problemele, relateaza News.ro.

"Relatia bilaterala (...) se inscrie si in actualitati care pot parea sensibile. Am vorbit cu presedintele si cu premierul despre proiectul despre care incepe sa se vorbeasca despre reforma a justitiei, care nu este coerent cu o vointa de lupta impotriva coruptiei. Si unul, si celalalt mi-au garantat vointa lor de a continua munca inceputa de reducere a coruptiei in tara si ca toate contrasemnalele care pot fi ridicate sa poata fi corectate", a declarat liderul de la Elysee in discursul rostit la o receptie oferita la Ambasada Frantei la Bucuresti.

El a recunoscut dificultatile cu care se confrunta francezii din Romania. "Le-am spus clar interlocutorilor mei ca aceasta evolutie (a relatiilor bilaterale francezo-romane - n.r.) trebuie sa treaca prin claritatea relatiilor bilaterale. Nu minimalizez dificultatile pe care unii dintre voi se confrunta zi de zi: lentoarea, insuficienta infrastructurii, lipsa de claritate in unele decizii, sensibilitatile legate de coruptie sau lipsa de claritate care exista, de exemplu, in domeniul apararii, intre discurs si realitate", a spus Macron.

El a dat, insa, asigurari ca a gasit atat in presedintele Klaus Iohannis, cat si in premierul Mihai Tudose "interlocutori profund angajati", care au "o viziune comuna", dincolo de subiectele "politice proprii Romaniei". "Si am gasit doi parteneri dornici sa imbunatateasca relatiile bilaterale, cu conditia (...), sa nu fie o relatie asimetrica, ci un parteneriat adevarat ", a adaugat el.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2753 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Urmatoarea miscare (Joi, 24 august 2017, 20:11)

    Bazil [utilizator]

    demiterea de urgenta a trompetistului tudorel. In locul lui un jurist 100% neutru. Mai exista si din astia. Justitia are destule organisme de conducere si control incat existenta unui minister al justitiei este inutila in perioada aceasta (parerea mea).
  • -15 (25 voturi)    
    Umilință maximă (Joi, 24 august 2017, 20:18)

    CalinMircea [utilizator]

    Adică și-a dat cu părerea despre un proiect care nu există încă, au fost expuse câteva principii doar cu o zi înainte - iar gigolo ăsta franțuz deja are convingeri ferme. De râsul curcilor. Dar e perfect normal - el a luat miliardele de la fraieri și în schimb le aruncă niște cuvinte goale. Atitudine clară de colonialist care îți dă niște mărgele colorate în schimbul înrobirii întregii țări. Umilitor!!!
    • +2 (6 voturi)    
      of, of, vai, vai!! (Vineri, 25 august 2017, 0:00)

      opinius [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      De rasul curcilor este, de fapt, sa crezi ca cele "cateva principii" expuse pe scurt, ar putea deveni bune dupa ce ni se dau mai multe detalii...

      Cum poti crede ca o idee proasta poate deveni buna prin detaliere?

      Oricine e de buna credinta si nu are mintea intunecata de ura si suspiciuni implantate (de TV si/sau presa scrisa) poate distinge care din ideile lui TT sunt bune si care proaste, fara nicio detaliere.
    • +1 (5 voturi)    
      1.Intai ca nu a luat nimic si dupa mine, (Vineri, 25 august 2017, 1:02)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      nici nu o sa ia ! Banii pentru aparare sunt si vor ramane aer in punga !! Si Fonta a vandut herghelii de vaci si porci -pe care nu le aveam nici cu importuri cu tot- chinezilor !!
      2. De rasul curcilor sunteti dvs care confundati principiile cu masurile si strigaturile de la hora ca si Holguta.
      Aia cum da o ragaiala, cum numara inca un principiu!
      Expunerea/motivarea masurilor exista pe inregistrarile video-e drept- si nu pe site-ul ministerului asa cum a afirmat LASUL inainte sa o taie in vizita de lucru !!
    • +2 (2 voturi)    
      asha e bre (Vineri, 25 august 2017, 13:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Toata lumea e penibila. CSM, DNA, Parchetul, jurnalistii, CE, Macron, tot mapamondul n-a priceput, din nou, esenta programului de guvernare. Doar Dragnea si Antena3 situ adevarul adevarat si au implicit dreptate. Gindire tipica pentru poporul PSD.
  • +1 (3 voturi)    
    Meeeeee noooooon .... (Joi, 24 august 2017, 20:32)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Pai cee facusi mainene, mai lio mesiu Macrou....

