Conducerea DNA se reuneste sa discute despre propunerile de modificare ale legilor justitiei: "DNA nu a fost consultata in vreun fel. Trecerea Inspectiei Judiciare in subordinea ministrului Justitiei - o modificare de natura sa afecteze grav independenta procurorilor"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 24 august 2017, 14:39 Actualitate | Esenţial

Laura Codruta Kovesi
Foto: Privesc.eu
Adunarea Generala a Directiei Nationale Anticoruptie a decis sa se intruneasca pe 31 august, "avand in vedere situatia de incertitudine creata dupa prezentarea, de catre ministrul Justitiei, la o conferinta de presa, a unor modificari pe care intentioneaza sa le aduca legilor justitiei", pentru ca procurorii sa isi poata exprima opiniile referitoare la modificarile propuse si la felul in care le va fi influentata activitatea pe care o desfasoara in cadrul DNA, informeaza Directia intr-un comunicat. DNA sustine ca trecerea Inspectiei Judiciare in subordinea ministrului Justitiei, "este o modificare de natura sa afecteze grav independenta procurorilor in exercitarea activitatii lor, in raport de factorul politic."

De asemenea, DNA critica extinderea motivelor pentru care procurorul ierarhic superior poate sa infirme solutiile adoptate de procurorul de caz, spunand ca ar putea sa creeze conditii pentru restrangerea independentei procurorului care desfasoara ancheta penala.

O alta critica adusa de DNA vizeaza crearea unei directii specializate pentru cercetarea magistratilor, afirmand ca  o asemenea modificare ar restrange aria de competenta a DNA, in sensul ca procurorii DNA nu vor mai putea investiga fapte de coruptie savarsite de magistrati.


DNA subliniaza ca nu a fost consultata in vreun fel asupra acestui proiect de lege si ca nu a luat cunostinta de cele trei proiecte in forma scrisa pana in prezent.  

Redam integral comunicatul DNA:

Avand in vedere situatia de incertitudine creata dupa prezentarea, de catre ministrul Justitiei, la o conferinta de presa, a unor modificari pe care intentioneaza sa le aduca legilor justitiei (Statutul magistratului, Legea pentru organizarea judiciara,Legea privind CSM), conducerea Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) a decis convocarea Adunarii Generale pentru data de 31 august 2017, astfel incat procurorii sa isi poata exprima opiniile referitoare la modificarile propuse si la felul in care le va fi influentata activitatea pe care o desfasoara in cadrul DNA.
De asemenea, conducerea Directiei Nationale Anticoruptie a transmis o scrisoare deschisa ministrului Justitiei, Consiliului Superior al Magistraturii, procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si presedintei Inaltei Curti de Casatie si Justitie pentru a semnala o serie de aspecte legate de situatia creata dupa anuntul ministrului Justitiei.

1.DNA nu a luat cunostinta nici anterior, nici dupa conferinta de presa in care au fost prezentate modificarile la legile justitiei, de forma scrisa a celor trei proiecte de lege pentru a avea posibilitatea de a le analiza si de a exprima un punct de vedere fundamentat pe marginea acestor modificari.
2.Raportat la modificarile propuse, desi ministrul Justitiei a afirmat ca proiectele vor fi trimise spre avizare la CSM, DNA nu a fost consultata in vreun fel, nici cu privire la necesitatea lor, nici cu privire la impactul pe care acestea l-ar determina asupra activitatii desfasurate de procurorii anticoruptie.
3. Intr-o prima evaluare, realizata numai pe baza prezentarii facute de ministrul Justitiei, in lipsa proiectelor integrale, scrise, au rezultat urmatoarele :

- Trecerea Inspectiei Judiciare in subordinea ministrului Justitiei, numit politic, este o modificare de natura sa afecteze grav independenta procurorilor in exercitarea activitatii lor, in raport de factorul politic;
- Crearea unei directii specializate pentru cercetarea magistratilor nu a fost justificata de aparitia unei situatii obiective ce ar necesita o schimbare de politica penala si nici nu a fost discutata in cadrul sistemului judiciar; o asemenea modificare ar restrange aria de competenta a DNA, in sensul ca procurorii DNA nu vor mai putea investiga fapte de coruptie savarsite de magistrati. Datele statistice privind condamnarile definitive arata ca faptele de coruptie comise de magistrati nu reprezinta un fenomen aparte in comparatie cu alte categorii, nici prin tipologii, nici ca numar: astfel, in perioada 2005 - august 2017, s-au pronuntat decizii de condamnare definitiva fata de un numar de 88 de magistrati (44 procurori, 43 de judecatori si un magistrat asistent), majoritatea pentru infractiuni de luare de mita si trafic de influenta, comparativ un numar de 575 de ofiteri si agenti de politie, 121 lucratori vamali, 106 primari de comune, orase si de municipii condamnati definitiv in perioada 2005 - 2016;
- extinderea motivelor pentru care procurorul ierarhic superior poate sa infirme solutiile adoptate de procurorul de caz ar putea sa creeze conditii pentru restrangerea independentei procurorului care desfasoara ancheta penala;
- majorarea vechimii necesare la de 6 ani (inclusiv anii de pregatire la INM) la 8 ani (fara anii de pregatire la INM) va face mai dificila asigurarea gradului de ocupare a schemei de personal a DNA.