    Comment facusi talica de te detesi lio seama que
    lio lulu jmekeru' a manje lio iezii ?....

    Leo premiere era dans leo dulap (OUG 13 ) , jeo l-am mancat.

    Leo deuzieme, era dans leo supat , jeu l-am mancat (Bubonel sacker ).

    Leo troazieme , era danz leo soba, nu l-am mai gasit .

    De asta jeo am arive dans leo bulau , parsca din cauza de la capra !!!

    Doamne -Ajuta -Ne Nous , sil teo ple !!!!

    La merda avec cet shevron !!! (UE . sau Olguta?... sau Devil Rictus ?... Sau La firfirica libre?... Sau... La ciocanitoarea Rouje... ?....

    U Est la Jilava, jeu veu un peu deo linishte?!?!?....
  • +8 (20 voturi)    
    Bravo, d-le Macron ! (Joi, 24 august 2017, 21:05)

    lp [utilizator]

    Un presedinte direct si la obiect.
    • 0 (2 voturi)    
      progresist de'al nostru :-) (Vineri, 25 august 2017, 12:03)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui lp

      numai ca nu sorosist, mai bine, omul lui rothschild, format in marea finanta, promotoarea lumii noi, a ghiolbanismului progresist, fara frontiere, fara bariere, fara control national. un fel de vraiste.
      acum a primit sarcina sa reformeaze marea uniune...
      baiat de viitor.
  • +4 (6 voturi)    
    bune sfaturi (Vineri, 25 august 2017, 0:07)

    miculescu-rucar [utilizator]

    date de gerontofil!
    aia cu anticoruptia este gargara de conjunctura!
    restul il intereseaza,rau de tot!
    cum ar fi:
    -ce se aude cu apa nova?este sau nu in atentia dna?sau de cand 4% plagiat+96% maculatura a primit legiunea de onoare s-a pus batista pe tambal?
    -de ce Romania nu cumpara armament de la ei?ati vazut ce vocali au devenit cei de la Ghimbav cu aceasta ocazie?
  • 0 (4 voturi)    
    Cum e Fadoinelor, tot Macovei l-a informat ?! (Vineri, 25 august 2017, 0:49)

    deval [utilizator]

    ??????????
  • -2 (4 voturi)    
    Cum s-ar simti francezii daca Johann aflat in (Vineri, 25 august 2017, 9:04)

    xrogo [utilizator]

    vizita in Franta ar incepe sa critice un proiect de lege aflat in discutie publica in Franta, ca ne e european, ca nu respecta dracu or lacu si alte cele?
    Oare cate suturi in partea dorsala ar lua de la presa, de la ONG-le franceze si in general de la opinia publiaca si de la clasa politica franceza, dar nu, la noi e exact pe invers, noi ne ploconim si spunem, uite domnule ce frumos le-a tras-o pesedeilor, aplauda presa si opozitia si aplauda ONG-le romanesti, c-as-i romanul, fara stapan nu se simte in siguranta si sentimentul de sluga e predominant!
    • 0 (2 voturi)    
      ar firidicol (Vineri, 25 august 2017, 13:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Dar stii de ce? Pentru ca la ei justitia functioneaza, economia functioneaza, au traditie democratica de secole. Pe cind noi, dupa ceva mimare a democratiei prin perioada interbelica am fost indobitociti de rusi, si de 27 de ani ne zbatem intr-o coruptie cvasigenerala, nefiind capabili sa ne construim citeva mii de km de autostrada, fiind depasiti pina si de Bulgari la capitolul asta. Si atunci, fiind hotul si prostul satului, e oarecum ridicol sa dai lectii de corectitudine si desteptaciune aluia cu stare.