Din evaluarea preliminara a mai reiesit ca exista si alte aspecte de natura a afecta activitatea procurorilor anticoruptie, dupa cum exista si o serie de modificari ce pareau a fi necesare, insa asupra acestora DNA va exprima o opinie numai dupa ce va lua cunostinta de proiectele de modificare, in integralitatea lor.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1773 vizualizari

  • -10 (22 voturi)    
    Justiția controlează (Joi, 24 august 2017, 14:57)

    Con_stan_tin [utilizator]

    atât Guvernul cât și Parlamentul dacă respectă legile. Pentru echilibru Justiția trebuie și ea controlată fie de Parlament, fie de Guvern. Măsura de a trece Inspecția Judiciară sub Guvern asigură echilibrarea celor 3 puteri.
    • +9 (15 voturi)    
      Bravo (Joi, 24 august 2017, 15:02)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Buna gluma! Parlamentarii nu raspund in fata nimanui pentru ca se protejeaza intre ei, iar Guvernul are, mai nou, imunitatea asigurata de CCR. Asa ca, Justitia sta si se uita cum borfasii isi fac de cap!
    • -4 (12 voturi)    
      Americanii nici macar nu-si pot imagina (Joi, 24 august 2017, 15:07)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Americanii nici macar nu-si pot imagina o situatie in care Procurorul General (ministrul justitiei) da niste directive si FBI-ul le comenteaza pe site-uri publice. atrage atentia, etc.

      Ca sa nu mai vorbim despre NORMALITATEA ca seful FBI sa raspunda in fata PARLAMENTULUI ori de cate ori are chef Parlamentul.
      • +3 (7 voturi)    
        Dar americanii nu au magraoni in parlament (Joi, 24 august 2017, 16:19)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        E o diferenta. Tii minte cand Bacali intervieva viitorul ministru al justitiei???? Tu vrei ca un procuror sa ii dea socoteala Irinei Loghin ca nu l-a arestat pe rasdaq???
      • 0 (4 voturi)    
        rock (Joi, 24 august 2017, 17:37)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        hai ca esti comic in america se schimba legile justitiei asa ...cu OUG uri si si legi la fiecare 7 ani ?
    • +4 (10 voturi)    
      Ii "controleaza"daca sunt infractori ! (Joi, 24 august 2017, 15:08)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      In mod normal, cum sa-i controleze sau afirmati apriori ca sunt infractori? Asta e aria mafiei politice corupte ! Va rog, bagati-o pe cea cu Comisia de la Venetia ca are un aer mai occidental... . Apoi Inspectia judiciara nu va trece niciodata in subordinea executivului ci a sinistrului justitiei !! Cititi pe silabe ordinele alea de "lucru"ca uite, ce iese...
    • 0 (4 voturi)    
      rock (Joi, 24 august 2017, 17:34)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      au lucrat se pare la legi NOAPTEA ca Hoti ,dupa aceia Iordache nea si mintit..cica-i o larga conlucrare ,ciudat de comic nimeni nu stie niminc...
  • +7 (13 voturi)    
    Hehe (Joi, 24 august 2017, 14:58)

    omezu [utilizator]

    Tudorel ar trebui sa aduca lamuririle necesare in calitate de inculpat.
    • 0 (4 voturi)    
      inculpat.. (Joi, 24 august 2017, 17:27)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      si sluga a grupului mafuit VLASOV /CHIOARU /FENECHIU. A fst dus la CCR pentru "doctoratul" incompetentei GORGHIU pe care l-a 'coordonat". Tipic procuror ceausist care ideplinea fara sa cricneasca ordinile de la Secu/
  • -6 (20 voturi)    
    independenta (Joi, 24 august 2017, 14:59)

    bobyrou [utilizator]

    dar cand matale dadeai ordine lui Uncheselu si celorlalti ce dosare sa faca - nu mai afecta grav rau de tot independenta procurorilor? Cata falsitate emana aceasta femeie.
    • +9 (15 voturi)    
      Vorba veche (Joi, 24 august 2017, 15:08)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      " Taaaaare-i greu sa fii prost " nu se aplica la tine .

      Tu faci sa para totul Ataaaaat de siiiimpluuuuu ...
    • +5 (13 voturi)    
      boby (Joi, 24 august 2017, 15:17)

      1234_5678 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      deci nu iti convine ca LCK dadea ordine, ceea ce nu facea!!! dar iti convine ca in viitor, procurorii mai mari in grad sa dea ordine celor mici, ce dosare sa faca,. esti un geniu! te contrazici singur ceea ce inseamna ca te-ai uitat atat de mult la latrina 3 incat creierul tau ti sa scurs in stomac si a iesit prin sfincter. bravo
    • -2 (10 voturi)    
      ....Principii "cand ne convin" (Joi, 24 august 2017, 15:56)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      ....Principii "cand ne convin"

      Exact Kovesi a fost numita 100% politic prima data, de catre Basescu, IN POFIDA avizului NEGATIV al CSM. Acum se plange de "vai, se va implica politicul" !

      A doua numire a lui Kovesi a fost UN TROC POLITIC intre Ponta si Basescu...iar acum Kovesi se plange de "drobul cel de sare" politic.

      IN US, TOATE numirile la nivel inalt ale procurorilor sunt POLITICE - si e normal asa pentru ca procurorii sunt acuzatori ai statului si isi stiu statutul, nu ca in Romanika unde au pretentii sa fie si judecatori si parlament.

      Ca fapt divers, cand se schimba administratia in US, exista cutuma ca procurorii de stat sa-si depuna demisia; noua administratie decide NECONDITIONAT daca ii tine pe aia vechi sau ii zboara. Totusi, si US au fost lovite de sorosismul asta dement de contestare a traditiilor si normalitatii.
      Asa ca un neica nimeni Procurescu ( de New York, dar are putina relevanta), umflat cu pompa de CNN (vedeti similitudinile cu Kovesi-HN?) s-a gandit sa fie mai cu mot: "eu nu-mi dau demisia, sa ma dea afara Trump". Firesc, a fost zburat, dar interesant e eltceva: dupa ce a avut cele cinci minute de glorie, nici macar CNN-ul nu vrea sa mai auda de papagalul asta, atat a deteriorat imaginea normalitatii americane.

      Ma rog, printre altele, mentalitatile astea fac diferenta majora intre americani si romani. Cand principiile se aplica doar atunci cand "ne convin", poate sa curga lapte si miere in Romanika; locuitorii voar fi tot saraci. Saraci, prosti, dar cu coada sus ca daca urla in piata, soarele rasare la ora pe care o stabilesc ei.
      • -1 (3 voturi)    
        Spune-ne despre mujici (Joi, 24 august 2017, 23:19)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Lasa-i pr americani, n-ai tu treaba cu ei, ciripesti ruseste dar ne dai exemplu pe americani. That's funny and fony.
  • -3 (9 voturi)    
    Deocamdata in Romania procurorii cerceteaza (Joi, 24 august 2017, 16:43)

    xrogo [utilizator]

    incalcarea legii si nu fac ei legi, ceea ce este foarte bine, asa ca sa se ocupe in continuare de dosare, care sunt destule pentru a le ocupa timpul pretios si sa nu-si piarda timpul dandu-si cu parerea in chestiuni in care nu au nimic cu menirea lor!
    De asta merge tara asta asa pentru ca fiecare isi da cu parerea acolo unde nu se pricepe si nu are nici o competenta si nici o raspundere.
    • 0 (8 voturi)    
      Adica ... (Joi, 24 august 2017, 17:39)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ciumele rosii din guberniu si shparlament pe care le adori ca iti dau in plus fata de ajutorul social si 1 leu pe postarea a cate 100 de cuvinte ?...

      " fiecare isi da cu parerea acolo unde nu se pricepe si nu are nici o competenta si nici o raspundere. "

      I-ai nimerit la fix pe stapanii tai, felicitari !
    • 0 (6 voturi)    
      De aia ar trebui sa taci (Joi, 24 august 2017, 17:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Tu cand vrei sa fluieri sa te duci la MosCow sa fluieri.
  • +2 (2 voturi)    
    mai cu spor! hai ca aveti si fonduri si oameni! (Joi, 24 august 2017, 20:58)

    N.S. [utilizator]

    sau va este frica de chelner? mai curatati si din judecatori, ca prea ii elibereaza pe banda! nu mai luati in seama prosteala lu' Toader!